Děti Dekorace do bytu inspirace Nábytek inspirace

DIY recyklované dětské sedací pytle

2.10.2016

Téma DIY sedacího vaku „za hubičku“ tu už bylo, vím. Jenže s rekonstrukcí obývacího pokoje a jeho následného vybavení jsem přemýšlela, na čem budou sedět děti u ranních víkendových pohádek. A dětské sedací pytle jsou celkem prostorově úsporné (na rozdíl od křesel), mobilní, parádní na blbnutí a prcci v nich samo i rádi sedí. 

Už dlouho jsem pátrala po pěkné a pevné látce, ze které bych vaky ušila. To je u mě ale běh na dlouhou trať, protože ze svých představ nerada slevuju a ne všechno se bude do obýváku hodit. Mramorovanou látku v metráži jsem nikde na netu nenašla. Ale! Já mám snad hrozný štěstí v sekáčích, protože jsem tam narazila na kvalitní bavlněný ložní povlečení s dezénem mramoru. Pecka!

V nejmenovaném velkoobchodě s nábytkem jsem si poměřila tvar dětského sedacího pytle a doma udělala střih. Takže jestli si chcete jeden takový taky ušít z látky, která se vám bude ladit se zbytkem interiéru, jdeme na šicí postup. Je to jednoduché.

Co budete potřebovat

 • svrchní látku
 • podšívkovou látku
 • vatelín (na zpevnění tvaru – nemusí být)
 • šicí stroj
 • velké pravítko
 • křídu na textil
 • střihový papír
 • kousíček kůže
 • zip o délce 35 cm
 • polystyrenovou výplň (balíkovou výplň)
 • špendlíky
 • tužku
 • kus pevné nitě

Postup výroby

Nejprve jsem si namalovala střih. Ten sestává ze tří trojúhelníků a jednoho kruhu. Kruh o průměru 60 cm jsem na střihový papír nakreslila pomocí špendíku, pevné nitě a tužky. Na tužku jsem přisukovala nit a 30 cm od tužky jsem přivázala špendlík. Ten jsem zapíchla a na střihový papír tužkou vykroužila spodní díl sedacího pytle. Rozměry trojúhelníkového bočního dílu jsem spočítala vzorečkem ze školy, který jsem teda z hlavy bolestivě dolovala. Nakonec jsem ale našla bezvadnou pomůcku, která vám při zadání kteréhokoliv z parametrů vypočítá všechny zbývající. Tzn., že do rámečku kalkulačky zadáte třeba průměr (d) a ihned se vám vyskočí výsledek obvodu kruhu, obsahu, atd. Tuhle pomůcku pro lenochy najdete tady.

Pro náš kruh dělá obvod 188,5 cm, což děleno třemi díly je cca 63 cm. Takže základna trojúhelníku na vak bude i s přídavky na švy asi 65 cm. Výšku bočního dílu jsem si určila na 80 cm. Spodní část (tu, kterou budeme přišívat ke kruhu) jsem ještě lehce zakulatila, abych pytli dodala trochu objem. Stejně tak můžete udělat obloučky na zbylých stranách trojúhelníku. Já nechala rovné, jak je patrné z fotek.

diy-sedaci-vak-pytel-detsky-mramor-navod-siti-tamarki-1

Svrchní mramorovou látku jsem před stříháním podložila ještě pevnou bílou látkou, aby pytel držel tvar a neprosvítala polystyrenová výplň. Jeden z bočních dílů, na kterém budou prcci sedět, jsem dokonce použila i vatelín, aby bylo sezení měkké.

Vystřihla jsem tedy tři kusy bočních dílů a jeden spodní kruhovitý. Protože na spodním dílu bude i zip kvůli plnění, bylo potřeba, aby v jeho polovině byl šev. Využila jsem švu původního ložního povlečení, ze kterého jsem šila. Kus švu jsem v prostředku vypárala, všila skrytý zip a na jeho konec přišila ještě kožený trojúhelníček, kde bude schovaný jezdec, aby mi nepoškrábal parkety.

diy-sedaci-vak-pytel-detsky-mramor-navod-siti-tamarki-2

Když máme všechny čtyři díly připravené, sešijeme je. Začneme bočními díly a jejich bočními švy. Sešila jsem k sobě první dva a poté tyto dva na spodní díl. To proto, abych mohla ještě manévrovat, kdyby mi obvod kruhu se sešitými díly nepasoval přesně. Byla to ale zbytečná obava. Přišila jsem díl třetí. POZOR! Před přišíváním posledních švů si rozepněte zip, abyste po sešití měli kudy pytel obrátit rubem dovnitř.

diy-sedaci-vak-pytel-detsky-mramor-navod-siti-tamarki-3

No a teď už jen pytel „nasytit“. Plnila jsem zase recyklovanými polystyrenovými kousky, jak jsem psala už v článku o velkém sedacím vaku. Mám toho výplňového balíkového materiálu nasysleno celkem dost, takže zase odlehčuju té naší planetě.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

diy-detsky-sedaci-vak-pytel-mramor-13

diy-detsky-sedaci-vak-pytel-mramor-18

diy-detsky-sedaci-vak-pytel-mramor-22

diy-detsky-sedaci-vak-pytel-mramor-14

diy-detsky-sedaci-vak-pytel-mramor-15

diy-detsky-sedaci-vak-pytel-mramor-17

diy-detsky-sedaci-vak-pytel-mramor-16

diy-detsky-sedaci-vak-pytel-mramor-19

diy-detsky-sedaci-vak-pytel-mramor-20

Klasicky se nám to focení zase zvrhlo.

diy-detsky-sedaci-vak-pytel-mramor-21

Jeden sedací vak máme navíc

A protože mi z té krásné mramorové látky vyšly dětské sedací vaky tři a děti máme dvě, jeden dávám k dispozici ve svém obchůdku. Kdybyste měli pocit, že jej musíte mít, protože je to recyklovaný výrobek a ty milujete stejně jako já, stačí pár kliknutí. Dyť víte. 🙂

Přeju Vám pěkný začátek podzimu a cit v noze u šicího stroje. Recyklaci zdar!

Může se vám také líbit

10 komentářů

 • Odpovědět Danka 2.10.2016 at 21:35

  Skvělý nápad a díky za postup. Zrovna malému předělávám pokojík. Sedací vak tam bude určitě potřebovat 🙂 Hezké podzimní dny D.

  • Odpovědět TAMARKI 3.10.2016 at 9:03

   Danko, bezvadný, ať se podaří. Jsem zvědavá na výsledek celého pokojíku.

 • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 3.10.2016 at 7:38

  Nadherna latka a dokonala prace. M.

 • Odpovědět Hanka K. 3.10.2016 at 9:41

  Zase krása! A štěstí na nádhernou látku!

  • Odpovědět TAMARKI 3.10.2016 at 10:39

   Ano, Hani, to byla opravdu klika v sekáči. Musíme chodit s očima dokořán. Hezké věci jsou všude kolem.

 • Odpovědět Iva 3.10.2016 at 10:27

  Marki, já to prošvihla? Jakože fakt? Je úžasnej a za takovou cenu! Takže příště se vyplatí na články kliknout hned a ne si je jen uložit na potom. No každopádně krásný jako vždycky… Iva

  • Odpovědět TAMARKI 3.10.2016 at 10:38

   Jejda, Ivuš, to je mi líto. Pytel se prodal hned po publikaci. A děkuju, taky z nich mám velkou radost, nejen děti. 🙂

 • Odpovědět Petula 3.10.2016 at 13:44

  Povedené a ano,mate se sekáčem neuvěřitelné štěstí? Moc se mi vaky libi.My mame doma kozenkovy,ale strasne studi a v lete zase hreje,tak mu asi usiju nejake „pyzamo“??

  • Odpovědět TAMARKI 5.10.2016 at 15:12

   Peťule, ty koženkové jsou nabízejí právě ve všech nábytkových obchodech a ten materiál taky nemám ráda. Navíc jsou v nabídce z mého pohledu strašné barvy..

  Komentujte článek