dětský pokoj Malování

Domácí ateliér: barva na betonovou podlahu

21.1.2021

Náš předvánoční čas se nesl v duchu přestaveb a stěhování pokojů. Na Instagramu tamarki.cz jste ve stories mohli sledovat naše pracovní tempo a v přímém přenosu i natírání betonové podlahy v nově vznikajícím domácím aťasu.

Před pouhými čtyřmi lety zrekonstruovaný dětský pokoj, který měli Sam a Eli dohromady, jsme po přestěhování Elenky do jejího nového dívčího pokoje začali přetvářet na prostor poskytující zázemí pro naše tvůrčí činnosti. Zejména malování barvami jsme v jídelně s olejovanými parketami nesli nelibě, a za nedlouhou dobu právě tam utrpěly nejeden šrám.

Prostorově velkorysá místnost o ploše 23 m2 je společně s obývacím pokojem největší místností v domě. Je zároveň nejteplejší místností. I proto jsme si mohli dovolit rozhodnout se pro vcelku netradiční řešení povrchu podlahy. V celém druhém patře jsou od dob výstavby domu (1975) pouze betonové podlahy. Možná až na chodbu, kterou jsme loni zbavili nalepeného extravagantního retro vzoru z lina.

Nátěr na betonovou podlahu

Podmínku dobrého stavu betonu jsme naplnili. Ačkoliv jsou naše betonové podlahy veteráni (cca 40 let), jejich stav je velmi dobrý. Nejspíš byl tenkrát dobře namíchaný a v ideálních podmínkách vyzrálý. Dobrému stavu se bude i nadále těšit proto, že máme v domě sucho a teplo.

Natíraný beton by měl tedy být bez trhlin, neprašný, soudržný čili nedrolivý a čistý. Neměl by být mastný a nést zbytky jiných materiálů, např. omítky atd. Co se týče nového betonu, ten musí být dobře vyzrálý, aby zbytková vlhkost uzavřená nátěrem neudělala neplechu.

Úprava starého betonu před natíráním

Drobné trhlinky způsobené nejspíš vlivem statického zatížení domu jsem vyspravila speciálním lepidlem přímo k tomuto účelu určenému. Zbytky omítkové malty a kapance od starých barev na stěnu jsem oškrábala špachtlí. Důkladně jsem vysála a šla na to.

Impregnace – úprava savosti podkladu

Otázka nutnosti impregnace je individuální. Pokud se nejedná o beton úplně nový, vyzrálý, dá se impregnační nátěr na beton asi doporučit vždy . Tím srovnáte savost povrchu a snížíte následnou spotřebu barvy.  Nejlepší možností je impregnace výhradně k tomuto účelu určená.

Stejně jako samotnou finální barvu, je možné i impregnaci aplikovat buď štětcem nebo válečkem. Při aplikaci válečkem se musí při nerovnostech dbát na preciznost a nevynechávat.

Aplikace barvy na beton

Impregnaci jsem nechala vyzrát doporučený čas a pustila se stejným válcem na teleskopické tyči do natírání. Abych si neušpinila čerstvě vymalované stěny barvou na beton, oblepila jsem důkladně místnost po celém obvodu u země širokou malířskou papírovou lepící páskou.

Do našeho domácího ateliéru jsem zvolila nátěr bílý. Na počet vrstev je sice náročnější než barvy tmavší, ale pro množství světla v místnosti byla žádoucí. Podlahu jsem natírala celkem čtyřikrát. S barvou SPS se perfektně pracovalo, nějak zásadně nesmrděla a s válcem to odsýpalo. Ačkoliv barva vcelku rychle zasychá (proti prachu cca 1 hod), bylo potřeba nechat jednotlivé vrstvy dobře proschnout (tuším, že 6 hodin). Po finální vrstvě by měla být barva už po sedmi dnech plně vyzrálá. Za relativně rychlou aplikaci i zrání má u mě tahle varianta plusové body.

Povrch barvy je sametově matný a příjemný na dotyk. A přesně taková byla moje představa.

Zvládneme si betonovou podlahu natřít sami?

Bez pochyby je to především otázka kvality betonu, informací o správném postupu, výběru kvalitních prostředků a pečlivosti. Pokud je povrch spolehlivě očištěný, vyspravený a dobře naimpregnovaný, samotné natírání zvládne i taková fyzicky křehká žena jako jsem já. Není to opravdu žádná věda, pokud jde o barvu jednosložkovou. U dvousložkových nátěrů na beton je příprava složitější.

Proč jen betonová podlaha s nátěrem?

Malířský ateliér je místo, kde se s dětmi chceme soustředit na výsledek tvoření a ne na opatrnost. Malujeme tady na zemi, na malířských stojanech, kdekoliv. Stává se, že barvy kapou, stříkají nebo stékají. A to vůbec nevadí. Až bude podlaha zakapaná akrylovými barvami tak, že bude tvořit nový dekor podlahy a začne nám vadit, vezmu jen válec a podlahu zase přejedu barvou na beton. Do té doby nám každá barevná kapka bude připomínat jiné dílko.

Natřená podlaha se dobře udržuje, vysává a nechá se i dobře umýt. Je koncipovaná na odolávání jak mechanickým, tak chemickým vlivům.

Pohodlí na zemi

My jsme vůbec rodina, co se často a ráda povaluje po zemi. Podlahové topení nemáme, ale teplé podlahy naštěstí díky podsklepenému obytnému prostoru ano. Přesně pro naše potřeby jsem objevila geniální futony dánské značky Karup Design, která se nechala inspirovat japonským stylem spaní. Vyřešil se nám tím i problém spacích kapacit pro hosty. Když v aťasu potřebujeme místo na tvoření, futon jednoduše smotnu, dám do pytle, ve kterém je dodáván a píchnu do skříně. Návštěvy necháváme spát v aťasu, je to útulné a teplé místo plné světla.

No a teď už vás pozvu do toho našeho nového PAINTING STUDIA  (v highlights stories). Do něj se nám teď z velké části přesunul společně trávený rodinnný čas i dětské návštěvy našich potomků. Taky já odsud pracuju a píšu, protože od rohového pracovního stolu mám výhled na okolní krajinu z obou velkých oken a ta spousta světla je nabíjející.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Dnes fotky jen z jedné poloviny místnosti, druhou půlku si necháme na příště.

 

Buďte zdrávi.

Marki

 

Může se vám také líbit

4 komentářů

 • Odpovědět ALEna 21.1.2021 at 15:15

  Mne sa to veľmi páči a som rada, že som mala rovnaký nápad pred rokmi s futonmi: dva a sivé:)

 • Odpovědět Eva 25.1.2021 at 20:39

  Tohle je můj sen – mít doma ateliér! I když jsem asi tak o 100 % méně kreativní než Vy, myslím, že je skvělé mít doma místnost, kde nemusíte rozdělané projekty neustále sklízet, aby nepřekážely, kde máte všechno po kupě a kde se nemusíte bát, že poškrábete parkety nebo zaděláte koberec 👍

  • Odpovědět TAMARKI 25.1.2021 at 22:38

   Evi, třeba jednou se Vám ten sen splní a budete mít svůj prostor na psaní poezie.
   P.S. Já už jsem lapena Vašimi básněmi.❤️

 • Odpovědět alexandra 27.1.2021 at 9:29

  Paráda, můžete mi prosím prozradit,kde jste sehnala ty báječné matrace,futony?děkuji,saša

 • Komentujte článek