Inspirace Nezařazené

Canva je výborný on-line editor i pro grafické laiky

10.1.2016

Kdyby mi před rokem někdo řekl, že budu umět na počítači jednoduše vytvořit grafiku nebo koláž, nevěřila bych. Dneska už vím a ukážu to i vám.

Mám blog. S ním souvisí i prezentace na sociálních sítích. A nedílnou součástí toho všeho jsou fotky a texty. Pro použití na sociálních sítích ideálně jejich kombinace. Ale představa, že se budu někde v Malování nebo jiném programu učit, jak našmrdlinkat každou linku, či složitější vzor nebo do foto-pozadí usazovat text, mě po časové stránce strašila. Jak z toho ven?

U nás doma platí, když nevíš, zeptej se Zdendy.

Jednoduše Canva.com a problém byl vyřešen. Jedná se o bezplatnou webovou službu, kde si zvládnete vyrobit třeba:

 • leták
 • plakát  
 • pohlednici
 • restaurační menu
 • vizitku
 • dárkový certifikát
 • poukázku

či jinou složitější infografiku. Před pár týdny jsem vytvářela parte, které jsem v ní zvládla během několika minut.

Bonusem je vlastní účet, ve kterém se vám všechny doposud vytvořené soubory ukládají a můžete je opakovaně  používat, měnit, stahovat, sdílet s jinými účty.

Bezvadné je, že Canva myslí i na uživatele veškerých sociálních sítí, takže si dle účelu zvolíte velikostně přednastavenou platformu a nemusíte složitě zjišťovat požadovanou velikost v pixelech a následně ořezávat. Nabídka je velká.

canva.com-1

Po krátké registraci tedy máte vlastní účet, vyberete z nabídky buď přednastavenou platformu,  klasickou A4, či zmáčknutím ikony v pravém horním rohu (Use custom dimensions) nastavíte vlastní velikost. Já si pro příklad vybrala Twiter post. Začínáte samozřejmě s “čistým listem”.

canva.com-2

V záložce UPLOADS si ikonou Upload your own images nahrajete fotky. Ve chvíli, kdy vidíte fotky v náhledu nalevo, pouhým kliknutím na ni ji přesunete do vytvářeného obrázku.

canva.com-3

V záložkách LAYOUTS máte zase velkou nabídku přednastaveného celkového rozložení, se kterým se pak nemusíte piplat. To pro případ, že nemáte vlastní fantazii či čas. I v těchto šablonách však můžete samozřejmě následně dělat změny, jednotlivé prvky odmazávat, posouvat, měnit písmo, jeho velikost, barvu ..

Záložka ELEMENTS je pro hračičkáře. Nabízí obrovské množství mřížek, obrázků, rámečků, fotek, ikon, linií, ilustrací, grafů, tvarů a jiných blbůstek.

Záložka TEXT je jasná. Ten si můžete vybrat prostý nebo seskládaný do šablon. Zase se dá měnit jak jejich velikost, tak barva, hustota, tloušťka atd. Celá obsluha je jednoduchá. Canva má například i takové vychytávky, jako zobrazování pomocných linek při usazování jednotlivých elementů na střed, zobrazuje vzdálenost od okraje v pixelech a jiné. Ten, kdo na takové věci nemá oko nebo buňky, nebude v Canvě v koncích.

canva.com-4

Vytvořený soubor si nezapomeňte pojmenovat a můžete stahovat v různých formátech.

Děkuji

Já jsem teď do Canvy úplně udělaná, protože je tak uživatelsky jednoduchá a velké množství šablon je zdarma. Na to pozor. Některé jsou k zakoupení, ale jedná se o položky řádově v jednotkách dolarů (většina po dolaru). Nebojte, profesionální grafiky teď nebudeme potkávat sedící na ulici s kloboukem plným drobáků. Canva je dobrou alternativou na malé věci. Ve větších projektech práci dobrého grafika určitě nenahradí.

Jestli si při používání Canvy budete – jako já – připadat jako v obchodě s cukrátky, mám pro vás jedinou radu: “Méně je někdy více”.

S počtem druhů písma taky opatrně. Vyjímky existují, většinou ale maximálně druhy 3.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Na závěr jsem pro vaši představu sesmolila pár ukázek. V těch mých ale zdaleka neuvidíte všechno, co Canva dokáže.

je-cas-slavit

Dj gyd revival

tamarki-priklad-1

Folk & Sons

Ocitli jste se taky někdy v situaci, kdy jste potřebovali vyrobit třeba dárkový poukaz a “lepili” jste to různě ve Wordech a Malování? Napište mi, jak vám to v Canvě šlo.

Střídmé oko přeji!

 

Může se vám také líbit

28 komentářů

 • Odpovědět Blanka 28.1.2016 at 16:14

  neskutočne ti za túto stránku ďakujem 🙂 ja som bola presne tá, čo to pasovala do Wordu 😀 😀 😀

 • Odpovědět ZITA 1.2.2016 at 21:14

  Tak ked toto zvladnem, tak som trochu postupila. Zajtra si to vyskusam, ked bude viac casu. Pekny blog,

 • Odpovědět Petra 9.4.2016 at 11:23

  Dobrý den, Markéto,
  díky za bezva tip! Jen by mě zajímalo, jestli vám program pracuje také tak pomalu nebo je chyba na mé straně? 🙂 U ostatních programů problém s rychlostí nemám, tak nevím… Díky!

  • Odpovědět TAMARKI 11.4.2016 at 8:24

   Petro, nikdy jsem s Canvou problémy neměla. V podlední době se mi to ale stává taky, což je následkem její velké popularity. Buď pracuje pomalu, nebo se mi objeví hláška, že je právě připojeno velké množství uživatelů a mám to zkusit později. Záleží hodně na denní hodinu, ve kterou na Canvu jdete. V Americe je velmi oblíbená, takže pokusit se tam jít v době, kdy naši protinožci nemají špičku. Tak snad se dočkáme u Canvy nějakého rozšíření kapacit, když zažívají takový boom 🙂 Hezký den.

 • Odpovědět Marcela Pokorná 28.4.2016 at 17:23

  Hezký den . Máte pěkně udělané stránky . Canva tam jsem zaregistrovaná již hodně dlouho . Nějak se mi nedařilo , nyní jsem zase začala zkoušet , nejde mi to , jakmile si dám text vždy se mi rozhodí a nevím co s tím . Správně bych měla publikovat ale nevím jak . Měla by jste pro mne radu ? Děkuji Marcela.

  • Odpovědět TAMARKI 28.4.2016 at 18:03

   Hezký den paní Marcelo. Vložíte textový rámeček a dvojitým poklikem myši vkládáte text. Velikost rámečku i písma je předvolena, ale Vy si ji můžete změnit. Pokud chcete dát více textu, je potřeba rámeček roztáhnout. Roztahujete tak, že když kurzorem najedete do rožku, stane se Vám z něj šipka a potáhnete. Pokud ale vkládáte více textu pod sebou a chcete použít různé velikosti písma, vložte si raději více textových rámečků. Pak s každým pracujete samostatně. Když najedete na okraj rámečku kurzorem a stane se z něj do všech stran ukazující šipka, můžete s rámečkem pohybovat.
   Snad jsem pomohla. Nevím přesně, co Vás trápí. Zbytek už je asi o zkuoušení.
   Ať se Vám daří.

 • Odpovědět Marcela Pokorná 29.4.2016 at 14:18

  Hezký den , děkuji , moc jste mi pomohla . Už se mi to daří . Ráda s tím budu pracovat ale vždy se mi předtím rozhodila písmenka . Ale nyní jste mi poradila a je to prima .

  • Odpovědět TAMARKI 29.4.2016 at 15:47

   Tak to jsem ráda, že jsme našly, co Vás trápilo. Ať se Vám daří.

 • Odpovědět Kristýna 2.5.2017 at 0:26

  Zdravím,
  a nemáte problém s českým písmem? Zdá se mi že Canva nezná český jazyk, tudíž se znaky s diakritikou zobrazí v jiném formátu než ostatní znaky. Lze to prosím nějak změnit nebo nahrát fonty v české verzi?
  Děkuji a radu

 • Odpovědět Ála 20.5.2017 at 19:48

  Hezký den, i já objevila Canva stránky..při hledání odpovědi jsem narazila na Vaše úžasné stránky ♥Ráda bych poprosila o radu – jak výsledný obrázek uložit, to se mi prostě nedaří..tedy pokud ho chci zdarma? Děkuji za radu a přeji krásné dny ♥

  • Odpovědět TAMARKI 31.5.2017 at 13:20

   Álo, po vytvoření obrázku rozbalíte v levém horním rohu ikonku FILE, dáte SAVE a pak v pravém horním rohu dáte stahovat DOWNLOAD. Vyberete formát, ve kterém ho chcete a hotovo. Hezké léto přeji.

 • Odpovědět Jana 5.6.2017 at 19:08

  Díky moc za nasdílení, přínosné 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 8.6.2017 at 9:43

   Takové manuály jsou pro mě porod, ale jsem ráda, že to posloužilo.

 • Odpovědět Hanka 23.11.2017 at 11:03

  Díky za super článek, moc mi pomohl, nemám ráda komplikované programy v kterých nemumím a jsou zbytečně složité, takhle si člověk jednoduše vytvoří super věc!

  • Odpovědět TAMARKI 27.11.2017 at 13:59

   Hanko, jsem ráda, že to bylo k užitku. Přeju spostu zábavy s Canvou. 🙂

 • Odpovědět Dominika 8.12.2017 at 15:34

  Dobrý den, ráda bych se zeptala zda se dá v neplacené verzi nějak ovlivnit kvalita tisku? Když si vytisknu vytvořený obrázek 12x7cm je celý rozpixelovaný i když v canvě se zobrazuje jasně 🙁

  • Odpovědět TAMARKI 11.12.2017 at 8:22

   Dominiko, zrovna tenhle týden jsem řešila stejný problém. Tiskla jsem si propagační materiál na offline prodejní akci a při exportu do doporučeného formátu jpg a png se mi to ošklivě zkomprimovalo. Jako nejlepší vylezlo pdfko. Bylo na objem dat 4x větší a tisk se v profi tiskárně povedl.

 • Odpovědět Eva 12.2.2018 at 12:57

  Dobrý den,
  nedávno jsem také propadla Canvě, myslím, že jsem se docela slušně zorientovala, jen mi chybí, jak udělat pod text na fotce ještě podklad, který text zdůrazní a je trochu průhledný. Dělám to přes různá textová okénka, ale je to způsob dost našišato a neumím obdélník, určitě to jde jednodušeji. Jde mi o ten tyrkysový poloprůhledný pruh, co máte na fotce s tím DJ GYD. Jak takovýhle podklady pod písmo na fotce dělat co nejjednodušeji? Umím kolečka a pod, co jsou v tvarech, průhlednost taky umím, ale obdélník jakýchkoliv rozměrů neumím udělat. Neporadila byste prosím? Zkouším to od rána googlovat, ale nikde jsem nenašla. Moc díky, Eva

  • Odpovědět TAMARKI 20.3.2018 at 9:49

   Evo, zdravím Vás. Obdélník uděláte roztažením čtvrce, který najdete úplně jako první v záložce Elements, Shapes.. No a sytost (průhlednost) si nastavíte šoupátkem, které je ukryto v pravém horním rohu pod ikonou Transparency. Mějte se fajn. 🙂

 • Odpovědět Anna 30.3.2018 at 16:31

  Dobrý den, také moc děkuji za inspiraci pro práci s editorem Canva. Je báječný, kreativní…naprostý souhlas s přirovnáním s cukrárnou :-)). Jen se chci zeptat na dotaz, který tady v diskuzi už padl vidím, ale chybí odpověď. Týká se písmen s diakritikou, jestli jsou některé fonty pro toto uzpůsobeny, vidím, že ukázky, které na této stránce prezentujete, obsahují i písmena s háčky a čárkami. Děkuji za radu.
  A přeji hezké jarní dny.
  Anna

  • Odpovědět TAMARKI 30.3.2018 at 20:35

   Anno, tak už to s tou naší češtinou chodí – ne všechny fonty jsou i češtině. Sposta těch krásných na diakritická písmenka nemyslí. Je potřeba najít takový, který češtinu podporuje. V levém horním rohu aktuálního listu je ikona na výběr. Je dobré do aktuálně tvořené grafiky vložit textový rámeček, vepsat text a pak překlikávat mezi fonty a vidíte hned, zda podporuje diakritiku. Nevím o tom, že by se do Canvy dal nahrát font, který Vám tam schází.

 • Odpovědět Martina 26.6.2018 at 19:31

  Dobrý večer, moc díky za rady, teď zkouším a je to super. Jen jsem se chtěla zeptat jak si nastavím formát A4, popř. jak můžu změnit na šířku A4, abych to mohla dát i do tisku?
  A ještě jeden dotaz…..když se odhlásím, a přihlásím třeba druhý den, najdu tam ty návrhy někde nebo to musím vždy dodělat a uložit si k sobě na PC, protože to po odhlášení z Canvy zmizí?
  Předem díky za odpověď, Martina

 • Odpovědět Michaela 31.7.2018 at 13:47

  Je to pecka 🙂 Škoda, že jsem o Canva nevěděla dřív…… , ale právě jsem objevila a jsem nadšená.

 • Odpovědět Hana 14.9.2018 at 12:11

  Chtěla bych se zeptat, pokud si vytvořím razítko nebo nějaké logo a nechci tam mít bílý podklad jen to razítko, jak to udělat. Myslela jsem, že když to stáhnu v Png, tak to bude ok, ale není ten bílý podklad je tam pořád.
  Děkuji Hana

  • Odpovědět TAMARKI 14.9.2018 at 12:27

   Hano, bohužel je nutná úprava v nějakém kreslícím programu nebo logo vytvořit znova v Canvě.

  Komentujte článek