Doplňky & dekorace

DIY levandulové pytlíčky po celém bytě

9.8.2016

Na zahradu k posezení jsem předloni vysadila malý záhon levandulí. Kromě toho, že krásně voní, měly by odrazovat mouchy a komáry. To úplně nepotvrdím, ale levandule teď odkvétají a tak to chtělo sestříhat.

Takže jsem vzala nůžky a šla se s desítkami čmeláků poprat o květy.

Z malého záhonku jsem sklidila dvě bedýnky naštosovaných hromádek stonků s květy. Na jednom keři jsem nechala ještě čmeláky dopaběrkovat, sklidím později. Většinu jsem dala našemu dědovi, který si je chce pověsit do špajzu. Motivace je jasná.

Květy musejí dobře proschnout

Nechala jsem je pár dní proschnout na balkóně pod stříškou. Kuchyň jsem pak pěkně zaneřádila olupováním suchých květů ze stonků.

diy-vyuziti-levandule-pytlicky-proti-molum-aromaterapie-vonne-tamarki-3

A co s nimi teď?

Namyslela jsem si levandulové pytlíčky do šatní skříně, do špajzu, do bedýnky s ořechy a taky nějaké mazlíky dětem do postele.

Pytlíky do šatní skříně a spíže

I přesto, že budou některé „jen“ viset ve skříni a spižírně, měly by trochu vypadat. Takže jsem z bavlněné fáčoviny (nebo jak se to přesně jmenuje) natrhala stejně velké obdélníky. Je to takový ten řídce tkaný škrobený materiál, který se prý používá na spodničky krojových sukní (jestli si vzpomenete, vepište to prosím pod článek do komentáře). Dobře se trhá a je zpracovatelný jen předtím, než se namočí a škrob se z něj odplaví. Pak už je to jen pavučinový hadřík. Ale je možné použít jakoukoliv látku. Mně se líbilo, že levandule v tomto materiálu prosvítá.

diy-vyuziti-levandule-pytlicky-proti-molum-aromaterapie-vonne-tamarki-11

Na dva obdélníky jsem pak přišila tlustčí bavlněný provázek.

diy-vyuziti-levandule-pytlicky-proti-molum-aromaterapie-vonne-tamarki-12

Tím jsem je spojila, pak po bocích a vespod sešila a vsypala květy.

diy-vyuziti-levandule-pytlicky-proti-molum-aromaterapie-vonne-tamarki-10

diy-vyuziti-levandule-pytlicky-proti-molum-aromaterapie-vonne-tamarki-13

Teď už jen sešít. Nahoře se tím vytvořilo očko na pověšení. V šatně to vonělo tak, že jsem z ní musela v první vlně utéct před migrénou.

diy-vyuziti-levandule-pytlicky-proti-molum-aromaterapie-vonne-tamarki-4

 

diy-vyuziti-levandule-pytlicky-proti-molum-aromaterapie-vonne-tamarki-6

diy-vyuziti-levandule-pytlicky-proti-molum-aromaterapie-vonne-tamarki-1

Jeden mezi ořechy

Blíží se sklizeň ořechů, takže se mi budou hodit i pytlíky do bedny s ořechy. Uvidím, jestli to zabere, protože molové se někdy nechají pozvat na jakkoliv aromatickou hostinu. Já třeba dávám proti molům do sušeného ovoce bobkové listy a zatím dobrý.

Kousek bílé bavlny jsem počmárala gelovým perem na textil. Jako vzpomínku na babičku jsem na ni připsala její legendární hlášku.

diy-vyuziti-levandule-pytlicky-proti-molum-aromaterapie-vonne-tamarki-2

Pár voňavých mazlů do postýlek

Minulý rok vznikly z mých linorytů ve výtvarném kurzu i nějaké tisky na textil. Pár mi jich zbylo po šití dekorativních polštářků, které je možné ulovit na mém e-shopu. Jeden tisk jsem teda použila a ušila nového „muchlánka“ Elence. Ten první už byl dost jetý, protože sušil všechny slzy, utíral pláčový sopel a upocené dětské ručky celý rok. Byl tady, když tu nebyla maminka a tak ho nešlo bez náhrady vyhodit.

Králíka jsem vystříhla, tvar na bílou bavlnu obkreslila, sešila po rubu a obrátila. Nejprve jsem dovnitř vložila malou kapsičku s levandulí a pak vycpala umělým vláknem do plna. Sešít otvor v ruce. Hotovo.

diy-vyuziti-levandule-pytlicky-proti-molum-aromaterapie-vonne-tamarki-7

diy-vyuziti-levandule-pytlicky-proti-molum-aromaterapie-vonne-tamarki-8

diy-vyuziti-levandule-pytlicky-proti-molum-aromaterapie-vonne-tamarki-9

Vy si ale i bez linorytu a uměleckých vloh můžete jakýkoliv motiv  přenést na textil formou „domácího tisku levandulovým olejem“ , který jsem popisovala v jednom starším článku. Pokud vlohy máte, můžete něco namalovat barvami nebo gelovým perem na textil. Do dětské postýlky nedoporučuju mazla napěchovat jen levandulí. Nejsem sice odbornice na aromaterapii, ale děti nesnesou bylinek tolik, co my dospělí.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Levandule na tisíc způsobů

Někomu stačí sušená kytice levandule do vázy. Takový lapač prachu ale není nic pro mě.

Napřesrok se chystám zpracovat je do sirupu.  Letos ale z levandulového soudku stačilo.

A co z ní děláte vy?

Může se vám také líbit

4 komentáře

 • Odpovědět Marcela - Nordic Passion 9.8.2016 at 18:59

  Market, bezva napad. Ten zajickovy polštářek by se libil i mne:-). Ja zkousela sirup, byl dobry, ted uz mi ale zkvasil:-(. Jeste se chci pustit do levandulových mydel. Snad se zadari,bude to první pokus. Hezky den. M.

  • Odpovědět TAMARKI 9.8.2016 at 20:08

   To s tím sirupem mam taky strach, Marcelko. Letos jsem nadelala spoustu bezinkoveho a par jsem zkusebne zvrchu zakapla slivovici, tak uvidime. Vidis, mydlo by mohlo byt super. Mozna jeste zkusim.pa

 • Odpovědět Katka 25.2.2017 at 14:01

  Krása, hned jak budu mít více času, pustím se do toho 🙂 Miluju vůni levandule.

 • Komentujte článek