Akce Dekorace do bytu inspirace Děti Malování

Jednoduchá DIY girlanda na dětskou narozeninovou párty

7.3.2017

Doma mám samé únoráky, takže minulý týden byl v duchu narozeninových oslav. Ve spodní části domu se nám to po stavebních úpravách trochu rozšířilo, tak bylo letos možné pojmout menší mateřskou školku. Abych se vyhnula konfetám a všemu, co dělá nepořádek, vymyslela jsem si jednoduchou výzdobu v podobě girlandy. No a pátek odpoledne jsem si nasadila kuchyňskou zástěru a pustila se do maratonu pečení dortů.

Samík, Elenka i Gyd jsou narození ve stejném týdnu, takže se nám tři oslavy smrskávají do jedné – únorové. To mi dost vyhovuje. Gyd je asi nadšený o poznání míň, protože jeho oslava toho, že je zase o rok moudřejší, je dost upozaděná. Letos se dokonce na rodinné oslavě, která se konala víkend před tou s kamarády, zapomnělo skoro Gydovi popřát. Naše nadšení z toho dětskýho nadšení nás jaksik vtáhlo. Chudák Gyd. A vyhlídky na změnu v nedohlednu…

První patro domu je po rekonstrukci stále takové minimalisticky vybavené. Plní se to pomalu, protože vybírám pečlivě a mírně jsem ztratila tempo. Aby to tu dýchlo na všechny trochu párty atmosférou, vyrobila jsem girlandu.

Na výrobu papírové girlandy budete potřebovat:

 • akvarelový papír (čím větší, tím lepší)
 • anilinové barvy (jsou zářivější, než běžné akvarely)
 • nůžky
 • špendlík
 • pravítko
 • velký štětec
 • sklenici vody
 • tužku
 • buď šicí stroj nebo jen ozdobný špagát

Já jsem použila akvarelový blok o velikosti A3. Na první papír v bloku jsem si jemně tužkou narýsovala trojúhelníky. A to tak, že jsem stránku podélně rozpůlila a na středové čáře naměřila po deseti centimetrech. Na okrajích jsem začínala s centimetry pěti  a následně pokračovala zase po deseti (viz foto).

Abych si na každém listu nemusela zase odměřovat, použila jsem pomocníka špendlíka. 🙂 Všechna místa měření jsem propíchala na několik stánek vespod. Propíchané body jsem na dalších listech už jen pospojovala čarami tužkou.

A jde se malovat. Jemného mramorování dosáhnete tak, že stránku vždycky nejprve navlhčíte čistou vodou. Vezměte si na to větší štětec, než mám já na obrázku, ať se neušmrdláte do bezvědomí.

Jakmile je stránka mokrá, neotálejte a začněte naředěnými barvami kaňkovat. Mějte na paměti, že barvy po chvilce důkladného rozpíjení ještě zblednou.

Jakmile listy uschnou, jde se malovat na druhou stranu. Po zaschnutí i té druhé se jde na stříhání podél předem narýsovaných čar.

Všechny nastříhané trojúhelníky jsem na noc šupla do velké knížky a zatížila, aby se mi narovnaly. Na druhý den jsme se Samulou šli girlandu ušít. Prošívala jsem je 7 mm od horního okraje a dělala zhruba centimetrové  mezery. To samozřejmě zaleží na vás. Já použila bílou jeansovou nit. Je pevnější.

Pozornější si určitě všimli, že z každého listu papíru mi zbyly krajní trojúhelníčky, široké jen 5 cm. Ty jsem použila na jmennou girlandu. Dva listy papíru jsem si obarvila z jedné strany na modro a z druhé na růžovo. Jmennou girlandu jsem pak střídavě šila z jednobarevných a „zbytkových“ uzounkých trojúhelníků. První polovina byla s těmi růžovými, druhá pak s modrými. Počet trojúhelníků mi určil počet písmen ve jménech mých dětí. ELENKA a SAMÍK na ní pak stálo. I tato girlanda byla oboustranná, protože jsem barvila každou stranu jinou barvou.

POZOR! Při šití girlandy nezapomeňte na jejím začátku i konci odšít kus nitě. Neměli byste pak za co girlandu přivázat.

Jmennou girlandu jsem pověsila do průchodu po vybouraných posuvných dveřích mezi obývák a jídelnu. Doprostřed mezi jména jsem ještě přivázala balónky.

Čtyři mramorované girlandy, z nichž každá měřila 220 cm, jsem zavěsila v jídelně od lustru směrem do rohů. Ve středu jsem všechny přivázala na kabel lustru a směrem k rohům místnosti na strop přiklepla po jednom špendlíkovém hřebíčku. Ty nezanechají žádná velká bebíčka po jejich odstranění.

Pokud ale máte krásné nové stropy (na rozdíl od nás) a dírky by se na nich neztratily, použijte oblíbené washi pásky. Girlanda z papíru je tak lehounká, že ji páska s přehledem udrží.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Tip č. 1

Pokud nemáte šicí stroj nebo na něm neumíte, nezoufejte. Vezměte do ruky děrovačku na papír a do každého trojúhelníku udělejte v horních rozích dírku. Pak už je stačí jen navléct. Aby se ale při prověšení girlandy trojúhelníčky nevozily dolů, je potřeba k jejich fixaci dělat na šňůře buď uzlíky, nebo použít širší mašli.

Tip. č. 2

Pokud předpokládáte jako já, že budete věšet girlandu každoročně, můžete špendlíkové hřebíčky ve stropě nechat. Trik na jejich zneviditelnění je takový, že je jednoduše natřete bílý lakem na nehty (pokud máte bílý strop samozřejmě). Hřebíčky pak úplně splynou a nebudou vidět.

Tak to je všechno. Přeju vám, ať si ty oslavy narození užíváte s dětmi naplno. Ty rozsvícený dětský oči jsou úplně nejvíc…

 

Může se vám také líbit

10 komentářů

 • Odpovědět pancakeheaven 7.3.2017 at 12:02

  Super výsledek<3

 • Odpovědět Leňajs 7.3.2017 at 13:27

  Vypadá to fakt skvěle! <3

 • Odpovědět Veronika P. 7.3.2017 at 18:02

  No, koukám, že se ještě mám co učit… 😉
  V.

 • Odpovědět Dana 9.3.2017 at 18:28

  Moc hezký.Fakt!

  • Odpovědět TAMARKI 10.3.2017 at 8:40

   Dano, jepo oslavě a sundávat se mi to moc nechce. Pěkně se nám to tady oživilo. 🙂

 • Odpovědět Lucie 16.3.2017 at 11:12

  Není nad jednoduchost a kouzlo akvarelu, moc pěkné Marki. Já vloni nechala výzdobu našeho klučiny a nejpovedenější girlandy celé léto ještě viset, a to je narozený začátkem června 🙂 Baví mě narozeninová dětská výzdoba a příští rok už budu dělat dvě, a to je něco pro mne.. Vždycky se u toho bavím a jak píšeš v článku, není nic hezčího než rozzářené oči dětí, když to poprvé uvidí. Přeji ti krásné jaro, Lú

  • Odpovědět TAMARKI 16.3.2017 at 11:16

   Luci, vždyť u nás stále visí a já ne a ne ji sundat. Úplně Ti rozumím. Po sundání jakékoliv výzdoby mi přijde místost vždycky jaksik opuštěná. Lú, děkuju, i Tobě přeju pěkné první na slunci.

  Komentujte článek