Podzimní období jako to letošní, znamená pro maminky dětí školkou povinných, léčbu jedné rýmy za druhou. Když jsem dnes ráno v posteli přemítala, jak mi moje mamča po domácku léčila rýmu, vzpomněla jsem si. Židli přisunutou ke sporáku, hlavu strčenou pod ručníkem a zároveň nad hrncem, ve kterém se na mírném ohni udržoval horký odvar z heřmánku. Jak já nesnášela tu ztrátu času a čučení do dna přestárlého kastrólu s neustálým nutkáním se ptát: “Už to stačí, mami?”
O tom, že na rýmu inhalace heřmánkové páry funguje, snad nikdo nepochybuje. Jenže donutit dvou a čtyřleté dítě k této pasivní aktivitě (?) je skoro nemožné. A tak nezbývalo, než si zarežírovat.
S dětmi jsme postavili bunkr z hracích kostek. Ti, co nemají kostky, ani jiné bunkrové zdivo si vystačí s menším stolem, přes který se přehodí třeba deka nebo ručníky (prostor by měl být ale co možná nejmenší, jen natěsno pro účastníky). Na vnitřní stěny malinkatého bunkru jsem dala osušky, aby mi kostky nenavlhly. Doprostřed jsem dala velký kastról s vřelým výluhem z Heřmánku a zakápla dvěma kapkami 100 %-ního éterického oleje Tymiánu Linanol (já teda používám tento od Nobilis Tilia, je vhodný i pro děti).
Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.
Před zalezením do našeho prťavého “indiánského stanu” si děti pomalovaly papírové trubičky od toaletního papíru. Hrnec jsem na podložce vložila doprostřed bunkru, každý si vzal svoji vlastnoručně pomalovanou “dýmku míru”, kterou děti ochotně nad hrncem – vydávajíc se za náčelníky Apačů – inhalovaly páru. Po krátké inhalaci jsem pro udržení zájmu děti vyzvala, že si své dýmky budeme vyměňovat vždy s indiánem po pravici a tak bude rituál dokonán. Samík nám na závěr ještě zabubnoval na djembe a atmosféra byla perfektní.
Když opomenu to, že příprava nějakou tu minutu zabrala, děti i já jsme intenzivně prožili společný čas, při kterém se bavili a já jsem docílila kýženého výsledku, tedy že jsme přírodní cestou léčili rýmu. Dokonce jsme museli přes den hru opakovat ještě s dědou. Mohla bych si přát víc?
Máte taky tip, jak zábavně zatočit s rýmou? Tak sem s ním, to se mámě vždycky hodí…
Komentujte jako první!