Nábytek

Renovace starožitného křesílka

21.1.2017

Úlovkem toho oblinkatého krasavce jsem se tady už pochlubila. Jeho cesta k nám do nového obýváku nebyla zrovna krátká. A to netuším, jaký byl jeho osud před tím, než k nám domů dorazil zbědovaný zásilkovou službou.

Je celkem konec časům, kdy jsem se nechávala impulzivně strhnout aukční bitkou na Aukru. Doma už máme tolik věcí, že jim všem po renovaci jen těžko najdu místo jinde, než ve sklepě.

Těžko říct, jestli starožitný křesílko, který jsem se rozhodla dát sakum prásk do kupy, je originál nebo povedená imitace. Na starožitnosti nejsem ani odborník, ani jim příliš neholduju. Ale neodolala jsem představě, jak tento solitér oživí náš obývák v současném stylu, řekněme. Vím, melduju stále dokola svoji lásku k jemnému míchání stylů. A tak to taky je. Je mi celkem jedno, do jakého časového období zapadá výroba to či onoho kusu nábytku. Když je krásný a poctivě vyrobený, dá se s kapkou střídmosti vždycky zakomponovat.

První krok: rozebrání křesílka až na kost

A tahle židlička si o to vyloženě říkala. Je ručně vydlabaná z masivního dřeva. Po jejím kompletním rozebrání jsem zjistila, že možná bude starší, než jsem si myslela. Nejen, že byla látka dost opotřebená i přesto, že šlo o kvalitní gramáž, ale molitan v sedací části byl skřehlý a drolil se. Taky gumy byly vytahané a následkem toho se sezení propadalo, což z obrázku není úplně patrné. Ozdobné hřebíčky byly zrezlé.

renovace-nabytku-postup-navod-tamarki-9

renovace-nabytku-postup-navod-tamarki-10

Mám za sebou amatérské čalounění od gauče, přes nejrůznější židle až po otočné křeslo „ušáka“. A nad některýma jsem se fakt dost zapotila. Možná to mám někde v krvi, můj děda byl původním povoláním čalouník. Bohužel než jsem stihla dorůst do věku, aby mi mohl o svém řemeslu prozradit víc, prohrál boj o život s rakovinou plic. Zbylo mi po něm jen pár kousků opravdu historického čalounického náčiní: zakulacené megajehly a odstraňovač hřebíčků.

Jako čalouník samouk považuju za důležitý krok soustředit se a případně si i fotit jednotlivé kroky při odstraňování původního čalounění. Je to jako vidět mistra čalouníka při práci, ale v opačném pořadí jednotlivých kroků.

Na fotce jste viděli židli ve stavu, kdy jsem odstranila skoro všechny ozdobné hřebíky „hříbky“, kterých bylo zhruba 500. Přitom jsem musela dávat pozor, abych nářadím nepoškodila rám křesílka. Pak jsem zmíněným zakulaceným šroubovákem s vidlicí na konci odstranila všechny „koně“ (čalounická pistole), kterými byla přichycená jak látka, tak všechny pomocné materiály.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitne-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-1 Copy of blog-bydleni-navod-renovace-starozitne-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-2

Povrchová úprava dřevěné kostry křesílka

Rozhodla jsem se nenechat přiznané dřevo. V obýváku, kam má křesílko přijít, mám už několik kousků nábytku s přiznanou strukturou dřeva a společně s dubovou parketovou podlahou by už druhů rozdílného dřeva bylo příliš. Takže mojí volbou byl bílý syntetický nátěr.

Jakmile jsem odstranila všchen textil a molitan a zbyla jen dřevěná kostra, kompletně jsem ji přebrousila jemňoučkým smirkem a následně očistila od brusného prachu. Natřela jsem nejprve bílým základem, poté dvěma vrstvami bílé syntetiky. Ta má dlouhou dobu schnutí. I proto dodnes nemám hotový poslední krok renovace. Tím je naklepání ozdobných hříbkovitých hřebíčků podél polstrování. Kladivo by mi pořádně neproschlou barvu strhalo nebo jinak poničilo. Na to pozor i při práci s čalounickou pistolí a při manipulaci s natřeným kusem. Pořádné proschnutí syntetiky – samozřejmě v závislosti na tloušťce nátěru – může trvat i pár týdnů.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-1

Výstuha sedací části

Některé podpěrné gumy byly úplně hin, takže šly pryč. Ty co se ještě daly, jsem nechala. U místního starého mistra čalouníka jsem koupila čalounickou gumu (je to ta široká zelená). Plochu sedáku jsem se snažila gumou pokrýt tak, aby rovnoměrně nesla váhu zadků. Masivně jsem ji „přistřílela“. Kontrolujte pnutí každé jednotlivé gumové podpěry. Ideální je, když máte už po ruce molitan, který přijde navrch, abyste sednutím zkontrolovali, zda se moc nepropadáte. Zkouška rukou mi sice vyšla fajn, ale když jsem si sedla, příliš jsem se zabořila. Takže jsem gumu musela napnout silněji.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-2

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-3

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-4

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-5

Ještě jedna dobrá rada k napínání gumy. Prodává se jako metráž. Doporučuju nestříhat ji, dokud ji nemáte přibitou na obou koncích. I kdyby jste měli délku přesně naměřenou, guma má obrovský tah a jen těžko byste ji bez dostatečné rezervy na konci napínali.

Původní odstraněný materiál jako šablona

Některý odstraněný materiál jsem si nechala, abych jej následně použila jako šablonu.

Opěrková část se nechala snadno obkreslit i bez šablony. Tohle křesílko mělo mezi zadní textilií a přední s molitanem taky papírovou výztuhu. Takže jem si tvar opěrky obkreslila na tuhý kartón přiložením z přední části. Tvar jsem vystříhla samozřejmě s odpovídající rezervou podél obvodu.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-7

Co se týče motivu polstrovací látky, původně jsem bezúspěšně pokukovala po motivu velkých zelených listů. Když jsem nenašla, co jsem hledala, uhranuly mě vyloženě hravé látky od House of Hackney.

house-of-hackney-fabric-tamarki-1

Nebo tyhle floral motivy.

house-of-hackney-fabric-tamarki-2

Pak jsem si zase nebyla jistá, jestli je moje křesílko hodno takového luxusu. Po dlouhém rozhodování jsem nakonec vybrala metráž s vysokou gramáží v IKEA. Zase to muselo uzrát a nakonec jsem moc spokojená.

Jde o abstraktní motiv s odstíny šedé, olivově zelené, velmi tmavě modré a černé na bílém podkladu. Protože jsem v tomto směru detailista, po vystřižení opěrky z kartonu jsem odstřižek využila jako šablonu pro hledání nejlepšího místa k vystřižení jednotlivých částí na křesílko. Jednak jsem nechtěla mít bílá místa na „zátěžových“ plochách a jednak mi to muselo vizuálně štimovat. Látky jsem koupila s dostatečnou rezervou, takže jsem šablonou šibovala, dokud jsem nenašla takový fleky, který by mi očku lahodily.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-9

Předpokládala jsem, že ochmatávané místo opěrky bude u vrchu, takže jsem do horní části směřovala tmavší fleky.

Látka je to pevná, nicméně potahovka to úplně není. Proto jsem se pro větší pevnost rozhodla dát pod tuto látku ještě bílé tlustější plátno. To bych tam nejspíš dala tak jako tak z toho důvodu, že bílá místa látky by nechávala prosvítat ošklivý okrový molitan. Ten jsem neměla nový a dá se i předpokládat, že jakmile bych se jednou snažila namokro vyčistit nějaký ten flíček, mohl by recyklovaný molitan pustit do látky naoplátku nějakou svoji špínu. Z toho důvodu jsem podkládala bílým plátnem.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-11

Tak ať popojedem. Přicvakala jsem trio „látka s motivem, bílé plátno a kartón“ k opěrce a odřezala případné přesahy.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-13

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-14

Přicvakáváte stále do kříže. Nikdy ne postupně po obvodu jedním směrem. Na konci byste mohli totiž zjistit, že se vám tam zbylý kousek nevleze nebo se vlní.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-12

Teď na opěrku zepředu přišlo jiné trio: „molitan, bílé plátno a svrchní látka“. Opět přicvakáte. Tady jsem ale okraje zahnula dospod, aby se látka netřepila.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-15

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-16

Opět přichycujeme do kříže a na přeskáčku, ale stále kontrolujeme nepřichycené konce, zda se nám nebudou vlnit a sedí nachlup.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-17

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-18

Na opěrkách pro ruce jsem molitan nechala původní, byl v dobrém stavu.blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-19

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-20

Doteď to byla ta znazší část.Na 10 cm vysoký recyklovaný molitan jsem si obkreslila tvar původního ze sedací části.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-22

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-23

Kobercovým nožem precizně vyřízla. Ten je potřeba mít dost ostrý, nejlépe nový, jinak se propižláte ke ztrátě nervů.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-24

Teď se může zdát molitan zbytečně velký, ale mírný přesah mít musí, aby při sezení neřezaly okraje křesílka do stehen. (kvalita fotek už teď nebude valná, pracovala jsem v noci při umělém osvětlení)

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-25

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-26

Spodní okraj molitanu jsem po vzoru mistra čalouníka taky přicvakala k dřevěné kostře, aby se časem neposouval.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-28

Tady už je vidět, která část je přicvakaná a která ještě čeká. Tím se zbavíme i přečnívajícího okraje.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-29

Teď přichází na řadu zmíněná rada, nechat si původní polstr složitějších částí jako šablonu pro vystřihnutí látky nové.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-27

Na sedací části jsem nepřicvakávala najednou obě látky. Nejprve jsem přichytila podkladové bílé plátno, až na něj přišla svrchní látka.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-30

Zase jsem si do kříže přichytila základ a postupně dodělávala detaily.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-31

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-32

A jak to celé dopadlo? Jak jsem zmínila v úvodu, ještě mi chybí naklepat hříbkovité ozdobné hřebíčky, kterých mám jen vzorek na opěrce, ale jinak je nová podoba křesílka hotová.

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-33

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-36

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-35

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-37

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-38

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-34

blog-bydleni-navod-renovace-starozitna-zidle-polstrovani-calouneni-diy-tamarki-39

A na závěr mám pro vás překvapení. U příležitosti blížícího se čísla 1000 followerů na mém Instagramu mě napadlo, že bych vám – čtenářům – mohla zase dát příležitost něco pěkného vyhrát. Dnes už vím, že to cenou budou značkové hodinky vlastního výběru. K tomu, abyste soutěž nepropásli, máte možnost buď chodit nakukovat sem na blog, nebo sledovat Tamarki.cz na Instagramu. Pokud ale chcete mít jistotu, že něco nepropásnete nebo nezapomenete, není nic jednoduššího, než se zaregistrovat k odběru novinek TAMARKI.

Přeju vám pěkný zbytek víkendu.

Může se vám také líbit

19 komentářů

 • Odpovědět Petra 21.1.2017 at 16:10

  Nádherná práce, křeslo vypadá úžasně… látka je asi z kolekce Svartan? Moc povedený originální kousek, jak jinak od Vás 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 22.1.2017 at 21:15

   Jejda, Petro, název kolekce netuším. Já proletím a ne všechno vždycky zachytím. ? Ale ještě by mohla být, kupovala jsem ji na podzim..

 • Odpovědět Marcela - Nordic Passion 21.1.2017 at 16:26

  Market, je to velika nadhera. Tehle latce jsem take neodolala. At se na nem pekne sedi:-). M.

  • Odpovědět TAMARKI 22.1.2017 at 21:17

   No to se nedivím, Marci, je povedená.Křeslo je pohodlný, jen my tak málo doma nasedíme.. ?

 • Odpovědět Maickosti 21.1.2017 at 18:47

  Dekuji za krasny clanek! Taky moc rada nakupuji na bazarech stare kousky a renovuji, ale zatim jsem vzdy zustala jen u dreva, na calouneni jsem si netroufla a zasobovala pana calounika, ktery uz me dobre zna :-D. Treba jednoho dne seberu odvahu a dle Vaseho navodu se do toho pustim. Mimochodem – kresilko vypada opravdu bajecne! 😉

  • Odpovědět TAMARKI 22.1.2017 at 21:34

   Tak třeba to jednou přijde. ? Na druhou stranu zásobovat místního mistra čalouníka je taky záslužná věc.

 • Odpovědět Lucie 21.1.2017 at 21:13

  Neuvěřitelné napínavý návod se skvělým výsledkem!;-) Tak ať dobře a dlouho slouží:-) L.

  • Odpovědět TAMARKI 22.1.2017 at 21:25

   Luci, článek je předlouhán, že? A to jsem se pokoušela být stručná. Snad alespoň zlomek z vás doroloval na konec. ? Díky.

 • Odpovědět Veronika P. 21.1.2017 at 22:26

  Krásný! Křeslo je hustý a vy taky!!! Neznám originálnější bydlení na českých blozích než to vaše ;-). Fakt velký obdiv…
  V.

  • Odpovědět TAMARKI 22.1.2017 at 21:27

   Veroniko, držím se jednou rukou židle, abych se nevznesla do oblak. Vy jste taky hustá s tím vyznáním. ?

 • Odpovědět Iveta Kostalova 22.1.2017 at 15:11

  Obdivuju Tvou sikovnost i energii a napaditost! Pekne dny, Iveta

  • Odpovědět TAMARKI 22.1.2017 at 21:31

   Ivo, skóre dobrých nápadů si tady v kontrastu s běžným životem snažím vylepšit. ? Díky moc.

 • Odpovědět Lucie 22.1.2017 at 23:52

  Máte můj naprostý obdiv. Nádhera!

 • Odpovědět Renata Šimetková 23.1.2017 at 10:23

  Nádhera…Dokonalé…Jako vždycky od Vás…Jste úžasná, šikovná, nápaditá…Prostě „dole klobouk“, jak říká má dcerka… a děkuji za návod!!!!

  • Odpovědět TAMARKI 23.1.2017 at 10:29

   Reny, bylo mi potěšením, jestli návod poslouží. 🙂

 • Odpovědět Poliriki 23.1.2017 at 11:54

  Pěkné dobrá práce a skvělý nápad

 • Odpovědět Stefi 3.10.2018 at 17:38

  Renovace tip top! Pouštím se do renovace starého sofa a teď otázka pro odbornici zní: popruhy elastické nebo normální??? ?

  • Odpovědět TAMARKI 5.11.2018 at 8:59

   Stefi, to záleží. Jako neodborník bych řekla, že pokud chcete mít sezení pružnější, pak popruhy elastické. U těch mám zkušenost, že pokud se dost nevypnou, do sezení se těžší člověk dost zaboří…

  Komentujte článek