Doplňky & dekorace

DIY / Vlněná dekorace na stěnu

24.2.2016

Je to už zase nějaký ten pátek, co jsem mezi jinými propadla weavingu, neboli tkaní. Takový malý tkaný kobereček na stěně totiž umí nadělat spoustu parády a vpustit útulno do bytu. Já na něj navíc použila zbytky vln. Zdědila jsem je po babičce, která se mi ve vzpomínkách stále vrací ve vlastnoručně pleteném svetříku.

Dekorace z vlny, kterou jsem nám vyrobila do ložnice, zas až tak úplně weaving není, řekla bych. Základ v něm sice má, ale tady šlo spíš o jakési navazování vlněných chomáčů.

Weavingu se chci věnovat v nejednom z dalších článků, protože tohle téma se vám zaručeně bude líbit. Tkát se totiž dá z čehokoliv. Navíc je to mnohem jednodužší, než pletení a háčkování. A vzorů dle fantazie nepočítaně.

Jako tkalcovskou základnu koberečku, který dneska už zjemňuje naši betonovou stěnu v ložnici, jsem použila velký karton. Mohli byste si samozřejmě pořídit speciální rámeček na tkaní, mně ale kus lepenky na tento druh-nedruh tkaní postačil. Kartón jsem omotala přírodní bavlněnou šňůrkou s rozestupy asi 0,5 cm. Šířka a délka koberečku záleží na vás, já ho chtěla o velikosti zhruba 50 x 65 cm.

weaving-2

Začíná se odspodu. V mém případě jsem začínala vlnou bílou a namotávala  si přes čtyři prsty pravé ruky vlnu jako na bambuli. Vlnu jsem z prstů vždycky sejmula, na jedné straně rozstříhla a vznikly mi tak na stejnou délku nastříhané kousky. Když jsem si přichystala celou hromádku, odebírala jsem postupně po kouscích a přivazovala cik-cak vždy na dvě bavlněné „struny“ na kartóně.

weaving-3

Snažila jsem se, aby jednotlivé kousky vlny každého střapce nebyly úplně stejně dlouhé. A pokud byly, povytáhla jsem je trochu. Tím se totiž na koberci vytváří dojem jakéhosi „vodopádu“ a nejdou tak úplně rozlišit jednotlivé střapce.

weaving-4

weaving-5

weaving-6

Nevím, zda je to z fotek zřejmé, ale taky jsem se snažila o to, aby se směrem odspod nahoru délka střapců plynule zkracovala. Nahoře pak tvoří už jen takový „mech“, namísto „ vodopádu“. (hatmatilka, co?) Toho jsem docílila ubíráním prstů, které jsem používala na výrobu střapců, jak už jsem psala. Na nejvyšší černou vlnu jsem dělala střapce už jen přes prsty dva. Přichystala jsem si hromádky různých odstínů vlny a postupně navazovala.

weaving-7

weaving-8

Jakmile byl kobereček hotový, v horní části jsem „mech“ ještě zastříhala do hladka. Pak jsem na zadní části kartonu bavlněné struny uprostřed přestříhla. Dole i nahoře jsem je pak v rubu posvazovala a tím kobereček zakončila.

weaving-10

weaving-25

weaving-21

Celý jsem jej zavěsila na měděnou trubku, kterou jsem si nechala v topenářství uřezat.Vybrousila jsem ji velmi jemným smyrkem, abych ji zbavila všeho, co jsem na ní mít nechtěla a dala jí hedvábně růžový vzhled. Ze všech stran jsem ji pak přestříkala bezbarvým lakem ve spreji. Tuhle povrchovou úpravu mi doporučili chlapíci – topenáři, kteří asistovali při mém nákupu ve skladě. Měď by mi prý jinak po čase zčernala.

weaving-18

weaving-19

Na tuto moji vlněnou dekoraci jsem spotřebovala asi 400 gramů vlny. Její odstíny bych volila jiné, pokud bych všechnu vlnu nakupovala. Takhle se aspoň spotřebovaly zbytky, které doma jen ležely.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Na závěr fešáka ještě počešte kartáčem na vlasy a kochejte se.

Kobereček u nás už visí a působí rozpustile. Líbí se vám?

weaving-22

weaving-24

weaving-23

weaving-15

weaving-14

weaving-16

weaving-17

Po večerech už tvořím jeden opravdu tkaný. Jednoduše jsem si vyrobila weavingový rámeček, který nebyl vůbec složitý. Ale o tom všem příště. Tak se nezapomeňte přijít za pár dnů podívat, jak to dopadlo.

Může se vám také líbit

16 komentářů

 • Odpovědět Kaca 25.2.2016 at 6:52

  Teda na tom betonu to vypadá náááramně!

 • Odpovědět jane33 25.2.2016 at 8:57

  tak toto ma naozaj zaujalo…asi použijem všetky zbytky priadzí a vyskúšam….

 • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 25.2.2016 at 11:42

  Hmm, tak to je zajimave. Ja bych to asi neumela, ale ve vasi loznici prijemne oziveni a „rozstreleni“ te betonove, mimochodem uzasne, steny:-). M.

  • Odpovědět Markéta Filgasová 25.2.2016 at 12:44

   Jak říkáš, zjemnilo ji to a oživilo. Však ložnice je v postupném procesu. Pořád mě něco napadá, kéž by bylo více času. 🙂

 • Odpovědět Teru - Pure&white 25.2.2016 at 16:45

  Tak to je nádhera! U vás to vypadá opravdu krásně 🙂

  • Odpovědět Markéta Filgasová 25.2.2016 at 18:32

   Děkuju, Terezko. Obávám se, že takhle nevypadá každý pokoj. Tohle je vlastně první, letos snad už klapne podlaha v jídelně a obýváku. Tam se teď nic vyfotit nedá. Ale doufám, že už na jaře vás všechny pozvu i tam. To to pak pořádně rozjedu 😀 Hezký večer.

 • Odpovědět Saša 25.2.2016 at 20:43

  Suprový, naozaj v tej spálni krásne zapadol. Už len zohnať nejakú zbytočnú vlnu:)

  • Odpovědět Markéta Filgasová 26.2.2016 at 7:45

   Děkuju, Saši. Zkus „rozhodit sítě“. Je spousta domácností, kde po půdách a skříních leží páraná vlna. 🙂

 • Odpovědět Vintagelover 1.3.2016 at 9:12

  Nádherný blog, jak to, že o něm ještě nevím? 🙂 super články, nápady a fotky…

  • Odpovědět Markéta Filgasová 1.3.2016 at 14:11

   Zato já vím o tom Tvém a ráda se tam vracím. Děkuju, Moniko, těší mě, že se Ti tu líbí.

 • Odpovědět Zita 3.3.2016 at 10:53

  Krásne.

 • Odpovědět My Home Style 22.12.2016 at 13:43

  Tohle diy jsem nějak přehlédla. Krásný jako všechno a teda já bych na to neměla trpělivost. Jsi dobrá. A ta vaše ložnice. U té achám a ochám pokaždé, když se na blogu objeví.

  • Odpovědět TAMARKI 9.1.2017 at 11:06

   Ahoj Peťo, no tak to mám radost, že se ti ložnice líbí. Vidíš, nějak na ni poslední dobou na blogu zapomínám. A ta vlněná dekorace: no je fakt, že jsem to dala se zatnutými zuby, je to piplačka děsná. Ale dostanu se i k jednodušším a rychlejším DIY, neboj.

  Komentujte článek