Dekorace do bytu inspirace

Betonové květináče

27.10.2015

Je to skoro rok a půl, co jsem propadla betonovému šílenství. Za tu dobu jsem stihla povyměňovat více než polovinu květináčů za vlastní betonové a s betonem nadále experimentuji a před ulehnutím mi nedávají spát nápady na různé betonové doplňky v interiéru. Snad už brzy vám budu moci přinést i článek o výrobě betonového stolku.

Betonové květináče nejsou na výrobu až tak složité. Důležité je mít místo, kde můžou pomalu schnout. Čím déle schnou, tím lépe pak beton drží a nedrolí se.

K výrobě jsem použila obyčejný potěrový beton. Ten v předepsaném poměru smícháte s vodou, velmi dobře a dle návodu dlouho směs mícháte. Ideální je asi vrtačka s míchadlem na různé stěrky, malty a beton. Na menší množství betonu jsem si vymyslela vlastního pomocníka. Vzala jsem si z kuchyně jako rukojmí ruční mixér, strčila ho do igelitového pytlíku, do kterého jsem udělala dírku na metlu, a tím se vyhnula jeho zacákání.

Kyblík, misku, či jednoduše formu, do které budete odlévat, si jemnou vrstvou vymažete olejem (stolním). Ne moc, aby na uschlém betonu nezůstaly mastné fleky. Beton nalijete, vložíte druhou vymazanou misku (tentokrát zvenčí). Dovnitř této druhé misky jsem  na fixaci použila kameny, případně zatížila nějakou destičkou (hromadou knih atp.).

Jak už jsem zmiňovala, udržujte beton minimálně 5 dní mokrý, jinak budou květináče křehké a budou se drolit.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Já květináče většinou používám na sukulenty či kaktusy. A to bez podmisek. Tyto totiž nesmějí stát ve vodě, takže když zalijete víc, beton přebytečnou vodu vsákne a daří se jim dobře. Pokud v něm chcete pěstovat jinou pokojovou rostlinu, doporučuji na dno dát misku na sběr vody, aby jste si nezajistili velmi časté zalévací cykly, případně o rostliny nepřišli.

Většinu z nich jsem už rozdala, ale pár kousků dělá parádu i u nás.

b1etonove_kvetinace

betonove_kvetinace2

betonove_kvetinace5

 

betonove_kvetinace6

betonove_kvetinace7

betonove_kvetinace4

betonove_kvetinace3

A o tom, že se dnes beton v interiéru těší velké oblíbenosti a co všechno z něj lze vyrobit, se můžete přesvědčit na stránkách firmy Concereto.cz. Třeba vás vyprovokují k většímu projektu, než jsou květináče.

Může se vám také líbit

27 komentářů

 • Odpovědět jane33 2.2.2016 at 14:05

  ja mám v pláne hodiny z betónu…o mojom betónovom strope asi radšej pomlčím :)) … prosto som si uhájila surový betónový strop a zatiaľ neľutujem

  • Odpovědět Markéta Filgasová 2.2.2016 at 18:18

   Taky mi v šuplíku čekají další betonové nápady. Dnes je možné koupit z betonu takřka cokoliv. Ať se dílo podaří.

   • Odpovědět jane33 3.2.2016 at 9:01

    kúpiť?…to nie, ja si chcem urobiť…
    a čudujem sa, že taký krásny blog je ešte v podstate neznámy…ja som ho prešmejdila asi už celý a tlieskam…

    • Odpovědět Markéta Filgasová 3.2.2016 at 22:46

     Myslela jsem to tak, že snad už není věci, na kterou bych nenarazila v betonovém provedení. Beton je velmi oblíbený materiál. I já mu před dvěma lety propadla a odlívala z něj kde-co. Jinak Vám Jano moc děkuji, jsem ráda za Vaše slova. Můj blog je velmi mladý, celé jsem to reálně spustila teprve v září minulého roku. Ale už teď mi čtenáři dělají radost.

 • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 13.2.2016 at 9:38

  Mam take „betonove“ plany, ale zatim jsem nevedela jaky beton. Poradite, kam pro nej? Do hobby marketu?

  • Odpovědět Markéta Filgasová 13.2.2016 at 14:33

   Já chodím do stavebnin pro klasický potěrový. Ale stále pátrám po nějakém speciálním právě na odlévání. Na zahraničních blozích na něj narážím, má obsahovat i nějaké polymery. Trvá to, než jsou u nás k sehnání věci, které západní Evropa má k dispozici běžně.

 • Odpovědět Adéla 18.3.2016 at 12:32

  Ahoj Marky, prosímtě jdou použít i věci, co bych pak nechtěla vychodit?…misky, hrnce z kuchyne?…mám trochu strach:))) Jinak ti skládám hlubokosklon za Tvůj krásný blog, seš šikula..tak touhle cestou gratuluju!;) Díky a pa Adél

  • Odpovědět TAMARKI 18.3.2016 at 13:28

   Ahoj Ado, děkuju. Strach mít nemusíš. Staré misky a hrnce klidně použij, jen je vymaž olejem. A dej pozor, aby nádoby neměly ani mírně se zužující tvar směrem nahoru nebo nějaký vroubek uvnitř. To může zapřičinit, že květináč potom nevytáhneš. Beton je potřeba dobře zpracovat a dát dost vody, jinak se Ti vydrolí. Šup do toho, o nic nejde. Nanejvíš vyhodíš, co jsi stejně vyhodit chtěla 😉 Jsem zvědavá na výsledek.

 • Odpovědět Daniela 29.5.2016 at 13:49

  Ahoj, můžu se zeptat, jak beton udržujete vlhký, to ho stále zalevate nebo date do lednice či sklepa? Děkuji

  • Odpovědět TAMARKI 30.5.2016 at 10:41

   Danielo, do lednice bych ho určitě nedávala, tam patří výhradně jídlo 😉 Já jsem ho nechala ve sklepě. Ale nemáte-li sklep, stačí nějaké stinné místo. Pokud je teplota vzduchu vysoká, pak by Vám květináč uschul během dvo dní, takže ho jednoduše ještě ze 2 další dny polít vodou. Není to žádná věda, prostě to jen nemá rychle uschnout na slunci.

 • Odpovědět Veronika 24.6.2016 at 23:25

  Zdravím Tě Marki. Také jsem se nedávno, po dlouhé době pouhého mluvení, pustila do odlévání betonu. Po večerech vyhledávám informace, přemýšlím nad nápady jak a co vytvářet… Je to úžasné . Co Ti budu povídat. Narazila jsem i na tvůj blog a pročítám si zkušenosti které jsi nabrala (mimochodem ta betonová stěrka na zdi je naprosto úžasná!). Dovolím si na tebe jednu otázku týkající se konečné úpravy betonu po zaschnutí… Potíráš odlitek ještě nějakou látkou na „začištění“? Nebo to řešíš pouze penetrací přilitou do připravené směsy? Předem děkuji za informaci. Novým napadům zdar

  • Odpovědět TAMARKI 27.6.2016 at 8:52

   Ahoj Veroniko, po zkušenostech s betonem jsem došla k lehounké povrchové úpravě. Z betonu bez úpravy se totiž práší. Proto jsem namíchala trošičku vody s kapkou lepidla Herkules a buď potřu štětcem nebo postříkám rozprašovačem. Za žádnou cenu ale nesmí být ve vodě lepidla hodně. Jinak se na betonu vytvoří škraloup. Pokud namícháš opravdu jen řídce, voda se vsákne, povrch zafixuje a ani otěr květináče nebude prašný. Děkuju za dotaz. Ať se Ti daří.

   • Odpovědět Jitka 9.11.2016 at 13:16

    Taky jsem o povrchové úpravě přemýšlela, našla jsem třeba impregnační nátěr.
    Jen se asi tím květináč zbaví té výhody vsakování přebytečné vody? Ten herkules asi bude podobné složení a levnější 🙂

 • Odpovědět Seriál rekonstrukce obýváku: část I. | TAMARKI 9.9.2016 at 10:54

  […] Blue Star. Je opravdu velikánská a zatím má husto-hustě listů. Píchla jsem ji do mého DIY betonového květináče a už se nemůžu dočkat, až jí najdu místo v novém obýváku. Snad bude ještě mezi námi, […]

 • Odpovědět Michaela 6.11.2016 at 18:01

  Nádhera! Na Váš blog jsem před časem narazila, pamatuji si to, protože zrovna v tu chvíli mi malý synovec na počítači zmáčkl off. Jsem ráda, že jsem na něj narazila znovu. Už jsem jednou takto betonovala a jsem moc ráda, že mi konečně někdo poradil s tou „impregnací“ povrchu, protože různé laky a podobně se betonu moc nelíbily 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 7.11.2016 at 10:02

   Michaelo, děkuju za zpětnou vazbu a jsem ráda, že Vám návod posloužil a že jste si ke mně našla znova cestu. Synovce zdravím. 🙂

 • Odpovědět Jitka 9.11.2016 at 13:14

  Taky jsem zkoušela dělat betonové květináče. Povedlo se, ale s tou potěrovou směsí mám celkově problém, že se dost drolí, je hrubá. Jako vánoční dárky jsem se chtěla pokusit o něco podobného jako nakvetiny.cz/42/cementove-kvetinace-ruce/ – zatím se to většinou drolí nebo to má hodně hrubý povrch :/
  Můžete poradit, jaký cementový potěr používáte, že to je výsledek tak dokonale hladké? Máme pěkný blog!

 • Odpovědět Verča 20.3.2017 at 16:18

  Máte moc pěkný blog 🙂 chtěla jsem se zeptat, jestli jste nezkoušela silikonové formy, třeba na ty květináčky nebo podobné betonové věci?

  • Odpovědět TAMARKI 20.3.2017 at 17:25

   Verčo, děkuju. Silikonové formy jsem ještě nevyzkoušela. Mám doma v šuplíku silikonovou instantní hmotu, takže jakmile uzraje čas a myšlenka, něco z toho vykuutím o odleju betonem.

 • Odpovědět janina 15.8.2017 at 22:11

  Zajímavý TIP, děkuji pěkně za inspiraci, budu na Vás myslet u svého tvoření 🙂

 • Odpovědět Dana 30.8.2017 at 10:57

  Ahoj,
  ač to na první pohled nevypadá, beton je fakt výborný materiál na spoustu věcí. Dobré nápady jsou jak na webu, tak také v knížce Tvoříme z betonu, která nedávno vyšla. Taky nabarvený beton vypadá hezky. Chystám se rovněž na nějaká díla, protože ta, co jsou nabízená třeba v Hornbachu, se mi vůbec nelíbí.

  Takže, ať se všem příznivcům tvoření s betonem daří.

  Dana

 • Odpovědět Darina Čechurová 7.9.2017 at 16:30

  Ahoj,
  beton mě také hodně oslovil a přes léto jsem se na chatě docela vyřádila a vlastně pořád visím na Pinterestu
  a plánuju, co ještě vytvořím.
  Používám cement a lepidlo, obojí běžně k dostání v hobby marketech a tato směs se mi nelepí. 🙂
  Jen škoda, že bude brzy zima v paneláku se s tím matlat moc nedá…..

 • Odpovědět Darina Čechurová 7.9.2017 at 16:31

  mělo tam být, že se směs nedrobí .)

 • Odpovědět Patrik 2.10.2017 at 0:32

  Ahoj. Nedávno som si spravil svoj betónový kvetináč kde som si presadil stromček. Po prvej zálievke som si všimol, že betón „pije“ vodu a na spodku kvetináča sa potom tvoria také škaredé fľaky od vody. Tak som to natrel penetračným náterom no stále mám ten problém. Je potrebné to ešte niečim natrieť alebo niejaké ďalšie rady?

  • Odpovědět TAMARKI 9.11.2017 at 14:54

   Patriku, do betonového květináče „na ostro“ jedině sukulenty právě z toho důvodu, o jakém píšete. Jinak já betoňáče používám jako klasický okrasný květináč, čili kytka v něm je ještě ve svém vlastním květináči s dírkou dole a vespod podmiska. Problém vyřešen. 🙂

 • Odpovědět Simona 11.10.2017 at 21:59

  Dobrý deň, mohli by ste mi prosím napísať konkrétnu značku a typ toho poterového betonu ktorý používate ? Ďakujem 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 9.11.2017 at 15:04

   Simono, úplně ten nejběžnější, který ve všech stavebninách mají. Značku už přesně nevím, omlouvám se…

  Komentujte článek