Soutěže

Lenčina láska k rostlinám

12.11.2016

Když jsem se po návratu z letitého zkoumání života za hranicemi naší země vrátila domů a pořídila si svůj vlastní pidibyt, nepřišlo mi nějaký čas ani trochu divný, že v něm chybí pokojové rostliny. Už v době dospívání nade mnou moje mamča lomila rukama, když jsem nebyla schopna se o žádnou pořádně postarat. Vzpomínám si přesně, co jsem jí na to tenkrát řekla: „Třeba mě to taky jednou chytne.“ No jejej.

Dneska jsem pokojovkama posedlá. Neorganizovaně a impulsivně nakupuju rostliny, o kterých zhola nic nevím, ale prostě se mezi námi v obchodě odehrála nějaká chemie. Znám ale holku, která kromě velké lásky k rostlinám o nich toho i dost ví.

Lenka Hrubá svoji první kokedamu dostala v roce 2010. Až po pátrání se dozvěděla odkud její baobab pochází, o japonských kokedamách, „levitujících rostlinách“, a úplně jim propadla. A tak vznikla první myšlenka  jejího obchodu Zahrada na niti. Od této myšlenky  se tak na jaře 2012 dostala až k otevření atelieru, showroomu i obchodu v jednom, ve Školské ulici číslo 7 na Praze 1. Nově se nyní můžete do obchodu podívat i virtuálně, račte vstoupit!

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

„Postupně jsem přišla na vlastní způsob jejich výroby a začala tvořit kokedamy z běžných pokojových rostlin, aby byly nenáročné na údržbu. V našich podmínkách je celoroční venkovní pěstování kokedam téměř nemožné a bonsaje jsou pro pěstování dost náročné. Aby kokedamy fungovaly a dlouho vydržely připravuji si vlastní směsi z kvalitních českých a japonských substrátů, které přizpůsobuji konkrétním druhům rostlin a jejich nárokům.“

Více o kokedamách a jejich pěstování se dočtete i na blogu, který Lenka píše od roku 2013.  Kromě rad ohledně pěstování rostlin tam najdete stejný počet témat, jaký nabízí sám život.

No a jestli máte chuť se s Lenkou potkat osobně i na Moravě, pak budete mít dobrou příležitost  v ostravském areále dolu Hlubina na druhém ročníku akce zvané Meat design.

adventni-kalendar-giveaway-24-soutezi-zahradananiti-tamarki-1

adventni-kalendar-giveaway-24-soutezi-zahradananiti-tamarki-2

adventni-kalendar-giveaway-24-soutezi-zahradananiti-tamarki-3

 

Může se vám také líbit

3 komentáře

 • Odpovědět Dana 12.11.2016 at 16:22

  Lenku sleduji již delší dobu a nevím, kterou kokedamu si dříve vybrat 😉 Doma se mi to také zelená, bohužel není moc místa, takže levitující rostliny jsou super nápad! Díky, Tamarki, za tuto soutěž….D.

  • Odpovědět TAMARKI 16.11.2016 at 10:34

   Dano, taky pošilhávám po Lenčiném kokedamu. Třeba Ježíšek naježí. A Lenčin blog je úžasný, taky tam ráda zavítám.

 • Odpovědět Klára Doležalová 12.11.2016 at 18:28

  Ó můj bože to je nádhera veliká! Další blog ke sledování a kochání! Jinak jsem na tom podobně. V mládí jsem zabila i takovou tu rostlinu co žije jen ze vzduchu a teď můj domov připomíná bohatě zásobené květinářství. Možná to chce čas na vývoj. Díky za inspiraci.

 • Komentujte článek