Inspirace

S čističkou vzduchu se nám žije o dost líp

27.4.2017

Okolo Vánoc jsem sondovala, jestli máte někdo s čističkou vzduchu zkušenost a nějakou mi doporučíte. Nikdo nic, tak jsme museli trochu zapátrat, Gyd prošel recenze, naštudoval to a pořídili jsme. Jsem nadšená. Neměla jsem tušení, na co všechno bude mít taková čistička vliv…

V naší domácnosti je spíš Gyd ten zapálenější do domácích pomocníků. Ideálně, když jsou  aspoň trochu digitální, to je pak Gyd radostí bez sebe. Já se do nákupu nikdy úplně nehrnu. Mě to stojí prostě spoustu zvažování, jestli to fakt potřebujeme a je nutný mi předložit pořádný argumenty.

Takže jaký byly argumenty pro nákup?

Jsem alergik. Na prach, roztoče a plísně. To ve velkým domě není úplně ideální. Na údržbu je toho fakt hodně a navíc díky čerpadlu na vodu, který máme ve sklepě, je tam dole furt tak trochu zavlhlo. Cítím občas závan plísně, ačkoliv dům je celkově suchý a teplý. Teď se teda to s tím čerpadlem vody ze studny vyřešilo, protože máme po sedmi letech konečně nataženou pitnou vodu z městskýho zdroje. Ale občas se doma – ať chci nebo ne – nějaká ta plíseň vyskytne. Buď v rožcích oken vlivem rosení nebo se (pro mě ze záhadnýho důvodu) občas plíživě a nenápadně objeví na povrchu hlíny v květináči některé z našich nesčetných pokojovek.

Kromě nenápadných plísní čistička teda řeší primárně čištění vzduchu: od prachu, škodlivin zvenčí, alergenů a taky bacilů. Je fajn ji zapnout v pokojíčku dětem na noc, když je jeden z nich nemocný, ať to ten druhý nedýchá.

Bydlíme na polní cestě u pole. Kromě prachu z ní se ještě přidává ten, co zvládají na na poli traktory. O věčným práškování ani nemluvě. To se pak nedá skoro otevřít okno. Tuhle prašnost nám čistička aspoň v domě vyřešila. Škoda, že neumí i mýt okna. Mám jich 22 …

Čistota vzduchu ale asi není výhrada bydlení na prašné polní cestě. Na léto jsem vždycky jezdila k bratránkům do Klatov. Bydleli na děsně frekventované křižovatce a vzpomínám si, jaký to býval smrad, když teta musela vyvětrat. Tenkrát by určitě toho našeho pomocníka ocenila. Umím si představit, že tenhle městský smrad přemotorizované doby může být dost omezující.

A jaký výsledek mě na čističce překvapil?

Těm technickým parametrům čističky moc nevládnu, jsem ženská. Takže mě zajímá praxe. A co mě fakt potěšilo, je to eliminování vůní a výparů z kuchyně. Kdo znáte z blogu náš byt, pak víte, že máme v jeden obrovský prostor o zhruba 65 m2 propojenou kuchyni, jídelnu a obývák. Vůně jídla je fajn do doby, než pojíte. Ale nasáklý opar z guláše v polštářcích na gauči už tak tak kůl není. A tohle nám čistička překvápkově taky vyřešila. Zapnu při vaření nebo pečení a hotovo. Z toho mám velkou radost.

Vytírání podlah kvůli chuchvalcům prachu taky není moje oblíbená činnost. Stejně jako utírání prachu na nábytku se nutnost vytírání smrskla minimálně na poloviční frekvenci. Rozdíl vidím už v tom, že když k nám oknem zasvítí sluníčko, bylo možný v něm vidět poletující prach. Teď? Nic. Jediný, kdo tu poletuje, jsou děti.

Čištění a výměna filtrů

Tohle nechávám na Gydovi. Čističku intenzivně používáme už půl druhýho měsíce. Jednou za měsíc oddělá přední kryt a vysaje HEPA filtr a omyje předfiltr. Výrobce uvádí, že za 6 až 9 měsíců se má vyměnit výkonný vyměnitelný filtr. My máme čističku uhlíkovou i s ionizátorem. Podrobnosti bych vám asi nevysvětlila, bude lepší si je nastudovat přímo na popisu čističky na Gavri.cz, kde jsme ji i s náhradním filtrem pořídili. Je to model Comedes Lavaero 240, kterej s přehledem zvládá čistit komnaty toho našeho hradu.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Vzhled

Za ženskou část výběrčí poroty můžu říct, že tohle pro mě byla důležitá věc. Nechtěla jsem tu mít stojícího strašáka. Takže z modelů v užším výběru jsem vybrala takový, který mě nebude vzhledově pobuřovat. Čistička má jednoduchý tvar a bílou barvu. Protože je celkem placatá, dá se ledaskam zastrčit. Bála jsem se, že bude hučet, ale zbytečně. I při nejvyšším výkonu je tišší, než naše nová bošácká myčka na nádobí.

Pomalu začínám tyhle výdobytky moderní doby brát na milost. Jsem šetřilka, ale nakonec většinou dám Gydovi za pravdu. Teď jsem s dyndáním na řadě já. Už dlouho si myslím na ten malej robotickej vysavač. V recenzích jsem proseděla hodiny. Prosím, poraďte, kdo s některým máte zkušenost. Prachu jsme se zbavili, ale ty každodenní drobky ze země mi čistička nesesbírá…

V pátek odlítáme s Gydem na ten můj vytouženej ART COLOGNE, tak nám držte palce při turbulencích v letadle. S těma na zemi v  Kolíně si pak bez dětí rozhodně poradíme. 🙂 Report bude, tak přijďte nakouknout.

Může se vám také líbit

14 komentářů

 • Odpovědět Marcela 28.4.2017 at 22:39

  Máme ten nejjednodušší a nejlevnější typ robotického vysavače a jsme spokojeni. V celém domě je buď bílá dlažba, nebo plovoučka a všude pobíhají dva neustále línající psi. Takže starost o chuchvalce chlupů převzal náš Bohuš, stačí zapnout a zavelet- Bohušu pospěš! Taky ho oceňuju v ložnici, kde pod postelema vymete dokonale a dočista dočista.

 • Odpovědět Miniškolka Brno 1.5.2017 at 16:56

  Nenapadlo by mne, že to bude mít takový efekt. Musíme určitě vyzkoušet – zvlášť ve starém domě, kde bydlíme i s dětmi.

 • Odpovědět Iveta Kostalova 3.5.2017 at 21:33

  Ja mam Roombu 782 a jsem spokojena. Obyvak s kuchyni mame pomerne clenity, takze mu to trva dele a poustim ho proto kdyz nejsme doma. Ale zbytek je cobysup a pod postelema v loznici je bezkonkurencni! Kamaradka ma nejaky Sencor a spokojena neni. Pekne dny, Iveta

 • Odpovědět Marek Řihák 6.5.2017 at 19:12

  Máme Neato Botvac Connected a má WiFi, což je, myslím, pro Gyda kruciální funkce.Inteligentní je ažaž, proměřuje laserem a pak Ti pošle pěknou mapku toho co vysál. Pouštím jej zásadně z hodinek, když sedíme ve Velo Café.

 • Odpovědět mato 16.5.2017 at 13:36

  Este nezabudat na zvlhcovace — v mnohych bytoch je hodne suchy vzduch a to ma viacero negativnych dopadov na zdravie, ako aj napomaha sireniu / mnozeniu roznej pliagy (pliesne, bacily, virusy).

  Tiez pouzivanie ionizatora, opat najme v modernych bytoch plnych elektroniky atd., ma pozitivny dopad na kvalitu vzduchu.

  • Odpovědět TAMARKI 31.5.2017 at 13:17

   Maťo, máte recht, u nás doma je toho elektronickýho smogu dost, takže ionizátor je fajn.

 • Odpovědět Alena Vyskočilová 31.5.2017 at 19:15

  My sme si pred cca 25 rokmi miesto TV kúpili do nového panel.bytu vtedy Ventu-zvlhčovač a čistič vzduchu, deťom to veľmi pomáhalo:-)

 • Odpovědět Bevedo 19.6.2017 at 16:12

  Chci se zeptat. Dle fotek máte tedy dvě zařízení nebo na tak velký prostor dostačuje jen jedna čistička vzduchu?

  • Odpovědět TAMARKI 21.6.2017 at 10:38

   Dostačuje jedna. Zapínáme hlavně na noc a stihne prostor vyčistit.

 • Odpovědět Alenka 10.10.2017 at 10:45

  Ahoj, díky za zajímavý článek, Ja přemýšlím spis o čističce bezudrzbové nebo o naterech, které čistí vzduch. Nepremyslela si o tom?

  • Odpovědět TAMARKI 9.11.2017 at 15:03

   Alenko, bezúdržbová bude hádám i jiná cenová kategorie. A o nátěrech jsem neslyšela. Neumím si ale moc představit, do jaké míry můžou čističku nahradit..

 • Odpovědět Jana 26.1.2019 at 19:52

  Zdravím Markéto, děkuji za inspiraci. Doma nám právě řádí dvě pěkně nastydlé děti. Již delší dobu přemýšlíme o koupi čističky a také zvlhčovače vzduchu. Mohla bych Vás poprosit o sdílení Vaší zkušenosti s čističkou po více než roce užívání? Předem děkuji;)

  • Odpovědět TAMARKI 21.2.2019 at 9:23

   Jano, čistička je prima, pokud ji používáme, míň se práší, ale nějaké velké působení na zdraví bych jí nepřisuzovala. Mnohem více jej člověk může ovlivnit tím, co jí. Však víte, zdraví a imunita člověka sídlí hlavně ve střevech. A my ještě makáme na tom, trávit více času v outdooru, tam vzduch žádnou čističku nepotřebuje (pokud teda nejste třeba z ostravska).

  Komentujte článek