kuchyň

Rekonstrukce naší spižírny

11.2.2023

Spižírna je pravou rukou mojí role hospodyně a rodinné kuchařky. Přiléhá přímo na kuchyň a bez ní je život mnohem těžší, jak jsem si poslední měsíc při její rekonstrukci mohla ověřit. Jo, špajz, „a přitom taková blbost, že?“

Při loňské rekonstrukci koupelny došlo na několika místech k masivnímu probourání do spižírny a suť mi zasypala celé police včetně zásob na nich. I tady se mělo začít s rekonstrukcí krátce po dokončení koupelny, ale urvat termín u zedníka je otázka střednědobého horizontu. Automaticky z toho vyplývá, že mám vždycky dostatek času na promyšlení detailů. Pozornost jsem tentokrát věnovala výběru kvalitních regálů.

Nevýhody původního regálu

Jeden velký regál v našem špajzu jsme podědili po předchozích majitelích domu. Základnu měl z kovových poniklovaných profilů a jednotlivá patra regálu vyrobená z dřevotřísky, byla hodně veliká (hluboká i široká). Vlivem velkého zatížení se desky nebezpečně prohýbaly.

Velkými rozestupy mezi patry polic se plýtvalo místem, potraviny jsem na sebe vrstvila a velkou hloubkou polic bylo skladování nepřehledné. Nehledě na údržbu a nevzhlednost.

S touto zkušeností přišla potřeba do nové spižírny pořídit regály více praktické, odpovídající potřebám skladování potravin.

Druhy regálů

Nabídek je dneska už nepočítaně. Slabost já mám pro dřevo, které jsme kvůli potřebě zvětšení skladovacího místa vnesli do spižírny v podobě subtilních úzkých polic. Jsou připevněny bílými konzolemi podél nejdelší zdi naproti oknu a nesou lehčí potraviny, které mám hned u dveří po ruce. Police jsou z oblíbené lepené překližky vyvedené v bříze a v rámci rekonstrukce jsem jejich opotřebený vzhled potunila radikálním výbrusem do novoty a natřela bělícím lakem (stejným jaký jsem použila na borovicové podlahy u dětí pokojících). Tím se staly snadno udržovatelnými a trochu zanikly na bílé stěně, aby nechaly vyniknout barevným pevným regálům, které jsem do spižírny vybrala.

Po kovových regálech s velkou nosností jsem sáhla proto, že zásob máme opravdu dost. Ráda vařím a hospodařím, takže z každoroční marmeládové a obecně zahradnické sezóny vzniká velká zásoba. K tomu mám náročný stravovací režim, takže sklenice s dalšími šesti druhy mouk (kokosová, mandlová, lněná, lněná zlatá, mouka z dýňových semen a ze semínek hroznů) kromě pšeničné a spoustou sušeného ovoce a ořechů, si vezmou dost místa.

Při výběru kovových regálů jsem já osobně zohledňovala:

 • možnost individuálního nastavení výšky jednotlivých polic a jejich případnou snadnou změnu v budoucnu (bez nutnosti rozložit celý regál)
 • malou hloubku polic pro přehlednost
 • možnost udržovatelnosti podlahy pod regálem (nutnou minimální výšku nejspodnějšího regálu – dost důležité!)
 • snadnou instalaci regálů i pro křehuli jako jsem já
 • možnost dokoupení jednotlivých polic do regálu
 • kvalitní zpracování
 • dobrou udržovatelnost
 • pěkný vzhled
 • manipulovatelnost

Jo, jsem náročná, ale takový regál už máš (jak se řekne tady u nás na Hané) na FURT. Měli jsme v garáži a sklepě dřevěné regály od Ikea, ale dali jsme je pryč. Pěkné jsou, ale to je jediný splněný bod z našeho seznamu požadavků na funkční regály.

Instalace

Do skládání regálů Majster Regál jsem se zkusila pustit sama, když bylo doma liduprázdno. Zkoukla jsem kratičký video návod, pustila si muziku a vlítla na to. Sestavování prvního regálu bylo pomalejší, u druhého jsem už našla grif a byl za chvilku. Na našich nástěnných dřevěných policích jsme se našroubovali dost, takže vybrané bezšroubové regály, k jejichž sestavení mi stačily pracovní rukavice a gumová palice, byly nenáročné. Jak mi to šlo, můžete mrknout na Instagram tady.

Do naší sněhobílé spíže jsem vnesla výběrem modrých regálů trochu zase trochu hravosti. Výšku mezi regály jsem nastavila podle předem koupených barevných skládacích a recyklovaných papírových uzavíratelných bedýnek. A samozřejmě taky podle výšky skladovaných potravin. Ve spodní části jsem nechala volný větší prostor. Tam přijdou nenápadné bílé odpadkové koše na tříděný odpad.

Původ regálů

Radost mám až na kost, že regály jsou vyráběny 100% z recyklované oceli a nepocházejí ani z Blízkého východu ani Asie, ale vyrábějí se na Slovensku.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Chvíli trvalo, než jsem se v nabídce Majster Regálu zorientovala, protože nabídku mají obří. Jednak třídí podle místa určení, čili regály do domácnosti, do kanceláří, do provozů atd. Já šla cestou vyhledávání potřebných rozměrů a bezšroubového systému. Chtěla jsem jen 30 cm hluboké pro příjemnou a přehlednou obsluhu a taky jsem byla limitovaná šířkou naší nudlovité špajzky. Využít jsem chtěla co nejvíc místa.

Přímo rohový regál se nevlezl a na regály po obou protějších stranách taky nebyl prostor. Nabízela se varianta vytvořit si rohový regál ze dvou regálů klasických. Jeden osmdesáti a druhý šedesáticenticentimetrový. Vyšlo to na milimetr.

Nové omítky, namísto starého lina položená dlažba a přehledné skladování. Už zbývá jen natřít plastovou trubku vedoucí z digestoře podél celého špajzu na bílo. Konec povalování věcí ve spižírně po zemi a bezproblémová údržba. Skáču do nebes, špajzka je grunt. Hospodyňka a bydlenka ve mě si dávájí high five a já se loučím pár obrázky naší rodinné potravinové banky a stavu před rekonstrukcí.

Může se vám také líbit

7 komentářů

 • Odpovědět Markéta 12.2.2023 at 8:59

  To je krása,takový můj nesplnitelný sen🙂

  • Odpovědět TAMARKI 14.2.2023 at 10:55

   Marky, chápu, ne vždycky je na spižírnu místo. Moderní kuchyně dneska ale nabízejí dostatek úložného prostoru na skladování potravin. Berte to tak, že máte o jednu místnost na úklid míň. 🙂

 • Odpovědět Viki 12.2.2023 at 23:04

  Krasna premena. Spajzku tak trochu zavidim. Skvele vyuzitie priestoru nad otvorenymi dverami. Tak uzivajte.

  • Odpovědět TAMARKI 14.2.2023 at 11:00

   Viky, děkujeme. Je to fajn, ale kdybych měla novou kuchyň s potřebným úložným prostorem, taky by to nebylo špatný. Já zase závidím vám ty kulturní možnosti v Pze. Můžeme se domluvit na home changing. 🙂

 • Odpovědět Petra 13.2.2023 at 12:57

  taková spižírna, to je sen

  • Odpovědět TAMARKI 14.2.2023 at 11:05

   Peťo, nutnost, jestli bude ten tchánům předpovídaný hladomor a apokalypsa. 🙂 Ještě, že se její konečný termín už tolikrát posunul, mám pořád malé zásoby. :))

 • Odpovědět Petula 2.3.2023 at 5:58

  u nás je prepper muž, půdu máme narvanou, takže apokalypsa nás nepřekvapí 🙂 😀

 • Komentujte článek