Děti Doplňky & dekorace

Multifunkční molitanové hrací kostky pro děti slouží jako o duši

29.7.2015

Než se mi narodil můj první potomek – syn Samuel – lámala jsem si hlavu nad tím, jakou hračku pro něj vyrobit, aby splňovala hned několik kritérií. Tak zaprvé, aby byla bezpečná, co nejdéle pro dítě zajímavá a pokud možno multifunkční.

Pamatuji si ze školky takové měkké variabilní díly, ze kterých se daly poskládat různé prolézačky, domečky a hadi na sezení. No a tak jsem jako základní kámen použila molitanové kostky, které jsem nařezala ze dvou našich postelových matrací, které už dosloužily a já je v poslední chvíli zachránila před zmokáním ve sběrném dvoře.

Díky měkkému molitanu jsem jejich první funkci zamýšlela jako oporu malému Samovi při jeho prvních pokusech o stoupání a posun.

Na potah kostek jsem použila všelijaké barevné zbytky látek, kterých mám nasbíraných plnou skříň. Dnes bych barvy volila úplně jiné a ladila s pokojíčkem i vkusem, ale tenkrát to byl projekt vyloženě recyklovací,  takže jsem pracovala s tím, co bylo (a šetřila planetu).

Látku s motivem krajiny jsem nakoupila pouze na jedinou stranu všech devíti kostek, která měla sloužit o trochu většímu Samovi jako terén pro autíčka. A to už se dostávám k další funkci.

Takže na první stranu každé kostky, kterou jsem ušila z oné krajinné látky, jsem našila různé tvary silnice, aby se daly variabilně k sobě připojovat a vytvořit tak dlouhou a nekonečnou cestu Samíkovu vozovému parku. Silnici  s různými zatáčkami a kruhovým objezdem jsem vystříhala z pevného černého plátna, namalovala bílou akrylovou barvou středovou čáru a poté přientlovala na střed strany kostky.

Pro další stranu kostek jsem si vymyslela dopravní značky. Tady už byla výroba složitější. Vybrala jsem pár základních, vytiskla si je na papír ve velikosti, jaké jsem je chtěla mít na kostkách. Poté jsem kobercovým nožem vyřezala značku z papíru a to i jednotlivé barevné díly značky, abych je poté mohla použít jako šablonu pro vybarvování akrylovými barvami.

Na další stranu jsem zatoužila dát čísla, která by se Samík s naší pomocí postupně učil. Čísla jsem vystříhala z barevných látek a opět přientlovala.

Další strana každé kostky dostala písmeno. Množství kostek samozřejmě znamenalo výběr písmen. Přišlo mi smysluplné, když se Samuel naučí písmena tvořící jeho jméno.

A tady bych si dovolila malou soukromou. V případě, že by Samík nebyl Samík, byl by Elena.

No a protože jsme tou dobou už čekali Samuela a já potřebovala 9 písmen, trochu jsem zariskovala. Zbývající 3 písmena jsem zvolila E-N-A. V případě, že bychom pak měli holčičku, mohli by si z kostek oba sestavit své jméno. S-A-M-U-E-L-E-N-A. Dnes už můžu říct, že takto zariskovat se vyplatilo.

Další strana kostek dostala černé tečky, jaké má hrací kostka. Jen moje textilní kostky pro Sama a Elenu měli teček dokonce devět.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

kostky1 upr

kostky2 upr

kostky3 upr

kostky4 upr

kostky6 upr

Šestá strana všech kostek zůstala prázdná. V té době mě nic koudného nenapadlo a navíc jsem už dychtila po sešití všech stran, všití zipu a hotových kostkách. Na druhou stranu jsem si nechala volné pole pro další využití kostek ve výšším věku, což člověka napadne až při soužití s dětmi. Došít nebo domalovat se na kostky dá totiž kdykoliv, protože potahy jsou snímatelné, tím i pratelné.

V průběhu života kostek jim samotný Samík vtiskl i další poslání jako: stavební kameny pro bunkr, taburetek ke konferenčnímu stolku při hraní pexesa, munice při bojích se sestrou a další. A já se nemusím bát, že se mé děti zraní. Kostky byly přece šity s velkou láskou…

Líbí se vám? A jaké motivy byste na ně dali vy?

Může se vám také líbit

6 komentářů

 • Odpovědět Marci 5.11.2015 at 14:51

  Geniální věci jsou ve skutečnosti velmi jednoduché… Skládačky děti prostě milují a takhle variabilní jsou naprosto úžasné!!! Tip na další motiv: základové kameny pro pohádkový hrad pro holčičky?! 🙂 Už se na něj těším… 😉

  • Odpovědět Markéta Filgasová 5.11.2015 at 17:02

   Jsem ráda, že se líbí a děkuji za tip na další variantu. Třeba jste někoho inspirovala i Vy. Hezký den!

 • Odpovědět Romana 28.2.2016 at 19:45

  Další tip na další stranu: čistě jen barvičky

  • Odpovědět Markéta Filgasová 29.2.2016 at 11:34

   Romano, děkuju za tip. Kostky jsou ale právě dost barevné samy o sobě. Každá jejich strana je jinak barevná.

 • Odpovědět Ivana 5.10.2018 at 18:23

  Dobrý den, ještě šlo zařadit geometrické tvary, ale ty by se dali použít ze značek, jinak na poslední straně mohly být i obrázky dopravních prostředků, když jsou kostky více zaměřeny na dopravu 🙂 Ale jinak jsou opravdu úžasné
  Náhodou je nebudete dávat do prodeje?

  • Odpovědět TAMARKI 5.11.2018 at 9:03

   Určitě nebudu kostky vyrábět na eshop, ale tyhle naše možná jednou pošlu dál. Furt to na děti zkouším, že je dáme pryč, už jsou celkem velké (děti), ale nechtějí se jich vzdát. Stále si z nich staví bunkry a využívají je prostě stále dál. Přicházejí s nimi na další a další funkce..

  Komentujte článek