Nábytek kuchyň

Seriál UPCYKLACE KUCHYŇSKÉ LINKY: inspirace a původní stav

20.7.2020

Od malička mě mamča tahala do kuchyně. Jako nutnost. Jednak bylo dost práce v našem menším hospodářství a taky vždycky říkala, že holka má umět vařit a tak mi od určitého věku (tuším od 13) zavedla povinné dny vaření.

Tedy ne jako že bych musela uvařit úplně sama, ale učila mě v kuchyni všechny základy, abych měla jednou v té vlastní na čem stavět. Ocenila jsem to zvlášť tehdy, když jsem se hned po škole vydala na několik let objevovat svět za hranicemi.

S jídlem jsem se nikdy neodbývala a dostalo se mi i vlivem babičky pod kůži nesmlouvavého pravidla, že člověk musí mít aspoň jedno teplé jídlo denně. Od naučené staročeské klasiky a jídel s nutností mnohahodinového vaření jsem odklonila. V zahraničí jsem přičichla ke kulinářským zážitkům a dostala se k surovinám v té době k nám ještě nedoputovaným. A tak není divu, že po návratu domů mě ve vlastním novém bytě zajímala především kuchyň.

Původní kuchyňský kout s datem výroby stejným jako výstavba panelového domu, jsem tenkrát se zbytkem mého rozpočtu sáhla po sériovce z IKEA. A se všemi vychytávkami a vyvýšeným pracovním prostorem se mi v ní pár měsíců vařilo výborně. Pak jsem potkala Zdeňka a nedalo mu velkého přemlouvání, abych se svého nového kuchyňského království vzdala výměnou za smutný kout k vaření s plechovou linkou ze sedmdesátých let a společnou budoucnost v jeho bytě.

Vařit umím všude, za jakýchkoliv podmínek, ale s věkem a dětmi trávím v kuchyni víc času a tak podmínkou je útulno, praktičnost, nadčasovost a dlouhověkost materiálů. Nad změnou nešťastných podmínek k vaření ve Zdendovém bytě jsem se ani nestihla zamyslet a po půl roce jsme se z bytu spolu stěhovali do domku za městem. Byl to neplánovaný a impulzivní nápad, všechno se to seběhlo tak rychle. A najednou stojím v kuchyni, která je takřka nová, pořízená předchozími majiteli v rustikálním stylu. Kdo si myslí, že jsem měla dilema, jestli linku vyměnit nebo ne, je vedle. Měli jsme v domě o velikosti hradu úplně jiné výdaje starosti a vlastně tenkrát byla jakákoliv změna z předešlých podmínek v bytě změnou velkolepou.

Za ta léta, co v hradě žijeme, se naše pozornost i investice přesouvají v pravidelném intervalu do různých jeho částí a je to běh na dlouhou trať. Při spoustě přestaveb a přeměn pokojů jste tu byli na blogu se mnou. Letos jsme odsunuli ještě tragičtější koupelnu a vrhli se na kuchyň, kam jsem vás ze z výše zmíněných důvodů neměla chuť ani příležitost obrazově pozvat.

Vytvořit krásnou kuchyň podle vlastních představ není problém, tím bývá ve většině běžných domácností spíš rozpočet na ni. Ani já nemám ráda improvizaci za každou cenu. Proto jsme se rozhodli jít cestou dočasného kompromisu, který mi umožní cítit se po deseti letech v naší kuchyni o trochu příjemněji .

Vysněná kuchyň

Kdyby se jí dostalo pozornosti o pár dříve, vím jistě, že bych dnes nebyla úplně spokojená. S čím dál větší vášní pro interiérový design se posouvám blíž zmíněné nadčasovosti. Mám za to, že čím méně tvarově výrazná linka, tím lépe se na ni i s ubíhajícím časem a měnícími se trendy kouká.

Při bloumání po všech možných obrázkových sítích jsem si nakoukala inspiraci a vyloupnul se mi směr, kterým bych chtěla jít.

credit: sannehop

Na míru vyrobená kuchyň je samozřejmě ideální varianta. Co se mi ale líbí moc jsou sériové kuchyně dánského studia Reform. Každá z kolekcí je trochu jiná, přesto mají jeden společný znak – jednoduchost a nepřekonatelné precizní detaily, které strohost podtrhnou a ozvláštní. Nabídka barev i provedení povrchových úprav je široká. Vybrala jsem pár mých favoritů na ukázku.

Nápadně podobná je i kolekce Naked Doors od značky Naked Kitchens.

Tolik k hudbě budoucnosti.

Jestli jsem se něčím nechala inspirovat v souvislosti s upcyklací naší staré kuchyňské linky, tak barevností.

Upcyklace staré kuchyňské linky

Naši stávající kuchyňskou linku, která nenese zatím žádné výrazné známky opotřebení, jsem se rozhodla upcyklovat, dát jí ještě příležitost dosloužit v novém kabátku:

 1. natřít ji hedvábně matnými křídovými barvami
 2. vyměnit úchytky
 3. vyměnit pracovní desku na straně s dřezem a sporákem za stejnou, jako na protější straně
 4. dát nový dřez a dřezovou baterii
 5. vyměnit polici nad linkou
 6. vyměnit vzorované sklo na dvířkách skříňky za mléčné

K dnešnímu dni mám za sebou  několikadenní natírání celé kuchyňské linky za běžného provozu. Ve stories jste sledovali, jak se to celé vyvíjelo a kvůli nespočtu dotazů k pracovnímu postupu, pomůckám a značce barev chystám fotoreportáž s podrobným postupem v dalším díle tohoto kuchyňského seriálu. A teď vás zvu do dnes už bývalé kuchyně. Její velkou výhodou je jednak spousta světla a prostoru, přímý vstup na zahradní terasu a dostatek pracovní plochy. Nevýhodou je materiál použitý na dvířka skříněk. Jde o dřevotřísku potaženou fólií. Levná varianta napodobení rustiky z masivu.

Původní kuchyň nese naše zásahy z doby koupě domu v podobě výměny obkladových kachlíků , dlažby (obojí terakota, jak jinak),původně stříbrných plastových diskoúchytek za porcelánové a  lamino pracovní desky IKEA. Bohužel jen jednu stranu, druhá z desek leží stále ve slepě. Ano, protože už léta nejsme schopni nechat do ní vyříznout otvory na dřez a sporák. Přikoupili jsme ještě malou bílou závěsnou skříňku, protože úložných prostor mi pochybělo. Vymalovali jsme z původní žluté na bílo a vyměnila jsem lustr za skvost z mléčného skla nakoupeného na bazaru. Když to mám takhle vypsané, vlastně zásahů bylo dost, aby vypadala aspoň takhle. Jo a ještě jsme nechali dodělat zaslepení podnožek linky deskou. Bez ní byl prostor pod linkou neudržovatelný. Na fotkách lze postřehnout mírná odlišnost dezénu oproti dvířkům.

Teď už jen čekáme na truhláře, že dorazí s novou policí na výměnu a vyřešíme výměnu pracovní desky.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Dovolte mi vás pozvat do naší kuchyně těsně před tím, než jsem tam vlítla se smirkem, křídovými barvami a válečkem.

 

Další díl s postupem natírání už mám sepsaný. Přijde na řadu hned po následujícím článku o starožitné skříni v křídovém kabátku, kterou jsem zrenovovala pro Elenku do pokojíčku.

Mějte krásné dny i přes ne úplně letní počasí.

Může se vám také líbit

2 komentáře

 • Odpovědět Petra 20.7.2020 at 15:16

  Já se tak těším na výsledek. Ty obklady jsou krásné, věřím že celá proměna bude super. Držím pěsti, ať je deska brzo na místě. Krásný den a zdravím 🙂

 • Odpovědět Marcela - Nordic Passion 24.7.2020 at 14:21

  Já obdivuji tu vervu, výdrž, ale motivaci chápu;-). Těším se na výsledek. A dánská inspirace top! I mě po 12 létech v hlavě lítají myšlenky na změnu kuchyně… úchytky, police…. M.

 • Komentujte článek