Dekorace do bytu inspirace Nábytek inspirace

Já ten beton na zeď prostě dostanu!

16.10.2015

Betonové šílenství pokračuje. Vyústěním mého zalíbení v průmyslovějším vybavení interiéru se stala touha po betonové stěně. Alespoň jedné, alespoň kousku jedné stěny, aby to doma prošlo. Od tohoto mě neodradilo ani zjištění, že na zeď se nenanáší beton, ale tzv. stěrky, které jsou jakousi imitací betonu a jejich cena je celkem vysoká.

Ve stavebninách mi odborníci vysvětlili, že obyčejný beton se na stěnu nikdy nedává, a že i kdybych se ho tam dát pokusila, že mi tam držet nebude. Ha! Výzva! A o co, že bude?

Řeknu vám, jde to, ale práce je to mizerná. Chce to zručnost, trpělivost a vezme si to čas. Výsledek ale určitě stojí za to.

Postup jsem nefotila, protože výsledek byl nejistý, pokusím se vám ho tady ale ve stručnosti popsat.

Na dekorační betonový potěr na stěnu potřebujete (odborníci prominou neodborné výrazy):

  • klasický potěrový beton
  • vodu
  • zednické hladítko
  • klasickou zednickou lžíci
  • malířskou lepící pásku na stěny o tloušťce 3 cm
  • kbelík
  • igelit na zakrytí podlahy
  • tužku
  • metr
  • impregnační nátěr (naředěný dle návodu)
  • malířský váleček (ten s dlouhým chlupem)
  • transparentní akrylátový lak
  • jednorázový molitanový natěračský váleček

Já se rozhodla pouze pro kus stěny v ložnici. Nejprve jsme vymalovali. Místo určené pro betonovou vrstvu musí zůstat nevymalované, resp. musí být nátěru zbavené a napenetrované.

Poté jsem si tužkou a za pomocí dlouhé rovné latě nakreslila na stěnu hranice. A ty potom z vnější strany zalepila papírovou lepící páskou. POZOR! Pokud možno, přimáčkněte dobře na stěnu pásku pouze na straně, kde tvoří hranice betonu. Dostat občas dobře přilepenou pásku ze stěny, která nese už více nátěrů barvy, bez odloupnutých ostrůvků, bývá náročné.

A tady už začíná dřina. Beton (rozuměj v suchém stavu) jsem nejprve přesela přes jemné sítko, aby v něm nebyl žádný kamínek, pouze jemný písek. Každý kamínek je totiž poté při roztírání po stěně velmi nežádoucí (ze zkušenosti). Potom jsem nalila vodu a vymíchala řídký beton. Co je zásadní: beton nedávejte za žádnou cenu na suchou zeď. Ta musí být před nanášením betonu promoklá od nátěru několika vrstvami penetrace, což jsem dělala velkým malířským válcem.

Doporučuji začít na místě, které bude nejméně viditelné. Začala jsem odspodu, tak to dělají poserfionálové. 🙂 Bezprostředně před nanesením každé lžíce betonu jsem stále vlhčila stěnu. Jakmile totiž voda trochu víc vsákne, vysaje vám ji z betonu, se kterým se snažíte bojovat a ten se vám při hlazení začne drolit a budete klít a po smrti půjdete do pekla. Ale když to nevzdáte, beton si naředíte tak, aby nebyl tuhý jako malta, ale ne tak řídký, aby jste ho neudrželi chvíli na lžíci, pak bude držet. Po minutkovém zavadnutí na stěně je pak možné beton hladit a strukturovat ho podle vkusu. Mně se líbí strukturování hrubější. Ale moc se v tom nepatlejte, beton a stěna opravdu nejsou moc kamarádi.

Ihned po kompletním nanesení okrajů jsem strhla lepící pásku.

Další zásadní věc (ne-li nejzásadnější) je, že beton nesmí v následujících 24 hodinách uschnout, což je na sající stěně oříšek. Já si vybrala na dělání betonové stěny letošní největší vedra, takže jsem po lehoučkém zavadnutí penetrovala každou hodinu a to masivně. Jakmile vám totiž někde beton uschne, nadobro se vydrolí na hromádku písku. Takže si nechejte kbelík s penetrací a válcem po ruce a více je v tomto případě nečekaně více. Dělejte to ale velmi jemně zároveň, abyste beton ze stěny neumyli.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Já penetrovala s většími či menšími odstupy ještě 2 dny – pro jistotu. No a po kompletním uschnutí, kterému jsem v oněch vedrech dala týden, jsem silně naředila transparentní akrylátový lak tak, aby na stěně neudělal lesk, ale jen zafixoval. Aby se ze stěny neprášilo a nepadal nám drobný písek do postele. Natírala jsem ho zase jemně molitanovým válečkem, ve dvou vrstvách.

Nemusím vám asi popisovat, že betonu bylo více na zemi, než na stěně a místnost po mém boji vypadala jako staveniště. Ale jsem pyšná na svoji trpělivost, na vkusný výsledek a přítelovu výdrž s mými nápady. A taky vám, že jste dočetli až sem.

A o renovaci industriálního štokrlete, které se proměnilo v noční stolek (na fotkách) si můžete přečíst zde.

pohledový beton na stěně

pohledový beton na stěně

pohledový beton na stěně

pohledový beton na stěně

pohledový beton

 

loznice4

 

 

 

pohledový beton

Může se vám také líbit

29 komentářů

  • Odpovědět Saša 28.1.2016 at 19:04

    Neviem čo mám robiť s toľkými skvelými nápadmi:)??? Asi si budem musieť zobrať v práci dovolenku aby som mala na ne čaas. Tá spálňa je úúúchvatná. Betónová stena dokonalá a úplne stačí len ten pás. Zakladám do kolónky home, pre náš nový domov, ktorý snáď už konečne začneme stavať:)

    • Odpovědět Markéta Filgasová 28.1.2016 at 20:35

      Mockrát děkuju, Saši. Sleduju celou dobu Vaše těšení a přípravy na stavbu nového domu. Přála bych Vám, abyste si z něj udělali útulné a osobité místo. Sleduji Vás jako ostříž 🙂

  • Odpovědět jane33 2.2.2016 at 14:09

    BRAVOOOO

  • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 13.2.2016 at 9:33

    Vysledek nadherny a obdivuji tu vytrvalost. Cela atmosfera v loznici je prijemna. M.

    • Odpovědět Markéta Filgasová 13.2.2016 at 14:27

      Děkuju. Ještě to sice není hotové, ale už teď se tam citíme dobře. Zrovna včera jsem zmiňovala, že bych nejradši návštěvy přijímala do ložnice, protože spodní patra teprve čekají na rekonstrukci včetně podlah. 🙂 Tak k nám do ložnice chodí alespoň virtuální návštěvy.

  • Odpovědět spamer (změněno majitelkou blogu) 16.2.2016 at 21:32

    Mám doma betonové stěny a vypadají suprově. Jenže dlouho jsme se ženou ke stěnám hledali ty správné vypínače. Plastové byli hrozné a nerezových jsem se báli kvůli vodivosti. Nakonec jsem našli grafitové porcelánové retro vypínače od „nevím jaké firmy.cz“ (změněno majitelkou blogu). Vypadá to neuvěřitelně. Jsou tak nádherné, výrazné a přitom mají jemné barvy. Každá návštěva si okamžitě všimne…

    • Odpovědět Markéta Filgasová 17.2.2016 at 17:20

      Milý Patriku, děkuji, že jste si dal práci s nalezením mého blogu. Taková forma spamerské reklamy ale není moc profesionální a nedělá dobré jméno firmě, pro kterou jste to dělal. Budete-li chtít příště zmínku, zkuste mě přesvědčit jinak. Hezký den.

  • Odpovědět bee 9.5.2016 at 17:42

    Krása, Marki! 🙂 š*i*k*o*v*n*á jsi! Zdravím ze Zlína :).

    • Odpovědět TAMARKI 9.5.2016 at 20:49

      Jéé, Bětuško, to jsem ráda, že jsi taky zvítala. A děkuju.

  • Odpovědět Petula 16.8.2016 at 16:38

    Obdivuji Vaś. Jste velmi šikovná a nápaditá. Ja se pustila do rekonstrukce v cihlovém domě a ráda bych přiznala cihly v interiéru, ale pořád se mi ta stará malta ve spárach sype. Chtěla bych teda vyzkoušet stejný transparentní akrylátový lak, který jste použila na ten beton. Mohu se zeptat jaký lak to byl přesně a od jakého výrobce? Děkuji

    • Odpovědět TAMARKI 17.8.2016 at 9:56

      Petro, na výrobce si už nevzpomenu, ale byl to standartní bezbarvý lak na vodní bázi. Já se taky chystám odhalit cihly v jídelně, ale mám strach. Je to obrovská stěna, dům byl stavěn svépomocí z kde-čeho a tak se bojím, že v polovině narazím i na jiné zdivo. Děkuji za komentář a ať se vám dílo podaří.

  • Odpovědět Marie 27.8.2016 at 20:12

    Dekuji. Beton – to byla laska na prvni pohled. Potiz je v tom, ze se marne snazim dopatrat, kde, jak, ……a vetsinou vsichni kroutili hlavou. Ziji momentalne ve Svedsku a tady se tapetuje. A stavi ze dreva. Uz jsem to vzdala….kdyz jsem objevila vas clanek. Dekuji moooooc. Stena se vam podarila, naaadherna. A me jste ukazala, ze se snu nesmim vzdavat.

    • Odpovědět TAMARKI 29.8.2016 at 10:58

      Majko, jsem ráda, že jste našla, co jste hledala. Já jsem zase taková experimentátorka, že co nejnajdu na netu, sama prubnu. Snem mnohých z nás je zase Švédsko, či jiná severská země. Lidé tam mají obrovský vizuální cit. Snad se tam taky jednou vypravíme na dovolenou. Přeju hodně trpělivosti a ať se Vám stěna povede.

  • Odpovědět Tereza 30.10.2016 at 16:10

    Dobrý den,
    moc pěkné! 🙂 Já bych takto chtěla udělat pár stěn…Myslíte, že to půjde? a jak rychle Vám ten kousek trval? Kolik ste spotřebovala materiálu? Píšete, že se to nanáší jen na stěnu zbavenou nátěru, takže oškrábanou…Na stěně s nátěrem by to myslíte nedrželo vůbec?? A tu barvu toho betonu jste nějak tonovala? Nebo to je surový beton bez pigmentace, přesně tahle barva by se mi líbila..No, asi moc otázek naráz, ale snad mi je zodpovíte a nebudete se zlobiz. Moc děkuji 🙂 Hezký den.

    • Odpovědět TAMARKI 30.10.2016 at 18:14

      Terezo, pár stěn určitě uděláte, je to ale celkem časově náročné. Materiálu jsem nespotřebovala příliš. Určitě je třeba oškrabat barvu, ať se beton neoloupe. Pak dobře zapenetrovat. Beton jsem netónovala, vybrala jsem ten neobyčejnější betonový potěr. Dneska bych to udělala sice jinak, ale člověk se účí. Mám teď doma bílý cement a objednala jsem si k němu bílý vápencový prach. Taky mám doma pigment, tím se dá tónovat. Chystám další DIY s těmito materiály. Snad jsem Vám pomohla. Nechte si dařit.

  • Odpovědět Maickosti 29.7.2017 at 13:58

    Teda, padam na zadek, a to doslova! Ja betonove povrchy taky miluju, ale vedet, kolik to da prace, tak bych sla asi do drazsi varianty se sterkou. Na tak odbornou vec bych si netroufla, uz jenom ten postup nastudovat Vam muselo dat obrovskou praci. Nehlede na to, ze moje trpelivost (a to jsem si myslela, ze ji mam dost) neni takto velka – jednak s materialem a pak predevsim s recmi meho manzela, co jsem si to zase vymyslela, to bych asi neustala. Takze mate muj nejvetsi obdiv. A vysledek je pecka, to se zas musi nechat! 🙂

    • Odpovědět TAMARKI 31.7.2017 at 9:57

      Majo, a i po pár letech je stále stejná. Tím zalakováním nic neopadává, ani povlečení se nešpiní, takže jsem špica spokojená. Beton je láska, že ano? 🙂

  • Odpovědět Andulka 13.11.2017 at 13:49

    Zdravím vás a smekám, protože vím o čem píšete. Také jsem se pokusila udělat betonovou stěnu v chodbě z betonové směsi z Baumaxu a výsledek se mi líbil. Zklamání ale přišlo asi po dvou měsících kdy se mi to začlo celé odlupovat. Začala jsem na netu pátrat kde je chyba a při tom jsem našla jsem nějakou betonovou stěrku BSG, která není sice za cenu betonu, ale protože už jsem nechtěla riskovat, objednala jsem ji a kolega z práce mi to pomohl provést. Šlo to nad očekávání snadno, ale nevím, jestli to bylo tím kolegou, nebo bych to dala i já. Jo a to odlupování je prý protože běžný beton neobsahuje nějaké chemické složky pro pevnost a přídržnost. Tak držím palce ať to drží.

    • Odpovědět TAMARKI 14.11.2017 at 19:54

      Andulko, po třech letech beton perfektně drží a je stále krásný. Možná je to o dobré přípravě podkladu. Je potřeba strhnout všechnu malbu až na fajnovou. Tu pak perfektně a silně napenetrovat a možná taky tím, že jsem to ve finále zafixovala tím lakem. Ale dělá nám radost stále v ložnici. A nešpiní! 🙂

  • Odpovědět Tobias 14.1.2018 at 23:00

    Dobrý den,
    děkuji za článek. Mohu se zeptat odkud máte postel? Děkuji předem

  • Odpovědět Verunka 27.3.2018 at 13:49

    Já ten beton na zeď prostě dostanu… tak toto si hovorím, už strašně dlho, koněčně vidím, že sa do toho niekto pustil a ide to :-). Máte krásny blog a šikovné ruky. Nech sa darí 🙂

    • Odpovědět TAMARKI 27.3.2018 at 21:16

      Verunko, děkuju. S dětmi mi trochu ubyly síly a verva, s jakou jsem se za vším hrnula. Ale stále je co objevovat. 🙂

  • Odpovědět Míša 3.9.2018 at 12:09

    Ahoj 🙂 chystám se pustit do podobného projektu a jsem teď ve fázi propočítávání – vzpomněla by sis na kolik tě přibližně vyšel m2?
    Děkuju 🙂

    • Odpovědět TAMARKI 3.9.2018 at 12:14

      Asi 12 kaček? ? Nevím přesně, ale pár korun, protože pytel potěrovýho betonu stál asi 60 Kč a ten bohatě stačil. Plus trochu písku…

  • Odpovědět Lucienkas 28.1.2019 at 21:11

    Dobrý večer 🙂
    Děkuji z článek ! Vypadá to parádně a zkusím to take 🙂 Měla bych ale dotaz – mohu to betonem udělat v koupelně ? Chtěla bych tím udělat i sprchovy kout … predpokladam ze tam budu muset dat vice laku kvuli odolnosti proti vode … myslite ze to je v poradku ? Nebo budu muset zvolit neco jineho 🙁 dekuji !

    • Odpovědět TAMARKI 21.2.2019 at 8:39

      Lucie, to si vůbec netroufám poradit. Klasický beton určitě není vhodný tam, kde by měl být omývaný, to si myslím, že ani pokožce svědčit nebude. Kdybyste beton nalakovala, aby nepouštěl chemikálie v koupelně a byl omyvatelný – nevím, jakou by to mělo výdrž. Pokud bych chtěla beton do koupelny, pak bych určitě nešetřila a sáhla po profesionálních betonových stěrkách, které zaručují odolnost a nezávadnost v takovém prostředí. Ale děkuju za dotaz a přeju, ať přestavba koupelny dopadne dobře.
      Marki

  • Odpovědět Dokončení rekonstrukce ložnice | TAMARKI 9.4.2021 at 9:29

    […] Vymalovali jsme na bílo a poté jsem se pustila do mé  vysněné betonové omítky na pásu stěny v čele postele vlastními silami. V jednom ze svých starších článků jsem vám popsala přesný postup výroby této DIY betonové stěrky. […]

  • Komentujte článek