Doplňky & dekorace Nábytek

DIY bukový věšák na klíče z hracích kostek

28.3.2019

Řekněme, že vždycky nejprve musím nějaký delší čas otestovat věc, kterou vyrobím, než vám na ni tady na blog napíšu návod. Jasně, že výmluva.

Přibylo světla, vrací se mi chuť fotit. Nových věcí u nás doma je spousta, jen prodlevy mezi výrobou a psaním se mi jaksik zvětšily.

Ale na podělení se o výrobu nástěnného věšáku/poličky/držáku na klíče a jiné drobnosti do chodby se vyloženě těším. Jen jsem zklamaná, že nemůžu najít fotky pracovního postupu, které jsem fotila loni. Mám teda jenom ty s hotovkou, ale ono na její výrobě není vlastně nic složitého.

Jdeme na to

Sedla jsem si na zem s celou krabicí kostek, kterou jsem si objednala už minulý rok na drevene-kostky.cz. Kdyby děti byly menší, pořizovala bych kostky tam. Mají obrovský výběr, nákup možný nejen po sadách, ale i po kusech a krásné pastelové odstíny.

Hrála jsem si, skládala, přeskupovala a ve chvíli, kdy jsem byla spokojená, vyfotila jsem si výsledný tvar ze všech stran, abych v případě potřeby mohla nahlédnout.

Já jsem se masu přírodního dřeva rozhodla oživit kapkou bílých geometrických prvků. Na ty jsem potřebovala jen bílou akrylovou barvu, štětec a papírovou lepící pásku. Pásku proto, aby okraje malby byly perfektně rovné, což ani mojí šikovnou rukou nedám. (foto z jiného projektu)

Ze zatím neslepeného seskupení kostek jsem vytáhla opatrně ty, které jsem chtěla pomalovat, a jakmile bylo hotovo, začala jsem lepit.

pozor!

Než začnete lepit, pod kostky si dejte fólii. Lepidlo je dost tekuté a stéká trochu dospod, takže podložka z materiálu, na který Herkules nefunguje, je nezbytná. Jinak budete mít kostky FOREVER na dřevěném jídelním stole.

Než začnete lepit, je potřeba si uvědomit, že „modul“ budete chtít zavěsit na stěnu. A pokud nechcete zezadu dlabat dlátkama díry na umístění šroubků, je potřeba na to myslet už při lepení a nechat v místech, kde budou háčky, kostky odskočené. Po zaschnutí modulu jsem na místo odskočených kostek vlepila malé destičky, za které se háčky ve zdi zahakují. V těchto nepohledových a zátěžových místech lepidlem fakt nešetřit. Po zaschnutí jsem ještě párkrát lepidlo přidala. Herkules je tekutý, ho nejde dát hodně z první dobré.

Zpět do stavu neslepeného. Vzala jsem si štětec a začala kostky postupně lepit k sobě. Stále si kontrolujte výšku kostek sousedících s tou, kterou právě natíráte. Hra s hloubkou je u modulu vlastně to stěžejní, protože budete chtít modul použít jako malé poličky, tak ať si nepozorností nenamažete pohledovou část lepidlem. Ono je sice po zaschnutí čiré, ale stejně stejně to není pěkné.

třetí pozor! 🙂

Lepidlo natírejte precizně a maximálně půl centimetru od okraje, aby lepidlo nevylézalo a výsledku zbytečně neubralo na eleganci. (foto z jiného projektu)

Myslím, že té praktické části už bylo dost.

Tady je kochačka.

Článek, jak si vyrobit kožený přívěšek Monstera.


Pohledový pozdrav k MDŽ od holek kytkyodpotoka.cz.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Geometrické závěsné květináče z pratelného papíru.

Co říci závěrem? Přeju vám krásné jaro, našim pokojovkám život bez škůdců a vláhu našim zahradám.

P.S. : Kdybyste se chtěli potkat osobně a vytvořit si přitom nějaké pěkné věci z pratelného papíru, pak máte možnost buď ulovit poslední místo na mém workshopu v dubnovém termínu nebo si pár dní počkat na vyhlášení termínu v květnu. Tou dobou už budou i první třešně a na tajná naleziště třešní exluzivní velikosti v celém okolí já jsem expert.  😉  Srdečně vás tedy tímto zvu do svého skromného kroměřížského ateliéru, kde vyrábím závěsná houpací křesla CHILLO.

Může se vám také líbit

4 komentáře

 • Odpovědět Alena Vyskočilová 28.3.2019 at 19:34

  Máš skvelé nápady Marki, prevedenie čisté a dokonalé:-)
  Veľmi sa mi páčia tie Ikea skrinky Ivar, tiež ho máme, len viem, že keď sa nechajú v prírodnej forme, stmavnú až do oranžovahneda, máš ich niečim natreté, aby ostali také svetlé a natur?
  Alena

  • Odpovědět TAMARKI 28.3.2019 at 20:12

   Alčo, já jsem na vyzkoušela už kde co, ale odhalila jsem speciální mléčný lak, kterým skříňky natírám po tom, co je natřu velmi naředěnou bílou akrylátovou barvou. Teda spíš vodou, do které dám jen kapku barvy na natónování do bíla. Pak zatřu tím mléčným lakem s UV ochranou. Je to můj tajný recept, teď už teda odtajněný. 🙂

 • Odpovědět jana 1.4.2019 at 14:04

  Tak návod jsem zhltla jedním dechem a těšila se na fotky „hotovo“ v závěru, leč ony nikde. Tak nevím, je to apríl od mého prohlížeče, nebo tam fakt nejsou?:)

  • Odpovědět TAMARKI 2.4.2019 at 12:42

   Jano, díky za echo. Obrázky byly, ale předváděli jsme blog na jinej hosting, tak nastala asi nějaká krpa. Snad se vrátíte na kochačku.

  Komentujte článek