Děti Doplňky & dekorace

Adventní kalendář, který si schováme i na příště

20.11.2017

Jestli mě něco baví, je to každoroční výroba adventního kalendáře dětem. Je za to tolik odměny!

Předminulej rok jsem se lepila s adventním kalendářem pyramidkovým. Minulej jsem s hrdostí pověsila zas ten od mojí mamči. Určitě ho použiju opakovaně, páč je věčnej, ale letos to chtělo změnu. Do rukou se mi dostal krásnej materiál v podobě pratelného papíru. Představa byla nějaký kapsář. Když jsem ale narazila na senzační zvířecí kapšičkové šablony, rozhodla jsem se to zkombinovat.

V tomto článku na švédském blogu Pysselbolaget.se najdete šablony, který si stáhnete a vytisknete na křídovej papír o co nejvyšší gramáži. Já sehnala 280g. Rozstříháte a slepíte podle návodu na zmíněném blogu. Chtěla jsem mít kalendář trochu decentnější, takže jsem použila jenom těch pět kusů kapsiček s předtištěnými motivy. Zbytek jsem ušila z hnědého pratelného papíru, který krásně drží tvar, dobře se s ním pracuje a nechá se i v několika vrstvách prošít mým stařečkem VERITAZ po babičce.

Jak na výrobu adventního kalendáře

Jakmile máte hotové slepené papírové kapsy s motivy, máte tu zdlouhavější část za sebou. Ještě před finálním slepováním jsem horní okraje kapsiček zevnitř zpevnila lepicí páskou, aby je děti neroztrhaly, jak se pohrnou na obsah.

Z papíru jsem vystřihla:

 • základ na kalendář o velikosti 55 x 85 cm
 • 3 ks obdélníků o velikosti 32 x 15,5 cm
 • 2 ks obdélníků 19,5 x 15,5 cm
 • jeden 59 x 15,5 cm
 • a poslední 45 x 15,5 cm.

Okolo celého podkladu kalendáře si z rubu narýsujte centimentrovej okraj. Tupým předmětem si narýsovaný čáry přejeďte, ať se vám okraj dobře ohýbá. Budeme ho zakládat dospod a přešívat společně s kapsama.

Na všech kapsách si na rubu narýsujte zprava i zleva čáru 2,5 cm od okraje a druhou o další 1,5 cm dál. Pak ještě jednu na horní okraj  na záhyby o šířce jeden cenťák. Všechny si zase poohýbejte.

Jako první odšijte záhyby horních okrajů kapes. Pak boční ohyby připravte na našití na podklad kalendáře. Ty slouží k vytvoření hloubky kapes.

Kapsář na stroji prošívejte zásadně zvrchu. Steh na papíře vypadá líp z lícové strany. No a pak už jen našijte kapsy na základ v rozmístění tak, jak jsou na fotkách. Já začala krajními švy po obvodu základu kalendáře.

(omlouvám se za kvalitu pracovních fotek, ale tvořím po nocích, kdy světelný podmínky nejsou ideální)

Na závěr průchodky do horních rohů a zespod horního okraje vlepit úzkou lištičku nebo tenkou tyčku, aby se vám kalendář na stěně neprohýbal. Bavlněnou šňůrku a fertig.

Jo a ty čísla! Vystřihla jsem kolečka a popsala bílou permanentní fixou. Ale jen do devatenáctky. Zbylých pět dní do Vánoc symbolizují hlavičky. V nejočekávanější den bude na řadě samozřejmě hlava dědy Mráze – jestli jsem ho dobře rozklíčovala.

Vypadá to možná složitěji, než to je. Zkuste, není to žádné těžké šití, papír vám nikam neuhne a fajn se s ním pracuje.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Z focení s malou modelkou nic nebylo. Ležela mi s horečkou celý den na gauči a sípala. Tak aspoň takhle:

Tenhle kousek u nás asi pár let pobude. Připadá mi takovej nepřeplácanej a citlivej ke svýmu okolí v bytě. Že se dá použít opakovaně mu dává plusový body.

Nebojím si přiznat, že je to můj nejpovedenější kousek adventního kalendáře (je to můj vůbec druhý, takže to až takovej ). Začínám větřit Vánoce. Tolik je miluju, i když je to asi nejintenzivnější období mých proměnných nálad. Smršť opakovanýho štěstí, sentimentu se slzami v očích a v tom samém okamžiku beznaděj smíchaná se vztekem, že děcka sabotují štědrovečerní jídlo a mnou kýženou posvátnou atmošku. Zase se těším jak malý dítě. A nekazí mi to ani fakt, že vím, co mi letos Ježíšek přinese. A chraň ho pámbů, jestli ne!

Může se vám také líbit

7 komentářů

 • Odpovědět Lucie 21.11.2017 at 10:10

  Opravdu krásný… Jsem se těšila, až tu ukážeš první vánoční „diy Tamarki“. Takový kapsář by se mi líbil v pokojíčku i přes rok bez čísel :-), přeji Ti hezký první advent,. Lucka

  • Odpovědět TAMARKI 22.11.2017 at 8:49

   Luci, to mě napadlo než jsem tam ty čísla nalepila. I Tobě Luci hezký advent a polšářek už letí. <3

   • Odpovědět Lucie 22.11.2017 at 10:49

    Jé, děkuji. Už se na něj těším. Hezké dny.. 🙂

 • Odpovědět Lucie 21.11.2017 at 12:15

  Marki, tvoje nápady a realizace mi vždycky vezmou dech. Super!!!:-)

  • Odpovědět TAMARKI 22.11.2017 at 8:45

   A mně zase ty vaše komentáře dech vracejí, když ho ztrácím, Luci. Děkuju.

 • Odpovědět Ivona 23.11.2017 at 18:05

  Jako vždy – radost pohledět 🙂

 • Odpovědět Maickosti 12.12.2017 at 15:20

  Ja ty Vase napady proste zeru! Tady opravdu skromnost neni na miste, ten kalendar je skvostny! Uz jdu prozkoumavat praci papir, dostala jsem chut z nej taky neco spachat! PS: pocity behem adventu a Vanoc mivam stejne: radost, sentiment, hysterie a jazyk na veste. Asi to tak ma byt ;-)…

 • Komentujte článek