Doplňky & dekorace Inspirace Malování

Letos vejce nemaluju, ale mramoruju

22.3.2016

Na ten každoroční skluz se všemi tradičními dekoracemi jsem si už zvykla. Letos jsem ale jednoduchými počty došla k závěru, že to bude dobrý a stíhám. Jenže ouha. Ve čtvrtek jsem si odvařila záda tak, že další tři dny nepřipadalo v úvahu nic, než horizontální poloha na lůžku. K tomu se mi odporoučela nabíječka od noťasu a můj výhled na poklidnou přípravu Velikonoc skončil tam, kde moje plotýnky.

Nezoufám. V pondělí mě s přemáháním síla zodpovědnosti a tlaku ze strany živitele rodiny zvedla z postele a pozvolna rozjíždím ten maratón. Ušetřím vás detailů a vylovím to podstatné. Perníčky a linecký peču, vejce foukám a cestou od fyzioterapeuta si stříhám větvičky nějakého křoví, co už nesou poselství jara.

Vejce jsem v Kauflandu zavčasu podchytila. Podařilo se mi ulovit platíčko se dvěma bílými, dvěma mentolovými a zbytkem obvykle hnědými. No a na právě na těch mentolových a bílých jsem dělala své letošní hokusy-pokusy mramorovací technikou. Tu určitě nepoužívejte na vejce uvařená natvrdo pro koledníky. Barvy jsou mírně toxické proto se hodí pouze na dekorování „kraslic“.

A jak se takové mramorování dělá?

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Barvy k tomu speciálně určené nakapete velmi střídmě na hladinu vody. Té musí být minimálně tolik, abyste zvládli ponořit celé vejce. Tuto lázeň si ale nepřivravujte ve svojí oblíbené misce, ale třeba v nějaké plastové vaničce, kterou potom vyhodíte. Jakmile jste nakapali pár kapek barvy na hladinu, vše se teď musí odehrávat poměrně rychle. Barvy se totiž během pár vteřin vysráží ve škraloupy. Takže vejce navlečené na špejli ponořte do vody. Při vytahování z vody na něj barva z hladiny přilne.

Vejce vypadají pěkně v nazelenalém hnízdě z větviček. To jsem vyrobila pouhým stočením větviček po jednom směru a sem-tam některou propletla. Pár peříček a je hotovo. Takhle pěkně naaranžované u nás ale vydrží, jen co dofotím. Ty dva páry nenechavých ruček to totiž naaranžují sofort po svém. Pírka si určitě nastrkají do indiánské čelenky a kousky skořápek někdě vysavač vyšňupe ještě v létě.

S dětmi budeme barvit ještě vejce pro koledníky jednoduchou a efektní metodou. Tak určitě přijďte do Velikonoc juknout na blog. Bude potřeba jen trocha potravinářských barev v prášku a je to rup-cuk. Tak pytlíky s barvami a vejce do pohotovosti!

Může se vám také líbit

15 komentářů

 • Odpovědět Andrea 23.3.2016 at 6:39

  Jů,to chci☺ Krasa, lehkost, cistota Tesim se na dalsi tip a co je to za barvy? Sezenu v barvach lakach?

  • Odpovědět TAMARKI 23.3.2016 at 10:29

   Děkuju, Andrejko. Jsou to mramorovací barvy a seženeš je v každém papírnictví.

 • Odpovědět Hanka K. 23.3.2016 at 7:59

  Krásné, připomíná mi to barvení lakem na nehty, ten se také kape do vody, ale v mém podání nebyl výsledek moc valný… 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 23.3.2016 at 10:33

   Hanko, tu techniku s lakem na nehty znám a určitě by to taky šlo. Tohle určitě zvládnete, je to snadné a rychlé.

 • Odpovědět Boženka 23.3.2016 at 10:18

  Ahoj Markétko, moc pěkné, nápadité a neotřelé. Pohled na proutěné hnízdo s vajíčky je uklidňující…díky za báječné nápady!

 • Odpovědět vyky 23.3.2016 at 10:35

  ty jsou přímo překrásné .. už se těším až takové věci budu provádět s Karolínkou. Dnes k tomu použiju Martinku :)))

 • Odpovědět Monika 23.3.2016 at 12:37

  Tak ta jsou vymazlená!!! Jste moc šikovná. Také jsem v obchodě ukořistila bílá vajíčka, že bych se o něco podobného pokusila? ☺

 • Odpovědět Blanka 23.3.2016 at 13:54

  su dokonale 🙂 presne sa mi k tebe hodia 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 30.3.2016 at 8:35

   Děkuju, Blani. Nejsem sice takový ten černo-bílý maniak, ale letos mě tahle varianta nadchla.

 • Odpovědět MyHomeStyle 23.3.2016 at 14:08

  Tak to je velka nadhera.

 • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 23.3.2016 at 14:49

  Krasa – vajicko i hnizda. Ja se o to pokusila lakem na nehty, pro me ok. Tak hezke Velikonoce a zdrva zada. M.

  • Odpovědět TAMARKI 30.3.2016 at 8:38

   Tak už jsem nakoukla i k Tobě, Marcelo. I lak na nehty splňuje účel. To je teď velmi oblíbená technika na všechno. Záda mi rozhýbal místní skvělý fyzioterapeut, děkuju.

  Komentujte článek