Doplňky & dekorace Nábytek

Dokončení rekonstrukce ložnice

2.6.2016

Jestli jste pravidelnými čtenáři mého blogu, víte, že doma dotahuju postupně naši ložnici k vysněnému útulnému místu ke spánku.

Přesto, že chybí ještě nějaké drobnosti, které mi stále leží v hlavě a čekájí, až si urvou trochu místa v mém volném čase, to zásadní už hotové je.  Takže vám to teď naservíruju „odpodlahy“. A to doslova.

PODLAHA

Horní patra domu, který jsme před pár lety koupili, bohužel zatím nemají vyřešené podlahy. Z mého úhlu pohledu a s mým vkusem, nevidím jako problém, že zatím jejich jen betonový povrch čeká na finální úpravu. Snad se teplého dřeva na zemi jednou dočkáme. Ale protože každé ze tří pater našeho domu má 100 m2, hledám řešení dočasná, než našetříme. Dům je zateplený a podlahy nejsou studené, tak varianta koberce stačí. S jeho výběrem jsem si ale dala záležet. Protože čím dál tím víc směřuju k přírodním materiálům, vybrala jsem koberec vlněný, podlepený filcem, aby měl i izolační vlastnosti. Pod koberec jsme nastříhali i pěnovou fólii (tzv. Miralon), aby nášlap byl měkký. Koberec jsme si sami pokládali, protože tento vlněný koberec byl už v doprodeji jen při on-line nákupu. Lepila jsem i lišty o výšce 5 cm, protože ty dokážou v místnosti s nepříliš rovnými stěnami leccos ulehčit a zútulnit zároveň. Pokud ale nejste příliš zruční a precizní, doporučuju pokládku i s lištami nechat na odbornících.

Psali jste mi ohledně dotazů na konkrétní druh koberce, který jsem vybrala. Je to směs vlny (60%) a umělého materiálu. Polypropylenový koberec vizuálně nepřipadal v úvahu, protože podlahu považuju za základní kámen pokoje a dá se tím celý dojem z pokoje pokazit. Tento vlněný vypadá velmi přírodně, místy z něj „vytrčávají“ tlustější vlákna a tkaný je ne úplně pravidelně. Na omak je hebký a měkoučký. Nevýhodou vlny je, že se časem žmolkuje, proto bych ho určitě nedoporučila do pokojů s velkou frekvencí osob. V ložnici po něm přecházíme málo, proto vydrží mnohem déle. Bohužel jsem dostala echo, že se tyto směsné koberce přestávají vyrábět. Jsou k dostání čistě vlněné, ale tady už vyjde levněji i dřevěná podlaha. A srovnání těchto dvou materiálů co do životnosti je jednoduchý úkol.

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-23

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-24

STRUKTUROVANÁ BETONOVÁ OMÍTKA

Vymalovali jsme na bílo a poté jsem se pustila do mé  vysněné betonové omítky na pásu stěny v čele postele vlastními silami. V jednom ze svých starších článků jsem vám popsala přesný postup výroby této DIY betonové stěrky.

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-11

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-26

POSTEL

Postel i s matracemi jsme koupili v Ikea. Protože život se dvěma dětmi obnáší úschovu většího množství sezónních věcí, vzali jsme postel s úložným prostorem. I přesto, že máme dům vcelku velký, prostor pod postelí je pro zmíněný účel nepostradatelný.

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-7

OSVĚTLENÍ

Lampu na své straně jsem vyřešila natažením stropního světla k mé posteli do čtecí úrovně. Na internetu jsem si objednala kabel s textilním povrchem a černobílým vzorem. S ním jsem si ve stejném obchodě vybrala keramickou černou objímku. Na strop jsme v místě, kde se kabel spouští dolů k mému nočnímu stolku, přivrtali háček, na který jsem ho zavěsila. Pak už jen nějaké pěkné sukování a čtecí lampa je na světě. V průběhu času jsem ji vytunila ještě koženým stínítkem, vyrobeným ze staré kabelky. Přesný postup na výrobu tohoto DIY koženého stínítka jsem vám popisovala.

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-21

diy-stinitko-na-lampu-kuze-tamarki-5

diy-stinitko-na-lampu-kuze-tamarki-8

diy-stinitko-na-lampu-kuze-tamarki-9

Na druhé straně postele si přeju lampu naopak stojací. Zatím jsem ve fázi výběru a mám pár favoritů, o které bych se s vámi ráda podělila.

Mojí láskou na první pohled je lampa TABLE BLACK (viz foto). Má základnu z černého mramoru, který by hezky kontrastoval s bílým mramorovým DIY stolečkem na druhé straně postele. Protože má tato lampa i ministoleček, mohla bych repasovanou industriální stoličku použít jinam. Betonová základna lampy UNIVERSITY by zase ladila s betonovou stěnou.

kare-design-eshop-designove-stojaci-lampy-tamarki-3

Zavzdychala jsem i nad tou měděnou GOOSENECK COPPER, která by ladila s měděnou tyčí na vlněné dekoraci. Favoritů mám spoustu, protože jsem narazila na e-shop KARE Design a tam tedy je z čeho vybírat.

kare-design-eshop-designove-stojaci-lampy-tamarki-1

kare-design-eshop-designove-stojaci-lampy-tamarki-2

V Ikey jsem propásla váháním v koutku se slevami krásnou minimalistickou lampu z kolekce PS 2012 a tu si nekoupím, protože ji už nedělají. Takže si buď si nějakou koupím nebo se se pustím do výroby vlastní. A je taky možné, že na mě někde čeká nějaká zapomenutá retro chudinka, která se dočká renovace. 🙂

NOČNÍ STOLKY

Zdendův noční stolík jsem vyrobila ze staré industriální stoličky, kterou jsem renovovala a napsala vám o tom v jednom ze svých starších článků.

DSC_0206

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-17

Druhý stolík je taky DIY, vyrobený z mramorové desky. O postupu vznikl taky článek na mém blogu.

mramorovy-nocni-stolek-9

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-10

KOMODA

Pro tuto krásnou retro komodu jsme jeli do Brna a zachránili jsme ji před osudem hromady lakovaných třísek na sběrném dvoře. Našla jsem si ji přes portál vsezaodvoz.cz. Je to místo, kam lidé vystaví věci, které už nepotřebují a dají je zdarma k dispozici tam, kde ještě poslouží. Takže příště, než něco vyhodíte, zkuste to nabídnout. Co se nehodí vám, druhému může udělat radost. Nic vás to nestojí a ušetříte si i čas za odvoz. Já vidím i přidanou hodnotu v tom, že jsme tím střípkem v mozaice za menšími hromadami odpadu.

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-22

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-15

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-3

ZÁVĚSY NA KOLEJNICI

V našem domě – kromě ložnice – nenajdete  záclony. Mám ráda výhled z okna a spoustu světla. Ani co se týče estetiky mě záclony nebaví. Ložnice je ale jiný případ, tam mi kolemjdoucí nakukovat nemusí. Jedinou variantu záclon, kterou jsem byla ochotná snést, je bílá bavlna. Po předlouhém shánění jsem na ně nakonec narazila zase v Ikea. Závěsy MATILDA propouštějí ještě dostatek světla a přitom zvenčí nenechají nakouknout. Byly to takové ty, co se navlékají rovnou na tyč. Já jsem chtěla závěsy, které by se snadno posouvaly na nenápadné kolejničce. Takže jsem z horní části zmíněných závěsů odpárala nevzhledné zavěšovací pruhy. Na šev jsem z rubu přišila řasící proužek koupený ve švadlence. Ten jsem pak už jen jednoduše navěsila na skryté žabky.

Bezvadnou kolejnici jsem si objednala v místním obchodě s metráží. Kolejnici mi vyrobili v kuse, bez zbytečných spojů i s pravoúhlou zatáčkou. Na vedlejší stěně od okna jsem totiž potřebovala zakrýt nepoužívané dveře do vedlejšího pokoje. Kolejnici mi pak přivezli velkým autem až domů, protože měla skoro čtyři metry na délku. S výsledkem jsem spokojená, protože kolejnice se přišroubovala jednoduše ke stropu, se kterým závěsy minimalisticky splynuly.

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-1

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-9

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-14

DVEŘE

Nové dveře v celém domě jsou taky hudbou budoucnosti, takže jsem brousila a natírala. Jak futra, tak dveře. Jak jinak, než na bílo.

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-29

ZELEŇ

Z malé palmy druhu Yucca, která se s námi stěhovala už z panelákového bytu, vyrostla kráska, která si zasloužila vlastní prostor. V Ikea se mi pro ni ve „slevovém koutku“ podařilo ukořistit pěkný proutěný květináč.

No a ten nádherný 150 cm vysoký kaktus mi darovala maminka a já z něho mám nesmírnou radost. Je to v ložnici takový ten oční magnet. A jak jinak – mám ho na svojí straně. Přesadila jsem ho do květináče, zase koupeného v Ikea a toho jsem z terakotového převlékla do matně černého kabátu, o kterém jsem vám psala v tomto článku.

strikane-kvetinace-1

A jinak moje DIY betonové květináče s kaktusky se potulují všude kolem.

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-31

betonove_kvetinace7

betonove_kvetinace6

betonove_kvetinace3

papirovy-pytel-6

VÝZDOBA

Betonovou stěnu v záhlaví postele jsem pohledově „rozbila“ vlněnou DIY dekorací, na kterou jsem vám taky psala návod na výrobu. Je krásně jemná a zútulňuje.

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-11

weaving-24

weaving-22

Taky jsem si vytiskla kalendář designérky Vanessy Quijano, který moje oči potěší každé ráno.

Na stěnu nad komodou přijde obraz. Můj. Až to bude, určitě na blog přihodím.

Co se dekorování ložnice týče, nepotřebuje to moc. Chci mít ložnici jednoduchou a vizuálně čistou. Ale pár praktických dekoračních drobnůstek ještě chystám. Dočkáte se brzy v dalších článcích.

POVLEČENÍ

Je dobře, že jsme zatím nepořizovali více, než jedno. Protože mám sušičku na prádlo, během dne vyperu i usuším. To jediné kupované povlečení od HAPPY FRIDAY z kolekce Blanc (to z předešlé fotky), které máme, je sice krásné, ale děsně krčavé. A já si na žehlení povlečení většinou čas nenajdu. Navíc fotky i popisek sliboval šedé diamanty, ve skutečnosti je to fialová.

Pár povlečení ještě ve skříni sice mám, ale k zármutku babiček, od kterých jsme je dostali, je používáme jen na povlečení postele pro návštěvy. Moji blízcí to s dárky pro nás mají těžké…

A proč je dobře, že jsme měli zatím jen jedno? Pustila jsem se do výroby autorského povlečení, takže jejich prototypy je potřeba odzkoušet. Prvotní záměr byl vlastně vyrobit si povlečení se vzorem, které na trhu nemůžu najít. Budou z luxusního bavlněného saténu, navíc s úpravou EASY CARE, což já velice oceňuju. Jestli si na něco neumím najít čas, tak je to žehlední. Ušetřený čas pak raději věnuju dětem. Na obrázku je jeden z ručně barvených prototypů s perleťovými barvami (foťákem nezachytilelné), zatím na obyčejné bavlně . Vy se můžete těšit už na vymazlené modely na ušlechtilejším materiálu. Bude i model s digitálním potiskem podle ručně malovaného autorského návrhu. Už příští týden v e-shopu, tak přijďte nakouknout.

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-28

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-25

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-19

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-12

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-5

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-6

CO JEŠTĚ CHYSTÁM?

Naši mi přislíbili staré žebřiny, které jim trčí na půdě v podstatě od doby, kdy jsem se odstěhovala. Doufám, že je už brzy zaříznu, natřu a budu se na nich moct každé ráno pořádně našpónovat. Dost mě teď baví interiéry v neutrálních a přírodních tónech se sem-tam neonovými doplňky, takže žebřiny dostanou možná neonově růžový nátěr – uvidíme.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

„CO ŘÍCI ZÁVĚREM?“  🙂

U nás doma se všechno vyvíjí. Stále něco přibývá, ubývá, mění se. Teď možná menším tempem, ale kromě DIY projektů stíhám i věci, které se pomalu dávají do pohybu a přinesou snad už brzy své ovoce.

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-7

rekonstrukce-loznice-inspirace-bydleni-design-tamarki-13

A vy? Taky máte tendence doma stále něco měnit?

Může se vám také líbit

27 komentářů

 • Odpovědět Iva 2.6.2016 at 12:51

  Marki, nádherné. Do detailu vypiplané a tolik práce, co za tím je! Fakt úžasný. Dost by mě zajímalo, jak moc finální jsi měla koncept na začátku. Měj se krásně, Iva

  • Odpovědět TAMARKI 2.6.2016 at 12:56

   Děkuju, Ivčo. Ty zásadní věci jsem si namyslela hned na začátku. Dekorace a dolaďování přicházelo s tím, jak mi ty věci chodily do cesty. Jako například ta komoda, industriální stolička, kožená kabelka (stínítko) atd. Všechno spolu to ale musí nějak ladit. Jsem v nápadech dost impulsivní, takže něco vzniká z hodiny na hodinu. Však víš 😉

 • Odpovědět efa 2.6.2016 at 13:26

  Trošku posun od té červené z Km 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 2.6.2016 at 13:34

   Efo, to je skoro 9 let. Byt to nebyl můj, takže pravomoce omezené. A hlavně ve mně muselo všechno uzrát. Teď jsem se ale našla.

 • Odpovědět Vierka 2.6.2016 at 14:05

  Dostal ma ten jeleň 🙂 Máme ho na chalupe, „dožil sa“ už veru dobrých 40 rokov. Myslela som, že dávno skončil na smetisku, ale nedávno sme likvidovali vo dvore jednu polorozpadnutú dreváreň a našli sme ho tam starostlivo zabaleného. Teraz premýšľam, kam s ním. Inak spálňa je zariadená s veľkým citom a vkusom. Kaktus je nádherný, ale asi by som sa bála, aby sa neprevrhol a nenarobil škodu.
  Rada na tvoj blog nazerám a inšpirujem sa, prajem veľa ďalších dobrých nápadov a úspešných projektov! Vierka.

  • Odpovědět TAMARKI 2.6.2016 at 14:11

   Věrko, děkuju. Tu honitbu s jelenem určitě pečlivě uschovejte nebo mu dejte v bytě čestné místo. Je škoda takové věci vyhazovat. Já na něj narazila náhodou asi před sedmi lety v jedné zastavárně. Mám vůbec štěstí. A vídám tyto honitby čím dál častěji kolem sebe.

   I já se ráda vracím na Tvůj blog. Ať se Ti daří.

 • Odpovědět Blanka 2.6.2016 at 14:08

  My si svoje hniezdočko akurát staviame, takže sa veľmi teším na zariaďovanie 🙂 chvalabohu máme s manželom rovnaký vkus, takže to nebude až také ťažké 🙂 no a tá vaša spálňa je dokonalá! veľmi sa mi páči posteľ a prerobená stolička 😀

  • Odpovědět TAMARKI 2.6.2016 at 14:14

   Blani, tak ať si z vašeho bytu uděláte útulné místo pro výchovu vašeho očekávaného potomka. Buďte zdrávi! 🙂

 • Odpovědět Michaela Holubová 2.6.2016 at 14:23

  Ahoj Marki, tak to povlečení je nádherné – klobouk dolů.Kam se hrabou všichni prodejci drahého „designového“ povlečení.Míša H.

 • Odpovědět Zita 2.6.2016 at 14:36

  Pekné, útulné, čistučké. Betonovú stenu som už pred tým obdivovala, s tou DIY drapériou je to veľmi pekné. Postelné prádlo je nádherné. Tiež nerada žehlím, vlastne žehlím dosť málo, ale postelné prádlo musím mať vyžehlené. Držím palce aby to tvoje snaženie ohľadne autorského povlečení ti vyšlo, už sa teším na e-schop.

  • Odpovědět TAMARKI 2.6.2016 at 15:32

   Děkuju, Zito. Učím se, že méně je většinou více. Hezký den.

 • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 2.6.2016 at 15:27

  Krasny popis, koberec uplne laka k prochazce bosky:-), vsechno je to vychytane, ale pokus se nepletu, na neco jsi zapomenla – ty nausnice!!! Jsou nadherneeee. Muzu vedet odkud? Fler?
  A na e-shop novinky se moooc tesim, protoze to vypada vic nez slibe:-). Pekny den. M.
  PS: A menim porad:-).

  • Odpovědět TAMARKI 2.6.2016 at 15:31

   Vím, Marci, u Tebe furt samá změna, sleduju to bedlivě. Naušnice z Fleru (BeeSting). Jsou krásné, ale strašně nepraktické a furt je ztrácím, protože je podceněný zavírání. Takže pořád kupuju nový 🙁 Chození po tom vlněným koberci je jako chodit po obláčku, to máš recht.

 • Odpovědět MyHomeStyle 2.6.2016 at 16:19

  Ty jsi KOUZELNICE. Jiné slovo mě nenapadá. Chtěla bych mít aspoň třetinu tvých nápadů☺ A už se těším na tvoje další DIY.

 • Odpovědět ZuZu 2.6.2016 at 21:35

  to je krása ♡ hlavne tá stena

 • Odpovědět Hanka K. 3.6.2016 at 8:02

  Krásná a útulná ložnice, tam se musí odpočívat! Ložnici považuju za nejdůležitější pokoj v bytě, za takové útulné místečko a proto jsem ráda, že je to místnost do které mi manžel nekecá v ostatních to jsou tvrdě vyhandrkované kompromisy 😀 Ladění mám barevně stejné, jen bohužel musím mít i dost skříní – v panelákovém bytě je prostě není kam jinam dát.. a na svůj čas čekají i stěny, musím se rozhodnout co kam rozvěsím, aby se do nich desetkrát nevrtalo… Moc se mi líbí ta vaše fotografie s nohama! Ten koberec je taky super a vlastně všechno je boží – máš vkus!

  • Odpovědět TAMARKI 3.6.2016 at 11:49

   Hanko, jsem ráda, že se líbí. Vím, že v paneláku je to boj o prostor, to se pak vymýšlí o dost hůř. My máme zvlášť místnost jako šatnu. To je problém s prostorem opačný: máme 8 místností a všechno to „uživit“ a vybavit je finančně vyčerpávající. Proto musím stále kutit a improvizovat. Držím palce, ať vaše rekonstrukce dopadne ke spokojenosti všech.
   P.S. Když jsem fotila ložnici, Elenka přišla za mnou do ložnice a nechtěla odejít. Dnes jsem ráda, že tam byla a moje fotky oživila. Splynula s atmosférou i jako nahaláč 🙂

 • Odpovědět Veronika 4.6.2016 at 8:36

  Zdravím Marki, vaše ložnice je úchvatná! Dlouho jsem neviděla nic podobného, co by tak dýchalo originalitou, čistotou a spoustou nápadů! Opravdu se nemohu vynadívat, jsem ráda, že jsem ten skvost v podobě Vašeho blogu objevila ;-).
  V.

  • Odpovědět TAMARKI 6.6.2016 at 9:05

   Veroniko, moc Vám děkuju za milý komentář i čtenářskou přízeň. Přeju hezké léto!

 • Odpovědět Evča 5.8.2016 at 14:28

  Vaše ložnice je úžasná,krásně propracovaná,s krásnými detailyKdyby jste náhodou někdy chtěla prodat vaše bavlněné povlečení jako outlet,prosím ozvyte se mi.Miluji diy tvorbu a ta vaše mě tedy nadchla moc.Děkuji za hezké počtení u vás na bloguJen tak dál,fandím vám

 • Odpovědět Tak konečně mám tu druhou lampu do ložnice | TAMARKI 15.8.2016 at 17:02

  […] ve článku o popisu celé naší rekonstrukce ložnice jsem se rozvášnila nad možnostmi osvětlení. Já mám nad hlavou na čtení tu moji DIY […]

 • Odpovědět Petra 18.8.2016 at 21:16

  Vaše ložnice je fakt povedená, hlavně to šedé ombre povlečení. Kde se dá, prosím, sehnat ? Nikde jsem takové ještě neviděla.
  díky Petra

  • Odpovědět TAMARKI 18.8.2016 at 21:18

   Petro, děkuju moc. V článku píšu, že to byl prototyp na mé autorské povlečení, čili jste ho ani nikde vidět nemohla. 🙂 Je k sehnání na mém e-shopu, momentálně nedostupné. Ale zase bude.

  Komentujte článek