Doplňky & dekorace Děti Inspirace

Jak jsem pořizovala akvárko pro začátečníky

23.4.2016

Mám-li k vám být upřímná, nejsme se Zdeňou milovníci domácích zvířecích mazlíčků. Ne že bychom neměli rádi zvířata. Naopak. Máme je rádi natolik, že bychom je nenechali trpět malou péčí. Samík ale ke svým narozeninovým tužbám přidal přání mít akvárko s rybičkami. Nakonec rybky jsou ještě v pohodě – říkám si – zvířecí bakterie zůstávají v jiném prostředí, než v kterém se se pohybujeme my, lidé.  Takže jsem začala zlehka, než vám začnu nabízet za odvoz mláďata Neonek obecných.

Protože v mém dětství byl můj tatínek vášnivý chovatel akvarijních rybiček, měli jsme doma akvárko, co by s přehledem vytopilo pár bytů pod námi. Proto vím, že rybičky jsou otročina. Spousta péče, hlídání, čištění a vůbec. S takovou starostí doma navíc nejsem smířená do doby, než budu vědět, že se jí ujme ten, kdo si rybičky přál.

Ve zverimexu jsem se dozvěděla, že jediná rybka, která vzduchotechniku nepotřebuje, je Beta bojovnice. Smíří se s minimem vody a rostlin a pokud dbáte na někeré zásady, nenajdete ji plavat břichem hore.

Kamarádka (zdravím Pavču) doma Betu má, proto mě zasvětila do čištění. Ve zverimexu mi k jednodužšímu čištění za pár desetikorun doporučili sací hadici, kterou se prý pohodlně odsaje většina kalné vody ode dna. Odpadá tak přemísťování Bety do jiné nádoby. Za to jsem ráda, protože my máme doma asi jeden z temperamentějších kousků a odchytit ji  – dle doporučení – do šufánku, se mi nepodařilo.

Takže abych to shrnula. Na chov Bety bojovnice budete potřebovat

 • akvárko (já koupila baňaté o velikosti 8,5 litrů)
 • akvarijní kameny
 • vodní rostlinku
 • rybku Betu
 • krmení
 • tekutou kulturu na akvarijní vodu (dodává rybám potřebné látky a naopak na sebe váže látky škodlivé a zachovává vodu čistou)
 • sací hadici na čištění

male-akvarium-pro-rybicky-rybka-beta-bojovnice-1

Do akvárka jsem napřed umístila rostlinku s kořenovým balem, zbavenou pěstícího kelímku a vaty. Pak jsem v sítu pod tekoucí vodou dobře propláchla kameny a nasypala do akvárka do výšky, aby ukryly celý kořenový bal rostliny. Do odstáté vody pokojové teploty jsem vlila potřebné množství přípravku na úpravu akvarijní vody, promíchala. Takto upravenou vodu jsem opatrně přelila do akvária. Jakmile je akvárko připravené a odstáté, opatrně necháme vplout Betu. Ta se krmí jedenkrát denně malou špetkou speciálního krmiva pro ně určeného.

male-akvarium-pro-rybicky-rybka-beta-bojovnice-3

male-akvarium-pro-rybicky-rybka-beta-bojovnice-4

male-akvarium-pro-rybicky-rybka-beta-bojovnice-2

Čištění by mělo proběhnout jednou týdně, protože nevzduchovaná voda se zhruba po této době začíná kazit.

Samík s Elenkou jsou zatím z rybky nadšení. Já nechci dělat ukvapené závěry, protože první čištění, které hodlám delegovat na Sama, nás čeká za pár dní.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Betě dal Samík jméno Kuba. Za mě musím říct, že celé akvárko je teda moc pěkná dekorace do bytu a pro mě „postrach zvířecí bakterie“ se drží ve vodě, takže dobrý. Kuba je náš první rodinný mazlíček a já doufám, že si brzy zvykne na to rychlé dění kolem a přestane být tak  vyplašený. Vy mu držte palce, prosím, aby jeho život u nás nebyl příliš krátký.

No a jestli se chcete pustit do sofistikovanějšího chovu rybek či jiných zvířátek a hodily by se vám potřeby „z druhé ruky“, pak zkuste třeba na Annonce.cz sekci Chovatelské potřeby. Výběr je tam veliký a bývalý chovatel, od kterého budete nakupovat, Vám určitě rád poradí.

male-akvarium-pro-rybicky-rybka-beta-bojovnice-5

male-akvarium-pro-rybicky-rybka-beta-bojovnice-6

male-akvarium-pro-rybicky-rybka-beta-bojovnice-7

male-akvarium-pro-rybicky-rybka-beta-bojovnice-9

male-akvarium-pro-rybicky-rybka-beta-bojovnice-11

male-akvarium-pro-rybicky-rybka-beta-bojovnice-12

male-akvarium-pro-rybicky-rybka-beta-bojovnice-10

 

Přišlo mi ale pár komentářů od ochránců zvířat, kteří doporučují nevěřit lidem, kteří rybky prodávají, tak jako jsme to udělali my. Otevřete proto raději odborné publikace, ať je vaše ryba spokojená …

Může se vám také líbit

 • Tereza 23.4.2016 at 21:03

  Market, teda dost jsi mne nalomila k pořízení rybičky:-) T

 • Ivana 24.4.2016 at 13:50

  Krásné, dekorativní a vedle jelena v říjí nemá Kuba prostě chybu:-)

  • TAMARKI 24.4.2016 at 20:33

   Na okně se Kubovi vedle jelena líbilo 🙂

 • Andrea 25.4.2016 at 9:27

  Marky, schvaluji ☺. Máme také bojovnici, ale červenou – Zlatušku. Jonášek jen krmí, teda překrmuje ☺, já čistím. Díky ale za tip na hadici, protože já měním celé akvárko. Tak ať se mu u vás daří.

  • ♥PawlušQa♥ 25.4.2016 at 9:46

   Mění se 1/3 vody v akvárku. Protože tím že vyměníte celou (doufám že aspoň za odstátou) zničíte vše dobré co v té vodě bylo 🙁

   • TAMARKI 25.4.2016 at 10:29

    Pavlo, četla jste vůbec můj článek? Tam mám odstátou vodu dokonce zvýrazněnou. 🙂

  • TAMARKI 25.4.2016 at 10:13

   Hadice je bezva, Andrejko. Tou odsaješ hlavně kal usazený na kamíncích.

 • ♥PawlušQa♥ 25.4.2016 at 9:45

  Dobrý den, můžu mít dotaz, proč kulaté akvárko? Navíc tak malé, těžko se udržuje. Pro Bettu je lepší aspoň 20l akvárko. Ale to je vaše věc. Jen by mě zajímalo proč nemáte to nejzákladnější pro Bettu, když neberu filtr, který e také důležitý a to topítko. Betta potřebuje alespoň 26°C. Další věc je, že pro začátečníka je to opravdu malé akvárium. V tomto případě platí čím větší tím jednodušší. Proto se začátečníkům s akvaristikou doporučuje co největší akvárko. Ale budiž, chcete mít Bettu v malém. Aspoň mu dopřejte co nejlepší prostředí. Ve zverimexech jde jen o prodej (teda ve většině – najdou se výjimky), ale většinou prodají do takové koule klidně i víc ryb. Doufám, že se krasavec nebude dlouho trápit, protože jestli má opravdu studenou vodu… nechci ani domýšlet.

  • TAMARKI 25.4.2016 at 10:28

   Dobrý den, před koupí rybičky jsme si nechali poradit dlouholetým akvaristou a rybku nám prodávala a zaškolila nás „zvířecí doktorka“. Pokud potřebujete více info o chovu, tady je odkaz: https://rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra . Tam píší, že u chovu jednoho kusu a při dobré péči o vodu není filtrace nutná, stejně jako nám řekli před koupí. Hezký den i Vám.

 • ♥PawlušQa♥ 25.4.2016 at 9:47

  Ještě jsem zapomněla. Ten anubias vám tam uhnije. Tato rostlinka musí být přivázána nejlépe na kořeni, který by se do akvária náramně hodí, nebo aspoň na kameni. A není to pořádně vidět ale doufám, že tu vadu z toho kelímku ve kterém rostlinka byla jste vyhodila.

  • TAMARKI 25.4.2016 at 10:33

   Že vy jste ten můj článek opravdu nečetla? Píši v něm i to, že jsem rostlinku vytáhla z pěstícího kelímku. Jedná se o Anubias nana a ten se pěstuje buď přivazováním nebo zasypáním kořenů do hrubšího štěrku, tak jak je to i v našem případě. U vás se rybky mají určitě lépe, než náš Kuba. Ale nemyslím si, že by se trápil 😉 Hezký den.

 • M. 25.4.2016 at 11:06

  Zlobte se na mě, nebo ne. Komentář samozřejmě klidně smažte. Chápu, že máte radost z toho, že máte doma super dekoraci. Ale nejde o nic jiného, než o trápení toho chudáka. Počínaje kulatým akvárkem – ve kterém ryba plave dokola tak dlouho, dokud vysílením nechcípne. Před bílé a velmi hrubé dno, ve kterém Vám uhnije jakákoli kytka. Rybku mít na okenním parapetu může mít také jen tyran – jen ty výkyvy teplot během dne. Jediné, co Vás šlechtí je ta odstátá voda… i když bez filtru, ve kterém mohou žít ty „hodné“ bakterie je Vám to stejně k ničemu. Neříkám, že Betta musí mít velké akvárko a filtr či topení – přežije to bez něj… Ale fakt Vás baví koukat na toho umírajícího chudáka, co se tam válí u hladiny bez jakékoli chutí plavat?!!! Viděla jste někdy spokojenou Bettu? Nebo jen ty v petcentrech?

 • M. 25.4.2016 at 11:10

  Jo a jak tam píšete, že Kubík přestane být vyplašený – nepřestane – resp. až přestane, začne plavat bříškem vzhůru…. dělá to to bílé dno a bláznivé kulaté akvárko… Ženská proboha, viděla jste někdy v čem ryby žijí v přírodě?!!! Viděla jste někdy bílé bahno?!! Nebo kulatý rybník s jednou kytkou?

  • Snowy 25.4.2016 at 14:07

   Tohle je původní biotop – mělká voda o velké rozloze, teplá cca 25 stupňů, měkká s kyselejším pH, bohatá na živou masitou stravu, rychle rostoucí rýže zajišťuje metabolický obrat dusík. látek a poskytuje dostatek úkrytů, aby nebyla ryba stresovaná. Tyto parametry jsou pro bettu přirozené. Srovnejte to s tím, co má vaše betta.
   http://nippyfish.net/icecream/wp-content/uploads/2011/10/110-SaZeOd.jpg

   • TAMARKI 25.4.2016 at 14:20

    Děkuji za tip, zkusíme to napravit navzdory doporučení ve zverimexu.

    • Snowy 25.4.2016 at 14:32

     Děkuju za tu rybu, tohle si fakt nezaslouží zažívat po několik let.

     • TAMARKI 25.4.2016 at 15:05

      Třeba se to bude hodit. 😉 http://snehovyobcasnik.blogspot.cz/2016/02/jak-uspesne-zalozit-prvni-akvarium.html

      Je tam všechno, co je potřeba, aby se člověk vyhnul fatálním chybám. Stačí dodržet a určo se to podaří. U akvarijních setů je akorát třeba si pohlídat světlo, často bývá nedostatečné, ale na FB je několik akva skupin, kde rádi poradí.
      Na petshop bych nespoléhala, dlouhodobá zkušenost většiny je spíše negativní. Kvalita znalostí obsluhy je tristní, jde hlavně o prodej.
      A nezlobte se na nás akvaristy, máme naše rybky rádi a těžko snášíme, když je vidíme v nedostatečných podmínkách.
      Přeju hodně zdaru a radosti s bettkou. Snowy.

     • TAMARKI 25.4.2016 at 15:06

      Snowy, děti budou určitě rády, že můžou zvelebovat akvárko. Děkujeme.

    • Blanka 25.4.2016 at 14:38

     víte, ve zverimexu chtějí hlavně prodat…

    • Honza 25.4.2016 at 15:34

     Zdravím, těší mne váš zájem o zlepšení podmínek pro vaši rybku, jestli vám mohu doporučit jednu skupinku na fb, jsou tam ochotní akvaristé, kteří rádi poradí a hned neuráží jak jsem to viděl v jiných skupinkách. Jinak přeji hodně zdaru v akvaristice a blogování https://www.facebook.com/groups/1522734601388524/

     • TAMARKI 26.4.2016 at 10:26

      Honzo, děkuji za povzbuzení. Jsem ráda za věcné a neurážlivé komentáře. Před i při koupi rybky jsem paní říkala, že o chovu pranic nevím a tak jsme provedli, jak bylo řečeno. I akvárko nám doporučili a prodali toto. Koupila jsem dětem rybku v dobré víře a ne jako doplněk do bytu. Rádi rybce dopřejeme lepší podmínky po zjištění, že jsme byli napáleni. Zatím jsme viděli v jiných domácnostech Betu ve stejných podmínkách. Asi budu muset šířit dál osvětu za lepší podmínky pro Betičky. Děkuji za tipy. Mějte se hezky.

 • Petr 25.4.2016 at 14:39

  Zdravím Markéto, kulaté akvárko je hezký designový prvek do bytu, ale rybičky bych do něj nedával. Nebudou v něm spokojené a navíc je dražší. Ideální je prodejce ve zverimexu neposlouchat. Často neví, co tvrdí. Po několika silných failech jsem to s nimi vzdal a od teď si vše ověřuji na netu. Prodavač mi například doporučil špatné dno. Umřeli mi v tom rostliny. Po měsíci jsem ho kvůli tomu musel předělat a to do toho nepočítám ztrátu peněz a nervů.

  Pro akvárium platí, že čím je větší, tím se udržuje snadněji a lépe. Pokud si dítě přeje rybičky, kupte mu 54l set za 1300Kč s žárovkou. Koupíte nenáročné rostliny, které se rychle množí. Ve výsledku bude spokojený syn i beťák. Když koupíte filtraci, třeba Eheim Pickup 2008, který se prodává za čtyři stovky, můžete si pořídit víc rybiček. Třeba panceřník panda, tečkovaný, rasbory klínoskrvnné apod.

  Držím palce

  • TAMARKI 25.4.2016 at 14:43

   Děkujeme Petře, uvidíme, jak to dětem půjde a třeba se pustíme do něčeho většího, jak píšete. Jsem vděčná za rady, od dvou – řekla bych – odborníků to zjevně nedopadlo ideálně. Naší Betě se pokusíme podmínky zlepšit. Hezký den.

 • Bára 7.5.2016 at 21:55

  Marki, betu jménem Spartakus jsme měli doma X let a měla si myslím velmi spokojený život. Vám doma také určitě udělá radost. 🙂
  Je to velmi nenáročná ryba a nepotřebuje mnoho péče. My ji měli v malém akvárku hranatém, které mělo celou jednu stranu namísto průhledného skla zrcadlové sklo. To je pro beťáky docela důležité. Jsou to bojovnice a před zrcátkem se mohou „čepířít“. 🙂 Měli jsme ji po pár měsících už tak vychovanou, že jsme ji dokonce krmili z ruky – vyskakoval si nad hladinu a ozobával své krmení z prstu. Prostě vychovaná rybička. 🙂

  • TAMARKI 9.5.2016 at 8:38

   Tak to jsem ještě neslyšela, super. Třeba se tam s dětmi taky vypracujeme. Na Aquateře (akce vášnivých akvaristů, či jak se jim říká) říkali, že by tam neměla mít Beta to zrcátko na stálo, jen občas. Prý by se bojovnější kousek bojovnice mohl vyčerpat k smrti. 🙂 Beze srandy. Kus od kusu je prý jiný – divočejší a klidnější. Ať se vaší rybce daří!

   • nika 27.5.2016 at 11:56

    Dobrý deň, ja by som sa nebála ani gulatého akvarka, my máme bojovnicu v práci už 1 1/2 roka, v guľatom 2L akvarku s bielymi kamienkami a žije.Vodu je mením 1x týždenne. Len je pravda,že na okno by som ju nedávala, rýchlo sa prehreje.

    • TAMARKI 27.5.2016 at 14:10

     Niko, jsem ráda, že jste napsala. Všechny Bety, co jsem kdy viděla, měly menší životní prostor, než u nás. Samozřejmě, že chceme, aby se naše rybka měla dobře, takže se snažíme o zlepšení. Na tom okně byla jen 2 týdny, jinak bývá na knihovně z fotografie. Ať se Vaší Betě daří a přeju jí minimálně ještě jednou tolik života.

     • Dan 27.6.2016 at 1:48

      Berte to takhle: vy také přežijete několik let zavřená ve skříni. Sice z toho budete šílet, nebudete šťastná, ale když vám tam někdo bude nosit jídlo a pití, tak přežijete. A stejně tak je to s tou rybkou, přežije v prťavém akvárku, ale co je to za život…

  • jarda 27.6.2016 at 9:58

   S tím zrcadlem přes celou jednu stěnu je špatné. Ano, Betta je bojovnice, ale na rozdíl od lidské říše, tak zvířata musí mít šanci a možnost úniku. Pokud je zrcadlo přes celou stěnu, tak ryba cítí neustále svůj odraz jako nepřítele a uhoní se k smrtí. Pokud už tam chceš mít zrcadlo, tak pouze do 2/3 výšky akvária – měřeno ode dna. A za druhé – vyskakování ryby nad hladinu není známka vychované rybičky, ale toho, že jí něco ve vodě vadí – chemismus vody, paraziti. Vyskakovat nad hladinu mohou tak delfíni…doporučuji si něco nastudovat, než začnete šířit internetem bludy. A moje doporučení pro ostatní – nikdy nevěřte lidem z chovatelských potřeb, jsou placeni z toho co prodají a ne ztoho, co ryby potřebují. Jsou to podavači, nikoliv odborníci a prodavači. Čest pár výjimkám…

 • Miso 27.6.2016 at 0:25

  Akva aspon 20l, dno idealne od jbl manado ak nebudu narocnejsie rastliny a ak ano tak aj jbl aquabasis a florapol (pozor manado musi zvysok prekryvat aspon na 5cm do vysky). Lacne a efektivne dno. Filter moze byt zavesny od hbl do 30l – uhlikovu vlozku vybrat, dat platok spongie a sera siporax alebo seachem matrix. Cela filtracia max 10€. Rastliny sagitaria subulbata, javsky mach a pistia na ukryvanie. Moze by maly lavovy kamen a maly koren. Mozte pridavat torben. Zrkadlo max na 5 min denne na precvicenie plutiev inak sa zbytocne vysili. Treba aj ohrievac a teplotu tusim 25-26°C. Vo zveracoch klamu – su to obchodnici nie odbornici

 • Mrakoplash 27.6.2016 at 13:30

  Já jen chci dodat ještě další zdroj na nejčastější chyby začátečníků, protože většina těch chyb, už byla probrána.
  http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_nejcastejsi_chyby_zacatecniku.htm

  U anubiasu stačí zahrabat kořínky, oddenek musí být nad substrátem, jinak uhyne. Ta mramorová drť co jste vybrala, bude velice pravděpodobně ovlivňovat tvrdost vody. Jde vyzkoušet ponořením několik zrnek do octa. Když nebude bublat, je to až na tu barvu celkem v pohodě, v opačném případě lepší vyměnit. Klidně křemičitý písek s menší hrubostí.

  Tak hodně radosti a málo starostí….

 • Milan 28.6.2016 at 18:51

  a ještě k té skleněné kouli: pro ryby(žádné živočichy) opravdu není vhodná, ryba se v ní sice nezblázní, jak se často uvádí, ale je zde malý poměr dna a hladiny vůči objemu vody a to je větší problém a dále se do ní velice těžko umísťuje technika ( topítko, filtr..). která je i u bett potřebná 😉 Doporučuji ti kouli použít jako základ pro Wabi-kusa a pak to bude opravdu krásný doplněk do bytu, mrkni tady http://aquascaper.romanholba.cz/wabi-kusa/