Doplňky & dekorace

DIY svícen vyrobený z koženého pásku

7.12.2015

Druhá adventní neděle za námi. Adventní kalendář jsme s dětmi vyrobili, dekoraci v podobě sněhové girlandy čekala na vytažení ze šuplíku, protože jsem si ji vyrobila v průběhu roku. Letos zatím nemám adventní věnec, zato jsem si udělala adventní svícen. Vánočně dodekorovaný může sloužit o svátcích, během roku pak jako svícen klasický. A protože kůže je dlouhodobě jeden z mých oblíbených materiálů, tak jsem ji použila na výrobu.

Pokud máte k dispozici pěknou, pevnou kůži, nařezat ji na dlouhé pruhy bude v tomto případě asi o něco lepší, než nastříhat. Protože svícen bude držet stabilitu právě na hraně kůže, neměla by být hrana klikatá.

Já kůži k dispozici neměla, tak jsem vyrazila do sekáčů na hon na kožený pásek. Původně jsem měla vysněnou světle hnědou až do růžova, podařilo se mi však ulovit jen pásek černý. Na druhou stranu zase měl začištěné hrany a byl rozměrově tak akorát. Nakonec se i ta černá “vybarvila” jako dobrý nápad.

Doporučuju ve chvíli, kdy svícen vyrábíte, mít už v rukou svíčky. Podle jejich průměru totiž budete vždy nechávat místo mezi dvěma nýtovacími knoflíky, kterými k sobě přicvaknete dva pruhy kůže. A to rubem k rubu.

Na svícen jsem potřebovala dvojitou délku. Jak je vidět na fotkách “ze zákulisí”, nejprve jsem zafixovala dvě krajní svíčky, svícen postavila a poté dle fantazie umísťujete dvě prostřední. Stále však odměřujete dírky na cvočky se zastrčenou svíčkou a ve stojaté poloze svícnu. Ten totiž v průběhu spojování musí nabrat stabilitu. Navíc musí každou svíčku pevně svírat, aby se nekymácely. V případě, že se vám podaří mezera těsnější, svíčku snadno ořežete, zato když bude volná, sotva ji postavíte. Na závěr jsem delší úseky kůže mezi nýty jsem ještě slepila Herkulesem, aby se „nerozšklebovala“.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Jestli seženete netekoucí svíčky, bude to ideální. V opačném případě je můžete dát na skleněnou mísu, tác, či jakoukoliv vám sympatickou podložku.

diy-kozeny-svicen-adventni-10

 

Tak takhle si nejen o letošních svátcích budeme svítit my. Máte taky kuráž si zaimprovizovat, nebo saháte v obchodech po standartně konzervativních variantách adventních svícnů?

No a jestli stále tápete s některými dárky, mrkejte pravidelně na můj blog nebo se přihlašte do newsletteru, aby vám nic neuniklo. Do Vánoc pro vás mám přichystáno ještě několik tipů na vkusné a nenáročné DIY dárky pro vaše nejbližší. Ty totiž bývají většinou největším zdrojem radosti. A to oboustranně. Takže STAY TUNED!

Může se vám také líbit

6 komentářů

 • Odpovědět Veru Harnol 14.12.2015 at 21:41

  Tleskam, smekam, krasa 🙂

  • Odpovědět Markéta Filgasová 15.12.2015 at 10:09

   Děkuji, většinou jednoduché nápady jsou ty nejlepší. Kožených pásků po sekáčích je spousta, tak jestli budete zkoušet, ať se dílo podaří!

 • Odpovědět Míša 28.3.2018 at 21:51

  Markétko, chápu správně, že jste si sama dělala dírky dle potřeby razníkem? Děkuju!

  • Odpovědět TAMARKI 29.3.2018 at 6:49

   Ano, Míšo, podle potřeby na tloušťku svíček.

   • Odpovědět Míša 30.3.2018 at 11:16

    Marky, ještě jsem Vám poslala zprávu přes kontaktní formulář tady na stránkách. Abych to nespamovala tady 🙂 Děkuju moc!

    • Odpovědět TAMARKI 30.3.2018 at 20:42

     Míšo, vložte svíčku a pak si udělejte značku nějakým špičatým předmětem třeba. Ať se dílo podaří.

  Komentujte článek