koupelna

Rekonstrukce koupelny: výběr inspirace a plánování

16.2.2022

Slovní spojení NOVÁ KOUPELNA bylo pro naši rodinu dlouho skoro mystické. Celé roky vlastnictví našeho domu se o ní bavíme, ale stále byla tak nějak v nedohlednu.

Koncem předminulého roku jsme se konečně hecli a začali plánovat její přestavbu. Ukázalo se, že jako rodina se dvěma dětmi máme ale jen omezenou roční dobu, ve které se do toho můžeme pustit.

Tento článek jsem začala psát, tuším, na jaře roku 2021, kdy jsme měli za sebou zdárný „namlouvací taneček“ s místní firmou (už druhou, z cenové nabídky té první jsem zajela pod stůl). Celé měsíce návštěv, měření, domluv a cenové nabídky proběhly, termín byl přislíben na červenec. Od poloviny června však přestali brát telefon a dali nám tak časově úspornou formou najevo, že asi nestíhají a zakázku neudělají.

Není to naše první zkušenost s řemeslníkem zbaveným elementární slušnosti. Otřepali jsme se a přijali fakt, že se v zimě budeme s prckama koupat v lavoru v kuchyni celý měsíc, když nevyšlo to plánované letní sprchování na zahradě. Právě pro tento účel jsem dva roky zpátky při plánování zahrady počítala s venkovní sprchou. U zídky za trvalkovými záhony jsem vykopala díru o čtvercovém půdorysu (asi 70 cm) a hloubce 80 cm. Stěny jsem vyložila betonovými dlaždicemi a díru vyplnila vrstvou písku, jemného a hrubšího makadamu a na závěr jemnými oblázky pro příjemné stání. Měl to být základ pro venkovní sprchování, který zaručí dobrý vsak vody.

Zahradní sprchu jsme loni neměli potřebu využívat, myslela jsem si, že letos přišel její čas. Jakkoliv máme na zahradě vcelku soukromí, v případě nahatého sprchování by bylo potřeba vymyslet ještě improvizované krytí sprchového koutu. To jsem měla namyšleno ve formě jednoduchého paravanu. Rám sešroubovat ze smrkových latěk, ty potáhnout (bílou zahradní netkanou textilií. Paravánek musí být lehoučký, lehce přenosný. To aby se přes den dostalo maximum slunečních paprsků k noze solární sprchy, ve které se bude ohřívat voda.

Když z původního plánu sešlo, výběr solární sprchy se posouvá, na zimní přestavbu koupelny už nebude potřeba. Rekonstrukci koupelny nově vybraní řemeslníci viděli až na listopad. (počtvrté přepisuju článek s posunem termínu) Přišel listopad a s ním k nám domů covid. Plán byl ten tam a nový termín s řemeslníky domluvený na první pondělí v novém roce.

Rozhodování mezi vanou a sprchovým koutem

Doma jsme všichni „sprchovací typy“. Proto volba mezi zachování vany a výstavbou sprchového koutu padla na sprchu. Obojí se do naší rozlohově skromné (cca 7 m2 včetně toalety) prostě nevleze. Vana má nesporně celou řadu výhod a já uznávám, že bez ní budou některé praktické věci zatím představit neumím, ale nutné sezení ve vaně při sprchování nám chybět nebude.

Od původní myšlenky na zahájení přestavby koupelny uplynul už rok a čtvrt a můžu říct, že jsem za tu dobu na promyšlení každého detailu ráda. Dokonce jsem dnes ráda i za ta léta čekání. Vkus a praktické myšlení dozrálo. Koupelna je investice na dlouhá léta, kde bych si změny v jejich průběhu představovala jen minimální. A tak její promyšlení zasluhuje čas.

Sprchový kout skleněný versus zděný

V prvním návrhu jsme počítali s proskleným sprchovým koutem. Jak nám ale zase v hlavách plán a rozložení koupelny uzrávalo, začalo to dávat menší smysl. Koupelna je průchozí k toaletě a navíc přímo naproti dveřím. K dnešnímu dni jsme všichni čtyři členové rodiny před sebou vzájemně nestydliví, nebude ale trvat dlouho a přijde změna.

Čili jednak pro zachování soukromí ve sprše a i z estetického a praktického důvodu zvolili zděnou příčku. Tu využijeme i k zavěšení dvojumyvadlové skříňky.

Proti skleněné sprchové zástěně hovořil i vzhled s nazelenalým nádechem a pak údržba. Každý se rozhoduje podle znalosti svých údržbových možností a já si dokážu přiznat, že na stěrku po každém osprchování u nás doma asi nepřijde.

Ukázalo se, že změnou zástěny ze skleněné na zděnou příčku bude možné pohrát si i s dispozicí a zavěšením umyvadel. Ušetříme tak místo, kterého nemáme nazbyt.

Pračka se sušičkou do koupelny?

Vždycky je dobré zvážit, jestli je nutný si koupelnu zaskládat spotřebiči na praní a sušení prádla. U nás byla aktuální volba jasná.

Přípojka na pračku byla při koupi domu ve sklepě, což se zpočátku jevilo jako vcelku dobré řešení. S léty se ukázal opak. Náš sklep má daleko do místa, kterému by se dalo říkat voňavá prádelna. Je to málo udržovaný úzký průchod z garáže. Vynášení a manipulace s prádlem jsou otravné  a budu nesmírně vděčná za komfort čistého prádelního mini koutku přímo v koupelně. Sušičku plánujeme postavit na pračku do rohu mezi stěnu s chodbou a nově vystavěnou úzkou příčku. Nad sušičku by se ještě mohla vlézt vestavěná skříňka na saponáty a prací propriety. Časem možná dáme hlavy dohromady s naším truhlářem a vymyslíme i dvířka, za která by se oba spotřebiče schovaly.

K postavení obou zmíněných spotřebičů na sebe je běžně prodejný tzv. mezikus pračka – sušička. Bezvadná věcička.

Výběr umyvadel

Při brouzdání po internetech a jeho inspiracích se mi líbilo leccos. Znáš to: zakoukáš se do působivého celku. Vidím ve velkorysé  koupelně samostatné závěsné umyvadlo bez skříňky a říkám si jak je to krásný a pasuje to tam jak prdel na hrnec. Když ho ale vyprojektuju do naší koupelny, straší mě nepraktičnost. S údržbou odhalených trubek zkušenost mám a a ráda bych se jí tentokrát vyhnula. Nicméně pěkný to je.

Dnešní široká nabídka ve všeho možného ani umyvadla neminula. Můžeš si pořídit klasická keramická, akrylátová, kamenná, skleněná, z litého mramoru nebo betonová. Můžou  se lišit též zmíněným způsobem instalace, čili závěsná, umyvadla na desku, zápustná do nábytku nebo jen částečně zápustná. Stylově klasická, retro, rustikální a samozřejmě v moderním minimalistickém designu.

V malých koupelnách je pod umyvadlem nezanedbatelně využitelný skladovací prostor. Nám se otevřené poličky daří s léty v domě zdárně minimalizovat a držet bych se toho chtěla i v koupelně. Uklidňuje mě, když jsou věci  schované uvnitř uzavřených skříněk. Jednoduše a čistě. Pro je taky zase údržbová stránka. Není nic otravnějšího, než přesouvat všechny ty lahvičky sem a tam kvůli úklidu.

Jednoznačně se nám ve čtyřčlenné domácnosti jeví potřeba dvou umyvadel. Pro naši velikost (jediné) koupelny je to zároveň i množství maximální. Zase jsme si porovnali  položky cena – výkon – vzhled a vyšlo nám z toho čtvrtletní nahánění oblíbeného modelu dvojumyvadla a umyvadlové skříňky ve skandinávském nábytkovém řetězci. V době pandemie to byl docela boj. Nedělejte si ale planné naděje, že jinde pořídíte rychleji. S dodacími lhůtami kde čeho si dnes všude dávají načas, proto je dobré nákup udělat zavčasu.

Trochu víc zainvestovat  se nám chce do umyvadlových baterií. Vypadá to, že půjdeme cestou českého výrobce a vyhnout se chceme klasickému chromu a zkusíme nenápadnou bílou. V původní „poděděné“ koupelně jsme v umyvadle bílou měli a v porovnání s chromovanou nebo černou je jasným vítězem v kategorii údržby. Jednu baterii nižší, druhou vyšší třeba kvůli napouštění zalévacích konviček a taky možnosti mytí vlasů v umyvadle. Co myslíš, je to blbost? Taky vždycky nemám úplně jasno a takhle imaginárně si představovat rozměry v praxi  je dost těžký.

Celkový vzhled koupelny a výběr obkladů a dlažby

Množství hodin strávených na internetu kvůli rozhodování jakou cestou celkového vzhledu se dát – nepočítaně. Fotky v tomto článku mi byly inspirací, nad kterou jsem se celé měsíce rozplývala. Nejedna varianta extravagantní, to uznávám. Je to úplně jiná káva než to, co jsme doposud s Gydem viděli na výpravě po koupelnových studiích s showroomama. Tam jsme nenašli nic šmrncovního.

Jedno má můj osobní výběr společné: neutrálnost, jednoduchost a kousek vtipu. Nadčasovosti a neutrálnosti se pokusím držet. Ta může zaručit možnost proměny třeba jen výměnou doplňků (ručníky, předložky, světla, zrcadlo, baterie, držáky na ručníky či toaleťák) a třeba výmalbou. Je to crazy představa? Že všechno stárne? Je to možné. Třeba i ta bílá mozaika, kterou jsme vybrali, bude jednou out.

Tak jdeme na galerku všech mých favoritů. Zkus se na to dívat spíš jako na lásky na jednu noc, než finální představu. Mlelo se to ve mně celý rok. Být odvážná a extravagantní? Hrát si nebo být konzerva?

 

Můj favorit. Dívej ty tvary, struktury a materiály:

Paradoxně nejvíc mi zarezonovala jedna úplně jednoduchá, která si na nic nehraje. Je okořeněná  jen zajímavou retro nástěnnou skříňkou a dominuje velké zrcadlo a vana. Jejím benefitem je spousta světla (na rozdíl od té naší) a dřevěná podlaha, což z ní dělá teplé a útulné místo.

Nachází se v domě belgické architektky Laury Beel (jsem její dlouholetým fanouškem na IG), který byl v době původní verze tohoto článku na prodej. Stále se vracím na prodejní stránku domu s galerkou a nepřestávám se kochat. Na fotky mrkni sem. Loni stihli postavit dům nový a z něj jsem paf úplně. Spousta světla a nepřeplácanost, aaaach, mijn smaak. Její IG profil tady.

To jsem trochu odběhla, zpátky k dlažbě a obkladům. Vy už dneska ze storiesek víte, jak celá přestavba koupelny i chodeb den po dni probíhala a jak dopadl výběr: středně velká bílá mozaika v kombinaci s klasickou omítkou a kvalitní dlažba světlého odstínu o vzhledu terrazzo. Rezignovala jsem na jakékoliv trendy výrazné vzory a kontrasty. Ty se budou odehrávat pouze na pár doplňcích.

Osvětlení a výběr zrcadla

Jestli něco dokáže zásadně proměnit dojem z místnosti, je to právě osvětlení. To stropní má být silné a plnit funkci praktickou. Když pereš, plníš sušičku, provádíš úklid a tak. To ale útulnou a teplou atmosféru neudělá. A vlastně ani praktickou u umyvadla, když si potřebuješ opravdu pěkně opravit obličej.

Zrcadlům s LED osvětlením jsem nikdy nemohla přijít na chuť. Přináší do koupelen disko pachuť a často příliš studené světlo. O vzhledu ani nemluvě. Jako první jsme ve skandinávském řetězci koupili klasické velké oválné zrcadlo v subtilním rámu. Pak jsem přehodnotila vztah šířky zrcadla a stěny, na které bude viset a vybrala užší, kruhové. Jenže pak jsme jeli pro cosi do OBI a tam se objevil poslední kousek led zrcadla ve velice vkusné podobě za víc než příjemnou cenu. Předešlé dvě jsem vrátila.

Kromě svítícího zrcadla v nadumyvadlovém prostoru figuruje ještě závěsné svítidlo vlastní výroby. Je hravé, barevné a dominuje této části koupelny. Podrobného návodu se dočkáte v další části seriálu o koupelně.

Ve vyzdívaném sprchovém koutě máme jeden zdroj „technického“ světla na stropě (to samé minimalistické kruhové LED světlo jako uprostřed koupelny) a jako  „náladové“ jsem vymyslela led pásku v nice. Osvětluje napřímo jen šampóny a mycí gely a zbytku prostoru ve sprše dopřává příjemnou intimní intenzitu.

V tento okamžik je koupelna téměř hotová. Chybí drobné zařizováky v podobě držáku na toaletní papír (možná též DIY), instalace posuvných dveří včetně obložek (ok, to je vcelku zásadní, ale čeká se na vydláždění chodeb a na čas našeho truhláře), závěsné květináče s květinami a obraz, který tu bílou trochu rozhrábne. Podrobnosti i s fotkama slibuju v dalším článku.

Podlahové topení a kombinovaný topný žebřík

V naší staré koupelně jsem nejvíc ze všeho postrádala tepelný komfort. V návrhu nové jsem raději rezignovala na celoplošný obklad a vystačila si s obyčejnými omítkami. Tyto ušetřené náklady jsme investovali do podlahového topení. Párkrát jsem tu slast teplého nášlapu zažila v cizích koupelnách. Jestli máte jen trochu možnost jít s podlahou o fous víš nebo kopnout hlouběji a udělat topné mřížce prostor, jděte do toho. Koupelna s podlahovým topením a bez něj jsou dva odlišné vesmíry.

Od jara do podzimu, čili mimo topnou sezónu, nám v koupelně špatně usychaly ručníky. Zvolili jsme proto obří kombinovaný topný žebř, který mimo provoz plynového topení dostane povel k zatopení z elektrického napájení a prohřeje se topnou tyčí.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Dnes bych to už stopla, ať z toho nemáte hlavu jako balón. Stejně to bude lepší až s fotkama hotového.

Děkuju vám za neutuchající podporu v době náročné rekonstrukce, jakou nám projevujete na sociálních sítích. Už to trvá dlouho a to víš, síly a trpělivost ubívají. Jen co se venku trochu oteplí, bude se ten binec doma snášet o trochu líp.

Tak zatím.

 

Může se vám také líbit

6 komentářů

  • Odpovědět Petra 17.2.2022 at 6:52

    Se zatajeným dechem sleduji rekonstrukci a vlastně všechny proměny u vás doma. Moc se těším na výslednou podobu koupelny se vším, co v ní má být. O nadčasovosti jsem přesvědčovala taťku při zařizování koupelny v zahradním domku, naštěstí pochopil 😉 Hodně zdaru při dokončovacích pracech a už žádné komplikace 🙂

    • Odpovědět TAMARKI 22.2.2022 at 11:25

      U starší generace je to dvojnásobný úspěch, když slyší na rady. Děkujeme za podporu, už se to blíží ke zdárnému konci.:)

  • Odpovědět Viki 18.2.2022 at 15:45

    Velmi ma bavi citat o tychto kreativnych procesoch a ty ich vies napisat uplne skvele. Neviem sa dockat fotiek hotovej kuplene. Nech to uz vsetko ide hladko a vy si ju mozete uzivat naplno.

    • Odpovědět TAMARKI 22.2.2022 at 11:23

      Viki, to mě moc těší. Bála jsem se, jestli to není moc informací, a to zdaleka není všechno. 🙂 Snad Tě budou bavit i další díly, děkuju za čtenářskou přízeň.

  • Odpovědět B. 22.2.2022 at 12:01

    Jsem natěšená na výsledek a především na diy (hlavně na ten držák na toaleťák). U nás je rekonstrukce koupelny hudba budoucnosti, vypadá naštěstí celkem přijatelně, az na nepochopitelně neladící vanilkově žlutou dlažbu (v jinak šedé koupelně) , kterou předchozí majitele nepovažovali za nutné vyměnit. Čím dál víc zvažuju, ze ji natřu. Barva na dlaždice by prý měla fungovat ?

  • Odpovědět Lenka Pelc 23.2.2022 at 7:28

    Marki, je to neskutečný a baví mě všechno!! Těším se na finální podobu a další tvoje DIY?Pojem elementární slušnost si zapisuju do slovníku? Budu vyčkávat na pokračování a krásnej den!

  • Komentujte článek