zahrada

Seriál ZAHRADNÍ MODŘÍNOVÁ TERASA: příprava štěrkového podloží, výběr dřeva a samotná stavba terasy

27.9.2019

Vás napínám, že? Píšete mi, všichni okolo se ptáte, jak jsme teda daleko s naší zahradou.

Celé se to táhne, že už jsme vcelku unavení a jak začala dětem škola, hledáme si čas a chuť jen s velkým úsilím. Práce je hodně a vstupují do toho i takové, se kterými jsme nepočítali. Kus práce se udělalo.

Přemýšlela jsem, jestli zveřejňovat náklady. Před naší akcí jsem hledala informace o tom, kolik celá sranda může stát.  Nic. Každej mlčí. Není přece třeba, aby „ta Vendula od vedle věděla, co nás to stálo, Pepo.“

Doufám, že jsem udělala dobrý rozhodnutí a někomu podrobnější info poslouží. Jdeme na to.

Příprava makadamového a štěrkového podloží

Na zahradu nám vtrhnul bagr. Sláva, že vtrhnul. Gyd to chtěl dělat ručně, ale to by tam byl ještě teď a zralej na výměnu plotýnek (což mimo jiné byl po ručním návozu makadamu). I bagr dostal zabrat s tou léty udusanou sutí a betonovými poklady.  Za půjčení bagříku bez bagristy chtěli 1500 Kč na den, plus 300 Kč doprava bagru k nám a zpět. Za tři hodiny se šikovným bagristou bylo hotovo.

Ještě bych chtěla poznamenat, že firma na výrobu dřevěné terasy většinou podloží nechystá. To všechno si člověk musí připravit sám. A jak si to nachystáš, takový to potom máš. Odstrašujícím příkladem byla mladinká terasa u novostavby v jednom z dílů Ferdinandových zahrad (Pohoda pro jednoho). Paní chtěla terasu trochu prodloužit. Po demontáži pochozích desek (chtěli je namíchat s novými) se zjistilo, že je postavená bez podloží na hlíně, zespod započala hnít a měla nejlepší za sebou. To nás zdravě vyděsilo a nedovolilo nám přípravu podloží podcenit.

O tématu jsme nic nevěděli, musela jsem zapátrat na internetu. Moc nám pomohlo toto video od Hornbachu  a ještě  toto v němčině. Pak je tu ještě jedno fajn video s vizualizací prací , kde se terasa pokládá na zabetonované patky. U nás taková varianta nebyla možná. Pod většinou plochy terasy totiž máme různé nádrže a jímky, které nedovolují vrtat do potřebné hloubky pro betonáž.

Podloží jsme bagrovali 40 cm do hloubky. Prvním krokem byla 30 centimentrová vrstva makadamu frakce 16/32. Na ni přišla vrstva štěrku frakce 4/8. Textilii jsme nedávali. Někdo tvrdí, že drží vlhkost. Velká vrstva makadamu a štěrku by měla zamezit prorůstání plevele a spolehlivě zajistit odvedení povrchové vody. Za makadam jsme dali asi šest tisíc.

První dvě fotky z kuchyně (vyvýšeného patra), třetí z balkónu v patře. Všimněte si tří vstupů do jímek a přepadových šacht, které se nám pod terasu podařilo ukrýt. Prostor vpravo u zídky a pod okny jsem zachovala pro záhony. Roh terasy u domu by mi bez něj přišel moc pustý.

Celou nedočkavostí jsem nasadila novej stromek a travinu ještě před stavbou terasy, ale byla to hrozná blbost. Samozřejmě, že obojí zavazelo, na druhou stranu přežili a dneska jsou v růstu dál, než zbytek rostlin nasazených v průběhu léta.


 

Dohromady jedenáct tun makadamu a štěrku převozil Gyd v kolečkách z ulice na zahradu. Pár dní v dešti a větru tam strávil, až mi ho líto bylo. Jeho židličková záda na to nejsou stavěná. Mimochodem zachránila ho domácí denodenní rehabilitace v podobě intenzivních masáží elektrostimulačním strojkem BEURER , co ode mě dostal už k minulým narozkám. Je to zázrak na bolavé cokoliv z pohybového aparátu (aji na menstruační bolesti).

Vibrační deska neboli žaba

Aby podloží bylo pevné a neklesalo, bylo potřeba ho pořádně postupně zhutnit žabou. Půjčili jsme na víkend za tisícovku.

Betonové dlaždice

Podloží jsme dělali podobně, jako je na videu Hornbachu. Použili jsme betonové dlaždice z rozebraného původního posezení. Spotřebovala se ani ne třetina. Dlaždice byly různých velikostí, proto je firma realizující terasu řezala podle potřeby. Čili náklad na nákup dlaždic odpadl, ale zaplatili jsme asi 1400 Kč za čtyři hodiny řezání těch, co jsme měli.

Podložky a podložky – opatrnosti není dost

Celou terasu trochu zdražila opatrnost. Distační podložky WÜRTH jsem nechala dát nejen mezi betonové dlaždice a dřevěné hranoly roštu, ale i mezi hranoly a vrchní desky, což mistr považoval za rozumný krok a vyhověl mi bez námitek. Distanční podložky na celou terasu vyšly na deset a půl tisíce (350 ks celkem).

Vruty a spojovací materiál

Vlastně všechen spojovací materiál už v cenové nabídce byl navržen od značky WÜRTH. Vruty se doporučují nerezové kvůli žitotnosti jejich i dřeva. Použito bylo zhruba 800 vrutů A2 5,5×70 mm za bez mála šest tisíc.

Modřínové desky přímo od výrobce

Tady kousek od nás se zpracováním modřínu zabývá firma už po třetí generaci. Dala jsem na doporučení a realizační firmu poprosila o nákup materiálu u nich. Vybrali jsme desky o velikosti 34 x 145 mm, hladce hoblované. Lakovat ani olejovat nebudeme, chceme modřín nechat pěkně zestárnout. Jak říká Ferda (jedenáctá minuta videa) – pěkně wabi-sabi. Samozřejmě jsem se radila i s výrobcem desek, jak to je s tím natíráním a nenatíráním. Tak modřín se prý natírá zejména z vizuálního důvodu. Dřevo totiž stárne do šedivého odstínu. Pro zachování jeho původní narůžovělé barvy (či namořené jinak) se dřevo musí minimálně jednou ročně natírat. Tím, že otročina na zahradě není naším hobby a kýženým výsledkem je šedá, není co řešit. Modřín má prý tu schopnost se zatáhnout a odolávat dlouhá léta i bez nátěrů.

O tom, jestli je lepší prkno hladce hoblované nebo s vroubky se vedou spory. Po tom hladkém za mokra snadněji uklouzneme, ve vroubkách se ale zase drží špína a prach, která prknu z hlediska životnosti moc neprospívá.  Oko vizuálovo velí „více jednoduchosti rovná se více krásy. Vzali jsme hladké.

Rychlost proměny barvy dřeva

Modřín je krásné dřevo. Nové má narůžovělý nádech. Když zapršelo, chytlo nádech do oranžova a to byly chvíle, kdy jsme se těšili, až přijdou jeho první šediny. Bylo to rychleji, než jsme předpokládali. Důvodem je, že terasu nemáme ani zastřešenou, ani zastíněnou. Na to pozor. Potkali jsme se nedávno s lidmi, kteří mají celý dům obitý modřínovými prkny a zastřešenou terasu ze stejného materiálu. Celý dům chytl krásnou šedou patinu, zatímco dřevo na terase si drží stále svoji původní barvu. To majitelku rozčiluje. Nepomáhá prý ani, že občas  terasová prkna oplachuje záměrně vodou. Slunka je tam prý pomálu a tak dřevo stárne jinak a vypadá jinak. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla s realizací zastřešení posezení počkat do doby, než celá terasa rovnoměrně zestárne. Máme tři měsíce od realizace a dřevo už začíná být šedivé.

Tyto fotky jsou ze dne stavby terasy, čili asi tři měsíce staré.

 

DIY stínící plachta

Tohle vydá na samostatnou kapitolu. Podrobně vám o výrobě i instalaci napíšu v dalším článku.

Cenové nabídky

Téma peripetií s nabídkami zkrátím. Bylo to vysilující, obvolávat, schůzky, měření, domluvy, mrtví brouci a tak. Raritou byla nabídka místní firmy, která se za pouhou montáž prken a roštu (33m2 v plánu,z toho materiál 37 tis bez těch mých podložek extra) vyšplhala na astronomickou částku 129 tis! (92 tis za montáž prken?!) Po více jak třech týdnech od nástřelu ceny přes smsku a osmi slibech ani tak nedorazila cenová nabídka podrobně rozepsaná. Přestali brát telefon, na emaily nereagovali. Pak byly nabídky zase extrémně levné s přístupem nesmělým. Prostě ode zdi ke zdi.

Vybrali jsme zlatou střední cestu. Mladý pán s akceptovatelným stiskem ruky, dodržováním slibů, kdy cinkne a referencí hotových projektů pro město Kroměříž v nás zasela důvěru. Začátek se sice trochu posunul, ale pak už všecko šlo jako po drátkách. Mistr (pracovní název) sám navrhl použití nepotřebných dlaždic a jejich nařezání na potřebnou velikost, ačkoliv to byl asi opruz. Dopředu nastřelené hodiny za řezání pak ve vyúčtování upravil reálnému času, atp. Jedna chybka se vloudila a to, že dle nákresu i domluvy měli u vchodu do sklepa plochu protáhnout až ke stěně, aby se zakryl okousaný beton. Po příjezdu z práce jsem se zděsila (prý zapomněli vzít můj nákres), tuto část pak opravili (zaplatili jsme sice více prořezu, ale přežili jsme to).

Celkově to byla asi nejlepší zkušenost s řemeslníky za dlouhý čas. Chybky se vloudí, ale jde o celkový přístup a nezklamání důvěry.

Schody na terasu s rozdílnou výškou

Není schodů, není radosti z nové terasy. Trvalo dva měsíce, než jsme se dočkali terasy z kuchyně dostupné pár kroky. Nešlo tak ani o to, že bychom nevěděli nebo čekali na dodání. Spíš jsme se potřebovali pohojit od výdajů. Schody byl ale oproti terase levný koncept. Vymyslela jsem kovové nášlapy s dřevěnými bočnicemi. To proto, že mokré dřevěné schody by byly příliš nebezpečné a na pohled masivní. Zastínily by i záhony pod nimi. Kovové rošty mi přišly vzdušnější. Industriální vzhled mi k dřevěné terase oku lahodí.

 

 

Za nášlapy na obě schodiště jsme vydali i s poštovným necelé čtyři tisíce (nášlapy jsou 80 cm široké). Kamarád nám pak dodal bočnice (měl to být taky modřín, máme jedli, snad zestárnou podobně) a celé schodiště propočítal i vyrobil. Snažil se o dodržení stejného sklonu schodů. Vycentrování schodišť do dveří trochu nepříznivě ovlivnily mezery mezi deskami terasy. Schodišťata bylo totiž potřeba spojit s terasou. Ale já myslím, že dobrý. Schody se dají využít i jako příjemné vyvýšené sezení s výhledem do zahrady. Já su tak ščastná! Díky, Filipe.

Dojem kazí už jen nedodělávka v podobě začištění omítky domu po bourání balkónu a vyvýšeného schodiště. To bude ještě oříšek. Musíme najít podklady s odstínem omítky, kterou jsme dělali v roce 2013. I tak budou zadělávky svítit oproti zestárlým částem. ANY IDEA? Prosím, vynechejte rady typu „natřít celý dům znova na rozumnější barvu“. To by bylo sice pěkné (tuhle zelenkavou už jsme přerostli), ale s tím počkáme na výhru ve stíracím losu.

Takže napadá vás jiná varianta, než se pokusit zamazat bouraná místa „stejným“ odstínem omítky?

Celková cena materiálu na montáž terasy

Konstrukční hranoly na rošt terasy byly za 5300 Kč (60×45 mm), pochozí desky hladce hoblované pak 25 tis (ceny přímo od výrobce).  Osm stovek nerezových vrutů (5,5×70 mm) přišlo na 5900 Kč a 350 ks vlnkových podložek WÜRTH skoro na 10600 Kč. Terasa je nakonec o celkové ploše 35 m2 a za její montáž jsme dali dvaadvacet a nějaký drobný. Je to venku.

Je možný, že jsem vám vlastně neumožnila udělat si představu, jak to celé vypadá. Těch pár fotek narychlo cvaklých mobilem těsně po realizaci a ještě ze dveří patra úplně nevystihuje atmošku celého prostoru. Stále ještě dodělávám záhony kolem terasy, pokládám dlažbu do pěšinky skrz celou zahradu až k zadnímu ohništi, po částech zatravňuju a pořád mám pocit, že takovej mezistav nemůže ven. Vydržte ještě pár dní. Nebude to sice taková nádhera, jaká se asi vyloupne zase na jaře, až příroda zamaká, ale něco už vykukuje. Z následující fotky je vidět, s jakou kvalitou hlíny jsme se potýkali kolem terasy. Jen zúrodnit celou plochu a udělat z ní místo, kde se rostlinám bude dařit, byla velká výzva. S Gydem jsme kopali, přesévali a vymezovali záhony skrytými obrubníky celé týdny.

Málem bych zapomněla: zušlechťováním zeminy kolem terasy a pod ní jsme ručně naplnili čtyři kontejnery betonovou a kamenitou sutí.

Celé bych to uzavřela slovy, že vyjít bosou nohou z kuchyně na zahradu v pár krocích je neskutečný požitek. Jakoby nám přibyl jeden velký pokojík v krajině.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

O zeleni bude řeč v dalším článku. Samotná terasa totiž útulno nedělá. Tak příště.

Jo a na Instagram stories zkusím pustit chlup v podobě videa. Držte palce, já nejsem úplně ostřílenej extrovert na sítích.

Všechna čest všem zahradníkům!

Může se vám také líbit

16 komentářů

  • Odpovědět Marcela - Nordic Passion 27.9.2019 at 14:02

    Market, obdivuji tu vydrz popsat to cele se vsemi datily. Tleskam. Tesim se i na okoli. Take jsme delali letos terasu, taky modrin, taky mi nebud evadit, az zesedne:-). Cenu takto presne ani zmapovanou nemam. Radsi. Zdravim. M.

  • Odpovědět Viki 27.9.2019 at 23:03

    Marketko, bozi. Diky, ze zdielas takto podrobne. Zdravi Viki z Prahy

  • Odpovědět Zuzka 29.9.2019 at 2:55

    Krása! Vypadá opravdu nádherně 🙂 mohu se prosim zeptat, co jsou takové ty „vlnky“ na podkladkách? Děkuji

    • Odpovědět TAMARKI 2.10.2019 at 8:12

      To jsou ty vlnkové podložky Würth, jak píšu v článku.

  • Odpovědět ivona 29.9.2019 at 12:56

    Teda…jsem zvědavá jak jste to pořešili a Vy mě napínáte až bude hotové i okolí….no..tak zkusím vydržet,ale ty kovové rošty na schodech v kombinaci se dřevem se mi teda dost líbí!

  • Odpovědět Lucie 29.9.2019 at 19:23

    Nádhera. S fasádou mám postřeh (viděla jsem několikrát a vždycky super). Nedávat stejný odstín, nelze se trefit. Ideální je odstín úplně jiný, ke stříbrným schodům třeba šedý. Přesně ohraničený. Dělá se to třeba v případě, kdy se u domu zrekonstruují jen některé prostory – třeba jen dolní část na prodejnu. Viděla jsem v bílé, šedé, ale i černé barvě a vždy to vypadalo parádně. Hodně štěstí!

  • Odpovědět Renata Simetkova 1.10.2019 at 9:15

    Jste oba neuskuteční a obdivuhodní!!! Co se týče odstínu barvy na novou omítku- nesnažte se „trefit“ stejný odstín, ve většině případů se to nepovede. Mnohem jednodušší a taky víc chic je udělat to, co navrhla Lucie – odpovídající odstín „kamenné“ šedé, která bude fungovat s kovovými nášlapy a dřevěnými bočnicemi. Přesně, jak to už napsala Lucie?. Držím palce, ať se daří i nadále!!!

  • Odpovědět Jitka 24.10.2019 at 11:04

    Moc krásné! Uvažujeme nad něčím podobným, ale bojím, se, že pod dřevěnou podlahou se budou držet myši a nedejbože potkani. Takže asi půjdeme cestou vykládaných cihel, což ale není ve vedrech moc výhra.

  • Odpovědět Jana 27.10.2019 at 15:59

    Moc zdravím ze Slovácka! S velkým zájmem sleduju vaši práci. Letos jsme také rozjeli práci na zahradě, ale pořád tápu a přesazuju 🙂 Zaujal mně váš akát – chtěla jsem ho také nasadit v blízkosti domu, ale odrazuje mně jeho jedovatost a nesnášenlivost s ostatními stromy (vytlačuje je). Našla jste u něj nějaké pozitivní info, co by to přebilo? 🙂

    • Odpovědět TAMARKI 5.11.2019 at 16:48

      Zdravím Vás, Jano. Akátů je mnoho druhů, ty keřovité jsou prý ve volné přírodě invazivní. S tou jeho jedovatostí to není nic velkého, jedovatých rostlin máme kolem sebe spoustu. Třeba tysy jsou na tom hůř. Máme taky na zahradě a děti byly poučeny. Mám ho nasazený v záhonu a kolem něj letos trvalky krásně prosperují. Nové výhony prý raší rychle z pařezů. My máme odrůdu Friscia a ta mocně kvete a láká včely. Na choroby prý netrpí, tak uvidíme. Kdyby jsme zaznamenali následující roky nějaký problém, dám vědět. Pěkný podzim.

  • Odpovědět Hanka 29.1.2020 at 12:05

    Dobrý den Marki, moc hezky jste to vymysleli a děkuji za úžasnou inspiraci? Na jaře budeme řešit taky terasu, tak Vás chci poprosit o jméno firmy, která vyrábí modřínová prkna. Díky Hanka

    • Odpovědět TAMARKI 12.2.2020 at 13:38

      Hani, terasu dělal pán, který se chystal pověsit toto řemeslo na hřebík, protože rozjíždí ridinnou farmu s produkcí sýrů. Myslím, že už se tomu nevěnuje, ale napíšu Vám kontakt na email. 🙂

  • Odpovědět schody - stupnice 18.7.2020 at 19:23

    Dobrý den,
    mohu se prosím zeptat jak jsou stupnice přidělané ke dřevěným bokům?

  • Odpovědět Pan mistr terasÁř 25.10.2020 at 7:07

    Diky za krasny clanek. Take nas ceka terasa. Bude trochu komplikovanejsi. Prd tem technologiim rozumim, a tak jsem Vas clanek precetla jednim dechem. Mohla bych Vas poprosit o kontakt na pana mistra terasare i na firmu, co zpracovava to modrinove drevo? Jsme z Valasska, tak by to k nam panove mohli mit kousek 🙂 Diky diky, Helena

    • Odpovědět TAMARKI 25.10.2020 at 10:04

      Dobrý den, Heleno, je to dřevopodnik Hausner v Koryčanech. Jsem ráda, jestli Vám článek trochu pomohl v rozkoukání se v tématu a držím palce. Pěkný podzim.

    Komentujte článek