Dekorace do bytu inspirace

DIY keramická lampa

16.3.2017

Tenhle nápad s keramickou stolní lampou mám v šuplíku už dlouho, stejně jako spoustu jiných. Dnes jsem se ale utrhla od výroby závěsných houpacích křesel, který už konečně najdete na mém eshopu a pustila jsem se do toho. Stačilo vytočit číslo mého osobního elektrikáře s prosbou o „technickou“ a hurá na to.

S oteplováním se venku pomalu vytahuju nohy z deky a hřejícího polštářku a začínám pučet v podobě chuti do tvoření. Ta zima mě letos jaksi utlumila. Jsem tady ale zase v plné síle, což by mohlo znamenat příslib častých postů tady na blog.

Než se pustím do popisu výroby lampičky, měla bych říct, že se jde o tři základní kroky.

Krok první – výroba keramického podstavce

Vy kdo zavítáte častěji už víte, že v místní ZUŠ navštěvuju večerní výtvarné kurzy pro dospělé. Tam máme možnost si dle libosti vyzkoušet všemožné výtvarné techniky a keramiku tu já miluju. Vlastně baví mě všechno, ale keramika to je láska.

Takže tam vznikl podstavec. Koupila jsem si na něj tmavě hnědou, až skoro černou hlínu. Běžně se používá okrová, ale pro tento záměr jsem si v místním obchodě výtvarných potřeb koupila tuhle tmavou. Vyválela jsem si pláty asi 8 mm tlusté a vykrájela jeden velký obdélník, čtyři postranní a jeden středový (uvidíte na fotkách dál). Ten středový proto, aby se mi horní plát při pálení nepropadl, čili podpírá středovou část velké plochy. V tomto středovém podpěrném obdélníku jsem udělala díru na protažení kabelu. Tím jsem si zajistila jeho fixaci. Na jedné z bočních částí jsem vespod vykrojila ještě malý oblouk. Tudy půjde kabel ven. Strany jsem natřela šlikrem (blátíčko z hlíny) a všechno do kupy spojila. Poslední díra přišla na horní plochu.  Tou bude procházet kabel nahoru na připojení objímky. Průměr této díry by měl být něco mezi dvěma až třemi centimetry.

POZOR! Ledabylé otrhané hrany a nepřesnost při lepení byl záměr. Chtěla jsem docílit surového vzhledu. Ten jsem ještě podpořila nerovnoměrným poléváním bílou glazurou. Abych dala vyniknout černé hlíně, mokrou houbičkou jsem setřela glazuru ze všech hran.

Pokud nechodíte do žádného výtvarného kurzu, nezoufejte. Zapátrejte na internetu. Takřka v každém městě jsou dílny, kam je možné nárazově přijít a něco si z hlíny vyrobit. Příkladem mě napadá třeba zlínská mojedilna.eu. Tam si s holkama u kávy a domácího dezertu můžete takový podstavec za dvě návštěvy zmáknout.

Krok druhý – nákup keramické sošky v bazaru

Na dekoraci lampy jsem si namyslela nějakou sošku. Po bazarech, blešácích a zastavárnách se jich válí hafo a bývají za hubičku. Mě se asi před šesti lety podařilo ulovit tři nerozlučný opice. V plánu jsem měla je po prvním výpalu podstavce je polít taky glazurou a nechat vypálit s ním. To mi ale zhatil špatný odhad materiálu, ze kterého jsou opice vyrobeny. Jde o nějakou bezvýpalovou tvrdou hmotu – snad sádra?

Vypalování glazury tak proběhlo bez opic. Nevadí. Pokud si nejste jistí materiálem sošky, nezoufejte. Soška se na hotový podstavec nechá přilepit kvalitním lepidlem.

Krok třetí – samotná elektromontáž lampičky

Tahle část mě bavila stejně tak, jako ty předchozí. Mám totiž takového osobního elektrikáře na telefonu. Nakoupila jsem si jednoduše veškeré příslušenství na eshop.textilnikabel.cz. Tady najdete všechno potřebné na jednom místě a jsou rychlí. Já potřebovala:

  • asi metr a půl textilního bílého kabelu dvouvodičového (záleží na tom, jak dlouhý ho chcete mít)
  • jeden základ žárovkové objímky
  • měděnou ozdobnou objímku
  • efektní žárovku Edison
  • bílý lodičkový vypínač
  • vidlicovou zástrčku

Poslala jsem mu fotku a po telefonu mě navedl, který drátek kam patří. Z toho je zřejmé, že není čeho se bát. Zvládla jsem to já po telefonu, zvládnete to i vy. Zejména, když mám pro vás fotonávod krůček po krůčku. Tak jdeme na to.

Jako první jsem rozšroubovala lodičkový vypínač.

Z jednoho konce kabelu jsem sundala vrchní bužírku. V té se ukrývají dva dráty. Hnědý a modrý. Ten modrý přijde na stranu, kde šroubky jsou dál od sebe a mezi nimi se ukrývá plíšek, který obvod rozpojuje. (odborníci prominou špatnou terminologii)

Asi 2-3 mm obou drátků jsem obnažila. Šroubky jsem povolila a vsunula do nich obnažené drátky. Před tím, než z nich ale bužírku odříznete, nejprve si vložte drátky dovnitř a odměřte.

Přitáhněte šroubky. První polovina vypínače zapojena.

Na dalších obrázcích vidíte útroby keramického podstavce. Kabel, na jehož konci už máme přišroubovaný vypínač teď zakrátíme na požadovanou délku. Takže protáhněte kabel nejprve vnitřním otvorem a odtud pak horní objímkovou dírou ve směru zevnitř ven.

Nastavte si délku, jakou chcete mít vypínač od podstavce. Zbytek kabelu jdoucího objímkovou dírou nahoru zastřihněte asi na dva centimetry. Zbytek kabelu odložte stranou. Budeme poté navazovat na vypínač z opačné strany (té, co jde do zásuvky). Při tříhání textilního kabelu si vždycky nejprve omotejte v místě střihu kabel lepící páskou. Vyhnete se tak otravnému třepení opletu.

Základnu otočte nahoru. Povytáhněte si kabel ven a navlečte na něj propriety v pořadí, v jakém jsou na další fotce. Konec kabelu zase obnažte.

Jako první přišroubujte bílou koncovku k horní části černé objímky.

Obnažené konce drátků přišroubujte k vnitřní části objímky. Kam který drátek přijde jsem popisovala v tomto článku o DIY závěsném lustru z dřevěných korálků.

Jakmile máte drátky připevněny k útrobám objímky, přišroubujte spodní část černé objímky. Teď je objímka kompletně zapojená. Vsuňte černou objímku do ozdobné měděné.

Vykoukne na vás závit.

Ten sešroubujete s horním bílým zakončovacím čudlem.

Spodní část měděné objímky natřete lepidlem na kov. Já nedám dopustit na UHO lepidla. Dávejte při tom pozor, abyste lepidlo nenanesli blízko okrajů a po přitlačení na podstavec vám nevykouklo. Detaily, ty detaily! 🙂

Objímku přitlačte a zatižte až do úplného zatvrdnutí lepidla. Mezitím můžeme pokračovat v zapojování vypínače. Zbylý kabel zapojíme z jeho druhé strany a to barvou na barvu.

Už jsme skoro hotoví. Na konec kabelu teď přidáme zástrčku. Rozšroubujte ji a obnažte kabel a oba drátky, jak už jsme to dvakrát dělali. Kabel přichytnete černým mostkem se šroubky.

A teď dobrá zpráva: je jedno, který drátek přijde do které tyčinky. Jednoduše přišroubujte oba konce obnažených konců bez bužírky do dírek tyčinek.

Sešroubujte zástrčku. Elektrikářskou máme za sebou. Takto by to mělo celé dopadnout.

Do objímky našroubujte žárovku. Já jsem vybrala Edisonku. No není to úsporka, ale ty efekty! Jednak je z jemně kouřového skla a navíc po rozsvícení dělá zajímavý efekt. Svítí teplým, oranžovým světlem a kapánek přitápí.

Teď už zbývá jen přilepit sošky. V mém případě opice. Já je tam ještě úplně nepřilepila, protože se zatím kochám jen čistou krásou keramického „surového“ podstavce s mědí a s něžností žárovky. Tak tady je, naše opičí stolní lampička – náladovka.

No a navečer nám do jídelny zasvítilo sluníčko, tak jsem v tom červeném světle neodolala zachycení lampy „nahé“.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Uf, tak to je všechno. Tenhle projekt, to je něco na mě. Jestli něco nejsem, tak je to ztělesnění trpělivosti. Musím mít všechno hotové hned, jak se to táhne, většinou to zkončí v propadlišti. Není divu, že z lampy mám velkou radost.  Jestli se pustíte do výroby něčeho podobného, budu moc ráda, když mi pak pošlete fotku výsledku.

Teplejších dní přibývá, na zahrádce mám skluz se sadbou hrášku  a chystáme se pořídit čističku vzduchu. Máte někdo s nějakou značkou zkušenosti?

Děkuju, loučím se.

Může se vám také líbit

15 komentářů

  • Odpovědět Lucie 16.3.2017 at 11:22

    Tedy elektřiny já se bojím, ale musím říct, že to vypadá dobře. Osobně se mi líbí moc samotná keramika s žárovkou a ta možnost tam pokaždé naaranžovat k nasvícení a vytvoření určité atmosféry jinou věc.. Bych tam tu sošku nelepila :), Lú.

    • Odpovědět TAMARKI 20.3.2017 at 17:41

      Luci, aji já jsem to taky nakonec konstatovala. Aranžovat pak můžu do aleluja. ?

  • Odpovědět Alena Vyskočilová 16.3.2017 at 13:20

    Fantastické, na surovo, podľa môjho gusta!

    • Odpovědět TAMARKI 16.3.2017 at 13:24

      Že? Aji já to tak vidím. Čím dál častěji.

  • Odpovědět Jana 16.3.2017 at 14:24

    Téda, Marki! Toto je snad úplně nejlepší DIY co jsem u tebe četla, hlavně mi to čte moje myšlenky, nebo moji touhu vyrobit lampičky a světla k nám domů, opravdu velké díky za skvělý, podrobný návod, hlavně to, jak to celé napojit „na drátky“. papa, jana

    • Odpovědět TAMARKI 20.3.2017 at 17:29

      Jani, tak šup na to. Teď už víš jak a my čekáme, čím nás překvapíš. ?

  • Odpovědět Lucie 18.3.2017 at 17:19

    Marki, obdivuji tu elektrikařinu! 🙂 Moc povedené. L.

    • Odpovědět TAMARKI 20.3.2017 at 17:27

      Luci, ta elektrikařina byla na tom asi to nejjednodušší, ale dík. ?

  • Odpovědět Iva Valová 19.3.2017 at 18:54

    Senzace. Jsi nejvíc nejšikovnější! Těším se už teď moc na další nápady. 🙂

    • Odpovědět TAMARKI 20.3.2017 at 17:26

      Ivuško, ty jsi zlato. Smekám nazpátek a děkuju.

  • Odpovědět Bára 20.3.2017 at 20:21

    Markét, to super nápad! Už déle přemýšlím, že bych si vyrobila vlastní lampičku a pravidelně chodím na keramiku, takže potřebuji nové nápady! Děkuji opět za další perfektní inspiraci. 🙂

    • Odpovědět TAMARKI 21.3.2017 at 11:58

      Báro, perfiš. Keramické kroužky jsou fantastické, tak ať se dílo podaří!

  • Odpovědět Iva Baltaretu 24.3.2017 at 14:54

    Marki, je to dokonalý. 🙂 A ten popis sestavení ukládám. Krásné dny, Iva

  • Odpovědět Lucie 17.4.2017 at 11:45

    Úžasné. Prosím vás, nevzpomenete si jak široký kabel jste použila?

  • Komentujte článek