Dekorace do bytu inspirace Nábytek inspirace

DIY sedací pytel za pár kaček

23.8.2016

Slabší povahy nechť tento článek vynechají. Fotky v něm totiž obsahují pobuřující symboly. Hodně symbolů. 🙂

Je to už veterán. Tento sedací vak jsem doslova zfrkla ještě v době, kdy se mnou a Gydem nesdílely domácnost žádné děti. Přestěhovali jsme se do obrovského nezařízeného domku a bylo potřeba mít na čem sedět na terase i na zahradě.

Sedací pytle nejsou úplně lacinou záležitostí, víme. Není to tím, že by jejich výrobci chtěli rychle zbohatnout, nýbrž proto, že je na jeho výrobu potřeba spoustu ne levného materiálu. Kdo občas zabrousí do obchodu s metráží, má představu, kolik stojí metr pevnější látky. O ceně sypkého výplňového polystyrénu ani nemluvě. Zkusme se tedy příště, nežli začneme lámat rukama nad cenou toho či onoho výrobku zamyslet, jaké asi byly náklady a kolik času stojí věc vyrobit. A to nejsme zdaleka na konci výčtu toho, co se musí do ceny započítat. Popojedem.

Z čeho tedy vyrobit sedací pytel za hubičku?

Já tenkrát koupila v obchůdku, kde prodávají látky na váhu, tuto velmi levně (pár desetikorun). A to jsem potřebovala metrů! Není to pevná potahovka, ale mě se líbilo, že výplňový materiál lehce prosvítá. Další variantou levné látky jsou sekáče. Tam se dá třeba obrovský závěs, staré povlečení nebo jiné kusy látky pořídit taky za pakatel.

Na střihový papír jsem si tenkrát nakreslila návrh tvaru. Já ho pojala dost složitě a už vám ho asi nezprostředkuju. Tvar si ale můžete vymyslet takřka jakýkoliv. To podstatné se pak natvaruje výplní. Důležité je, našít do nějakého švu menší zip, kterým se bude pytel plnit. Pokud byste ho zašili nadobro, ztratíte tím možnost, že bude pratelný.

A teď přichází to nejlepší – dekorování. I přesto, že přes béžový materiál prosvítají pastelové barvy polystyrenových kousků, zdál se mi pytel fádní. Tak jsem si nakreslila motiv na tvrdý papír, vystřihla a tím vznikla šablona, přes kterou jsem pak zlatou barvou na textil vyťupala pičinky (pardón). Už si nevzpomínám, v jakém rozmaru jsem to tenkrát asi byla, ale vyčítat si ho nebudu.

diy-vyroba-sedaci-pytel-vak-postup-navod-tamarki-5

Výplň sedacího pytle

Pytel jsem naplnila mým oblíbeným alternativním materiálem: balíkovou polystyrenovou výplní. Tu jsem si kdysi nasyslila v bývalém zaměstnání, kde se takového čistého materiálu vyváželo do kontejnerů mraky. Takže zase recyklujeme. Tento materiál jsem použila i na můj projekt „Houpací závěsné křeslo“, o kterém jste si už na blogu možná četli. Jsem přesvědčená, že každá větší firma, která nakupuje něco křehčího, s ním pracuje a bude ráda, když se odpadu zbaví.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

diy-vyroba-sedaci-pytel-vak-postup-navod-tamarki-1

Tenhle vak slouží na zahradě a terase. Do našeho snad už brzy nového obývacího pokoje tento improvizovaný vak určitě nepustím, ale na terase a venku slouží prima. S knížkou, u táboráku na zahradě, představujete si to? Nafotit jsem ho ale musela v rohu ložnice. Vypadá, jakoby byl opřený o stěnu, ale není. Krásně drží tvar a při dobrém zahnízdění podpírá i záda a hlavu. V podstatě si v něm můžu najít jakoukoliv polohu. Navíc je lehoučký tak, že jej unesu na jednom prstu. Jen je rozměrný a potřebuje místo. Pokud místo na vak nemáte, zkuste třeba jen malý taburet. Na jeden menší se taky chystám.

No a co si myslí děti o vaku?

Teď jsou tu i naši cvrčci a vak se používá dál. Nemyslím si, že by se ptaly, co ten symbol znamená. Pro ně je to jen soubor čárek. Pytel milují, brávám jim ho k táboráku. Odpočívají v něm mezi špekáčkama a trampolínou. A až se mě na to zeptají, jakmile budou zasvěceni v dětském kolektivu?  Tak pak vám o tom třeba napíšu..

diy-vyroba-sedaci-pytel-vak-postup-navod-tamarki-7

diy-vyroba-sedaci-pytel-vak-postup-navod-tamarki-2

diy-vyroba-sedaci-pytel-vak-postup-navod-tamarki-3

diy-vyroba-sedaci-pytel-vak-postup-navod-tamarki-6

 

diy-vyroba-sedaci-pytel-vak-postup-navod-tamarki-4

Tak co, troufáte si? Jo a konečně jsem si našla čas na tu DIY koženou kabelku. Jen co najdu modelku, šupnu vám to sem i s návodem. Přijďte mrknout.

Může se vám také líbit

9 komentářů

  • Odpovědět Lucie 23.8.2016 at 14:14

    Marki, vy tomu říkáte pičinky, ale moje 4letá dcera naprosto stejným způsobem maluje nablýskaný drahokam. :o))) Jde jen o to, co si kdo představí. L.

  • Odpovědět Hanka K. 23.8.2016 at 15:29

    😀

  • Odpovědět Iva 23.8.2016 at 16:45

    Marki, to jsi mě pobavila 🙂 Ty obrazce mi jsou povědomé. A ten vak doma taky slibuju několik let, dokonce mám i koupenou látku – byla určena na vánoční dárek 2012, takže asi tak je to se mnou. U pilných včelek jako jsi ty, jsou pičinky úsměvné. Krásný den, Iva :))

    • Odpovědět TAMARKI 24.8.2016 at 14:38

      Ahoj Ivuš, nedělej si výčitky, i mně přes léto dost plánů „odpočívá“. Jak se ochladí a my zalezeme zase do bytů, určitě najdeme čas.

  • Odpovědět DIY recyklované dětské sedací pytle | TAMARKI 2.10.2016 at 20:40

    […] Plnila jsem zase recyklovanými polystyrenovými kousky, jak jsem psala už v článku o velkém sedacím vaku. Mám toho výplňového balíkového materiálu nasysleno celkem dost, takže zase odlehčuju té […]

  • Odpovědět Lea 6.3.2018 at 21:55

    Krásná práce Marki ? můžu poprosit o rozměry vaku.Jste moc šikovná .

    • Odpovědět TAMARKI 20.3.2018 at 9:55

      Jejda, Leo, tak s tím už Vám nepomůžu. Sedací vak jsem zlikvidovala, protože ho nahradili jiné věci. Neměli jsme pro nej už prostor. Jak stále vymýšlím něco nového, musel by náš dům být nafukovací. 🙂 Snad si nějak poradíte…

    Komentujte článek