Dekorace do bytu inspirace Děti Malování

Bude dětem lépe chutnat?

26.7.2015

Mého syna a dceru je těžké udržet u jídla. U nás doma se sice u jídla vždy sedí u jídelního stolu, ale stále se u něj jaksi vrtí a rozptyluje je myšlenka na jiné činnosti.

Jídlo jim servíruji buď na našem bílém jídelním setu „pro dospěláky“, nebo na jediných dvou dětských talířích, které mi připadají nepěkné. Jeden s dětmi milujícím krtečkem a druhý z edice České televize, který dostal syn od města na vítání občánků a skotačí na něm klaun. Barvy jsou ovšem jedovaté a talíře se k ničemu nehodí a mému oku vůbec nelahodí.

A tak jsem se rozhodla naši jídelní sestavu obohatit o dětské talíře, které budou děti motivovat dojíst jídlo a spatřit celý obrázek.

K našemu bílému jídelnímu setu z Ikey jsem přikoupila ze stejné řady (Ikea 365+) misky malé, větší (pro děti na polévku) a nejspíš dezertní talíře (na jejich hlavní jídlo). V obchodě s uměleckými potřebami jsem koupila fixy na porcelán: černou, mentolově modrou a bílou na dva nudné malé černé hrníčky, které jsem chtěla nedávno vyhodit.

Nevzpomínám si, že bych kdy malovala vyloženě dětské motivy a tak jsem se cítila na inspiraci, které je na Pinterestu nekonečně mnoho.

Pak už jsem se ponořila do malování. Nějaké “předkreslení” tužkou na glazovaný porcelán nepadalo v úvahu a tak jsem nechala ruku plynout po talíři fixou “naostro”. Vždyť u obrázků pro děti snad ani není co pokazit. Děti mají jiná kritéria pro krásné.

Jediné, co mi požitek z malování bralo, byla špatná práce s fixami, se kterými se nedaly dělat příliš tenké čáry a každou chvíli fixa malovala jinou intenzitou, kaňkovala anebo zase úplně vynechávala. Poučení pro příště zní: zvolit fixy od jiného výrobce.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Po jednodenním schnutí jsem dala talíře vypálit do trouby na 35 min a 150 stupňů.

Fotky jsem pořizovala až po pár použití, musím však konstatovat, že tento druh fixů na talířích nedrží a tak se rychle smyly. Naskýtá se mi tak příležitost se brzy pustit do nového malování, což děti určitě ocení.

No a jak se to celé podařilo? Posuďte sami.

talir3 upr

talir2 upr

talir4 upr

talir1 upr

 

Může se vám také líbit

5 komentářů

 • Odpovědět Jana 8.2.2016 at 16:09

  Ty obrázky jsou nádherné, jenom škoda, že nevydržely umývání. Zkoušela jsem na Vánoce dětem malovat misky barvou na keramiku, porcelán a sklo, barva drží stále i v myčce na šetrném programu, ale s barvou se nepracovalo úplně snadno a nešlo s ní malovat složitější či drobnější detaily, rychle se ze štětce vymalovávala, proto bych se chtěla zeptat, zda už jste objevila nějaký kvalitní fix s kterým by šlo malování hezky od ruky a přežil i každodenní stolování. Děkuji, Jana

  • Odpovědět Markéta Filgasová 8.2.2016 at 23:49

   Jano, děkuju za komentář. Mám úplně stejnou zkušenost. Rozhodně nedoporučuju fixy značky Pébeo. Jak píšete, dělají jen tlustou čáru, vynechávají, kaňkují. Ani já nebyla 100% spokojená s výsledkem. Teď už jsou obrázky úplně umyté. Říkám si, že když je budu malovat znova a určitě jiné, aspoň bude změna. Možná vyzkouším úplně jinou metodu, než-li fix. Dám vědět, kdybych narazila na něco, s čím se bude pracovat lépe. Dejte určitě vědět, kdyby jste narazila na kvalitní malovací náčiní. Mějte se hezky.

 • Odpovědět Jana Sitárová 2.6.2016 at 20:48

  Dobrý večer, ja mám celkom dobré skúsenosti s fixami na porcelán od nemeckej firmy Nerchau, alebo ešte aj Marabu sú celkom dobré. Mám nimi pomaľované šálky a misky na cereálie a sú celkom frekventovane používané. Mám aj nejaké fotky na instagrame, pracovala som aj s akrylovými farbami Darwi, ale tie ešte nemám dlhodobo otestované. A celkom sa mi osvedčilo farbené veci zapekať. Máte veľmi pekný a inšpiratívny blog.
  Jana.
  Ig jannina white life

  • Odpovědět TAMARKI 3.6.2016 at 11:42

   Jano, děkuju za tipy. Malování se už úplně z nadobí oloupalo, takže je čas na nový pokus. Změna je život 🙂

 • Odpovědět Hana 8.2.2017 at 0:17

  Dobrý den,nepřišla jste prosím tedy na barvu,která se nesmyje a je zdravotně nezávadná? Našla jsem super inspiraci od polského návrháře Sliwinsky se jmenuje,ale nedají se jeho skvělé talíře nikde u nás koupit.Z takovými talíři bude děti snad jídlo bavit

 • Komentujte článek