Doplňky & dekorace Malování

Obraz na zakázku

26.7.2015

Přišlo to znenadání, v létě, čili v době, kdy o práci kolem domu a zahrady a o program celkově není nouze. Kamarádka se mi ozvala s prosbou, že její dobří známí hledají někoho, kdo jim namaluje obraz pro dceru jako svatební dar.

Radost jsem měla velkou tak, jako vášeň pro malování a spoustu dalších tvořivých činností. Potěšilo mě nejen to, že si vzpomněla zrovna na mne, ale i fakt, že se má jednat o abstrakci.

Pak už se mi ozval přímo zadavatel. Poprosil, zda bych mu poslala e-mailem fotografii nějaké mojí tvorby. Jak už to ale chodí, kovářova kobyla chodí bosa a v mém domě visí momentálně můj jediný obraz. Je to shodou okolností taktéž strukturovaná abstrakce.

Obraz jsem nafotila a odeslala. K mé radosti byl pán nadšený, že takovou nějakou měl představu. Prozradil mi pár zásadních věcí o dceři a jejím vkusu. Zadání tedy znělo: abstrakce se strukturou (jupí, právě jsem propadla objevováním různých technik strukturování), barvy veselé (nejlépe pak modrá a červená), atmosféra živá, nikoliv ponurá, linie spíš geometrické, velikost obrazu 120×90 cm.

Příjemkyně daru je povoláním architektka, stejně jako její otec a co mi přišlo velmi sympatické, na své práci má ráda rýsování. To byla pro mne další indicie.

Vedli jsme s pánem delší, velmi příjemný rozhovor. Zadání nebylo moc obsáhlé, protože mě v tvorbě prý nechtěl příliš svazovat.

Na celé zpracování a malbu jsem měla necelý týden, což je celkem šibeniční termín, pokud nepohrdáte abstrakcí s konstatováním, že je to jen mazanice.

Tři dny, kudy jsem chodila, tudy jsem přemýšlela, dělala si návrhy, kombinovala barvy a snažila se i o nějakou myšlenku na základě všeho, co jsem se o příjemkyni daru dozvěděla.

Nakoupila jsem velký formát kvalitní dýhy a dřevěné hranoly a nechala si vše nařezat u stolaře. Doma jsem pak základnu na obraz podlepila hranoly, abych jej zpevnila, kvůli velkému rozměru obrazu. A proč jsem na obraz nepoužila plátno? Protože struktura vytvoří vrstvu, která by prohybem plátna mohla popraskat.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Když bylo všechno připravené, pustila jsem se natěšená do vlastní malby. Jeden den a tři noci jsem strávila zavřená ve své pracovně. A byl to krásný čas. Každému bych přála čas na věci, které ho baví a dokáží ho naplnit až po okraj radostí.

 

Strukturovaná abstrakce

 

Celý výsledek vyfocený nemám, ale malý detail obrazu jsem zachytila telefonním foťákem.
Pán si následující dny odvezl nejen obraz, ale nechtěl odjet i bez mnou vyrobených hodin z broušeného hliníku, které vám snad už brzy budu moci ukázat a nabídnout na svém blogu.

Velkou radost mi přinesly i dny následující, kdy jsem se dozvěděla, že nevěsta byla dary nadšená. Když je totiž radost vložená do díla přenesená i na toho, komu pak dílo slouží, tak co si přát víc?

Může se vám také líbit

2 komentáře

  • Odpovědět Zuzana 3.11.2016 at 13:56

    Bože, to je krásný blog a já ho vůbec neznala! Chci vidět ty hodiny z broušeného hliníku, jsou někde? Ve štítcích jsem je nenašla….

    • Odpovědět TAMARKI 3.11.2016 at 14:07

      Zuzko, teda děkuju. Hodiny, no vidíte. Mám navyráběno, jen si najít chvilku nafotit je. Ale budou brzy, číhejte! 🙂

    Komentujte článek