Nábytek

IKEA hack – drátěná lavička do chodby

7.9.2018

S odtupem času je to úsměvná historka, ale natrápila jsem se s jednou lavičkou. Tuhle zkušenost jsem prodělat musela, protože tyto mě právě posouvají dál v technických dovednostech a můžu pak poradit, doporučit, varovat. Vy už takové patálie nebudete muset absolvovat, když se jako já rozhodnete přebarvit hotový výrobek. Tak jdeme na to: IKEA hack – drátěná lavička VÄSTERÖN.

Plán byl jednoduchej: koupit jedovatě oranžovou lavičku, vybrat odstín zelené a přestříknout. VÄSTERÖN je podle mě moc vydařeným kouskem a žádnou podobnou jsem nikde nenašla.

Nehraju si na vševěda, hodím jeden díl lavičky do tašky, v popisu výrobku načítám druh povrchovky a chvátám do barev laků. Prodavačku informuju, že jde o práškovou barvu a jestli na tom bude držet barevný nástřik. Prý v pohodě a tak vybírám z odstínů doporučených barev ve spreji. Juchů, mají můj vysněný zeleno-šedý odstín.

Pokus číslo jedna: nástřik doporučené barvy

Na zahradě důkladná příprava, vypodložení kartónama, vymýšlím stojnice na nohy lavice, aby se daly krásně stříknout a nemusely ležet. Všechny části lavičky důkladně odmašťuju (mám načteno) a v chirurgických rukavicích, abych prsty nenechala mastné otisky, manipuluju s jednotlivými částmi. Spotřeba při stříkání je masivní, dokupuju teda další balení.

Přichází velké rozčarování, protože na dotaz jestli to bude opravdu držet jsem od odborníka dostala ujištění. Barva se loupe na „pohlazení“.

Při představě, jak budu barvu dostávat z hustého drátění mě děsí. Vyřešili jsme to nákupem jemného drátěného kartáče, smyrkového papíru, štětce, malého molitanového válečku a mojí oblíbené barvy ALKYTON (stejný odstín jako barva ve spreji).

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Pokus číslo dva: broušení a aplikace barvy ALKYTON štětcem a válečkem

Nebudu vám nic nalhávat, byla to dřina. Ocelový kartáček udělal velkou službu na jemných drátech, smyrkl na pevnějších nohách. Cílem broušení není jen stržení nepovedeného nástřiku, ale taky dokonalé narušení hladkého povrchu původní oranžové barvy, aby držela barva nová.

Na nanášení Alkytonky jsem využila většinou malý pěnový váleček a tam, kam se v křížení drátků nedostal, pomohl štětec. Tři vrstvy, tři dny schnutí mezi každou jednotlivou. Uff.

Ale mám to za sebou, vyhazovat jsem ji nechtěla a ani by mi to moje recy duše nedovolila. Teď je krásná, praktická a mám z ní radost. Naší ještě poloprázdné chodbě sluší. S kovovým věšákem Circle od Hause Doctor z Laladesign.cz si notuje. A to je zatím všechno. Přeju vám při vašich projektech co nejmíň „víceprací“ a radost z výsledku.

 

Může se vám také líbit

13 komentářů

 • Odpovědět Martina 7.9.2018 at 12:03

  Toz dobre to dopadlo..a jestli prijde ikea z novou barevnou kombinaci tk bude jiste veselo :).

 • Odpovědět Marcela 7.9.2018 at 17:59

  Ta barva je nádherná, takže skvělé, až na ty počáteční útrapy. Zdravím. M.

 • Odpovědět Hana 7.9.2018 at 22:43

  To mi pripomina me natirani detske rostouci zidle… nejak me nenapadlo narusit puvodni barvu, takze na nekterych mistech nedrzi, snadni se odira. Ale teda ja byla lina s tim zatim neco delat. Nicmene jsem poucena na priste 🙂 a lavice je krasna 😉

 • Odpovědět Majka 8.9.2018 at 9:07

  Krasna farba a vysledok je este lepši ? oranžova bola veru jedovata riadne ??

 • Odpovědět Jana 9.9.2018 at 18:37

  ďakujem za tipy. sama sa chystám na premaľovanie vitrínky SAMMANHANG, ktorá je tiež upravená práškovou farbou.
  mohli by ste, prosím, upresniť, čo bolo problémom prvýkrát? nanášanie sprejom? alebo to chýbajúce zdrsnenie? trochu dúfam, že to druhé, lebo si to veľmi neviem predstaviť, ako to budem natierať štetcom

 • Odpovědět M. A. R. K. I 7.11.2018 at 19:50

  Nedávno jsem rekonstruovaná kovovou polici s podobným výsledkem, moje zkušenost… vždycky nejdřív použij základovku?

 • Odpovědět M. A. R. K. I 7.11.2018 at 19:53

  PS: Ta lavice je nádherná a ta zelená jí neskutečně sluší.

  • Odpovědět TAMARKI 8.11.2018 at 9:04

   Základovka je základ. Alkytonky jsou úžasné v tom, že je to základovka i vrchní barva v jednom. Je dražší, ale tahle investice se vyplatí. ?

  • Odpovědět TAMARKI 8.11.2018 at 9:05

   Díky, Markéto.

 • Odpovědět LEONA KOUDELNÁ 12.11.2018 at 18:27

  Dobrý den,proměna skvělá,ale mě vrtá hlavou ta taška z pratelného papíru….to je vaše práce?Pokud ano koupíííím……. LEONA

  • Odpovědět TAMARKI 1.2.2019 at 13:11

   Leono, děkuju. Papírovou tašku jsem ušila, ano, ale na prodej není. ?

 • Odpovědět Mikin 30.1.2019 at 23:19

  Nejdůležitější je zjistit, co to mám vlastně za výrobek – lavice je i outdoor a oranžová původní barva není nátěr, ale plastová ochranná vrstva – proto na ní nic nedrží, Mikin.

  • Odpovědět TAMARKI 1.2.2019 at 13:15

   Mikine, do barev- laků jsem šla po řádném nastudování materiálu, dokonce jsem měla i jednu nohu s sebou. S tím plastem se mýlíte, jde o nástřik práškové barvy. ☺

  Komentujte článek