Inspirace Vaření

Tip na DIY dárek: Zázvorový likér proti chřipce z knihy Děláme si to doma sami

6.12.2015

Dnes se vám chci zmínit nejen o knížce, která se mi dostala do ruky, ale i o nápadech na dárky z ní. Leckomu se sice její název jeví lehce dvojsmyslně: Děláme si to doma sami, ale nenechte se mýlit. Je to kniha plná receptů na výrobu domácí kosmetiky, drogerie a lékárny.

Na narozeniny jsem ji dostala od kamarádky, která – mám dojem- mě má za o chlup alternativnější, než dooopravdy jsem. Jenže: kromě toho, že je to kniha opravdu vizuálně krásná, obsahem mě nadchla dřív, než jsem si myslela, že k tomu dojde.

Kromě toho, že je kniha rozdělená do tří základních kapitol Krása, Zdraví, Domácnost, dělí se ještě na podkapitoly, které se sestávají z jednotlivých receptů. Například kapitola Krása má podkapitoly Pleťové vody, Pleťové masky, Pleťové krémy a séra, Odličování, Péče o vlasy, Koupel, Peelingy, Tělová mléka a krémy, Péče o ruce a nohy, Depilace a holení, Další kosmetické nezbytnosti a Oleje, extrakty a komponenty k dalšímu zpracování.

Jednotlivé recepty jsou popsány věcně, autorka Alena Thomas nás v nich nezavaluje spoustou textu. Mnoho přípravků právě z kapitoly Krása má krátkou trvanlivost a připravují se většinou čerstvé, těsně před spotřebou. V kapitole Domácnost si pak můžete ale zase do zásoby navyrábět například ekologické prášky na praní, aviváž, čističe s různým zacílením, lepidlo, krém na boty, repelenty a jiné vychytávky.

děláme-si-to-doma-sami-zázvorový-likér-6

děláme-si-to-doma-sami-zázvorový-likér-5

děláme-si-to-doma-sami-zázvorový-likér-7

děláme-si-to-doma-sami-zázvorový-likér-8

Mě v souvislosti s ročním rýmovitým obdobím a blížícími se Vánocemi zaujal recept z kapitoly Zdraví. Autorčin Zázvorový likér proti chřipce a nachlazení je totiž nenáročný jak postupem, tak i co do ingrediencí. A řekněte sami, komu se takový tip na dárek nehodí? Mrkněte na moje pojetí tohoto receptu:

zázvorový likér podle Aleny Thomas

Ingredience jsem pečlivě navybírala. Myslete na to, že tak dobrý likér zasluhuje dobrý základ. Nešetřete proto na kvalitě alkoholu, můžete tím zhatit celý výsledek.

děláme-si-to-doma-sami-zázvorový-likér-1

Pomeranč, citron i zázvor jsem nakrájela na plátky, zalila vodkou a takto nechala luhovat 3 dny. Udělala jsem malou změnu oproti původnímu receptu. Po třech dnech jsem citrusy a zázvor vytáhla a výluh jsem přes plátýnko přecedila, aby nebyl příliš kalný. Taky jsem se obávala, že by zbytky ovoce plovoucí po povrchu likéru mohly chytat plíseň.

děláme-si-to-doma-sami-zázvorový-likér-11

děláme-si-to-doma-sami-zázvorový-likér-12

Přecezenou tekutinu jsem nalila do nádoby, ve které se bude dát míchat. Teprve poté jsem si navážila potřebné množství medu a vše dobře promíchala.

děláme-si-to-doma-sami-zázvorový-likér-13

A to nejlepší na závěr. Vanilkový lusk jsem podélně nařízla, špičkou nože vyškrábla dužinku a rozmíchala ji v likéru.

děláme-si-to-doma-sami-zázvorový-likér-14

Ten jsem pak nalila do ozdobné uzavíratelné láhve (kterou jsem mimochodem sháněla po celém našem maloměstě a nakonec na ni narazila při nákupu v Albertu). Vanilkový lusk jsem pro ozdobu vhodila do likéru.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

děláme-si-to-doma-sami-zázvorový-likér-15

Ješte, že se mi všechen do láhve nevešel, jinak by moje dárková láhev byla ne-plná. A řeknu vám, jak já teda likéry nemusím, tak tohle je pohádka. A počkejte, až se v něm vanilka rozleží, to bude teprve pošušňání. Alena Thomas má recept vychytaný, chutě všech ingrediencí jsou v něm vyvážené. Kdo ale snese větší zázvorový říž, doporučuju s ním klidně přitvrdit. Kromě toho si určitě najdu čas na to, aby minimálně jedna láhev zůstala u nás doma.

Kniha Děláme si to doma sami je sama o sobě dobrým nápadem na dárek pro toho, kdo není líný si občas udělat radost nějakou tou vlastní výrobou praktických věcí a nemusí to nutně být ortodoxní vyznavač BIO.

A jestli jsem vás inspirovala k výrobě tohoto krásného DIY dárku, tak jsem ráda skoro tak, jak bude rád náš obdarovaný. Tak na zdraví našich nejbližších!

Může se vám také líbit

2 komentáře

  • Odpovědět Nina 13.12.2015 at 15:27

    Ahoj marki, máš tip na nějaké pěkné sklenice na likér??? Díky 🙂

    • Odpovědět Markéta Filgasová 14.12.2015 at 12:14

      Ahoj Ninuš, jak píšu v článku, já koupila pěknou v hypermarketu Albert mezi zavařovacími sklenicemi (v sekci nádobí). Druhou jsem koupila v PEPCO. Tam mají různé za hubičku. Tak ať se dílo podaří, je to fakt dobrota!

    Komentujte článek