Inspirace Vaření

Tip na DIY dárek: Zázvorový likér proti chřipce z knihy Děláme si to doma sami

6.12.2015

Dnes se vám chci zmínit nejen o knížce, která se mi dostala do ruky, ale i o nápadech na dárky z ní. Leckomu se sice její název jeví lehce dvojsmyslně: Děláme si to doma sami, ale nenechte se mýlit. Je to kniha plná receptů na výrobu domácí kosmetiky, drogerie a lékárny.

Na narozeniny jsem ji dostala od kamarádky, která – mám dojem- mě má za o chlup alternativnější, než dooopravdy jsem. Jenže: kromě toho, že je to kniha opravdu vizuálně krásná, obsahem mě nadchla dřív, než jsem si myslela, že k tomu dojde.

Kromě toho, že je kniha rozdělená do tří základních kapitol Krása, Zdraví, Domácnost, dělí se ještě na podkapitoly, které se sestávají z jednotlivých receptů. Například kapitola Krása má podkapitoly Pleťové vody, Pleťové masky, Pleťové krémy a séra, Odličování, Péče o vlasy, Koupel, Peelingy, Tělová mléka a krémy, Péče o ruce a nohy, Depilace a holení, Další kosmetické nezbytnosti a Oleje, extrakty a komponenty k dalšímu zpracování.

Jednotlivé recepty jsou popsány věcně, autorka Alena Thomas nás v nich nezavaluje spoustou textu. Mnoho přípravků právě z kapitoly Krása má krátkou trvanlivost a připravují se většinou čerstvé, těsně před spotřebou. V kapitole Domácnost si pak můžete ale zase do zásoby navyrábět například ekologické prášky na praní, aviváž, čističe s různým zacílením, lepidlo, krém na boty, repelenty a jiné vychytávky.

Mě v souvislosti s ročním rýmovitým obdobím a blížícími se Vánocemi zaujal recept z kapitoly Zdraví. Autorčin Zázvorový likér proti chřipce a nachlazení je totiž nenáročný jak postupem, tak i co do ingrediencí. A řekněte sami, komu se takový tip na dárek nehodí? Mrkněte na moje pojetí tohoto receptu:

Ingredience jsem pečlivě navybírala. Myslete na to, že tak dobrý likér zasluhuje dobrý základ. Nešetřete proto na kvalitě alkoholu, můžete tím zhatit celý výsledek.

Pomeranč, citron i zázvor jsem nakrájela na plátky, zalila vodkou a takto nechala luhovat 3 dny. Udělala jsem malou změnu oproti původnímu receptu. Po třech dnech jsem citrusy a zázvor vytáhla a výluh jsem přes plátýnko přecedila, aby nebyl příliš kalný. Taky jsem se obávala, že by zbytky ovoce plovoucí po povrchu likéru mohly chytat plíseň.

Přecezenou tekutinu jsem nalila do nádoby, ve které se bude dát míchat. Teprve poté jsem si navážila potřebné množství medu a vše dobře promíchala.

A to nejlepší na závěr. Vanilkový lusk jsem podélně nařízla, špičkou nože vyškrábla dužinku a rozmíchala ji v likéru.

Ten jsem pak nalila do ozdobné uzavíratelné láhve (kterou jsem mimochodem zháněla po celém našem maloměstě a nakonec na ni narazila při nákupu v Albertu). Vanilkový lusk jsem pro ozdobu vhodila do likéru.

Ješte, že se mi všechen do láhve nevešel, jinak by moje dárková láhev byla ne-plná. A řeknu vám, jak já teda likéry nemusím, tak tohle je pohádka. A počkejte, až se v něm vanilka rozleží, to bude teprve pošušňání. Alena Thomas má recept vychytaný, chutě všech ingrediencí jsou v něm vyvážené. Kdo ale snese větší zázvorový říž, doporučuju s ním klidně přitvrdit. Kromě toho si určitě najdu čas na to, aby minimálně jedna láhev zůstala u nás doma.

Kniha Děláme si to doma sami je sama o sobě dobrým nápadem na dárek pro toho, kdo není líný si občas udělat radost nějakou tou vlastní výrobou praktických věcí a nemusí to nutně být ortodoxní vyznavač BIO.

A jestli jsem vás inspirovala k výrobě tohoto krásného DIY dárku, tak jsem ráda skoro tak, jak bude rád náš obdarovaný. Tak na zdraví našich nejbližších!

Může se vám také líbit

2 komentáře

  • Odpovědět Nina 13.12.2015 at 15:27

    Ahoj marki, máš tip na nějaké pěkné sklenice na likér??? Díky 🙂

    • Odpovědět Markéta Filgasová 14.12.2015 at 12:14

      Ahoj Ninuš, jak píšu v článku, já koupila pěknou v hypermarketu Albert mezi zavařovacími sklenicemi (v sekci nádobí). Druhou jsem koupila v PEPCO. Tam mají různé za hubičku. Tak ať se dílo podaří, je to fakt dobrota!

    Komentujte článek