Doplňky & dekorace

Tip na DIY dárek: polštář s domácím tiskem

11.12.2015

Nestačím se divit, kolik lídí kolem mě nemá rádo Vánoce. Někoho irituje komerční masírka od října všude kolem, někoho zase otravuje vymýšlet dárky pro blízké. A někdo má celé to vánoční pachtění za zbytečné. Chápu, že ve chvíli, kdy vaši příbuzní už mají všechno, co potřebují, je těžké najít něco, čím je obdarovat. Ale milé a funkční dárky přeci nemůžou nikoho zklamat. Zvlášť, když je na nich vidět, že jste si s nimi dali práci. Vždycky se dá něco najít, v dnešní době máme k dispozici internet se záplavou inspirace. Anebo se jen stačí dívat kolem a přes rok naslouchat svým blízkým. Třeba zachytíte malou zmínku o nějakém přání. Já si takové věci si v průběhu roku někam značím, abych na ně do Vánoc nezapomněla.

Na Vánocích miluju úplně všechno. Pečení základního cukroví mám sice radši, než jeho jedení, pohádku stihnu maximálně jednu, s úklidem se člověk nadře, ale celá ta výjimečná atmosféra mi připomíná hezké dětství. Bytem mi musejí znít koledy a vánoční písničky, což mému Zdendovi stále vykouzluje ironický úsměv ve tváři. Jsem celá dojatá a stojím o to, aby všichni moji blízcí byli taky spokojení. Zní to klišovitě? Tak to prostě mám.

Tak jsem vás zasypala zlomkem svých vánočních pocitů a jdeme na to podstatné. Sblíbila jsem vám ještě nějaký ten tip na dárek. Ten dnešní je vychytaný a zároveň nenáročný, takže i pro méně výtvarně zdatné. 

Slyšeli jste už o formě domácího tisku na textil? Že ne? A přitom je to tak jednoduché a efektní. Zkoušela jsem ho už minulý rok a napadlo mě, že právě touto technikou se dají vykouzlit báječné dárky. Budete k tomu potřebovat jen:

 • textil, na který chcete tisknout (já si vybrala polštář)
 • štětec
 • lžíci
 • lepící pásku (já použila papírovou, dobře na látce drží)
 • 100% levandulový esenciální olej (koupila jsem v DM-ku za necelých padesát korun)
 • papírovou podložku
 • laserovou tiskárnou vytisklý motiv na papíře (doma nemám, takže jsem nechala vytisknout v copy-centru) POZOR, VYTIŠTĚNÝ ZRCADLOVĚ OBRÁCENĚ!

Jako motiv jsem si vybrala psané slovo. Už dlouho jsem si slibovala, že si jedno, pro mě důležité, dám někam na oči. A na polštáři v obýváku bude příležitost si onu myšlenku připomenout častěji. Tisknout se však dá v podstatě cokoliv. Od textu, přes fotografie, kreslené obrázky, až po nějaký vzor.  Myslete však na to, že motiv si musíte nechat vytisknout zrcadlově obráceně. A pak taky na to, že samožřejmě nejlépe vypadá černobílý motiv, tedy tmavý motiv s bílým pozadím (už na papíře).

Dovnitř potahu na polštář, který jsem tentokrát koupila, jsem dala kus papíru, aby se mi tisk nepropil i na druhou stranu. Papírový motiv jsem umístila na polštář tiskem dolů. Po okrajích jsem ho přichytla lepící páskou, aby se mi při přenosu na látku nepohnul. Poté jsem si nakapala olej do vršku od flaštičky, vzala si plochý štětec a po lehkém namočení v oleji natírala vždy menší úsek, který jsem po maximálně 20ti vteřinovém nasáknutí (každá tloušťka papíru jinak, já měla klasický kancelářský)  hladila „bříškem“ lžíce s mírným tlakem.

diy-polstar-domaci-tisk-1

diy-polstar-domaci-tisk-2

Stále kontrolujete intenzitu otisku na látku. Pokud není dostatečný, postup opakujte. Jen se vyvarujte nátěru většího množství oleje. Barva se pak totiž na druhé straně papíru rozpije, což se vzápětí zkopíruje na látku. Takto jsem u textu postupovala řádek po řádku.

diy-polstar-domaci-tisk-3

Když jsem nabyla pocit, že je tisk dostatečný, odstranila jsem papír.

diy-polstar-domaci-tisk-6

Nemějte obavu z fleků po olejíčku. Pokud nějaké vůbec okem postřehnete, po pár hodinách se vypaří a zbude jen krásná levandulová vůně.

Tisk pak ještě zažehlete na nejvyšší teplotu, kterou je vámi vybraná látka schopna snést. Tím se barva zafixuje. Praní je samožřejmě možné, doporučuji však nižší teploty nebo prát ručně.

Takže jestli máte na srdci něco, co byste rádi řekli svému obdarovávanému, co mu to sdělit touto formou?

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Můj text si můžete stáhnout zde. Měla jsem plánu ještě jeden, ale ten se ze záhadného důvodu vypařil z flashky někde mezi mým domovem a copy-centrem (víme). Zní: The-answer-is still-and-again-love

diy-polstar-domaci-tisk-5

diy-polstar-domaci-tisk-4

No a jestli se cítíte manuelně zručnější, klidně nakombinujte techniky. Já třeba jednou dorostu do tohoto krásného umění jehlou ve formě ruční výšivky či výšivky na šicím stroji. Tady máte malou inspiraci.

5779797978_13b289f485_b

tumblr_m32dlvoDdQ1rsf2z8o1_1280

Líbí se vám tento nápad? A co jste na látku „namalovali“ vy?

 

Může se vám také líbit

6 komentářů

 • Odpovědět Iva 23.8.2016 at 16:55

  Marki, tohle tu nějak napadlo a je to naprosto úžasný! Rozhodně tenhle nápad využiju. 🙂 iva

  • Odpovědět TAMARKI 23.8.2016 at 21:35

   Je to bezvadná technika,Ivuš, že? Zkus, když vybereš dobrej motiv, vypadá to dobře.

 • Odpovědět Jana 19.10.2016 at 21:35

  Tohle je skvělý nápad 🙂 Můžu se zeptat, obrázek, který chci, aby byl na tom polštáři, musí to být vytisknuté v laserové tiskárně? Děkuji 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 20.10.2016 at 11:13

   Jano, ano, laserová tiskárna nanáší druh barvy, který se nechá olejem rozpustit. Nechte si dařit.

 • Odpovědět Barbora 30.5.2018 at 10:57

  Zkoušela jste prosím co barva udělá po několikanásobném praní?

  • Odpovědět TAMARKI 30.5.2018 at 12:35

   Báro, zkoušela. Já to teda rvu i na 40 50 stupňů, takže se lehce vypírá (tak jako všechno, co perete ne dle pokynů šetrně). Ale když dodržíte praní rubem vzhůru a praní na 30, tak vydrží dlouho. Na druhou strany povlaky na polštáře jsou dost spotřební zboží. Aspoň u nás. Většina kupovaných taky brzy letěla do koše. Teda kromě těch mých autorských FLOW (digi potisk), to se zase musím pochlubit. Vůbec se nežmolkují ani nevypírají. To jen tak, že jste mi nahodila udičku. 🙂

  Komentujte článek