Doplňky & dekorace Nábytek

DIY taburet vyrobený kompletně z recyklovaných materiálů

11.11.2016

Jsem vetešnice. Všechno při starém. Stále něco tahám domů. Všelijaké omšelé kusy nábytku, věci, které už dávno ztratily svůj účel, ale jsou z krásného materiálu. Pokud mě nenapadne hned, co s nimi, chvilku si u nás ve sklepě poleží a pak BUM! Mám nápad. To je potom radosti, že mám kam sáhnout.

Na jaře to bylo – tuším. Vydyndala jsem pro naši kroměřížskou ZUŠku nějaký materiál z TONu. Jely jsme s Kamčou pro jistotu dvěma autama. To by mě zabilo, kdybychom tam musely něco nechat. Dostaly jsme krásné věci: zbytky potahovek, odřezky dřev, zbytky molitanů… Když pak vidím, co z toho všechno tahle paní učitelka ve výtvarce pak s dětma dokáže vyrobit, srdce mi plesá, že se ty zbytky neskončily ve spalovně nebo jak se vlastně fabriky těch hor odpadu zbavují.

No a taky jsme dostaly pár kusů dřevěných divnotvarů, kterých si TON vyrobil neurekom na instalaci stánku na veletrhu v Benátkách. Expozici pak rozebrali a my se aspoň pár těch chudáčků s Kamčou ujaly. Z celé naší výslužky jsem se konkrétně já ujala čtyř kusů těch na šedo namořených fešáků. Vypadaly takto.

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-1

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-2

Ze dvou jsem vyrobila taburet.

Jak na výrobu taburetu?

Ty dva kusy dřevěných divnotvarů jsem stáhla k sobě upínacíma páskama. To jsou ty, jejichž konec provlečete očkem na konci druhém, zpátky už nikdy. Tím jsem si vyřešila spojení dvou protilehlých kusů základu na taburet. Jen těžko by se uvnitř vrtaly díry na šrouby. A ještě jsem nedočkavec.

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-5

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-6

Na zbytek desky, co jsem našla ve sklepě (nějaká nepotřebná police ze skříně či co) jsem si obkreslila tvar základny. Jela jsem k našim, protože taťka má přímočarou pilu v dílničce. Než jsem se ale posilnila v mamčině kuchyni, taťka mi stihl sedací část vyřezat. Řezalo se 1 cm od vyznačeného obvodu základny, aby byl mírný přesah.

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-3

Z kusu zažloutlé látky, kterých doma k tomuto účelu pár nechávám, jsem sedák vystřihla podél obvodu. Nechala jsem rezervu, samozřejmě, aby se mi látka i po přitažení dobře přichytávala čalounickou pistolí (nebo jak se to jmenuje, ale není jen na čalounění).

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-9

Z krabice ve sklepě jsem vytáhla nasyslené kusy molitanu (přišly v nějakém balíku, tuším). Ten jsem nastříhala na požadované tvary. Nemusel být v kuse, poskládala jsem sedací plochu z menších kousků, abych využila, co doma je. Stejně jsem si je lehce přilepila k desce, aby se mi při polstrování molitan nepohyboval.

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-8

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-26

Po uschnutí lepidla jsem po obvodu molitan zastříhla. Látku jsem nejprve přichytila do kříže po všech stranách.

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-10

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-11

Z té krásné králičí kožešiny mám už v jídelně podprdelníček na židli. Vyšlo z ní i na taburet a ještě kus zůstal. A to jsem ten dětský kožešinový kabátek ulovila na berlínským bléšáku za Euro. To byl kauf!

diy-podprdelniky-ze-svetru-kuze-zidle-tamarki-1

Kožešinu na sedák jsem nestříhala napřesno, abych neudělala krpu a nechybělo pak z některé strany. Stejně jsem to měla naknap. Po celém obvodu jsem kožešinu – stejně jako látku – „přistřílela“ koníkama.

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-12

Na bocích základny taburetu byly nevzhledné škvíry. Abych zakryla i drobné hřebíčky, použila jsem staré černé pásky z pravé kůže. Já je teda koupila kdysi v sekáči po deseti kačkách.

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-13

Přiměřila, nařezala, přilepila, zatížila, čekala.

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-14

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-15

Jako ochranu před poškrábáním parket jsem na spodní stranu nalepila šedý proužek filcu. Úplně náhodou jsem měla doma už dlouho.

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-17

No a teď přichází na řadu poslední část, kterou jsem samou nedočkavostí zapomněla vyfotit. A to připevnění sedáku na základnu. Sedák jsem nepřidělávala napevno, ale i to je možné. Celý taburet s přidržením sedáku jsem otočila vzůru nohama a dovnitř k okrajům vlepila dřevěné hranoly a tím vymezila sedáku místo, aby se po základně nepohyboval, ale zapadl jako víko.

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-18

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-25

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-20

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-22

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-21

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-24

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-23

diy-taburet-kozeny-dreveny-recyklace-navod-vyroba-tamarki-19

Tak to je celé.

Je krásný. Základna z TONu je z ohýbané překližky a díky šedému moření vystupuje struktura dřeva. Sedí se na něm měkounce a je perfektně stabilní. A pohodlně se na něj vleze i Zdeňa, i když ten je věrný spíš gauči.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Tento návod by vám mohl být inspirací, jak přemýšlet o krásném a pro někoho nepotřebném materiálu. O tom, jak občas recyklovat a vytvořit si originální kousek, který oko neurazí a vás potěší.

V našem bytě je to zatím solitér, protože jsme teprve o víkendu vymalovali a nábytek teprve pořizujeme. Ve sklepě mám nachystanou retro komodu na přebrus a výlet do Ikey je v plánu na víkend další. Plánů je spousta, uvidíme, jak s časem.

Nezapomínejte na tu recyklaci,  naše Země se nám za to odvděčí…

Může se vám také líbit

27 komentářů

 • Odpovědět Zita 11.11.2016 at 10:56

  Keď to čítam, ako keby som seba videla v mladšom prevedení. Zbožňujem zužitkovávať zbytky čohokoľvek. Ale vždy sú ďalšie a ďalšie, lebo keď ti niekto niečo dá, čo by som eventuálne mohla potrebovať…..tak nezober to. Manžel mi nadáva, že je plná garáž nedorobených vecí, plná búda postrihaných molitanov. Aby som nezabudla, taburetka je super a originál.

 • Odpovědět Jana 11.11.2016 at 11:29

  Skvělej!

 • Odpovědět Vlaďka Tůmová 11.11.2016 at 12:12

  aaach jo. je to sice hnusná vlastnost, ale já prostě závidím :)) závidím, že to vidíte a že to umíte. já jsem hlavně ekonom a na mateřský tak maximálně účtuju. tohle prostě v žádném kousku nevidím o výrobě ani nemluvě. nejsem schopná na velikonoce na vajíčka ani nalepit ty hnusný umělý nálepky 😀

 • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 11.11.2016 at 12:41

  Super, zase paradni vytvor, tleskam. M.

  • Odpovědět TAMARKI 11.11.2016 at 13:20

   To bys ani nebyla Ty, kdybys nepřišla pochválit, Marcelko.

 • Odpovědět Lucie 11.11.2016 at 13:01

  Market, já zase zírám. Když se rozdávalo, ty jsi dostala nášup šikovnosti a nápaditosti! L.

 • Odpovědět Petra 11.11.2016 at 13:55

  Markéto, to je bomba. Kam vy na ty nápady chodíte? 🙂 Máte přesně můj přístup, snažím se zužitkovávat nepotřebný nábytek i zbytky kdoví z čeho, popř. vyrábět z toho co máme nové. Někdy stačí jen trochu barvy a zázrak je na světě. Moc se těším na další příspěvky z rekonstrukce a na stav po ní 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 16.11.2016 at 10:43

   Peťule, jsem ráda, že tyhle dinosauří praktiky nedělám jen já. Dnes je na trhu tolik zboží, že je jednoduché si zajet koupit. Vy ale asi taky znáte tu radost z vlastní tvorby..

 • Odpovědět Aduš 11.11.2016 at 16:40

  Super!Miluji když si mohu udělat věci po svém a ještě ušetřit… Zrovna finisuji v renovaci staré ,,komody“ vlastně je to vršek od kychynske linky.K ní bude ještě retro stůl se suplikem a dřevěné (ty bohužel nové) židle… Mohu hodit fotečku finální komodky…

  • Odpovědět TAMARKI 16.11.2016 at 10:42

   Aduš, hoďte mi ji třeba do zprávy na FB, jsem zvědavec. Ať se dílo podaří.

 • Odpovědět Monika Skleničková 11.11.2016 at 17:25

  Dobrý večer, Markéto. Ráda chodím k Vám na blog „nakukovat“. Ráda také recykluji (a musím říct, že z takto vyrobených věcí mám stokrát větší radost, než kdybych si koupila nějaký nový drahý kousek). Fandím Vám a přeji hodně úspěchů při dalším tvoření 🙂 Monika

  • Odpovědět TAMARKI 16.11.2016 at 10:41

   Moniko, já si teda dělám radost i nakupovanými věcmi, ale vyrobit si něco, to je samozřejmě euforka. Teda když se to povede. 😀

 • Odpovědět Ivana 11.11.2016 at 21:42

  Paráda! Ohýbaná překližka je prostě nej:-)

 • Odpovědět Nina k. 11.11.2016 at 22:03

  Hezky vecer, tak na zacatku sem si nedokazala predstavit, jak z toho vyrobite taburet. U te detske bundicky sem se zacala smat jak ve vsem vidite dalsi zuzitkovani, no a nakonec mi spadla brada.. Vysledek super a originalni k tomu. Tleskam! :)) zdravi Nina

  • Odpovědět TAMARKI 16.11.2016 at 10:38

   Nino, teda děkuju za milá slova i čtenářskou přízeň. Mějte se hezky.

 • Odpovědět Bára 11.11.2016 at 22:34

  Markéto, geniální nápad! Váš blog jsem objevila před týdnem díky předadventnimu kalendáři a postupně pročítám a nabírám inspiraci. Jsem také vetešnice a tvořilka:-) Chystám se na houpačku a sedací vak. Děkuji za to,co děláte!
  Bára

  • Odpovědět TAMARKI 16.11.2016 at 10:37

   Jejda, Báro, já vždycky zaplesám, když rozhoupu někoho do tvoření. Pak pošlete fotku, jsem zvědavá.

 • Odpovědět rennfri 11.11.2016 at 22:50

  tyjo, já v těch divnotvarech úplně vidím DIY police na časopisy – jen přidělat dno a přivrtat 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 16.11.2016 at 10:36

   To je taky varianta. Ještě 2 ks ve sklepě mám, třeba využiju Váš nápad. Díky.

 • Odpovědět Teru Pure&white 12.11.2016 at 15:13

  No tak to je bomba! Vypadá opravdu krásně.

 • Odpovědět Ivana 14.11.2016 at 19:11

  Je opravdu nádherný

 • Odpovědět Helena 15.11.2016 at 7:02

  Že já všechno vyhazuju……….. Asi začnu taky vetešit:))) Helena

 • Odpovědět Jana Zoulová 18.11.2016 at 15:26

  také velice ráda recykluji, takže další nápady, díky

 • Komentujte článek