Děti Inspirace Malování

Inspirace na zdobení vánočních perníčků

14.12.2016

Každej rok při přípravě těsta na vánoční perníčky zapomenu, že z celé dávky receptu je toho moc. Pokaždé, když děti od nekonečnýho vykrajování utečou a já u toho pak stojím do noci sama, tluču se do hlavy, že jsem zase udělala celou dávku. Letos změna. Na hrozbu jsem si vzpomněla, ale se třemi týdny do Vánoc hrozilo, že z poloviční dávky na Štědrej den už nebudou. Co do Vánoc! O týden a půl později jsme pekli nanovo. Zase z celé a já doufám, že na svátky nebudeme „na suchu“.

Takže druhé kolo perníků. První kolo si nazdobily děti, já jsem jen komandovala a doplňovala palivo do zdobiček. Do kola druhýho jsem se už taky fest zapojila.

Cukrářské zdobící tužky na perníčky

Moje děti zdobení s klasickýma zdobícíma pytlíkama nebo kornoutkama nezvládnou. Nemají ještě tolik zručnosti a nevlezou se jim do dlaně, aby jim poleva vrchem nevytékala. Už to budou ze tři roky, co jsem narazila na perfektní zdobičky. Jsou ze silikonu, takže se dají jemně mačkat, nic nevytéká, drží se jako tužka. Navíc zdobička má stojan, do kterého si ji děti  zapíchávají, když domalují každý perník. Já jsem pořídila tenkrát rovnou 2 kusy ve slevě. Jsou od Tescomy, dala mi na ně tehdy tip mamča. Hledala jsem, jestli je ještě mají v sortimentu a mají teď dokonce balení dvou kusů za nějakou zvýhodněnou cenu. Ačkoliv máme dvě, stejně se o ně s dětma přetahuju. (fotku zdobiček jsem zapomněla udělat, ale jak s ní naše děti zdobí mám na osobním Instáči tady). Někdo kupuje dětem na zdobení takové ty jednorázové tubičky i s polevou. Mno nevím, mrkla jsem na složení a nenadchlo mě. Já mám radši, když je v nich jen bílek z domácího vejce, šťáva z čerstvýho citrónu a cukr moučka.

Vykrajovací formičky na perníky

Chodím městem okolo prodejny Tescoma. A to je víte jak. Nepotřebujete úplně nutně, ale uvnitř máte dojem opačný. Nejsem zrovna zapálená pekařka, ale udělala jsem radost sobě i dětem a koupila perfektní set vykrajovátek. Vzniknul z toho krásnej stromeček. Pohromadě ho drží takovej plastovej stojánek, kterej k sadě patří. Problém vzniknul trochu při zdobení. Já se chtěla pochlubit na blogu, takže jsem si přes protesty zdobení stromečku vybojovala, aby to trošičku vypadalo. Dětem jsem dovolila nazdobit dárky, který k sadě taky patří. Taková matka já občas jsem. A takto nám to dopadlo.  Není to roztomilý? Děti okolo něho tancují a vsadím se, že o Vánocích ho slupnou i zaprášenej.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

inspirace-zdobeni-pernicku-vanocni-vyzdoba-vykrajovatka-tescoma-tamarki-9

inspirace-zdobeni-pernicku-vanocni-vyzdoba-vykrajovatka-tescoma-tamarki-2

inspirace-zdobeni-pernicku-vanocni-vyzdoba-vykrajovatka-tescoma-tamarki-10

inspirace-zdobeni-pernicku-vanocni-vyzdoba-vykrajovatka-tescoma-tamarki-7

inspirace-zdobeni-pernicku-vanocni-vyzdoba-vykrajovatka-tescoma-tamarki-6

Perníková hvězda – špice na stromeček

Za poloviční cenu jsem neodolala ani sadě na perníkovou hvězdu na špici stromečku (v kamenné prodejně byla sleva větší, než na eshopu, myslím). Zase bylo vykrajovátko plus držák, na který se nazdobené perníkové hvězdy z obou stran napíchnou a držák nasadí na špici. Tak letos vyměníme tu plastovou hvězdu za perníkovou, aby se líp hodila k těm skleněným baňkám s peříčky, co jsem vyráběla. Kapánek se mi v troubě přichytily a zdobení trochu rozteklo. Ale když přimhouřím oči, vezmu v potaz, že jsem hvězdu zdobila o půl jedenácté  v noci asi jako dvousetšedesátýtřetí kus perníku ten den, docela se povedla.. Hvězdu musím někam dobře ukrýt. Až totiž dojdou legální kusy k snědku, sní se stromeček s dárkama, ať nezařve i hvězda.

inspirace-zdobeni-pernicku-vanocni-vyzdoba-vykrajovatka-tescoma-tamarki-3

inspirace-zdobeni-pernicku-vanocni-vyzdoba-vykrajovatka-tescoma-tamarki-4

inspirace-zdobeni-pernicku-vanocni-vyzdoba-vykrajovatka-tescoma-tamarki-5

inspirace-zdobeni-pernicku-vanocni-vyzdoba-vykrajovatka-tescoma-tamarki-8

Ještě horší ale snad bude, jestli hvězdu do Vánoc najdou moli. Zase jsem si je dotáhla s nákupem do špajzu. Nějaký rady na rychlou deratizaci máte?

Sháním se i po sadě vykrajovátek na Betlém, ale ta z Tescomy se mi moc nelíbí. Nevíte o něčem pěkném, holky?

Může se vám také líbit

11 komentářů

 • Odpovědět Iva 14.12.2016 at 13:01

  Ahoj Marki, no krásně pečete, jen co je pravda 🙂 Na moly mi pomáhá bobkový list – od tý doby, co ho mám v každém šuplíku se nám vyhýbají. Tak to snad funguje 🙂 Krásné dny, Iva

  • Odpovědět Hanka K. 14.12.2016 at 16:12

   To je dobrá rada, až nás za napadnou, doufám, že si na ni vzpomenu 🙂

   • Odpovědět Iva 14.12.2016 at 21:25

    Hanko, dobrý je to dělat preventivně – to znamená stále 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 14.12.2016 at 22:32

   Ivuško, bobkáč dávám do klenic se sušeným ovocem. Je s ním dost práce, takže se ho snažím maximálně ochránit. Taky jsem to někde přečetla. Do těch mi teda nevlezli, to by mě asi ranila mrtvice.

 • Odpovědět Tereza 14.12.2016 at 15:45

  My zdobíme pytlickama s malou zdobickou a nahoře ty pytlíky dětem secvaknu cvakatkama na pytlíky z IKEA. Sedmileta s tím zvládla zdobit obstojně, 4 lety zdobil „bobkama“ a taky mu to šlo. Zvládla to i 2,5 leta sestřenice.

  • Odpovědět TAMARKI 14.12.2016 at 22:28

   Terezo, máte muj obdiv za tu piplačku s pytlíčkama. Mně ty silikonový tužky baví, že je všecko tak čistý a jednoduchý. Moje tříletá dcera s tím vydržela malovat hodinu a půl, protože je to fakt jako s tužkou. Žádný bobky, prostě malování. Hezké Vánoce!

 • Odpovědět Tereza 15.12.2016 at 8:24

  Krásné perníčky. Taky jsem zase pekla z celé dávky (já nenažranec 🙂 ). Ale zdobit je musím sama a děsně se mi do toho nechce.
  S těma molama to mám teď taky. Donesla jsem je asi s moukou a svině jedny jsem našla i v chilli papričkách. Mám na to levandulové sáčky a všechno zavírám do dóz a mlátím je hlava nehlava. Držím palce v molové válce.

  Dnes si jedu užívat ke kamarádce do Lokte nad Ohří. Pokud jste tam nebyla, tak doporučuji. Má to ducha a vždycky tam načerpám spoustu inspirace.

  Krásný den.

  • Odpovědět TAMARKI 15.12.2016 at 11:08

   Terezko, té nechuti zdobit rozumím, mám to stejně. Já teda musím už kvůli dětem, ale ta zdobička mě mnohem víc motivuje, není s tím patlanice. Ještě jsem zapomněla do článku napsat, že nějakou část perníčků nezdobíme polevou (já ji nemusím) a nazdobím si je už při pečení přilepením půlky vlašskýho ořechu. Zdobím tak vykrojené zvonky, vypadají báječně a nepotřebují pak už zdobit.
   Levandulové pytlíčky mám ve špajzu taky, v košíku s nevyloupanými ořechy a musím říct, že ty jsem takto ochránila. Dokonce mi jednu dobu do rána vždycky lezlo v kuchyni několik molových housenek po stropě. Takže nám skříňka s dobrotama prořídla, většinu věcí jsem vyházela, ale bojím se dál. Občas nějakej proletí kolem..

   Lokte nad Ohří neznám. Doporučíte mi tam něco nebo někoho? 🙂

   • Odpovědět Tereza 20.12.2016 at 8:42

    Loket je nádherný celý. Kamarádka tam má penzion Penzion72, kde si budete užívat krásný výhled na hrad a nezruinuje vás to. A pokud zatoužíte po gurmánském zážitku, tak v místním pivovaru mají slovanské pece a pečou prasátka a ryby, mňamka neuvěřitelná. Na hradě se vyřádí děti, je tam drak a mučírna. Hodím vám na FB fotku, teď jsem tam byla a mají pohádkovou vánoční výzdobu.

    • Odpovědět TAMARKI 20.12.2016 at 10:37

     Terezo, super. To je parádní tip na výlet. Na jaře s prckama by to byl perfektní cíl. Užijte si jak výlet, tak Vánoce a děkuju za čtenářskou věrnost. Mávám z Kroměříže!

 • Odpovědět Lucie 15.12.2016 at 16:34

  Krásné perníčky máte. 🙂 U nás to dopadne tak, že se sní ještě dříve, než je začnu zdobit, tak pak peču ještě jednu várku, aby se nazdobilo aspoň pár kousků:-) A přiznávám, že na ně chodím i já a neumím se zastavit:-)
  A na zdobení používáme zavírací sáčky, tak to nevyteče:-)
  L.

 • Komentujte článek