Doplňky & dekorace Malování

Velikonoční dekorace na stěnu

10.4.2017

Pletu se, nebo jsou původní Velikonoce svátkem celkem v úpadku? Teda ne, že by z nich nezbylo vůbec nic, ale u nejmenších dětí se scvrknul na koledu sladkostí u babiček a jediný, kdo to tak trochu prožívá jsme my – bydlenky vizuálky.

Když jsem byla malá, jsem měla Velikonoce spojené se spoustou tradic. Pro koledníky jsem nejen barvila vejce, ale taky háčkovala různý blbůstky, pekla a zdobila perníky, malovala mašle. Občas jsem teda všechno vyjmenovaný našla na konci ulice poházený v trávě, ale vyšlehaná jsem byla řádně. Kliku si u nás podávali nejen místní vrstevníci, ale nelenili přijet ani spolužáci, bývalí spolužáci a rodina. Když teď opomenu, že jejich velkou motivací byl nějakej ten drobák a baňka slivovice, všichni jsme si setkání užili.

Nevím, kolik puberťáků dnes běhá celej den po městě s tatarem a honí holky, ale moc jsem jich za poslední léta nepotkala.  Možná se tenhle zvyk nějak záhadně přetransformoval do elektronické podoby, ale ta mi zůstává zatím utajená.

My bydlenky si ale umíme stále ještě tu velikonoční nostalgii naladit aspoň dekorací. Já mám radost z každé vykvetlé čičiny ve váze a barvení vajíček si užívám s dětmi i bez nich. Je to moje forma relaxace a naladění se na radikální změnu ročního období. Vím, není toho času, jsou důležitější věci na práci a furt něco.  Ale kdo jiný má dětem předat tradice, když ne my?

Letos jsem si namyslela dekoraci na stěnu. Na její výrobu jsem použila drátěné kruhy, pár čerstvých květů, zelených listů a mramorovaných kraslic. O mramorování velikonočních vajíček jsem psala článek už minulej rok.

Co je potřeba na výrobu takové nástěnné velikonoční dekorace?

 • drátěné kruhy
 • kousíček kůže
 • malou železnou průchodku
 • trochu zelených větviček a květy (pro delší životnost může být něco suchého)
 • zbytek vlny
 • silonová nit
 • mramorované kraslice (vyfouklá vejce a mramorovací barva)
 • nůžky, pravítko, kladívko a tužka

Postup výroby

Na kůži jsem si narýsovala kosočtverec se zaoblenými rohy a vystřihla. Přeložila jsem jej napůl a vzniknul mi dvojitý trojúhelník, do jehož spodní částí jsem zasunula větší drátěný kruh. V horní části obou trojúhelníčků jsem udělala dírky a přiklepla průchodku.

Z minulého roku jsem měla namramorovaná vyfouklá vejce. Mramorovací barvu pořídíte v běžném obchodě s výtvarnými potřebami nebo papírnictví. Do kádinky s vlažnou vodou kápnete barvu a kraslici na špejli do vody ponoříte. Barva zůstává na hladině, takže při vyjmutí barva na kraslici ulpí. Vejce nechte schnout.

Silikonovou nití jsem menší kruh přivázala k většímu. Dobře utáhněte, aby menší kruh nesjížděl.

Podle chuti nadekorujte zelenými větvičkami a květy a přivažte silikonovou nití. Umím si představit, že stejně dobře by vypadaly i větvičky kočiček či jiné bezlisté větvičky.

Tři uschlé mramorované kraslice jsem zase navlékla na silikonovou nit a přivázala na kruhy.

Teď už jsem jen dodekorovala bavlněnou přízí. Tu jsem jako při výrobě bambulí namotávala na předměty různých šířek, aby mi vznikly postupné délky střapců.

Střapce jsem přivázala na kruh a délky schodkovitě zastříhla.

A je hotovo.

Těm z vás, kterým se výroba takového závěsu zdá složitá nebo vám něco k její výrobě chybí, zkuste třeba dekoraci na stůl. Stačí stočit větvičky do hnízda, vystlat ho zeleným a peříčky a kraslice do nich položit. U nás na stole by se ale kraslice s těmi mými nenechavci dlouhému životu netěšily.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Před měsícem jsem si doma vydyndala nakonec tu čističku vzduchu, tak vám o ní brzy napíšu (jak jsme jen doteď mohli žít bez ní?!).

A ještě něco mám. Co byste řekli na soutěž o závěsné houpací křeslo CHILLO? Jak mi zasvítilo slunce na hlavu, mám jakousi chuť dělat vám zase radost…

Tak hezké pondělí!

Může se vám také líbit

19 komentářů

 • Odpovědět Iva 10.4.2017 at 12:06

  Marki, krásné jako vždy – a s Velikonocemi máš pravdu. Koledníci nejsou nejen v Praze, ale už ani na severu na vesnici u rodičů tahle tradice vymizela. K babičce každoročně chodí tak 10 – 20 koledníků, ale u našich byl loni jen jeden. Jako já tu tradici plácání moc nemusím… ale na druhou stranu je mi líto, že děti nechodí dům od domu a není slyšet, jak šlehají pomlázkou o dveře. My vždycky prokoledovali celou ves. Krásné dny, Iva

  • Odpovědět TAMARKI 10.4.2017 at 12:33

   Celý den jsme proběhaly venku, je tak? Je to zase o tom vytrácení živého kontaktu mezi mláďaty. Toš uvidíme, jak si ty naše zformujeme. Hezké Velikonoce, Ivuško.

 • Odpovědět Andrea 10.4.2017 at 12:14

  Krása, budu se muset nechat inspirovat. Jinak máš pravdu, taky mi přijde, že velikonoce tak nějak upadají a přitom je to krásný jarní svátek 🙂

 • Odpovědět Pavla Sedláŕová 10.4.2017 at 13:01

  Krásné dekorace, Markéto. Jsem ráda, že bydlím, kde bydlím. U nás stále kluci po pátě hodině vyrazí s řehtačkama a probudí půlku městečka a na šlahačku chodí nejen mí žáčci, ale i půlka ulice. Hezký den, Pavla

  • Odpovědět TAMARKI 10.4.2017 at 16:08

   Páni, Pavlo, to bych si snad aji dala nějakou ochutnávku těch „starých“ Velikonoc. To je samozřejmě dobrá zpráva, že jsou místa, kde pěkné tradice stále žijí. Přeju Vám pěkné Velikonoce!

 • Odpovědět Jana Zoulová 10.4.2017 at 16:27

  jednoduché a moc vkusné

 • Odpovědět Hana 10.4.2017 at 17:15

  Moc se povedlo 😉

  • Odpovědět TAMARKI 14.4.2017 at 21:55

   Škoda, že je ta zelená krása tak pomíjivá. Až skoro škoda jich. Díky, Hanko.

 • Odpovědět Tereza 10.4.2017 at 21:36

  Marki, opet krasne!!! Jsi neskutecne sikovna. V Cechach jsem uz dlouho na Velikonoce nebyla, , ale kazdemu bych doporucila prozit alespon jednou Velikonoce u nas, na Corfu. ( urcite napisu prispevek o reckych Velikonocich)
  Mavam z Corfu Terka
  Ourlifeontheseaside.blogspot.com

 • Odpovědět Iva Valová 10.4.2017 at 22:27

  Já už nechci nudit.. Tak snad víš jak, Marki? 🙂 Prostě strašně hezký. Zase. 🙂
  Zdravím moc!

  • Odpovědět TAMARKI 14.4.2017 at 21:43

   Ivko, podpora se nikdy neomrzí. Hezké Velikonoce i do Prahy!

 • Odpovědět Lucie 11.4.2017 at 12:42

  Krásné, dneska něco podobného musím zkusit Marki. Člověk si rád počká na inspiraci od tebe na blogu. už si jen obejdu květinářství 🙂 Přeji krásné jaro i Velikonoce, Lú.
  P.s. Věřím, že toho máš kopu v hlavě, jako snad my všechny.. ale nezapomněla jsi na mne s tím druhým polštářkem H? F-ko už mám nějakou tu dobu doma 🙂 Prosím dej mi vědět, případně si ho objednám z eshopu, pokud už jsou, psala jsem ti email asi před týdnem.

 • Odpovědět Marcela - Nordic Passion 11.4.2017 at 15:38

  Krasa, povedlo se to:-).
  A o Velikonocich se u nas tradice dodrzuji, myslim, ze na vesnicich to jeste docela funguje. M.

  • Odpovědět TAMARKI 14.4.2017 at 21:58

   Marci, díky. Poslední čtyři roky vysílám za nás Dvořáky koledníky na mrskut, tak snad to nevyprchá. Vidíš, letos bych mohla strčit Samovi i řechtačku do ruky. Teda kdyby neměl takový strach z hluku…

 • Odpovědět Petra 18.4.2017 at 17:28

  Děkuji za hezkou inspiraci. Kde prosím nejlíp koupím kovové kruhy? Výtvarné potřeby? Díky!

  • Odpovědět TAMARKI 18.4.2017 at 17:33

   Petro, já je mám ze staré Ikeácké lampy, nikdy jsem tedy nekupovala. Ale zagooglila jsem a na shopu kreativnikramek.cz jsem našla kruhy o různých průměrech. Nebo zkuste nějakou „kreativní“ kamennou prodejnu. I švadlenka mě občas překvapí. 🙂

  Komentujte článek