Nezařazené Akce

Tipněte, kolik lidí zemře kvůli těm růžím ve vaší váze

19.4.2016

Tohoto tématu jsem už roky plná. Někdy mám až pocit, že bych to chtěla vykřičet do celého světa, což teda samozřejmě není v mé moci. Jde o květinový byznys v Keni, který má za následek smrt obrovského množství lidí. A jedná se přesně o ty růže, kolem kterých všichni chodíme v těch Lídlech, Albertech a jiných supermarketech a nedejbože je kupujeme. Já je včera dostala  v Albertu k nákupu nad tisíc. Chcete vědět víc?

Asi tři roky zpátky jsem na Dvojce zhlédla dokument „Kvetoucí obchod“ (Blooming Business). Jestli máte aspoň trochu lidského cítění, pak vám zjištění, co všechno za tím stojí, vyrazí dech.

Ano, Keňa je daleko a tak máme pocit, že se nás to netýká. Někomu se nápad s květinovými plantážemi kolem jezera Naivasha, kde pracuje sto tisíc žen, velmi vyplácí. Výčet neblahých důsledků začíná tím, že odpad toxických látek – při pěstování používaných – prudce zamořuje jediný zdroj pitné vody v oblasti. Navíc je jezero taky jedním z mála zdrojů potravy. Lidé, pracující ve sklenících většinou bez ochranných oděvů, umírají ošklivou smrtí na otravu chemikáliemi, nebo znetvoření vlivem herbicidů a pesticidů bývají propouštěni.

Nepřiměřeně dlouhou pracovní dobou, nelidskými podmínkami a sexuálním vykořisťováním žen by se dalo pokračovat. Značka FAIR TRADE značně ztrácí na lesku po zjištění, že do jedné z místních firem pyšnící se tímto označením, proudí kamiony růží ze zmíněných pěstíren. Fair-tradeová firma je tak jen jakousi přestupní stanicí k ospravedlnění pro evropské trhy.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

A jestli vás těchto pár faktů nepřesvědčilo k tomu, abyste si příště namísto nákupu růží dali po prstech, pak si dejte večer ten dokument. No a jestli vás ani ten nepřesvědčí, pak vám není pomoci a považujte se za naprosté ignoranty. Nikdo nás totiž nechce tahat z pohodlí domovů do Afriky, abychom u bran těchto firem s transparenty v ruce protestovali proti jejich metodám. Jednou z cest, jak pasivně proti tomuto obchodu protestovat je, že si je prostě nekoupíte.

ruze-fair-trade-kena-afrika-tamarki-1

Překvapuje mě, že naše obchodní řetězce jsou vůči těmto – dnes už veřejným faktům – lhostejné. Růže přesně z tohoto místa, které to vzaly přes holandskou květinovou burzu, totiž prodávají skoro všechny značky supermarketů v České republice.

Jestli znáte způsob, jak o tomto tématu říct svému okolí, pak to udělejte, prosím.

ruze-fair-trade-kena-afrika-tamarki-3

Může se vám také líbit

44 komentářů

 • Odpovědět Tereza 19.4.2016 at 13:21

  Tak o tomhle jsem neměla ani tušení. Moc děkuji za pro mne nové informace a s dovolením nasdílím Tvůj článek i u mne na blogu.
  Tereza

  • Odpovědět TAMARKI 19.4.2016 at 13:33

   Terezko, já děkuju. A pro prohloubení informací a zážitku doporučuju stáhnout a podívat se na dokument. Teda jestli se na něj cítíš. Je to totiž nálož.

 • Odpovědět Danka 19.4.2016 at 13:55

  To jsem vůbec netušila … strašné

 • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 19.4.2016 at 14:39

  No to snad NEEEEEEEEEEE! Vazne!? Faaakt jsem to netusila a uplne mi to zkazilo naladu. Grrrrr. Plati to jen o ruzich nebo i dalsich rezanych – tulipany apod.? Dekuji moc za info. M.

  • Odpovědět TAMARKI 20.4.2016 at 8:17

   Marci, jedná se o růže, gerbery, karafiáty a chryzantémy. Jedna třetina celkové produkce květin pochází z Afriky. V ČR je 9 z 10 řezaných růží a gerber právě z tohoto místa. A netýká se to jen obchodních řetězců…

 • Odpovědět Péťa K. 19.4.2016 at 15:44

  Díky za informaci, dokument shlédnu, viděla jsem taktéž nějaký o pěstování růži v Keni, ale tyto fakta tam neříkali! 🙁

  • Odpovědět Radka H. 23.4.2016 at 22:52

   A to má být jako řešením, nekupovat růže? Uvědomujete si, kolik lidí v Keni trpí hlady a kolika lidem tyto růže zachraňují životy? Podmínky jsou jistě na pováženou a mělo by se s tím něco dělat! Spíše bych Vaše snažení orientovala na nějakou organizaci, která bude tlačit na místní plantazniky. Ale bojkotovat tento trh? Naprosto dětinske! Tím ty lidi zabíjete dříve, než ty pesticidy.

 • Odpovědět MyHomeStyle 19.4.2016 at 18:58

  Markét, a proč sis ty růže za nákup tedy vzala? Promiň, tahle otázka se nabízí. Já to také nevěděla, ale naštěstí je nekupuji. V létě si pěstuji vlastní a když jdu pro kytici, jdu do květinářství (tam ty zdroje ale také neznám, že). Manžel je ale občas koupí. Musím ho informovat. Na dokument kouknu. Bohužel to je tak dnes se spoustou produktů:(((

  • Odpovědět TAMARKI 20.4.2016 at 8:30

   Petro, po platbě na kase mě paní pokladní poslala na Informace, že si mám vyzvednout dárek za nákup. Na Informacích jsem byla vyzvaná, ať si vyberu kytici růží, kterou chci. Hned mě napadlo, že konečně mám přes blog příležitost napsat článek na toto téma (bloguju teprve krátce) a tak jsem ji vzala, abych růže i s obalem nafotila. Můj podnět už vedení Albertu řeší a čekám na odpověď. Nedělám si iluze, že je přestanou nabízet, pokouším se touto cestou o osvětu a zmírnění kupní síly. O řezaných květinách v květináství si nedělej iluze, pocházejí ze stejného místa. U nás v ČR jsou řezané květiny z „černého“ kontinentu. Nemyslím si, že konstatování, že „takhle je to se spoustou produktů“ nebo „to už bychom nemohli kupovat nic“, nákup takových produktů ospravedlňuje. Je stále spousta věcí, které je radost nakupovat. Hezký den.

   • Odpovědět MyHomeStyle 20.4.2016 at 9:24

    To jsem tedy zvědavá, jak se k tomu Albert postaví. Dej pak info. Z mé strany to nebylo konstatování, ale spíš smutný povzdech, že je toho tolik…A komentář Káti níže mě teda dost šokoval, co se reakcí na její příspěvek týkal, jak popisovala….

    • Odpovědět TAMARKI 20.4.2016 at 10:04

     Už to taky zažívám, Petro. Stačí jen informovat a lavina nenávisti na sebe nenechá čekat. Snad se mi alespoň tady v komentářích vyhne. Určitě dám vědět, jak to dopadlo.

 • Odpovědět Káťa 19.4.2016 at 20:21

  ….na tohle téma jsem psala na blog před rokem, tyhle informace se ke mě dostaly asi před 5roky, netušila jsme do té doby, co se za květinami skrývá…ale je jasné, že tulipány v lednu, tak jako jahody a podobně, nejsou v souladu s přírodou a zdravým rozumem…taky jsem měla potřebu o tom psát a šířit …a tak jsem v únoru dala odkaz na můj článek na blogu na web, kam jsem hodně chodila- o bytovém designu, bydlení, stavění domů- modrá střecha…no co se pak dělo, doted nechápu, strhla se vůči mě taková nesnášenlivost, napadání, osobní útoky a jen pro tu informaci, co se skrývá za tulipány v lednu, až mě vlastně vyštvaly …tak už vím,že kdo se zajímá najde si sám a kdo chce zůstat v nevědomí, brání si ho dost drsně….to stejné bylo při pokusu zmínit, že pálení množsví svíček, je pálení ropy a že to není nic zdravého …přeju ti to nadšení, já ho měla taky, ale většinově lidi o tyhle typy informací nestojí, vyhazuje je to z jejich pocitu bezpečí a nutí přemýšlet a nést odpovědnost a měnit zajeté a to stresuje…lidi moc nemají rádi změny a tak nemají rádi informace, že by něco měnit měli…květiny jahody rajčata v lednu, umučená kuřata v hangárech, krávy jako stroje na mlíko, kdy stále rodí, mládě se jim sebere a zabije a ony dál musí „kojit-dojit“ byt cítí stres a smutek po krádeži mládátka, maso jako něco na tácku, za čím nikdo nechce vidět živou bytost, svíčky z ropy, krémy z ropy, nábytek plný zpomalovačů hoření a ftalátů…je toho prostě strašně moc, člověk má pocit, že je proti tomu malinkatý a bezmocný a taky pohodlný, radši nevědět a nemuset řešit…přitom každý může udělat aspon něco, nemusí všechno,ale malé změny..třeba si nekupovat řezané květiny a necpat se jogurty každý den , být přátelský k planetě… každý můžeme přispět ke změně, tím že se sami tou změnou staneme:) Káťa

  • Odpovědět TAMARKI 20.4.2016 at 8:07

   Katko, děkuju za Tvůj názor a podporu. Už se pár napadajících reakcí objevilo, tak uvidíme. I s mojí mamčou jsem tenkrát na toto měla prudkou výměnu názorů, když jsem u nich ty květiny viděla. Máš pravdu, je toho pácháno moc, ale ještě bych neházela do stejného pytle neetický chov zvířat a vědomé zabíjení lidí. Přeju Ti co nejmíň nenávistných reakcí na Tvoje iniciativy. A ještě prosím tady do komentářů o odkaz na Tvůj blog.

   • Odpovědět Káťa 24.4.2016 at 17:35

    ..tady je odkaz na můj blog http://cherry.cheery.cz/ …ale většinu svých psaní jsem odstranila…hodně čtu a poslouchám Hicks Esther a Jerry a došla jsem k poznání, že byt v dobrém úmyslu, ale i tak- pokud něčemu věnuju myšlení, pozornost, posiluju to a přitahuju si do života…a že mám jedinou odpovědnost a to vůči sobě- cítit radost klid a mír…a to soustředěním se na negativní dění já osobně nemám, už jen pro to, že si tak do života přitahuju, ty nesnášenlivé reakce a komentáře a to není radost, kterou chci zažívat …proto měním i na blogu , to čemu věnuju pozornost a dávám příspěvky, co mě zaujalo krásného, radostného, zářivého:) vytvářím ted i jiný blog graficky, tak až bude ten, dám ti taky odkaz:) kdyby tě to zaujalo, hodně čerpám tady z videí s českými titulky, jsem tomu člověku, který to dělá, nesmírně vděčná, protože neumím anglicky:) http://abraham-hicks.cz/

    • Odpovědět TAMARKI 24.4.2016 at 20:40

     Děkuju, Katko. Máš pravdu, že ty cynické reakce ve mně nevyvolávají zrovna radostné emoce. Článek přitáhl velkou pozornost, ale už nemám moc chuť jít znova do podobného tématu. Tobě přeju klid a radost, po kterých toužíš. Až spustíš ten svůj druhý blog, dej vědět. Určitě zavítám. Měj se hezky.

 • Odpovědět Nitka 20.4.2016 at 9:51

  Market… věř, že v oděvním byznyse, je to ještě o stupeň horší. Fastfashion značky nás tlačí stále více a více nakupovat, spotřebovávat, vyhazovat věci co nepotřebujeme. Záměrně se vyrábí produkty s minimální trvanlivostí.. Navíc tlak na nové a nové kolekce ve všech reklamních kanálech je obrovský, ženský jsou nakupovací maniačky.. a tam už nejde jen o vodu, ale o barvy, chemikálie, zdraví.. Myslím že jediný možný řešení je střídmost, to co můžeme udělat všichni z nás. Úplnýmu vyřazení nákupů daných produktů se nikdy nevyhneme, jen se to chce zamyslet co opravdu potřebujeme..

  • Odpovědět TAMARKI 20.4.2016 at 10:01

   Co se děje za zvěrstva v oděvním průmyslu se dost ví. Je na každém z nás, jak se k tomu postavíme. Věci každodenní potřeby jako je jídlo a oblečení jsou bohužel věci, které není tak jednoduché nahradit. Jak říkáš, někdy se tomu není, jak vyhnout. Ale zrovna řezané kytky jsou věc, kterou nahradit jde. Jen jsem chtěla informovat a na FB se zase strhla agresívní vlna bez smysluplné argumentace. Myslím, že žijime na tom místě světa, kde máme volbu. Na místě, o kterém píšu, mají jen možnosti 2: nemít práci a zemřít hladem nebo mít práci takovou a zemřít o trochu později následkem všech zmíněných vlivů. Nechci nic jiného, než aby lidé věděli, co kupují.

 • Odpovědět Iva 20.4.2016 at 10:58

  Ahoj Marki, tak to je tedy síla! Neměla jsem tušení, že se to týká i květin… na dokument určitě mrknu. A sdílím. Iva

  • Odpovědět TAMARKI 20.4.2016 at 17:12

   Ahoj Ivčo, mrkni, ale upozorňuju, že je to síla. Měj se hezky.

 • Odpovědět Martina 20.4.2016 at 11:17

  To je strasny,ja tedy rezane kvetiny celkove nemam rada,vzdy jsem rikala ze kvuli memu pokoukani,umira neco tak krasneho.A ted se dozvim i tohle je to strasny,urcite to pustim do sveho okoli,mozna by stalo za to upozorrnit na to tak aby se to dostalo treba do poradu ADOST.

 • Odpovědět Michael 20.4.2016 at 14:14

  Děje se to v mnoha odvětvích, bohužel upozorňovat na to je ve většině případů jako nošení dříví do lesa s přidaným výpraskem navíc. Sám se naprosto divím tomu, jaká vlna nevole se strhla vůči palmovému oleji. Světlá výjimka, kěž by to nebyla výjimka, ale samozřejmost..starat se o to, co jíme, co nosíme, co kupujeme.
  Já si dávám pozor už několik let, jsem kapka v rybníce, ale koneckonců, každý musí začít nejdřív od sebe.. Díky za každý takový a podobný článek a hodně síly proti ignorantům a nesnášenlivcům..

  Michael
  http://www.ontheleaf.net

  • Odpovědět TAMARKI 20.4.2016 at 17:16

   Michaeli, děkuju za podporu. Vím, že se to děje ve spoustě odvětví a jak říkáte, začít musí každý sám u sebe. Jsem zklamaná, kolik lidí se k tomu staví tak chladně a arogantně.

 • Odpovědět Ivana 20.4.2016 at 17:15

  Že se růže pěstují v Keni jsem poprvé zjistila z reportáže na ČT 1, tuším že k Valentýnu. Přišlo mi to zajímavé… Dokonce tam hovořila jakási Češka, která tam té jedné farmě šéfuje… O nelidských podmínkách a otrávené vodě ani slovo, samozřejmě. Je to šokující, na druhou stranu bohužel nepřekvapivé. Růže v supermarketech jsem občas koupila, teď už se teda přes ty prsty praštím…

 • Odpovědět Olive 20.4.2016 at 21:25

  O tomto jsem četla nějaké roky zpátky. Dost dlouhý článek to byl a bylo mi z toho špatně. Jako z toho, že mi manžel ty růže z Alberta přinesl taky. Tak jsem mu to vysvětlila. Dokonce i v květinářství se ptám po původu květin, ale oni netuší. Ráda si občas koupím květinu, ale poctivou.

 • Odpovědět Iveta 20.4.2016 at 22:03

  Muj manzel mi tyhle kytky (a obecne vsechny rezane) odmita kupovat, ze je mu jich lito. Ja se na nej kvuli tomu vzdycky zlobim, ze mi nechce koupit kytku… A ted se mu omluvim a dam mu za pravdu… Iveta

 • Odpovědět Lydie 21.4.2016 at 8:38

  Ajak napravíme snížením nákupu to, že ty ženy přijdou o práci a nebudou mít ve své chudobě nic? Já ty květiny už mnoho let nekupuji, protože to vím, ale je to nekomplexní řešení.

  • Odpovědět TAMARKI 22.4.2016 at 9:19

   Dobrý den, Lydie, jediným protiargumentem, se kterým jsem se v tomto tématu setkala je právě tento. „Není snad dobré, že ti lidé mají práci?“ Nemůžu uvěřit, že si někdo může myslet, že pro Afričany existují jen 2 možnosti: buď zemřít na hlad, protože nemají práci NEBO mít práci, za těchto podmínek, která je stejně zabíjí. Dokud budou koncoví uživatelé stále kupovat, zpětná reakce nikdy nenastane. Napadá Vás snad lepší způsob, jak dát z pohodlí svého domova najevo, že nesouhlasíte?

 • Odpovědět lemade 22.4.2016 at 13:54

  Ten dokument se nedá nikde najít…na youtube jsou jen trailery a na uložto je, ale je zamčený :/

 • Odpovědět Jana 25.4.2016 at 11:53

  včera jsem si článek přečetla a poslala na kamarády a dostalo se mi tipu pro české květinářství http://www.kytkyodpotoka.cz/, nejspiš je to ale jenom pro Prahu a okolí, z toho co jsem si na jejich stránkách přečetla mi to tak aspoň přijde. tak hezké jaro, První máj, Den matek nejlíp s kytkami z Česka nebo ručně natrhanou někde v trávě.

  • Odpovědět TAMARKI 25.4.2016 at 14:36

   Jano, děkuju za tip na květinářství, které má přehled o tom, kdo jejich květiny vypěstoval. Co se týče řezaných, na ty jsem si nikdy nepotrpěla, ale těmi natrhanými na louce nikdy nepohrdnu. Hezké jaro i Vám.

 • Odpovědět Deer-Meadow 4.5.2016 at 20:23

  To je hrozné, to jsem vůbec nevěděla :/

 • Odpovědět Ceranna 5.5.2016 at 12:02

  Děkuju za takovej článek! Když vidím všude tolik květinářství s úžasně čerstvejma kytkama uprostřed zimy a natož pak supermarkety, tak se mi chce brečet, protože si představuju, jaký náklady, znečištění a životy za každým květem stojí… A vůbec, prodávat něco, co je utrhnutý a umře, je největší nesmysl. Prosím ať mi dá někdo pugét semínek!

  • Odpovědět TAMARKI 6.5.2016 at 10:11

   Naprosto souhlasím. I o mně rodina ví, že čokoláda naprosto nahradí řezanou kytku. Květiny berou vodu na místech, kde lidé trpí žízní. Proto květiny nejlépe lokální nebo z vlastní zahrádky, louky.

 • Odpovědět Liba 12.8.2016 at 8:40

  Děkuji za tuhle otřesnou informaci. Svět se prostě zbláznil, tedy, lidé……v supermarketech květiny koupím úplně v nejnutnějším případě, když nemám čas jít pro kytičku jinam. Ale už to neudělám ani v tom nejnutnějším případě. Je mi líto, jak se zachází ve světě s lidmi, kteří se nemají jak bránit, protože potřebují pracovat. A i já patřím k těm, kterým udělá radost čokoláda nebo jen prostě upřímné přáníčko, nemusí to být kytička, ty jsou nejhezčí rostoucí v záhonech nebo květináčích. Lidi, zůstaňme lidmi.

 • Odpovědět Dana 21.8.2016 at 11:34

  Díky za osvětu, toto jsem vůbec netušila 🙁 🙁
  pohodový den 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 21.8.2016 at 12:39

   Dobrý den, Danko, bohužel zůstává spotřebiteli čehokoliv většinou spousta věcí skryta. Kéž bychom se začali trochu víc zajímat. Hezký den.

   • Odpovědět Dana 29.8.2016 at 20:42

    Markí, je toho tolik, čemu se chci vyhýbat, např.palmový olej v jídle, parafínový olej v kosmetice. člověk musí být stále ve střehu a hledat si informace.
    Díky

    • Odpovědět TAMARKI 30.8.2016 at 8:56

     Danko, zdravím. Mám to podobně. V dnešní době, kdy se firmy předhání v ceně a hledají cesty k nejlevnějším surovinám a nákladům celkově, trpí mnoho lidí v práci za almužnu, trpí životní prostředí a nekvalitními surovinami pak konečný spotřebitel. Jak říkáš, týká se to všeho. Hledejme. Změna začíná u každého z nás..

 • Odpovědět Karel Březina 10.2.2017 at 19:42

  Jen dodám, že kdyby místní neměli možnost se živit aspoň takto, umřelo by dětí třeba dvakrát více 🙁
  Není všechno tak jednoduché, jak se zdá.

  • Odpovědět TAMARKI 13.2.2017 at 14:38

   Karle, příjde mi zvrácené, že člověk z civilizované Evropy může být schopen tak krutého uvažování, natož vyslovit to nahlas. Jakým právem se domníváte, že mají být vděční za tohle. Zkuste si rozšířit informovanost, co jim tam zmíněné pěstitelství všechno způsobilo. Kromě jiného je to totiž i hlad, protože jim zamořili jeden z mála zdrojů potravy, tedy jezera s rybami, které vyhynuly. Pijí a koupou se v jedovaté vodě a vody prudce ubývá. Všichni jsou hodně nemocní následkem pesticidů.A tím následky zdaleka nekončí. Pochopila jsem správně, že zastáváte názor: „Buďte vděční za to, co se vám nabízí. Jiná varianta není.“?

 • Odpovědět Karel Březina 10.2.2017 at 19:46

  Zapomněl jsem dodat, že jsem nebyl v Keni, ale v Ugandě, odkud pramení má skromná pozorování, ale věřím, že situace bude podobná. Ono i upřímně znějící články v časopisech jsou bohužel často bulvární, na tom se asi shodneme.

  • Odpovědět TAMARKI 13.2.2017 at 14:50

   Nazval jste svá pozorování příznačně jako skromná. Jestli se chcete k tomuto tématu vyjádřit, zkuste si nejprve zjistit objektivní fakta, postavená na reportážích, rozhovorech s lidmi, statistikách o počtu lidí otrávených pesticidy a těžce nemocných. Fakta o ubývajících vodních plochách a výzkumech, za jakou dobu s dnešní produkcí pěstíren dojde tato voda na kontinentě, kde je vzácností. Až tohle všechno dočerpáte, zkuste se nad tím seriózně zamyslet. Opravdu po nich chceme, aby za tohle byli vděční?

  Komentujte článek