dětský pokoj Podlahy

Dřevěné podlahy: pokládka borovicových prken

23.3.2021

Mám pocit jako by to bylo včera, co jsme dětem dodělali jejich velký společný dětský pokoj.  Na dětech ale vidím, kolik vody uteklo s tím,  jak se jejich požadavky proměňují.

Chlapík i mladá slečna už zatoužili mít každý to své. V tom našem devítipokojovém hradu není problém, místa je dost, jen stav byl špatný. Ve druhém patře nebyly s koupí domu udělané žádné podlahy. Je beton. Samík si vybral místnost, která sloužila jako velkorysá šatna, Elence jsme přenechali ložnici. S naší postelí jsme se odstěhovali do krcálku o výměře 5 m2. Ale o ložnici sestávající se jen z postele, skříně na míru a topeňového bednění zase jindy.

Proč borovicové podlahy z masivu

Ve společných obývákových prostorech a jídelně máme dubové parkety olejované. Dřevo je to tvrdé, ale taky trpí. Celou strastiplnou cestu k nim jste mohli před lety sledovat v seriálu tady na blogu. V dětských pokojích jsme se pro měkké borovicové dřevo rozhodli hned z několika důvodů. Tím prvním je možnost jejich světlé varianty. Dub dole hodně ztmavnul a jakkoliv jsou horní pokoje plné světla, do tmavé podlahy se nám jít nechtělo. O laminu není vůbec řeč. A nemalým faktorem výběru byla jeho cena.

Pokládání jakéhokoliv dřeva na podlahu dokáže radikálně prodražit jeho podklad. Dřevěná prkna či parkety se musejí lepit a lepit se dá jen na podklad soudržný, suchý a rovný.

Moje prapůvodní naivní představa o borovicové podlaze vnikla s doměnkou, že si ji položíme sami plovoucím způsobem. Záhy se ukázalo, že to není možné. Dřevo pracuje, kroutí se, sesychá a volně ložená prkna by nadělala paseku. Lamino jsem si onehdá s tatínkem v panelákovém bytě pokládala sama. Kde začíná lepení, tam naše zkušenosti ale končí.

Stav betonu

Naší výhrou byl jednoznačně dobrý stav betonu v patře, horší to bylo s jeho rovinností. Dům si v polovině osmdesátých let stavěl majitel svépomocí a tak byl samá mulda a problubeň. Dostali jsme nabídku od místní firmy na řešení těchto lokálních nerovností broušením a částečným vystěrkováním.

Upřímně řečeno, kdybychom měli betonovat či nivelovat, pověsili bychom to na hřebík a vyřešili dokoupením vlněného koberce i k Samovi do pokoje a bylo by. Jenže se ukázalo, že pořizovací cena kvalitního koberce se takřka rovná ceně pokládky borovice.

Úprava betonového základu

Chlapi vybrousili pár vyvýšených míst a vystěrkovali též jen větší prohlubně. Šlo o jednu ze stěrek dražších, rychleschnoucích. Konkrétně hodinu po stěrkování se pokládalo. V celkové ceně za podlahy nejvíce „zazářila“ položka za spotřebu lepidla, jehož masivní vrstvou se doháněla rovinnost.

Borovicová prkna

Materiál vybíral dodavatel práce a s jeho výběrem jsme spokojeni. Požadavek byl na masiv o tloušťce 28 mm, což je vlastně jedno z těch tenších. Výš jsme jít nemohli kvůli omezení křídlem francouzského okna na balkón, pokud jsme nechtěli bourat beton. V kvalitě A,B je prkno sice hodně sukaté, ale krásné. Suky však nejsou vypadané.

Ve Stories na Instagramu jste mohli sledovat postup oprav betonu i pokládky dřeva. Akce ve dvou pokojích o celkové ploše asi 32 m2 trvala dvěma podlahářům necelé dva pracovní dny (trocha lokálního broušení, pár míst stěrkování a lepení prken). Třetí den nechali schnout, čtvrtý chvilku brousili.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Teď přebírám štafetu já. Budu mořit a lakovat. Lišty jsem vybrala ploché smrkové na stěnu a budu natírat krycí barvou nabílo . Líbí se mi, když lišta splyne se stěnou.  Ve spodním patře na parketách máme ploché lišty naležato na zemi. Vždycky se to tak dělalo, ale řekni mi, co je na tom praktického? Nábytek ke stěně nepřisuneš a o údržbě ani nemluvím.

Povrchovka v příštím díle a já se s vámi loučím ze skladiště nábytku. Tady výsledek pokládky:

Se kterým druhem dřeva na podlahách máte zkušenost vy a který máte rádi? Pokládali jste si svépomocí, jen jste renovovali nebo vám pokládali podlaháři? Podělte se se mnou v krátkosti o své zkušenosti ..

Může se vám také líbit

4 komentářů

  • Odpovědět Katka 23.3.2021 at 22:49

    Podlaha vypadá skvěle, snad alespoň chvíli vydrží. Ale je to dřevo, kdyžtak prebrousite a podlaha bude zase skvělá.Jen že zkušenost- na chalupě nám podlahu zbarvilo sluníčko a při posunuti kusových koberců jsou vidět světlejší mista. My jsme doma do ložnice i dětského pokoje dali dubové parkety (při hledání informací o jejich pokládce jsem narazila na Vás skvělý blog:-)), které jsme sehnali z bytu, kam si majitel chtěl položit vinyl, za krásných 80 Kč/m2. Plánujeme tímto stylem pokračovat dále ?Těším se na pokračování

    • Odpovědět TAMARKI 24.3.2021 at 1:11

      Katko, děkuju, že jste se podělila. Moc ráda slyším o recyklaci starých materiálů. I náš byl takový původní záměr, že parkety jen renovujeme, ale byly kompletně odloupané z asfaltu, kterým se lepívalo a bylo potřeba nového podkladu. Parkety měly zespod silnou vrstvu asfaltu s vydroleným betonem. Řekli nám, že to nikdo neočistí. Položili jsme tedy nové, ale i na těch je už po pár letech vidět vybledlá místa pod nábytkem. Dub nebo borovice, dřevo se pod vlivem UV barví vždycky. Nahoře na ten nerovný podklad lepení parket nepřipadalo v úvahu. Snad borovice dobře dětem poslouží.
      Vám přeju hodně štěstí v tom krásném upcyklačním počínání. I letité parkety mají stopro svoje kouzlo. Děkuju za milá slova, jsem ráda, že jste zavítala. M.

  • Odpovědět lENKA 24.3.2021 at 13:44

    Dobrý den, podlaha je krásná. My ji máme taky v celém domě namořenou na bílo. A myslím, že máme smrk. Sice dvěma vnoučaty a občasným vpádem německého ovčáka dostává zabrat, ale s tím jsme počítali – získává patinu : ) Taky vytvořila drobné spáry, i když je šroubovaná, ale ani to nám nevadí. Já původně vůbec chtěla, ať mi ji se spárami položí rovnou – bez perodrážky, tak jak bývala pokládaná dřív, ale to neprošlo ani u muže, ani u kamaráda podlaháře : ) Jsme moc spokojeni. Podlaha je příjemná na bosé nožky, přírodní, no prostě za nás nejlepší výběr. Ať jste také spokojeni. Lenka

  • Odpovědět Eva 12.4.2021 at 0:41

    My koupili před pár lety byt, kde jsou v repre pokoji dubové a ložnicích jasanové parkety. V ložnicích byly parkety pod koberci, takže jejich objev mě hodně potěšil. Podlahy rekonstruovali podlaháři a společně jsme se rozplývali na tím jasanem. Že se to prý moc už nevidí. Ač to v době vzniku byla levnější alternativa k dubu určená do soukromých místností, mě se líbí víc. Ovšem UV zářením a dětmi trpí obě podlahy stejně?

  • Komentujte článek