Doplňky & dekorace

Vánoční svícen v mecháriu

27.11.2017

Na Instáči jsem vám dnes slíbila post na adventní téma. Šak hned jak jsem s dětma upekla perníčky a hodila je do pelechů, vrhla jsem se na to. Letos jsem vypotila superjednoduchou vánoční dekoraci na stůl, ze které konečně nebude padat jehličí. Má sice svíčky jen tři, ale já si klidně zapálím všecky tři o každé adventní neděli.

Přesnou představu jsem neměla, ale původní myšlenka byla takový ten svícen na skleněné vitrážové krychli a uvnitř šišky a tak. Našla jsem ji, ale cenově to bylo mimo moji představu.

Co budete na výrobu vánočního svícnu potřebovat

Stalo se to spontánně při nákupu v IKEA. Hned u vchodu mě cinknul do nosu masivní a tvarově jednoduchý svícen YPPERLIG ze série výrobků vzniklých ve spolupráci s dánskou ikonou HAY. A když jsem při dalším putování uviděla sadu tří prostých cylindrových váz z čirého skla, bylo to jasné.

Postup sadby mechu

Pro účely mýho svícnu jsem vybrala tu nejširší a zároveň nejnižší vázu ze sady. Do ní přišel nejprve svícen, pak písek, na něj hlína z lesa (rašelina) a nakonec mechový koberec. Všecko zmíněný bylo tak akorát mokrý.

Svůj exemplář jsem dělala jenom intuitivně, pro vás jsem vyhledala radu odborníka, jak doma mech pěstovat. Prý záleží na druhu mechu, ale postup zněl: štěrk, aktivní dřevěné uhlí a rašelinový substrát. Všechno seženete ve specializovaném akvaristickém obchodě nebo zverimexu. Celý článek o pěstování jsem našla tady.

Dekorování mechária

Méně je někdy více. Hodila jsem tam šišku, co dotáhly děti a minimálně rok se válela po bytě. Hvězdy jsou z bílýho betonu a vápencového prachu a kupovala jsem ho už celkem dávno na svoje betonový projekty na svicky.net, kde najdete drahně materiálu na všelijaký tvoření. Umíchanej beton v misce jsem lžící naplácala do silikonovýho tvořítka na led. Pár dní schnutí, hvězdy hotové.

Naše betonový hvězdy jsou jeden ze sortimentu, kterej budeme mít s sebou na Samíkovým školním jarmarku. A kdo dřív přijde, znáte to.

Ten mech jsem si představovala trochu jinej, takovej ten jemňounkej a tmavší. Ale nepohrdám ani tímto. Koneckonců mám ho darem od lesa.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Možná by to ještě něco chtělo, ale zatím nevím co a do Vánoc daleko. Vy nadekorujte svoje mechárium jak je libo (možná oživit větvičkou Eucalyptu, ale ten dlouho nevydrží).

Péče o mech doma

Lehce zalévat, rosit a držet palce. Budu informovat, jak se mu u nás daří.

Já jdu na kutě, dobrou!

 

 

Může se vám také líbit

10 komentářů

 • Odpovědět Jarka 28.11.2017 at 8:00

  Marki, chodím sem nahlížet už dlouho, jste velice šikovná a sdílná, líbí se mi, že u každého Vašeho díla je návod jak na to…
  dnes moc děkuji za inspiraci na svícen, letos bude tento bezpečný a nehořlavý 🙂
  loni byl náš stromek peříčkově baňkový, nádherný nápad
  těším se, že Vás někdy potkám v našem společném městě
  zdravím a klidný Advent vinšuju
  jarka

  • Odpovědět TAMARKI 28.11.2017 at 8:17

   Jarko, k čemu by vám to všechno bylo bez rady, jak nato? ☺ Ráda se o svoje výmysly dělím. Jestli se chcete potkat osobně, přijďte v úterý 5.12. mezi 14,30 a 17,00 na ZŠ Slovan. Budu se se synkem účastnit prodejního jarmarku, kde budeme mít drobnosti z naší „dílny“. Horká káva s perníčkem a malou pozorností pro naše fanoušky included. Rádi Vás poznáme.

   • Odpovědět Jarka 28.11.2017 at 13:02

    Moc děkuji za pozvání, ráda bych Vás poznala, ale
    …pracuji pondělí až středa mimo naše městečko
    ať se vám vydaří jarmark a máte se adventně pěkně
    jarka

    • Odpovědět TAMARKI 28.11.2017 at 13:41

     Nevadí, třeba bude jiná příležitost. Hezký advent.

 • Odpovědět Lucie 28.11.2017 at 8:41

  Podobný jsem měla vloni ve skleněné váze u štědrovečerní večeře, jendoduchý a pěkný pro atmosféru, zkusím letos také možná mech 🙂
  Hezké dny Marki, Lucka.
  p.s. v tom kolotoči nemocí, co nosí starší ze školky a kolem malých nemocných dětí jsem Ti nestihla ani hned poděkovat.
  Polštářek i Tvůj malý dáreček doletěl v pátek v pořádku poštou a moc mě v tu chvíli potěšil, k doktorce s mými marody jsem vyrážela v nich. Děkuji, můj vkus. Až budeme zdraví pošlu foto, jak tom těm polštářům u nás sluší 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 28.11.2017 at 13:40

   Luci, tak balíček doletěl v pravou chvíli, to jsem ráda. Píšu Ti email a fotky určo pošli, jsem zvědavka. Mávám a přeju brzké uzdravení vám všem. Taky jsme teď lehli celá rodina, kromě tatínka. 🙂

 • Odpovědět Zdeněk Dudek 28.11.2017 at 21:33

  Dobrý nápad. – Pěkné fotky. – Dobře píšete, je to všechno od srdce. Ať se daří.

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2017 at 19:42

   Děkuju, Zdeňku. Tyhle neplacený a časově náročný aktivity se dají dělat jenom srdcem. I Vy si nechte dařit.

 • Odpovědět Hana 30.11.2017 at 23:28

  My loni meli podobny v kovove forme na kolac, jen ten mech mi do Vanoc uschnul, pac jsem na zalevani zapominala a forma zrezla, pac obcas jsem si precejen vzpomnela 😀

  • Odpovědět TAMARKI 1.12.2017 at 14:14

   :DD Hani, to jsi mě upřímně pobavila. Měj hezké Vánoce.

  Komentujte článek