Děti Móda Šití

Kornout na sladkosti pro prvňáčka

30.8.2019

Tohle téma mám už dva roky v šuplíku. Po prázdninách jde Samíno do třetí třídy, ale tenkrát jsem mu na tu slavnostní událost po dvě noci vyráběla hustokrutopřísnej žraločí kornout. Jenže jako obvykle mi termín příspěvku protekl mezi prsty. Letos jde do první Eluší. Ona je tvořilka po mně, tak mě napadlo, že jí udělá největší radost, když ho vyrobíme společnými silami podle jejích představ. A to bylo dobrý rozhodnutí.

Téma kornouty pro prvňáčky může být na diskuzi. Když jsme před dvěma lety vedli streslého Samíka první den do školy, byl snad jediný, kdo ho měl. Mně to zaskočilo, jeho rozhodilo. Sam je citlivej, já tak trochu staromilec nostalgik. Než se ve třídě, kde nikoho neznal, rozkoukal, kokina nestihl rozdat a byly z toho slzy.  Na druhý den byla situace příznivější, všechno klaplo a Samík už se na mě tolik nezlobil.

Někdo může považovat kornout za vyčpělý zvyk. Mně přijde jako geniální icebreaker mezi dětmi. Samíno se za něj tenkrát styděl, protože v tom byl sám a on není zrovna průkopnickej typ. Ale dnes vytáhl zaprášeného žraloka a do třetí třídy povalí s kokinama pro kámíky..

Z výroby kornoutu pro Eluší byl nakonec celorodinnej workshop. Zapojil se i Samíno, byl důležitej, pozornej a zase je to vzájemně sblížilo.

Jednoduchý kornout pro školačku

Papírnictví mi zavřeli před nosem, čili jsem pracovala jenom s tím, co jsme doma měli. Ze sklepa jsem dotáhla starý velkoformátový kalendář. Několik listů z něj jsem stočila do velkého kornoutu a slepila Herkulesem. Eluší dostala na výběr buď krásný mentolový balící papír s drobnými bílými puntíky nebo obyč krémový papír (další starý kalendář) polepit krepovými růžovými a zlatými konfetami z oslavy narozenin. Sáhla opravdu nečekaně po růžové. Lepily jsme konfety, na zakrytí okraje jsem nalepila zbytek mašle od babičky. Namalovala si oblíbenou postavičku a cedulku se svým jménem. Vystříhla, nalepili jsme to všechno na předek kornoutu. Dostala zdobivou, ale podařilo se mi ji zavčasu stopnout (s citem samo), že v jednoduchosti je krása.

Radost pur. Ještě spíchnu na stroji látkovej pytlík , přilepím k hornímu okraji, naplníme a můžeme vykročit do další životní etapy.

Pytlík do kornoutu patří. Jednak omezí vnitřní kapacitu a líp se z něj mlsoty tahají.  Horní část pytlíku slouží jako deklík, aby se obsah nevysypal (prošila jsem tunýlek se šňůrkou). Šířka středního švu je o rozměru poloviny horního obvodu kornoutu. Ten jsem pak namazala Herkulesem a pytlík přilepila, pomáhaly kolíky na prádlo.

Na návod na žraloka se mě neptejte. Na detaily už si nevzpomínám, improvizovala jsem a byla to dřina. Dělala jsem ho podle fotky z Pinterestu.

 

Téma školní aktovky

Bez ohledu na to, jaký jsem vizuál a aktovky „tradičních“ a velmi tlačených značek mi přijdou otřesné, je tu mnohem důležitější faktor – váha aktovky. To máme potvrzené i lékařkou. Cítím tlak okolí, že TOPGAL je to nejlepší pro záda těch našich malých drobečků. Nemyslím. Kdo už děti ve škole máte, víte, kolik toho nosí denně na zádech. Zkoušela jsem si spočítat, kolik kilo by v poměru k tělu mého chlapa měla Samínova PRÁZDNÁ aktovka a držte se: 5, 69 kg! Plus pomůcky, svačinu a výbavu do kroužků, že jo.

Ten náš chroustek šel do školy s devatenácti kily vlastními a skoliózkou. Aktovky pro prvňáčky váží převážně od 1 do 1,3 kg! Tenkrát jsme pořídili TOPGAL, ale v průběhu roku jsme to fakt olitovali. Dvanáct set gramů prázdné aktovky je masakr.

Rozhodli jsme se na doporučení lékařky, že upřednostníme lehkou aktovku, bez rezignace na kvalitu a výztuhu zad. Kupodivu jsme našli i aktovky vkusné, praktické a dětem se líbí. Samy si je vybraly z námi nabídnutých modelů. 🙂

Jde o norskou značku Beckmann. Našetřili jsme do prasátka a Elence jsme koupili tuto a Samíkovi tuto. Není to přímo aktovka, je definovaný jako sportovní o objemu 16 litrů. Překvapilo nás ale, jak je prostorný (i třeťákovi bude bohatě stačit), praktický a robustní, přitom váží jen 0,54 kg. To je pro představu u dospěláka asi o 3 kg míň na zádech. A to se počítá. V batohu integrovaná síťka, která se připíná zvenčí a propocený věci z tréninku nesmrdí uvnitř. Za nutnost považuju taky možnost sepnutí ramenních pásů na prsou, aby aktovka z ramínek nesjížděla. Tenhle batoh má spínací popruhy dokonce dva, ten vyšší je na obou batozích ještě navíc pojízdnej, takže si výšku sepnutí na prsou dítě nastaví podle pocitu. Jsou krásný, propracovaný do posledního detailu a žádný šidítko. Taky je na něj záruka 4 roky. Beckmann není levná značka, ale zdravá dětská záda se počítají. Klasické aktovky mají taky, ale už jsou taky o něco těžší. Zbytečně. Po dvou letech zkušeností není potřeba mít aktovku plnou zipů, plastových blbostí a milion kapsiček, které aktovku jen zatěžují, fakt není.

My už můžem, září, pojď si.

Jestli máte taky tip na vkusné, lehké a kvalitní značky batohů, podělte se v komentáři, prosím. A tady už fotky kornoutů a aktovek.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Produktový fotky z eshopů:

T

Tady je vidět zmiňovaná síťka, je schovaná v kapisčce, stačí v případě potřeby připnout nahoře ke karabině. Boží nápad.

Dneska všechno. S dalším psaním vás zase pozvu do rachoty na na naší zahradě.

 

Může se vám také líbit

2 komentáře

  • Odpovědět Viki 31.8.2019 at 8:18

    Marketko, diky. Inspirativne ako vzdy a ja si ukladam, za dva roky to bude aktualne aj u nas. Fotky deti su krasne. Kornut je nieco, co poznam len z nemeckych filmov, u nas tato tradicia nikdy nebola. Uspesne vykrocenie do noveho skolskeho roka. Zdravi Viki z kurzu v Prahe.

  • Odpovědět Jana 1.9.2019 at 22:59

    Se zaverem aktovka x batoh naprosto souhlasim. U prvniho jsem to dlouho resila, nacitala recenze a poridila nam doporucovany „Mercedes“ mezi aktovkami Hama Step by Step, po par dnech noseni si syn stežoval, jak se mu špatně nosi, tlačí a bolí ho záda. Po reálném povážení samotné prázdné aktovky versus mého batohu na výlety a mého uvědomění si, že turistické batohy jsou konstrukčně dělány právě na dlouhé nošení s ohledem na zdravá záda, jsme koupili klasický turisticky batoh 16 litrů. Zpětně si říkám, jak jsem mohla být tak zaslepená a nekoupila ho rovnou, vždyť aktovky jsou konstrukčně samy o sobě hrozně objemné a na tak malé dětské tělo i hodně vyčuchují od zad a po zabalením dítětem je pak těžiště často daleko od zad.

  • Komentujte článek