Děti Malování

Tvoření s dětmi: JUMPING JACK

15.4.2020

Zanic jsem nemohla přijít na nejvýstižnější český výraz. Já jsem němčinářka a tak mu doma říkáme „hamplman“. No jde o placatou závěsnou rozhýbanou loutku, řekněme. Bastlili jsme ji doma pár týdnů zpátky s dětmi v rámci domácí výuky pracovek. A myslím, že se to báječně povedlo.

Na instáči ve storíčkách jsme se pochlubili výsledkem a psali jste si o návod.

Vystačit jsme si museli s domácími zásobami materiálu a namísto čudlíků, které se do tohoto typu rozpohybované figury dávají, jsme použili k přichycení údů korálky. Nemáš-li korálky, použij třeba plonkovní knoflíky.

Pracovní postup

Elenka si na běžnej papír namalovala zvlášť tělo a údy médi. Se základním tvarem jsem jí vypomohla, aby to nebylo pak složité na vystřihávání a taky aby u údů bylo navíc prodloužení, které bude v nutném zákrytu za tělem. Namalovala, vystřihla jsem, nalepili jsme na tvrdší výkres a dali do knížky schnout a vylisovat.

Znovu jsme vystříhli z výkresu a teď k pohybovému mechanismu.

Do jehly jsme navlékli dvojitě nit. Žačínáš vpichem zespod údu, pak zespod projedeš trupem nahoru a tam navlékneš korálku. Dolů tou samou dírkou. Zespod navlečeš druhou korálku a zasukuješ. Tak postupuješ u všech údů.

 

POZOR!

Vpich dělej s dostatečnou rezervou od horního okraje jednotlivých končetin. Do úplného kraje se musí vlézt ještě jedna dírka na šňůrku, která propojí stejné končetiny do páru. Tedy nohu s nohou a ruku s rukou. Na tyto šňůrky pak přivážeš další středovou „tahací“ šňůrku.

V našem případě jsem ještě musela přilepit zespodu trupu dva korálky, o které se zabrzdily horní končetiny medvěda. Bez nich totiž (kvůli velkému břichu) byly v „klidovém stavu“ v zákrytu trupu. Čili lepení korálek není nutné, pokud máš tvar těla nezakrývající visící ruce.

Snad jsem to vysvětlila pochopitelně. Aby hamplman dobře držel a neutrhla se mu hlava při dychtivém tahání, udělala jsem závěsné očko z delší šnůrky vedenou pod celou hlavou, mocně zalitou Herkulesem a zpevněnou špejlí.

Na konec tahací šňůrky jsme navlékli další korále a bylo radosti.

Samík bude hamplmana posílat nejlepšímu kámíkovi fotbalistovi, takže jsme vytiskli dres Messiho a Samíkovu fotku hlavy. Z ní se bude na kamíka denně smát do doby, než si zase padnou do náruče ve škole.

Strašně mu chybí kumpáni, basket, volejbal v družině a lítání se sousedama.

Elenka si píše dopisy s kámoškou, dělají videohovory a chybí jí milovaná paní učitelka Marcelka.

Video s rozpohybovaným medvědem najdete na mém Instagramu tady (v trvalém storiesku „Škola doma“).

V dalším článku mám připraveno pár tipů, kde čerpáme inspiraci k domácí výuce dětí. K našemu štěstí máme oba cvrčky na prvním stupni (první a třetí třída), tak je to spíš takové oživení a výuka formou hry.

Přeju vám spoustu zábavy při to společném čase s dětmi a držte se. Určitě nám tohle intenzivní období bude ještě chybět, až je naženou zpátky do lavic a budou zase celé dny trajdat po kroužkách.

Pěkné jarní dny od nás z Kroměříže.

Ještě UPGRADE. Psali jste si přímo o šablonu medvěda. Takže tady máte ke stažení a vytištění:

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

první stránka

druhá stránka

třetí stránka

Může se vám také líbit

Komentujte jako první!

Komentujte článek