Doplňky & dekorace

Florária se sukulenty a kaktusy

14.12.2017

Na článek jsem se moc těšila, protože sukulentům a kaktuskům jsem pár let zpátky propadla a sázet je do takových skvostů je radost.

Vlastně jsem původně lovila na internetu jen vitrážový adventní svícen a s tím jsem na Fleru narazila na SKLOPLUS. Šikovná paní Marta Štaglová precizně vyrábí florária (aerária) nejrůznějších tvarů a v různých barevných provedeních – černé, měděné a stříbrné.

Já jsem si objednala jedno vysoké černé a druhé menší ve tvaru diamantu v provedení měď. Obě jsou krásné už jen prázdné.

Trochu se mi tady zkomplikovalo shánění okrasné kamínkové drtě v bílé barvě do černýho florária. Nakonec jsem po oběhání všech květinářství kroměřížských i zlínských vzala ve zverimexu korálovou drť. Není úplně bílá, ale zato přírodní bez barvení.

Co tedy budete k ozázení aerária potřebovat

 1. florárium neboli aerárium (někdo říká taky terárko)
 2. sukulentní rostlinky
 3. substrát určený pro sukulenty
 4. okrasnou kamennou drť nebo drobné kamínky
 5. lžíci
 6. v případě kaktusů je dobré mít vekou pinzetu

Dnes jsem osazovala to menší aerárium. Jako kontrast k měděné barvě spojů vitráže jsem vybrala krásné omílané malé kamínky v barvě antracitové.

Postup osazování florária

Dno a část stran jsem vysypala tenkou vrstvou kamínků, aby ani zespodu nevykukoval substrát.

Kaktusky jsem vydělala z květináčků a odebrala jim zespod trochu starého substrátu. Položila jsem je na jejich místo do florárka a trochu lžící dosypala substrát. Ideální je manipulovat s kaktusy velkou pinzetou. Já ji neměla a ruce mám jak jehelníček.

Zároveň jsem dbala na to, aby substrát nešel na skleněné stěny florária. Ty jsem zase dosypala okrasnýma kamínkama. A tak jsem postupovala, dokud jsem nedošla až po hlavy kaktusů. Jako poslední přijde horní dekorační vrstva kamínků.

Dodekorovat můžete třeba mušlemi nebo většími kameny. Já jsem konečně využila mořské korály, které jsme si s Gydem přivezli z naší první dovolené. Dívejte na tu nádheru.

Dekorovala jsem střídmě. No a takhle to celé dopadlo.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Moc se těším, až se vrhnu na to druhý, větší, s černýma konturama. Použiju tu koupenou korálovou drť a přesadím do něj moje zanedbaný sukulentní chudinky z hostovského pokoje. Určitě jim to prospěje, protože v tomhle skvostným florárku už na ně stopro nebudu zapomínat. Předtím ale možná florárko dostane jen dočasnou vánoční výzdobu se svíčkou uvnitř, uvidíme.

Když přijely děti ze školky, moc se jim florárko líbilo. Tancovaly kolem něj jako vosy kolem limonády. Rostliny se jim začínají dostávat pod kůži. Bodejď, s naší padesátkou už to tu začíná džunglovatět a to prostě chtě-nechtě nasaješ …

A tady ještě pár obrázků florárií od paní Štaglové. Jedno hezčí, nežli druhé.

 

Může se vám také líbit

9 komentářů

 • Odpovědět Jitka 14.12.2017 at 20:05

  To by se mi líbilo 🙂 moc hezké

 • Odpovědět Lucie 14.12.2017 at 21:10

  Marki, moc povedené! 🙂

 • Odpovědět Daniel 15.12.2017 at 7:00

  kaktusy vyzaduji svoji peci a pochybuji ze se o ne umite starat tak jak se ma… jsem kaktusarem uz 10 let a vlastnim cca 600 kaktusu a sukulentu, kdyz vidim jak a do ceho je sazite tak se radeji ani neptam jak casto zalevate a co snimi delate pres zimu….

  • Odpovědět TAMARKI 15.12.2017 at 9:54

   Dobrý den, Danieli,
   děkuju za Váš komentář. Kaktusy už taky léta celkem zdárně pěstuju, ale přiznám se, že odbornicí nejsem. Kaktusy na zimu mají přijít do chladna a takřka nezalévat. Na jaře pak vytáhnout a začít přihnojovat.
   V tomto případě jsem si nebyla jistá, tak jsem si v květinářství nechala poradit, jak sukulenty do florária zasadit. Pokud byste ale pro nás měl odbornou radu zdarma, budu Vám i s mými čtenáři vděčná.
   Mějte taky hezké a klidné svátky.

 • Odpovědět Lucie 15.12.2017 at 10:33

  Ahoj Marki, budu zvědavá, dokud máš to nejmeší florárium?.. jinak vypadá to moc dobře, sama mám doma tři sukulenty až nějaký ten rok a daří se jim dobře i při mé laické péči.. to malé měděné mě „dostalo“, hodilo by se mi do pokoje. Ty velké jsem objevila na fleru, ale byt nenafouknu 🙂 Milý pátek, Lucka

  • Odpovědět Lucie 15.12.2017 at 10:33

   *odkud 😀

  • Odpovědět TAMARKI 15.12.2017 at 10:41

   Lucinko, obě mám od paní Marty ze SKLOPLUS. Mně jdou taky všechny kaktusy a sukulenty co mám už léta krásně, narozdíl od jiných pokojovek. ? Uvidím, jak se jim bude dařit. Kdyby jim to nevyhovovalo, nenechám je zajít a vymyslím to lépe.
   Promiň mi ten polštářek. Narychlo jsem se pak před marketem ve Zlíně rozhodla nejet tam s prázdnou a rozstříhala poslední zbytky látky. Klidně Ti ale Háčko odložím. Měj se pěkně a děkuju, že mi dáváš vědět, že tu jsi. ?

   • Odpovědět Lucie 15.12.2017 at 13:20

    Děkuji za odepsání Marki, tak víš co, odlož mi prosím prosím jedno Háčko, já se připomenu v novém roce, neboj nezůstane ti 🙂 Ten druhý, co mám teď jen chvilinku, daruji segře na Vánoce, bude to radost pro ni i pak pro mne. Jsem tu u tebe na blogu ráda, však víš.. ?

 • Odpovědět Dana 21.12.2017 at 23:07

  To vypadá dobře! Hezké Vánoce přeji….Dana

 • Komentujte článek