Akce Inspirace

Na víkend do Berlína

6.7.2016

Tak, mám za sebou prodloužený v dovolenkovém módu v Berlíně. Bylo to báječné osvěžení pro mou okoralou výletní duši.

Součástí naší čtyřčlenné party byla Iva z blogu diyprojekty.blogspot.cz, Míša z hrajemesijinak.blogspot.cz a milá Lucka – učitelka teplické základní školy. S holkama jsme si bezvadně sedly.

CESTA A UBYTOVÁNÍ

Na cestu vlakem jsme vyrážely z Prahy ranním spojem. Na zpáteční jízdenky nabízely České dráhy akční cenu. Cesta EC vlakem trvala čtyři a půl hodiny, takže na Hauptbanhof jsme dorazily v pátek v jedenáct dopoledne.

Ke složení hlav Iva vybrala hotel Mikon Eastgate na strategickém místě asi 1 km od nádraží a zároveň kousek od centra. Byl to v podstatě obytný dům, do jehož části byl vpasován hotel. V nejvyšším patře se nacházela recepce, která plnila i funkci baru. Geniální byla jeho 24-hodinová služba. Z recepce byl vstup na zastřešenou terasu do vnitrobloku, namířenou na východní stranu. Ráno jsme tam snídaly na slunci, večer na ní seděly u stolu plného pochutin, které jsme si nakoupily cestou z města. K tomu pivo z baru, bylo to dokonalé. Ten typ pohodového, cenově dostupného hotelu bez kompromisu. Doporučujeme.

Za celý víkend jsme nevyužily služeb hromadné dopravy, celé dny jsme v poklidu prochodily.

PAMÁTKY

Co se týče ikonických historických památek Berlína, není jich mnoho, takže je za den zvládnete. Na mapách města, které zdarma dostanete v každém informačním centru, jsou tyto městské dominanty výrazně zakreslené.

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-1

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-2

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-5

 

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-12

 

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-11

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-13

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-20

V důsledku teroristických útoků na istambulském letišti v předchozích dnech a v kombinaci s probíhajícím fotbalovým šampionátem byla spousta veřejných parků a prostranství uzavřena. Němci jsou v tomto ohledu velmi obezřetní.

Co nedoporučuju, je navštívit Berlín v letních měsících. Berlíňané opouštějí teplem sálající město i z důvodu, že je všude samá rekonstrukce. Lovci pěkných fotek pláčou. Jako já. Byl celkem kumšt vyhnout se na fotce stavebním buňkám, lešením, mobilním zátarasám, plachtám a mobilním dopravním značkám. Někdy byla i celá památka do rekonstrukce přímo zahalena.

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-14

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-15

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-16

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-17

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-18

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-19

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-10

 

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-9

 

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-6

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-7

BERLÍNSKÉ SECOND HANDY

Byly jsme celkem zklamané. Na vyhlášené Kastannienalee máte možnost na několik sekáčů a vetešáren narazit, ale ceny jsou ve většině z nich za vlasy přitažené. Pokud ale přesto stojíte o levnou veteš (čti poklady), pak si určitě zajděte na legendární Flohmarkt.

BLEŠÁK

V neděli ráno začíná blešák v severovýchodní části Berlína, konkrétně u Mauer parku v Prenzlu. Cestou přes Bernauer Strasse jdete kolem zbytků Berlínské zdi a jeho pomníku. Těsně před Mauer parkem , kde se obrovský Flohmarkt koná, postávají i rodinky a na stolečcích nabízejí věci ze své domácnosti, které se rozhodli poslat dál. Já tam od malé holčičky koupila mojí malé kuchařce Elence textilní dortík.

Na blešáku samotném počítejte s minimem místa na pohyb. Blešák je totiž vyhlášený nejen pro místní, ale i turisty. Ale litovat nebudete. Najdete tady totiž nejen soukromé osoby, které rozprodávají své osobní věci za hubičku, ale taky stánky s handmade výrobky. Nejmíň výhodné jsou pak nákupy u přeprodejců (rumunské nebo polské národnosti) starých veteší, kteří nejsou ochotni smlouvat. Celkově shrnuto, berlínský blešák je sám o sobě zážitek. Já tam zase načerpala spoustu inspirace a přivezla si nějaký materiál na tvoření. Určitě bych se ale rozjela, kdyby před branami stály nějaké muly k pronajmutí.

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-26

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-27

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-28

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-29

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-31

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-32

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-33

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-34

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-35

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-36

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-37

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-38

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-39

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-40

JÍDLO

Berlín jako multikulturní město samozřejmě oplývá spoustou tématických restaurací, barů a bufetů. S holkama jsme dostaly tip na libanonskou restauraci BABEL na ulici Kastanienallee a byl to opravdový zážitek. Ve zmíněné ulici najdete taky množství vyhlášených vafláren.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Špatně se najíst v Berlíně – podle mého – vlastně není možné. Němci si na kvalitní jídlo, i co se týče těch do ruky, potrpí.

Dostaly jsme taky doporučení, zajít si v sobotu nebo v neděli na brunch, který má v Berlíně tradici. Za 8 – 10 Euro pak můžete jíst, co se do vás vleze. S našimi žaludky o velikosti dětské pěsti jsme ale na žádný nezavítaly.

SHRNUTO

Přesto, že jsme celý víkend od rána do západu slunce prochodily, Berlín by si zasloužil mnohem více času. Čas na kulturu, nákupečky i posedávání po stylových barech. Ale to zase příště. Tak na viděnou, Berlíne! Holky, děkuju, bylo to skvělé!

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-8

vylet-berlin-cestovatelske-tipy-rady-pruvodce-tamarki-4

Může se vám také líbit

10 komentářů

 • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 7.7.2016 at 10:07

  Teeeda, to je obsahly report. Uzasny. Nikdy jsem v Berline nebyla:-). Na blesaku jsem si vybrala sve favority uz jen takhle z fotek:-). Hezke dny. M.

  • Odpovědět TAMARKI 13.7.2016 at 9:59

   Berlín je určitě dobrá volba na výletování (zatím). Aktuálně – podle mého – možná o trochu nebezpečnější, než dovolená v Tunisku. Uvidíme další vývoj. Jinak z blešáku jsem byla odvařená. A Ty bys tam byla taky ve svém živlu..

 • Odpovědět Iva 7.7.2016 at 12:32

  Marki, to jsou krásný fotky a ten blešák:) Těším se na příště i na Tvoje DIY.) iva

  • Odpovědět TAMARKI 13.7.2016 at 9:59

   Děkuju, Ivuš. A já zase na náš další výlet 🙂

 • Odpovědět Evi 7.7.2016 at 15:30

  Krásně jste si to užily! A fotky s jeřáby jsou náhodou super! :))

  • Odpovědět TAMARKI 13.7.2016 at 10:03

   Evi, jeřáby jsem na některých fotkách vyloženě využila a vznikly bezva kontrasty – myslím. Ale většinu fotek mi ty plachty, buňky, ploty a značky znehodnotily.

 • Odpovědět Danka 7.7.2016 at 17:48

  Úplně jsem se tam ve vzpomínkách vrátila :-), jen na tom blešáku jsme nebyla. Prima atmosféra z výletu jde cítit i z těch fotek 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 13.7.2016 at 10:04

   Danko, měly jsme se opravdu prima. Při příští návštěvě Berlína určitě blešák nevynechej 🙂

 • Odpovědět Jak jsem vyráběla závěsné houpací křeslo | TAMARKI 18.7.2016 at 15:04

  […] mé víkendové návštěvy Berlína a jeho legendárního blešáku jsem si za 1 evropský peníz přivezla kus krásné a pevné […]

 • Odpovědět DIY podprdelníčky ze svetru a kožešiny | TAMARKI 20.10.2016 at 23:18

  […] Jenže moje „kostnatá zadek“ si žádá pohodlíčko a tyhle krásky potřebovaly podprdelníčky. Vyhrabala jsem svetry nakoupené v sekáčích, které na tento účel čekaly. Vybrala jsem ten světle šedý, Levis. A taky dětský kožešinový kabátek, který jsem za jedno Euro ulovila na berlínském blešáku. […]

 • Komentujte článek