Akce Doplňky & dekorace Nábytek

Seriál rekonstrukce obýváku a jídelny: strhávání starých tapet

14.9.2016

Strhávání tapet je na první pohled věc jednoduchá. Jenže druhů tapet je několik a tak jejich odstranění potřebuje odlišný přístup. 

Druhy tapet

Těch je samozřejmě velká spousta. Každá tapeta, v závislosti od toho, kam je používána, má různé materiálové složení. Protože my jsme strhávali tapety v obývacím pokoji a jídelně, jednalo se o tapety vliesové (čti „flísové“) a papírové.

Jak sundat tapety vliesové (vinylové)?

V obýváku to byla brnkačka. Tam byly tapety vliesové a pokud lepíte lepidlem k tomu určeným, čili tapetovým, pak k jejich stržení stačí zatažení. Žádná hrubá sílá, prostě jen opatrně a pomalu táhnout.

Stržení tapet papírových

V jídelně už to bylo horší. Před sedmi lety jsme koupili obrovskou fototapetu National Geographic. Tyto papírové tapety ale vyžadují i velkou přípravu stěny před nalepením. Papír mokrý od papírového lepidla totiž dokonale kopíruje povrch stěny, takže tady se žádný pidi kamínek ani dírka neschová. Naopak všechny nerovnosti vystoupí a s větší nerovností hrozí protržení tapety. Proto jsme tenkrát na fajnovou omítku museli nechat naaplikovat sádrovou stěrku, která se po následně brousí do perfektního hladka. Motiv se lepil v blocích.

Teď tedy strháváme. Papír je ale v suchém stavu křehký, proto je potřeba tapetu řádně navlhčit. Po několika zkušenostech jsem vypozorovala, že nejlepší je teplá voda s jarem. Vodu nanášíme malířským válečkem na tapetu, místo vedle místa. Necháme pár minut vsáknout a několikrát zopakujeme.

jak-sundat-tapety-ze-zdi-strhavani-tapet-druhy-tamarki-1

jak-sundat-tapety-ze-zdi-strhavani-tapet-druhy-tamarki-3

Jakmile se tapeta „nacucá“, lepidlo pod ní se rozpustí a jde krásně strhnout. Zase platí, že tapety strháváme pomalým tahem.

jak-sundat-tapety-ze-zdi-strhavani-tapet-druhy-tamarki-5

Na místech, kde nejste precizní s namáčením, zůstávají resty. Jako mě u stropu. Narazíte-li při strhávání na místo, kde se papír trhá, hned zastavte, namočte, počkejte pár okamžiků, až voda vsákne a pokračujte. Vyhnete se pak zbytečnému zásahu do zdi škrabkou a případným vrypům.

jak-sundat-tapety-ze-zdi-strhavani-tapet-druhy-tamarki-2

Úprava povrchu pro vlies – vinyl

Před lepením vliesových tapet v obývacím pokoji jsme tenkrát před lety pouze oškrábali nános starých nátěrů až na fajnovou omítku a pak napenetrovali.  Vliesové tapety totiž mají tu výhodu, že kvůli své tloušťce a měkkosti drobné nerovnosti pohltí. Pozor ale na lesklé plochy. Pokud jste si vybrali vzor s lesklými částmi, ty jsou na kopírování nerovností náchylnější. Pěkně to jde vidět na našem vzoru, konkrétně na stříbrných kolečkách. Tam se drobné kamínky staré omítky vyrýsovaly, kdežto bílé matné části snesly stěnu bez úpravy.

serial-rekonstrukce-obyvaci-pokoj-parkety-tapety-postup-tamarki-1

jak-sundat-tapety-ze-zdi-strhavani-tapet-druhy-tamarki-4

Tak to je všechno z dnešního technického soudku. Možná jste věděli, a možná jste dnes hledali právě tuhle radu.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Přeju vám při každém zútulňování vašich domovů hodně sil a pěkný zbytek teplých dní.

Útulnému domovu zdar!

P.S.: V příštím článku vám dám odpočinout od našeho staveniště. Odskočila jsem si k ušití batůžku pro moji ratolest. A bude i šablona ke stažení, takže bděte. 🙂

Může se vám také líbit

2 komentáře

  • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 14.9.2016 at 19:04

    Market, cenne info pro me, chystam se sundavat tapety v loznici. Vliesove fakt bez namoceni?! To me tesi, protoze myslim, ze mame prave ty. Vlastne hlavne doufam:-). At jde rekonstrukce pohodove dal:-). M.

    • Odpovědět TAMARKI 15.9.2016 at 7:40

      Marci, vliesové jsou pevné a navíc „plastové“. Ty by moc vodu nepily. Budeš koukat, jak vám to bude skákat samo ze stěny dolů 😉

    Komentujte článek