Doplňky & dekorace Pokojovky

DIY keramický kaktus

17.4.2018

Pro ty z vás, kteří by si rádi vyčistili hlavu v nějakým keramickým kurzu, ale nevědí, co si tak z hlíny uplácat a potřebují malou inspiraci, tu dnes něco mám.

Je to už rok, co jsem domů přitáhla kus hlíny a nechala i děti, aby si něco vytvořily. O výpal jsem pak poprosila v kroměřížské ZUŠce, kam občas docházím na výtvarné kurzy pro dospělé.

Dětem jsem tenkrát vytvořila hravé nástěnné květináče a Samíkovi – začínajícímu školákovi – kaktusový stojánek na tužky. Výroba je vcelku jednoduchá, ale trochu té zručnosti vyžaduje. Tak pojďme na to.

Uplácala jsem si válec. Oba konce jsem seřízla nití do roviny.

Zvrchu jsem ho zhruba do poloviny vydlabala, okraj pěkně začistila. Do tohoto otvoru pak tužky přijdou.

Stejně tak musíte vydlabat kaktus i zespod. Bez toho by tak velká hmota v peci praskla. Nespojujte však horní a dolní komůrky. Mezi nimi musí zůstat „patro“, aby tužky nepropadly až dolů.


Pak jsem si vyválela tři menší válečky, každý o jiné velikosti. I tyto se musíte pokusit vydlabat co nejhlouběji.

V místě, kam chcete kaktusu odnož přilepit, je potřeba udělat taky dírku. Namažete šlikrem (hlína s vodou o konzistenci blátíčka) a přilepíte.

Takto to ještě držet nebude, takže pro pojištění spoje jsem vyválela uzounké nudličky a spoj jimi utěsnila a zahladila.


Teď přichází na řadu dekorování. Strukturu kaktusu jsem naznačila svislými čárami. Bodlinky byla celkem piplačka. Ušoulala jsem hromadu různě velkých pidikuliček. Před nalepením každé z nich jsem udělala tupým dřívkem vždycky plýtkou dírku, kápla šlikr a kuličku nalepila.

A je hotovo. Největší rameno kaktusu jsem pro jistotu na dobu schnutí podložila hrnkem, aby mi neupadla.

Po týdnu schnutí jsem přinesla na první výpal. V kurzu má Kamča krásnou zelenošedou efektovou glazuru. Polila jsem kaktus včetně vnitřku a šup na druhý výpal.

No a takto to dopadlo. Tím odhaluju i svoji novinku v eshopu, kterou jsou závěsné kapsáře z pratelného papíru. Samík si na velký školní sešity a písanky vybral ten černej. Vleze se jich do něj pěknej stoh.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Vlastně jsou to fotky produktové, ve kterých si zafiguroval i Samíkův kaktus na psacím stole. Kapsáře ale nejsou jedinou novinkou. Najdete tam i praktické misky z tohoto materiálu a velkou peckou budou geometrické květináče, jejichž focení mě ještě čeká. Zítra mi má dorazit velký balík s novými pokojovkami z plantica.cz, na které jsem se načekala. Takže závěsné i stojací květináče GEOMETRIC už brzy. Malinkatou ochutnávku tam ale najdete už teď.  Jo a ten keramickej kaktus, tak tady je.

Hezké dny s prvním intenzivním sluníčkem. pa

Může se vám také líbit

2 komentáře

  • Odpovědět Lucie 27.4.2018 at 10:19

    Těším se na TVÉ květináčky z pr. papíru. Určitě si koupím nějaké dva levitující.. Lucka

    • Odpovědět TAMARKI 27.4.2018 at 12:56

      Luci, děkuju, už jsou skoro na cestě k Tobě. 🙂

    Komentujte článek