Doplňky & dekorace Nábytek

Rekonstrukce ložnice: noční stotek z mramoru

5.2.2016

Ložnice a dětský pokojíček byly mým tématem po celý minulý rok, kdy jsem jejich radikální přeměnu začala. Už to pomalu dotahuju. Všechny části ložnice jsou věcí promyšlenou, než-li spontánními  a neřízenými nápady. O místnosti přemýšlím jako o celku. Zbývá jen pár věcí, abych vám mohla podat kompletní reportáž. Dnes jde konkrétně o noční stolek.

Nechci to mít přeplácané. Přeplácanost přitahuje nepořádek. Zbývá mi ještě pár zásadních věcí, o kterých mám přesnou představu a už teď na nich při chvilkách „vyšívám“. Noční stolek v podobě zrenovované ponkové stoličky měl zatím jen Zdenda, ale s tím druhým – mým – jsem si už pěknou dobu lámala hlavu. Měla jsem představu betonovou. Jenže odlévaný beton má jiný odstín, než ten lakovaný na naší stěně v čele postele.

Čím dál tím víc se doma zříkám plastů a nepřírodních materiálů, pokud možno. S počtem druhů dřeva v jedné místnosti by se ale mělo taky opatrně. Postel z IKEA se totiž hlásí kromě bílého akrylátu taky masivní břízou, na renovované stoličce, která supluje zmíněný noční stolek, je nejspíš dub. A třetí zástupce dřeva – moje vymodlená a před jistou smrtí zachráněná retro komoda – je mahagon ve vysokém lesku. Kupodivu všechno dohromady zatím krásně ladí, ale tady by to taky s přiznanými druhy dřeva mělo končit.

Takže si ty možnosti pro druhý noční stolík sumarizuju: dřevo ne, beton ne. Toužila jsem po drátěném. Ten jsem měla na dosah, když jsem při mé poslední návštěvě místního sběrného dvora odhalila jeden rezavý drátěný koš v kontejneru se železem. Jenže tentokrát nezapůsobily ani ženské atributy a pan hlídač se zabejčil, že mi ho dát nemůže. Měl by prý problémy.  Tyhle momenty mě vždycky rozesmutní. V hrozném harampádí dokážu najít základ pro krásné věci. A pokud tím redukuju odpad na zemi, je to přeci bezva… No nic, drátěný skandi-stolík taky nebude. Konečný nápad přišel o pár týdnů později.

Mramor, jo to je ono! Letím na místní hřbitov do kamenictví, svěřuju se paní se svým nápadem. Prvně jsem do mramorového stolíku chtěla nechat zakomponovat i masivní železné koňské pítko, vytažené z kontejneru na naší polní cestě (o tom ale jindy, už pro něj mám vymyšlený jiný osud). Jenže tato varianta by znamenala i pro šikovného kameníka spoustu práce, kterou bych se svým rozpočtem na noční stolek nezatáhla. A tak zbyla varianta prosté destičky vyřízlé z pravého mramoru.

A nelituju. Desku o tlouťce 2 cm jsem si nechala uříznout v rozměru 25×30 cm. Hrany mi zabrousili. Koupila jsem policové konzole s bílou krytkou na přichycení desky na stěnu.

Příroda na tomto mém projektu odvedla největší kus práce. Měla jsem štěstí na krásně vybarvený kus mramoru. Doma sice vrtání do stěny zvedlo vlnu nechuti, ale já doufám, že radost z našeho krásného nočního stolíku smazala Zdeňovi tu traumatizující instalaci.

Překvapila mě i cena této varianty.  Za mramor i s prací si v kamenictví vzali 400 Kč, což je jen část toho, co bych nejspíš dala za stolík z postříkané dřevotřísky v IKEA. A přitom když se na něj každé ráno podívám, nemám pocit ani nejmenšího kompromisu. Naopak. Některé věci prostě musejí uzrát. Co myslíte, sluší mu to?

mramorovy-nocni-stolek-1

mramorovy-nocni-stolek-8

mramorovy-nocni-stolek-3

mramorovy-nocni-stolek-10

mramorovy-nocni-stolek-2

mramorovy-nocni-stolek-7

 

mramorovy-nocni-stolek-9

Nad noční stoleček jsem si konečně zavěsila kalendář designérky Vanessy Quijano, o kterém jsem už psala v jednom ze svých článků a který si můžete zdarma stáhnout. Přemýšlela jsem, jak jej dostat na zeď, abych jeho jednotlivé stránky nemusela odtrhávat nebo jinak složitě listovat. A použila jsem variantu, kterou jsem minulý rok vymyslela dětem do pokojíčku na výstavku namalovaných obrázků.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Nakoupila jsem „kalhotové“ dřevěné věšáky. Ty pracují na principu kolíku. Jednoduše rozděláte od sebe dřevěné destičky, mezi ně vlo žíte všech 13 listů kalendáře a každý měsíc pak jen přesunete uplynulý dospod. Celé to spolu tak krásně ladí a já hned ráno vím, co je za den.

A na co pěkného se díváte hned po zvednutí očních víček vy?

mramorovy-nocni-stolek-6

mramorovy-nocni-stolek-4

mramorovy-nocni-stolek-5

Jakmile doladím ještě pár nezbytností v ložnici, přinesu vám podrobný článek o výsledku. Tím zakončím seriál o její rekonstrukci.

 

Může se vám také líbit

8 komentářů

 • Odpovědět Markéta 9.2.2016 at 14:58

  Vypadá to parádně! A hlavně mě potěšila cena – chystám se totiž naší skříňce ze 30. let pořídit mramorovou vrchní desku, kterou zřejmě původně měla a pak o ni přišla. Bála jsem se, že to bude mnohem dražší… A ten kalendář, to je moje srdcovka, měla jsem ho stažený na loňský rok, ale pro letošek nemůžu žádný hezký vybrat, tak se možná vrátím zase k tomuhle. M.

  • Odpovědět Markéta Filgasová 10.2.2016 at 9:10

   Milá Markét, moc se těším, jak dopadne Tvá skříňka z 30.let. Kalendář Vanessy je opravdu návykový, takže se Ti nedivím, jestli mu podlehneš. Ať se daří.

 • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 13.2.2016 at 9:27

  Je to nadherne – ciste, minimalisticke. A kalendar moc pekny tez. Mnoho dalsich uspechu pri sberu „odpadku“, nebo spis pokladu. Marcela

 • Odpovědět Iveta 6.3.2016 at 8:19

  Krasny! Inspirovala jsi me, diky! Pekny den, Iveta

 • Odpovědět Ivana Havelková 9.3.2016 at 19:51

  Jo! Stolek bezva, já bych se jen bála toho vrtání a tíhy mramorové desky (vím bohužel o vrtání a následném sádrování vysypaných cihel své), ale vypadá to moc krásně. Kalendáře stahuju a věším úplně stejným způsobem:-) Ať se daří, jsem zvědavá na komplet ložnici!

  Ivana

  • Odpovědět TAMARKI 11.3.2016 at 13:42

   Vrtání je i u nás v domě vždycky dobrodružství s nejistým výsledkem. Takhle malá deska ale neváží tolik, aby nestačily malé hmožděnky. A když se dírka ne úplně povedla, schovala ji právě ta konzole s krytkou. / Na dokončení ložnice se taky těším, snad už brzy. / Musím k Vám na blog nakouknout..

 • Odpovědět Klára 30.5.2018 at 15:05

  Dobrý den,
  mohla bych poprosit o kontakt na kamenictví? Když jsem se ptala po desce o podobných rozměrech, byla mi řečena cena 1200 Kč.
  Moc děkuji. Jinak ložnice vypadá opravdu krásně!

 • Komentujte článek