Děti Doplňky & dekorace Malování

Náš první rodinný adventní kalendář je na světě

1.12.2015

S adventním kalendářem mám vlastně premiéru. Od konce dětství jej není zapotřebí. Jako dospělý cítíte ten tlak na blížící se Vánoce a nutnost nakoupit, vysmejčit, upéct a nazdobit už tak dost, natož si kalendářem ještě připomínat, jak málo mi na to zbývá času. U dětí jde o potřebu diametrálně jinou. Ti totiž počet dní, za který naše obýváky zaplaví hora hraček – potřebují znát naprosto přesně. A to od věku, kdy pochopí, že čas se dělí na dny a ty běží po sobě, jeden za druhým, každému stejně rychle. Můj páreček dětí právě do tohoto věku dorostl.

Musím říct, že mě to i bavilo. Mým dětem bych se dle diktátu svého vkusu – monochromatickým adventním kalendářem – nezavděčila. A na to vemte jed, že žádnému. Děti barvy totiž barvy milují a myslím, že i potřebují (pokud možno s mírou a vkusně). Kromě toho jsem se rozhodla, že je do výroby zapojím. Protože  přesné střihy nůžkami po nich ještě chtít nemůžu, zapojila jsem je do dekorace. Podařilo se mi to ukočírovat alespoň v rámci techniky malování, když už ne při volbě barev. I to byl u dvou a čtyřletého dítěte výkon.

Trošku jsem je litovala, když jsem se zvenčí slyšela, jak je při tom komanduju. Ale měl-li mít výsledek vizuální hodnotu i pro vás, museli jsme se snažit o trochu více, než obvykle.

Ta geometrie mě poslední dobou celkem ovládá, takže jsem se nechala inspirovat adventním kalendářem v podobě pyramidek na blogu ohohblog.com, kde najdete i celý postup, pokud by vám z mého popisu nebyl jasný.

Byla to celkem piplačka s vystřihováním. Děti po pomalování větší poloviny oněch čtyřiadvaceti pyramidek zdrhly k jiné činnosti, takže jsem musela držet malovací “styl”. Výsledek ale dopadl nad moje očekávání.

A teď trochu k návodu a od začátku. Vyrobila jsem si nejprve šablonu pyramidky se základnou 15×15 cm a bočnice s kružítkovým poloměrem 11,5 cm a centimetr širokými “švy” na slepení. Vy si ale šablonu  můžete klidně stáhnout z výše jmenovaného odkazu a bude vypadat takto:

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Třiadvacetkrát jsem ji obkreslila na bílý výkres, hrotem přejela všechny ohyby kvůli přesnosti, vystříhala jsem je a pak jsme malovali.

Pyramidky se pak lepí na kartónový podklad na šňůrce, či s jiným uchycovacím systémem. Zbývá už jen jednu po druhé naplnit dobrotami. Původně mělo být na každé pyramidce ještě číslo (datum), ale mě připadlo, že bych tím naše veledílo degradovala.

Tamtadadá, sdílejte se mnou až dětskou radost z našeho prvního rodinného adventního kalendáře, kterým zahajuji letošní vánoční atmosféru. Tak zpomalme alespoň občas a těšme se!

adventni-kalendar-2015-1

Může se vám také líbit

Komentujte jako první!

Komentujte článek