Nábytek inspirace Děti

Renovace retro šuplíkových kartoték alias komodek

3.9.2016

Už je to nějaký čas, co jsem renovovala šuplíkové kartotéky ulovené na jedné z těch výprav po staré továrně. Ulovila jsem tři kusy. Dvě z nich už dlouho slouží dětem v jejich pokoji, jedna mi zbyla do aťasu a je stále v původním stavu.

dav

Tenhle kus byl zrovna v nejlepší kondici.

Šuplíky byly řádně ochmatané a boky pokroucené vlhkem, někde až uhnilé. Z korpusů skříněk po našem zásahu moc nezbylo. Musela jsem poprosit pánskou část našeho domácího týmu o silovou spolupráci. Kladivem a klínem jsme z – naštěstí – hodně bytelného základu odloupali pokroucené boky a vrch skříněk. (Při použití jen poloviční síly by z většiny dnešního nábytku mnoho nezbylo). Zbyla tedy jen konstrukce, zadní část a šuplíky. Ty jsou plechové, přední část z masivního buku.

Nové boky z buku

Všechno jsem si precizně poměřila a ve stolařství si nechala nařezat boky nové. Vybrala jsem krásnou bukovou plotnu o tloušťce 3 mm.

Protože na šuplících byly takové ty plechové štítky na popisky už úplně rezavé a některé i zdeformované, musela jsem opatrně odstranit vždycky všechny čtyři hřebíčky, na kterých každý štítek držel. Po nich samozřejmě zůstaly na šuplících dírky.

V mezičase jsem v garáži ze šuplíků dostala zažloutlý lak. Ale chtělo to čas, hrubý brusný papír a na brusku pořádně přitlačit.

Plechové štítky na popisky nebyly k sehnání

Co já se těch plechových štítků nasháněla. Marně. Tu věc už nikdo nepoužívá a tak mají sem tam někde jen pár kousků, pro mě v nepotřebné velikosti.

Mezi obíháním železářství a domácích potřeb jsem po kouscích dotahovala renovaci. Od stolaře jsem si přivezla nařezané dřevo. Jednotlivé díly (boční a vrchní) jsem pak truhlářským lepidlem nalepovala každé na své místo.

Hrany, rohy i plochu jsem pak ještě přejela bruskou s jemnějším smyrkem pro zahlazení.

Dál se lakovalo

A to jak šuplíky, tak nové boky a vrch korpusu skříňky. Ochytaná místa úchytu na šuplících, kam jsem se nedostala s bruskou, jsem natřela na bílo. Líbí se mi to, je to hravý.

Tohle všechno jsem zvládla před dvěma lety a od té doby si lámu hlavu, co dát na dírkovaná místa po štítcích. Na druhou stranu u těchto archaických věcí mi některé zuby času a vady nevadí, takže je docela možné, že ty náhradní štítky, které jsem vyřezala z kůže, tam nakonec nedám. I tak to komodkám dost sluší. Děsně mě baví na jedné z nich sedět, protože vyfasovala umělou chlupatinu. Je to vlastně jediné místo, kam se v pokojíčku dospělý vtěstná. Jenže to vy se z fotek nikdy nedozvíte. Ten naaranžovaný pořádek je tam proto, abyste popisovanou věc na fotkách vůbec našli.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Tak tady jsou ty bytelný krasavice, co toho v nouzi pojmou jako Bermudský trojúhelník.

renovace-nabytku-retro-komoda-navod-detsky-pokoj-tamarki-1

renovace-nabytku-retro-komoda-navod-detsky-pokoj-tamarki-7

renovace-nabytku-retro-komoda-navod-detsky-pokoj-tamarki-2

renovace-nabytku-retro-komoda-navod-detsky-pokoj-tamarki-8

renovace-nabytku-retro-komoda-navod-detsky-pokoj-tamarki-9

renovace-nabytku-retro-komoda-navod-detsky-pokoj-tamarki-3

renovace-nabytku-retro-komoda-navod-detsky-pokoj-tamarki-5

renovace-nabytku-retro-komoda-navod-detsky-pokoj-tamarki-6

renovace-nabytku-retro-komoda-navod-detsky-pokoj-tamarki-4

Co si myslíte vy o těchto retro kouscích? Taky nějaký s pýchou vlastníte?

P.S.: Za dva týdny na blogu vypukne seriál o totální destrukci našeho obýváku a jídelny, která – jak doufám – vyústí v jejich kompletní renovaci od podlah. Všechno vám budu poctivě dokumentovat, fotit postupy betonování, nivelování, lepení parket a sdílet následné vybavování celého interiéru. Držte nám palce, ať to staveniště s prckama přežijeme ve zdraví.

Může se vám také líbit

17 komentářů

  • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 3.9.2016 at 13:03

    Vydarena renovace. Zadny nevlastnim, ale muj tatka ma takovy uzasny – ma to jen melke supliky, mozna 8 cm, a je jich tam snad 30, mozna z nejake tovarny, idealni na nejake papirove slozky nebo treba i drobne naradi, je uzasny, jen bych nevedela, kam s nim:-(. M.

  • Odpovědět Monika 4.9.2016 at 6:32

    Nádhera. Obdivuji preciznost, s kterou vše dotáhneš do konce.
    A co na ty chybějící štítky natřít černou tabulovku a nechat děti křídou popsat, co v šuplíku mají? Nebo nalepit natřenou překližku či tenké dřevo? Já nepoužívám tabulovou barvu, ale stačí akrylová barva Eternal a třemi až čtyřmi vrstvami a je z ní tabulová barva za málo peněz.
    Hodně sil do dalšího renovování.
    Monika

    • Odpovědět TAMARKI 4.9.2016 at 20:50

      Moniko, zdravím na kopeček. Děkuju, s tou tabulovkou je to skvělý tip. Jen mám nějak pocit, že té tmavé už mají děti v pokojíčku příliš, tak uvidíme. Děkuju i za podporu a přeju hezké babí léto.

  • Odpovědět Iva 4.9.2016 at 22:11

    Marki, kdybys na ty dírky po hrebicich neupozornila, ani bych si toho nevšimla. Jsou krásné! Nechala bych to, jak je. Časem se třeba něco naskytne… Je zvláštní, ze ty štítky nemají. Co zkusit udělat z plechu vlastní? Krásné dny, Iva

    • Odpovědět TAMARKI 5.9.2016 at 9:20

      Ivuš, děkuju. Myslíš nechat si vyrobit? To by bylo asi drahé. No a jestli myslíš vyrobit sama: práce s plechem, to asi bude chtít nejaké technologie, to doma na koleni nezmáknu. I Tobě hezký den.

  • Odpovědět Marek V. 5.9.2016 at 9:00

    Děkuji za inspiraci, k těm železným štítkům, sháněl jsem dřív železné rožky a nakonec jsem sehnal v bazaru nábytku:) Jsem zvědavý na pokračování destrukce:)

    • Odpovědět TAMARKI 5.9.2016 at 9:29

      Marku, taky se v bazarech poohlížím. Destrukce bude asi dost sranda, přijďte mrknout, bude fotodokumentace.

  • Odpovědět Petra 5.9.2016 at 11:36

    Renovace se povedla na jedničku. Řešení s bílou barvou je skvělé (mám moc ráda kombinaci světlého dřeva s bílou). I bez tabulek vypadají pěkně, ono se něco objeví, taky to tak mám 🙂 Těším se na další nápady a proměny.

  • Odpovědět Marie 5.9.2016 at 14:32

    Jsi šikovná,vlastně nejšikovnější:-)
    A máš nápad a elán,to jsou věci od Boha.Škoda,že nevidíme skříňky po zásahu mužské ruky.Odstraňovali jste asi dýhu,nebo ne?Nová od stolaře je horní deska?Dírkami se netrap,patří tam a nepřekáží,tak to neřeš.
    Marie

    • Odpovědět TAMARKI 5.9.2016 at 14:50

      Marie, děkuju. Jak píšu ve článku, strhli jsme boční i horní díly. Byla to stejná dýha, jakou jsem je nahradila – okolo 4 mm tlustá. V prodejně materiálu pro stolaře (Dřevotrust) jsem si koupila dvouapůlmetrovou plotnu a stolařovi jsem zadala jen míry k nařezání. Ale pokud někdo vlastní malou přímočarou pilu, zvládne to i bez stolaře. Snad jsem vysvětlila, co bylo nejasné. Hezké dny přeju.

  • Odpovědět Deer-Meadow 6.9.2016 at 20:58

    Moc vydařené!

  • Odpovědět Jana 6.9.2016 at 23:54

    Moc povedené kousky! napadlo mě, že možná by ty štítky mohli mít v kreativních potřebách, scarpbook či tak něco. Jinak na renovacich a taky recyklacích všeho druhu moc ráda ujíždím i sama doma.

    • Odpovědět TAMARKI 7.9.2016 at 9:13

      Jani, děkuju. Občas si se svou láskou k retro kouskům připadám jako dinosaurus. Jsem ráda, když slyším, že je nás ale stále ještě dost. Ať se daří.

  • Odpovědět Zuzana Holčáková 20.10.2016 at 13:55

    Nádhera.Já také podléhám retro věcem.Dnes jsem z půdy dotáhla to kovové dětské křesílko tak jen nový potah a natřít.Není nad to nemít křesìlko jako každý z té slavné Ikey(-:

    • Odpovědět TAMARKI 20.10.2016 at 14:29

      Zuzko, děkuju. Mně osobně Ikea nevadí, ale takový krásný starý kus nábytku má něco do sebe. Ať se Vám renovace dětského křesílka povede a dělá radost.

  • Odpovědět seriál: Dětský pokojík, part II. | TAMARKI 19.1.2021 at 13:24

    […] Ty už znáte. Jsou to ty zrenovovaný bývalý chudinky ze zaplavené fabriky. […]

  • Komentujte článek