dětský pokoj Podlahy

Dřevěné podlahy: povrchová úprava – lakování

17.4.2021

Lišty ještě schnou ve sklepě, dětské pokoje s novými podlahami už ale nějaký ten týden jedou s plnou vytížeností.

Ještě, že vás na tom Instagramu mám. Projekty se u nás sice posouvají, s časem na reporty tady na blogu občas pokulhávám. To pak nastoupíte vy a popoháníte mě k sepsání článku. Děkuju, jste servem mého motoru.

Předešlý díl o pokládce borovicových podlah končil jejich výbrusem pokládajícími podlaháři. Ti mě upozornili, že surová podlaha připravená k povrchové úpravě je momentálně velmi háklivá na jakýkoliv oděr a nejlépe po ní chodit v ponožkách bez papučů.

Úklid brusného prachu

Hrubší brusný prach sice vysavačem sebrali, ale ten jemný zůstal. Puštěním se rovnou do natírání bych zaúpěla. Těžký vysavač jsem se bála po „zranitelných“ prknech tahat a je otázkou, zda by se mi jemný prach podařilo dokonale vysát, když se to nepovedlo podlahářům.

Na jeho setření jsem použila plochý mop s úplně novu (nešpinavou) textilní násadou. Tu jsem namočila v teplé vodě a velmi pečlivě vykroutila, aby nenechávala žádnou mokrou stopu na prknech, ale pouze posbírala prach. Vytírala jsem v pomyslných pásech na délku místnosti, vždy jedním tahem (bez zvednutí mopu), stylem kličkami ze strany na stranu. Po dojetí jednoho tahu v pomyslném pruhu místnosti jsem násadu dobře vymyla a opět důkladně vykroutila. Prach se pěkně ve žmolcích na vlhké ploše usadil a nechal se dokonale z podlahy sebrat.

Moření (tónování) dřevěných prken

Borovicové Ivar skříňky jsem si vždycky mořila nabílo silným naředěným nějaké běžné, vodou ředitelné barvy vodou. Poměrově spíš trochu bílé barvy rozmíchané ve velkém množství vody. Co se podlah týče, odložila jsem amatérské hacky a nechala si opět poradit odborníky na slovo vzatými. Na moření borovice do bílého odstínu jsem použila kvalitní tónovaný lak značky SPS. Kromě toho, že výborně odolává mechanické zátěži, chrání dřevo před UV zářením a zároveň pěkně zvýrazňuje strukturu dřeva. Dřevo pod ním tedy tolik netmavne.

Po všech těch mých improvizovaných pokusech moření drobných věcí doma byla práce s tímto tónovaným lakem milým překvapením. Na jeho aplikaci jsem si vzala široký a hustý štětec s přírodním chlupem, jak mi bylo doporučeno. Váleček by zanechával stopu krupičkovitého vzhledu, kdežto tahy štětcem pěkně souzní se strukturou dřeva.

Praktický tip!

Abyste si surová prkna neponičili posunem velké plechovky s lakem, nalepte čtverec nějaké pěnové fólie na spodek plechovky s přesahem na její boky. Tam rohy k plechovce přilepte kousky oboustranné lepící pásky (tak, jak vidíte na fotce).  Takto vás fólie chrání i před stékáním kapek po boku při otírání štětce.

Práce s tónovaným lakem

Rozdíl mezi  mým mořícím hackem (silně naředěná akrylová barva vodou) a tímto tónovaným lakem je jednak v obsahu vody. Není vůbec žádoucí nechat prkno nacucat jejím velkým množstvím. Dřevo má pak tendenci se na povrchu vlnit a celkově rozpínat. Druhou výhodou tónovaného laku je rovnoměrné rozložení pigmentu, což vám ani dobré rozmíchání barvy ve vodě nezaručí a výsledek může být flekatý. Nátěr lakem udělal souvislou vrstvu mléčného filmu.

První vrstrvu je doporučeno v malém měřítku naředit (přesně podle technického listu). S lakem se mi pracovalo dobře, ale jisté zkušenosti je zapotřebí. První vrstva kvůli savosti surového dřeva vcelku rychle schne. Bylo potřeba pracovat rychle, ale zároveň precizně, aby se netvořily mázance. Natírala jsem po směru prken, vždy v šířce tří prken. Naštěstí ve směru ložení prken šlo o kratší stranu místnosti. Svižná práce je nutná z důvodu navazování mokrého na mokré. Jakmile navazujete na už suchý lak, začíná se vrstvit a vznikají pásy se silnějším tónem. Vyhraďte si proto vždy dostatek času na zmáknutí jedné vrstvy v celé místnosti bez přerušení. (Na fotce: jedna místnost s první vrstvou tónovací barvy)

Mezivýbrusy

Lehký výbrus je nutný po zaschnutí první vrstvy. To proto, aby se odstranil zvednutý „dřevěný chlup“ a případné zalakované drobné nečistoty. Zalakované totiž vytvoří řekněme laickým žargonem jakési vystouplé drobky.

V broušení mi byla velkou spásou návštěva našeho truhláře. Ten přijel poměřit terasu kvůli výrobě stojnic na stínění a přivezl mi kousek nože z hoblovačky. S ním se všechny nerovnosti nechaly hravě strhnout do hladkého povrchu. Je možné použít i brusný papír, ale ten se velmi rychle zanáší a hrozí nerovnoměrné vybroušení (nerovnoměrné výsledné tónování).  Takto místo vedle místa vybroušený povrch jsem opět vytřela navlhčeným plochým mopem a po uschnutí natřela vrstvu druhou.

Díky odstraňování drobných nerovností a chlupů pouze nožem namísto loženým brusným papírem si i po celkových pěti vrstvách laku povrch dřeva zachoval strukturu a nevypadá jako lamino.

 

Závěrečné lakování

Výše zmíněný tónovaný sametový lak SPS může být jednak variantou finální úpravy, ale i jen jako tónovací podklad. Sám o sobě vytváří soudržný povrch, který je mikroporézní. Záleží na vašich požadavcích na intenzitu tónování. Tři vrstvy by mohly být dostatečnou ochranou a svrchní lak už by nebyl potřeba. Nám se po dvou vrstvách zdálo prkno v ideálním odstínu, ale nezdálo se mi dostatečně chráněno před mechanickým poškozením.

Dost dám na našeho „osobního truhláře“. Je to odborník s velkou praxí, precizní a umí o věcech přemýšlet zeširoka (vzít v potaz soustu faktorů). Odtud přišlo doporučení na velmi tvrdý podlahový lak DULUX (Interior Diamond Glaze Varnisch, clean satin). Stejně jako ten předchozí je vodou ředitelný. Nanášela jsem ho ve třech vrstvách válečkem, s dodržením doby schnutí.

Do nastěhování nábytku jsme ho nechali týden zrát. Tyhle věci se nesmí uspěchat, aby se zbytečně do nevyzrálého laku neotiskl pohyb lidí a předmětů, případně nepřilepil nábytek.

Výbrusy jsem dělala celkem tři (výše zmíněným způsobem), a to po obou vrstvách laku tónovacího a pak jeden před závěrečnou třetí vrstvou svrchního laku. Čili ještě jednou: po první, druhé a čtvrté vrstvě, přičemž vrstev bylo pět.

Na lakování jsem si vzala široký válec s chlupem a pěkně to už odsýpalo. Na tyto typy nátěrů, kdy je nutná průzračnost bez rizika zabarvení, používám vždy nový váleček.

 

Testovací vzorek

Další důležitou součástí na cestě za perfektním výsledkem bez překvápek je vědět vždycky o krok dopředu, jak se to celé bude chovat a vypadat. Tento typ mi dal opět náš truhlář, který i po letech zkušeností VŽDYCKY zkouší na kousku materiálu nátěrovou hmotu. Doporučil mi proto, abych s každou vrstvou byla na vzorku vždy o krok napřed a věděla, jakého výsledku dosáhnu a zda se třeba kombinované hmoty od jiných výrobců snesou a nenastane nějaká nepředvídaná situace. Jak řekl mistr, tak jsem udělala. Vzorek mi prozradil, že tři vrstvy tónovacího laku už by byly příliš krycí.

Podlahové lišty

Oříšek, že? Teda ne jako ořechové dřevo, ale dilema. Alespoň u nás bylo. Propátrala jsem na internetech, co se dalo. Nabídka je samozřejmě od plastových, přes ty z měkkého dřeva potaženého dýhou z dřeva tvrdého, až po lišty z masivu. Tvarů a velikostí nepočítaně. Ploché, elkové, zakulacené, polkládané naležato na prkna nebo stojící lepené na zeď. Lišty se dají lepit, přibít hřebíčkama s mini hlavičkama nebo nacvakávat na předem přišroubovaný profil. Je toho mraky.

My půjdeme cestou dřevěné lišty ploché, smrkové. Objednala jsem v e-shopu, natřela nabílo a budeme lepit na zeď. Komplikací vidím spoustu,protože podlaha je zvlněná, dilatační spáry každá jiná, zeď křivá a rohy kulaté.  Nemáme tu správnou pilu na řezání pětačtyřicetistupňového úhlu a bolí mě už dlouho rameno. Popojedem.

Jak se pozná „dobrá firma/dobrý podlahář“

My jsme si podlahová prkna nechali nalepit firmou. Šlo o místní, nedlouho vzniklou z „odnože“ místní zavedené podlahářské firmy. Nejsou příliš drazí, taková zlatá střední cesta. Práci za ty peníze odvedli – řekněme – uspokojivou.

Po finálním výbrusu surových prken nám řekli, že už smíme na podlahu jen v ponožkách a bez ostrých a těžkých předmětů. Moje chyba, že jsem při předávce díla nebyla doma. Teprve po jejich odjezdu jsem si všimla, že na podlaze, kterou už čekalo jen lakování, po nich zůstalo pár výrazných děr. S těmi se už musíme naučit žít, zamáznutí tmelem by nebylo ani hezké a dlouhého trvání by taky nemělo.

Dále jsem si všimla, že umazali nově položený koberec na chodbě lepidlem. Všechny rohy byly zásadně poničené (úplně rozbité) a co bylo nejnápadnější, že čerstvě vymalované stěny zmatlali tak, že jsme museli malovat nanovo. Otisky špinavých rukou, odřeniny od neopatrného zacházení s dlouhými prkny a matlance od lepidla – to všechno na nás smutně koukalo po předání díla.

Není řemeslník jako řemeslník. Po těch letech nekonečných rekonstrukcí jsem si je rozdělila do dvou kategorií: profíci a ti ostatní.

Tak to je zatím všechno, natřené lišty se dnes plíživě přesunuly z garáže nahoru do domácího ateliéru a zítra v sobě snad vyhrabu kus svého energického já, vyprdnu se na bolest pravačky a nalepíme.

J

Jo, málem bych zapomněla, do všech tři dveří jsme dali dubové prahy, které nám kvůli výškovému přechodu musel truhlář upravit. Nalakovala jsem DULUXEM.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Podlahy dopadly nad očekávání. Je to vážně krása nesmírná, dřevo je prostě dřevo. Voní, je teplé a útulné. Pokojíček Samuly postupně zařizuju, článek už mám taky rozepsaný, jen dofotit.

Tak co, máte teď o trochu víc odvahy pustit se do toho taky sami?

Pohodový víkend všem.

 

Může se vám také líbit

11 komentářů

  • Odpovědět Petra 17.4.2021 at 19:33

    Podly jsou krásné, dřevo je dřevo.
    Ráda bych vyměnila podlahy, ale je mi líto do nich investovat, chceme to tu prodat a jít jinam. Tak uvidíme. Děkuji za tip na tónovaný lak. Smrděl? Chci tónovat trámy, pořád váhám čím, trámy nám chyby neodpouští (už jsme je museli jednou brousit po špatně zvolené lazuře). Hodně sil na lišty 🙂

    • Odpovědět TAMARKI 19.4.2021 at 10:58

      Peťo, lak je na vodní bázi a nesmrděl. Teda jen tak, jak běžná vodou ředitelná barva. Nic, co by se za den úplně neztratilo. Držím palce s trámy. Ta bílá by jim určitě slušela.

  • Odpovědět Jitka 18.4.2021 at 21:30

    Máte můj veliký obdiv! Osobně ráda natírám, ale nesnáším ty přípravy jako právě přichystání povrchu apod. Výsledek je ale nádherný a unikátní 🙂

  • Odpovědět Jana 19.4.2021 at 21:43

    U vašeho článku jsem zavzpomínala na akci pokladka podlahy u nás doma, řemeslníci po sobě obdobný stejný rukopis (zašpiněné, obouchané stěny apod.). Na zkosení lišt do úhlu 45° používali takovéto udělátko https://www.alza.cz/hobby//magg-plastova-pokosnice-300x90x55mm-d5638433.htm?kampan=adwho_hobby-a-zahrada_pla_all_hobby-a-zahrada-css_rucni-naradi_c_9062904__PHT0063&gclid=Cj0KCQjw1PSDBhDbARIsAPeTqrd6mKDw-GS33tgGDTPFDVYlqyCChrEvywfd9Ro8HT1gaVRrptQe_bsaAhRiEALw_wcB, fungovalo to dobře.

  • Odpovědět Tereza 20.4.2021 at 0:04

    Tyjo, být váma tak jsem pěkně vytočená těma neschopnýma dělníkama. Ale jinak podlaha vypadá krásně, takže z toho vzešlo něco pěkného. Doufám že my nenarazíme na nějaké matlaly, protože chceme v létě renovovat byt, který jsme si loni koupiti tady , tak už pomalu obhlížíme z čeho vzít inspiraci. Každopádně si budu dávat o to větší pozor, když vidím, kolik věcí můžou zmrvit.

  • Odpovědět B. 23.4.2021 at 8:11

    Marki, to je teda bomba! Ale článek přesně shrnuje, proč některé veci v bytě snáším, i když nejsou přesně podle mych představ. Protože na to, abych je udelala sama, nemam cas, zkušenosti a asi ani schopnosti (hlavne tu preciznost). A riziko, že řemeslník bude matlal, je spíš větší než menší, pokud člověk nema někoho osvědčeného :-/ Dost často nenapoví ani cena.

  • Odpovědět tÝNKA jaaty 25.4.2021 at 11:27

    Marki, tvé návody jsou skvělé! My se určitě inspirujeme 🙂 Najít správné kombinace barev a povrchů je často ta největší alchymie. Jsem moc zvědavá, jak bude podlaha časem stárnout, doufám, nám dáš časem report 🙂

  • Odpovědět Mat 29.4.2021 at 9:50

    Super návod https://tamarki.cz

  • Odpovědět marketkakoc 30.4.2021 at 18:02

    Děkuji za moc zajímavý a poučný článek! My si zrovna koupili s manželem náš první dům, ale už postavený, aby to bylo bez práce. Teď ale musíme nějaké věci předělat, aby byl podle našich představ. Třeba si necháváme dělat kamna, takže musíme zajistit i komín. Už se moc těším, až bude hotovo a my budeme v klidu dekorovat.

  • Odpovědět Hedvika 30.4.2021 at 21:53

    Skvělý návod, my tedy máme tedy parkety a hned mi to připomnělo jak jsme je renovovali, „zážitek“ to byl silný ale výsledek stojí za to 🙂

  • Odpovědět Paulína Kesziová 10.5.2023 at 20:23

    Dobrý deň,

    Vaša podlaha vyzera naozaj skvele. Uvažujeme o podobnej variante, pokiaľ to pojde v dlších prknách, cca 5,4m dlhé. Možem sa Vás opýtať ako ste po roku s borovicou spokojná? Nie sú na nej mastné fľaky (niekto mi vravel, že borovica je mastné drevo) alebo nejaké iné „vady“, ktoré vyšli časom najavo?

    Ďakujem pekne a prajem pekný večer.

    Paulína K.

  • Komentujte článek