Doplňky & dekorace

Namnožit monsteru je hračka

6.11.2015

Monstera je krásná rostlina.  Když se jí věnuje dostatek světla a péče, odvděčí se vám krásou svých listů a dokáže na sebe v místnosti strhnout pozornost (pro narcisty rostlina do bytu naprosto nevhodná). Sehnat ovšem na maloměstě takovou pěknou Monsteru není sranda. A tak jsem se rozhodla si ji namnožit sama.

Pročetla jsem na internetu pár stránek pro pěstitele pokojových rostlin. Tak Monstera se prý množí řízkováním. Většina z vás už asi ví, já však znám řízek jen obalovaný ve strouhance a tady moje fantazie ve spojitosti s květinami končí.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Mám pro nás pěstitele-amatéry dobrou zprávu. Je to úplně jednoduché, žádnou vědu v tom nehledejme. Stačí ze starší rostliny odříznout konec “větvičky” třeba se dvěma listy a alespoň jedním vzdušným kořenem.

Na objasněnou: řez z mateřské rostliny jsem neprovedla já, ale kamarádka Katka, od které jsem ŘÍZEK vypochtívala. Ta, stejně jako já, neměla ponětí, co uřezat. Já ho jen píchla do vody po vzdušný kořen a ejhle, za 3 měsíce mám pro vás důkaz, že takto se množí Monstera. (Tímto mockrát děkuji Katce a doufám, že její tchýně nic nepoznala.)

Kořínky ze stonku vylezly už po měsíci a v této fázi už mohla Monstera přijít do hlíny, ale řekněme, že jsem na to zatím neměla čas. A to, jak se jí bude v květináči dařit, si budete moci zkontrolovat v některém z následujících článků, kde jí dám jednu z vedlejších rolí na fotografiích. Snad ji nebude mrzet, že dělá jen “křoví”.

monstera-1

monstera-2

monstera-4

monstera-3

Může se vám také líbit

7 komentářů

 • Odpovědět DIY přívěšek na klíče Monstera | TAMARKI 26.9.2016 at 13:58

  […] to je moje láska. Tahle pokojovka mě nepřestává bavit. V jednom z prvních článků na blogu jsem se vám svěřovala s jejím rozmnožováním. Pár dní zpátky jsem se ji rozhodla rozmnožit ještě jednou, ale trochu jiným […]

 • Odpovědět Vera 9.11.2018 at 15:41

  Dobry den, to, co vidim na fotkach, nejsou 2 starši vetvicky, ale spicka rostliny. Divim se, ze za to Vam pani tchyne jeste neutrhla hlavu! Takze me to nepomohlo v mych pestitelskych snahach. Vera.

  • Odpovědět TAMARKI 21.2.2019 at 9:36

   Věro, to není vůbec důležité. Své monstery teď taky takto stříhám a vyrazí hned rovnou dvě odnože. Rostlinu to nijak nepoškozuje. Naopak mám pocit, že ji to spíš vybudilo k růstu, takže taková ostrá slova nejsou třeba. Přeji Vám krásné jaro.

 • Odpovědět LUcia 27.10.2019 at 20:36

  Ahoj, prosim co kdyz se jedna o druh monstery ( ta vetsi ) ktera nema zadne vetvicky jen jeden ,, hlavni kmen ,, ?

  • Odpovědět TAMARKI 5.11.2019 at 16:49

   Monstera má jen jeden kmen. Nevadí jí, když se ufikne k množení horní část, rychle vyrazí další listy a jede dál.

 • Odpovědět Laura 22.11.2019 at 12:55

  Dobrý den, já si spíš nevím rady se zasazením, mám zasadit i ten vzdušný kořen, který vyklíčil? U vás vidím, že šlo zasadit jen kousek a zbytek nechat venku, u mě to ale asi nepůjde.

 • Komentujte článek