Nábytek inspirace Akce Inspirace

Seriál rekonstrukce podlah: demontáž parket, betonování a nivelace

21.9.2016

Tak to vypuklo. Dnešní první fáze akce „nové podlahy“ byla rychlejší, než se na všech frontách  předpokládalo.

Pro nezasvěcené jen připomínám, že nové podlahy (parkety) jsem se rozhodli nedělat vlastními silami, ale veškeré práce svěřit poměrně velké místní podlahářské firmě s několikaletou praxí. Postup prací s fotodokumentací snad poslouží těm, kteří se cítí být zruční a pečliví natolik, že si podlahy zvládnou sami, nebo těm, kteří budou podobnou akci absolvovat taky s odbornou pomocí a chtějí mít srovnání.

Demontáž starých parket

Během jedné hodiny vyprostili staré parkety. Protože se v sedmdesátých letech lepily jen tekutým asfaltem a beton pod nimi byl nerovný, asfalt je po tak dlouhou dobu provozu neudržel. Parkety držely vlastně už jen díky zámku (drážkám). Takřka vůbec nebylo za potřebí páčidel či hrubé síly. Šlo už jen o to, dostat ten uvolněný „parketový koberec“ po plátech z místnosti ven.

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-tamarki-1

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-tamarki-3

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-tamarki-2

Penetrace před vlastním betonováním

Po vyklizení parket byla v plánu hloubková penetrace UZIN PE 425, která měla být nanesena ve dvou vrstvách. I přes pár vydrolených plytkých děr v betonu řemeslníci nakonec vyhodnotili plánovaný druh penetrace jako nevhodný a natřeli asfaltový povrch penetrací Murexin Supergrund D4. A to v jedné vrstvě. Ta prý vytvoří hrubý, jakoby pískovitý povrch.

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-tamarki-4

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-tamarki-5

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-tamarki-6

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-tamarki-7

Spotřeba penetrace

Na našich 22 m2 spotřebovali polovinu desetikilového balení penetrace. Jak jsem zmínila, nanášeli v jedné vrstvě a to malířským válcem. Protože penetrace byla kašovité konzistence, i jeden nátěr se zdál být masivní. Napenetrováno bylo za 15 minut.

Penetrace schla do druhého dne, tedy nějakých 20 hodin.

Po zaschnutí penetrace jsme zjistili, že ve vydrolených dírách v betonu není napenetrováno. Díry jsou celkem velké, ale prý „v pohodě“. Tak uvidíme. Jsem klidná, já nejsem odborník.

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-tamarki-9

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-tamarki-8

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-tamarki-10

Betonování

Na druhý den ráno chlapi přijeli s tím, že betonovat se nebude. Rozdíl mezi podlahami v jídelně a obýváku, kde se podlahy mají srovnat do stejné výšky, prý není tak velký, aby se mohlo betonovat. Takže namísto toho se bude dávat speciální nivelační hmota. Jen pro informaci, finanční rozdíl mezi jedním kilem betonu (2,20 Kč) a nivelace (18 Kč) je 16 Kč. To při spotřebě 600 kg na místnost dělá skoro deset tisíc rozdíl oproti kalkulaci…

Dilatační spáry

Na dilataci použili pěnovou fólii, kterou nařezali na pruhy a po celém obvodu místnosti ke stěnám přilepili lepidlem. Dilatační spáru udělali i mezi jídelnou a obývákem. Mezi jednotlivými místnostmi být prý musí. Spojením jídelny a obýváku se vytvořila příliš velká plocha a tak se kvůli dilataci mezi nimi bude muset dát buď přechodová lišta nebo korek, který ji zakryje. To mě trochu mrzí, protože představa podlahy bez přechodu mezi pokoji mi přišla krásná, ale neslučitelná s technickými možnostmi.

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-penetrace-diletacni-spary-tamarki-11

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-penetrace-diletacni-spary-tamarki-12

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-penetrace-diletacni-spary-tamarki-13

Nivelování podlahy

Použita byla samonivelační podlahová hmota Standard 30 od Chemosu. Se spotřebou se celkem trefili, protože spotřebovali 22 kusů pětadvacetikilových pytlů. Tedy dohromady 550 kg.

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-penetrace-diletacni-spary-tamarki-14

Nivelační hmotu si míchali přímo v místnosti. Příprava nivelace musí být rychlá. Začínali v jednom z rohů a hmotu roztahovali velkou stěrkou. Překvapilo mě, že na odstranění bublin a „roztažení“ nivelační hmoty po ploše nepoužívali trnový válec, jak to mám nakoukané ze všech instruktážních videí. Na poslední třetinu místnosti si ale překvapivě válec přinesli.

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-penetrace-diletacni-spary-tamarki-16

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-penetrace-diletacni-spary-tamarki-17

Schnutí

Z množství použité vody byla doba schnutí odhadnuta zhruba na 13 dní, na kterou bude mít vliv nejen teplota v domě, ale i počasí venku. Zbytkovou vlhkost pak přijedou ke konci schnutí přeměřit.

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-penetrace-diletacni-spary-tamarki-19

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-penetrace-diletacni-spary-tamarki-18

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-penetrace-diletacni-spary-tamarki-20

Výsledek

Na druhý den ráno jsem se šla netrpělivě podívat, jak nivelace dopadla. Jenže ouha. Celá první čtvtina místnosti byla hrbatá. Vypadá to tak, jako by do už uschlých částí bylo hrábnuto stěrkovací lžící. Nivelace už nebyla tekutá natolik, aby se opět rozlila do roviny, takže stržená místa dělají rozdíl ve výšce 8 mm. A to po celé šířce místnosti. V rohu místnosti je málo světla, takže na poslední fotce nejde stržení zřetelně vidět. Proto jsem pro lepší představu použila vodováhu.

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-postup-praci-tamarki-1

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-postup-praci-tamarki-2

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-postup-praci-tamarki-3

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-postup-praci-tamarki-4

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-postup-praci-tamarki-6

demontaz-parket-nivelace-betonovani-podlah-postup-praci-tamarki-5

Neumím si představit, jak velké výškové rozdíly by se daly zbrousit. Daly? U stěny ale letí nivelace nahoru a i bez propadů není od stěny rovina.

Bylo nám řečeno, že podlaha byla dorovnána do úrovně betonu v jídelně, takže tato vrstva nivelace by měla být finální. Dají se na takovou nivelaci ale lepit parkety?

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Celkově je povrch vrásčitý a na některých místech jakoby hrudkovitý, což u parket asi vadit nebude. U lina si troufám odhadnout, že asi průšvih. Jestli jsou tohle věci odstranitelné nebo se dají vybrousit, nevím. Tohle bude asi ale jen drobnost oproti prohlubním a nedodržené rovině.

Dnes se mi má ozvat pan majitel firmy, pro kterého dělají „naši podlaháři“ externě. Tak uvidíme, jaký bude další postup. To se dočtete v dalším článku.

STAY POSITIVE!

Může se vám také líbit

29 komentářů

  • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 21.9.2016 at 16:42

    Tak to tedy drzim pesti, protoze se obavam, ze 8 mm je sakra dost. Budu zvedava na rekaci firmy.. M.

    • Odpovědět TAMARKI 21.9.2016 at 17:26

      Jej, Marci, po reakci šéfa firmy se obávám já, že to vidí jinak, než my. Necháme se překvapit. 🙂

  • Odpovědět ilona 21.9.2016 at 19:29

    držím pěsti, reklamovat práci je skoro vždycky patálie….

    • Odpovědět TAMARKI 22.9.2016 at 10:00

      Ilono, drží všichni okolo, protože domluva s firmami – až na vyjímky – je opravdu tragédie. Díky.

  • Odpovědět Tereza 22.9.2016 at 8:50

    8mm? Váženě 8mm? Z 8mm bych jásala jen v případě, že jako bonus bude Nicolas Cage.
    To jsem teda moc zvědavá na další postup. Asi postižená pokládkou podlahy na chalupě a neustálým řešením nerovnosti podlahy, bych byla nervozní.
    Ale jsou to odborníci, tak snad vědí.

    • Odpovědět TAMARKI 22.9.2016 at 10:02

      Terko, je to tak, bohužel. Majitel tvrdí, že se to stává a že se to vyřeší. Tak uvidíme jakým způsobem a kdo řešení zaplatí. :))

  • Odpovědět Valerie 22.9.2016 at 13:02

    Dobrý den, sleduji Vás pečlivě. A dnes se mi úplně ztáhnul žaludek. Před 7 lety jsme si prošli tím čím přávě procházíte a ze slov “ to se vyřeší“ mám opravdu stres. My jsme díky “ to se doháže“ přišli o 30 cm.(ano 30 cm.) v prostotru vstupu z kuchyně do jídelny. Vydržte a nedejte se!!

    • Odpovědět TAMARKI 22.9.2016 at 14:46

      Dobrý den, Valerie, vidím lokalitu, ze které mi píšete a to je ta naše. Můžete mi říct, se kterou firmou jste podlahy dělali? Děkuju za podporu.

      • Odpovědět Valerie 23.9.2016 at 9:58

        Dobrý den, my bydlíme ve Vážanech :-). A s kým jsme podlahu dělali Vám říct můžu, protože s podlahou jsme problém neměli. My měli problémy jinde( zedníci, oknaři atd.). Podlahy nám dělal pan Dohnálek Václav z Vážan s panem Čechem Petrem. Pan Dohnálek už podlahy moc nedělá,ale pan Čech má svoji firmu. Přeji pěkný den.

        • Odpovědět TAMARKI 23.9.2016 at 14:50

          Valerie, Petra Čecha znám osobně. Nevěděla jsem, že dělá i podlahy. Vím, že má stolařskou dílnu. Je vždycky dost problém, když podklad dělá někdo jiný, než samotnou pokládku parket. Při problému se pak dohadují. Nehledě na to, že v případě, že podlaha po čase začne dělat neplechu a jeden hází vinu na druhého. Tomu jsme se chtěli vyhnout. No uvidíme. Děkuju za info.

          • valerie 23.9.2016 at 22:53

            Market,taky znám osobně a tak si nejsem úplně jistá jestli myslíme toho samého Petra. To na Vaši situaci nic nemění. Přeji hodně sil a budu nadále sledovat jak pokračujete. S pozdravem Val

  • Odpovědět atize 22.9.2016 at 13:22

    Aj na Slovenskú sú presne ale presne kopie.. vypadana nivelizácia alebo kde sa betonovalo, tak hold podarilo sa o 1cm vyššie v kuchyni a v kúpeľni ako zvyšok. Šéf nedviha telefon a neodpovedá na emaily. Ale keď peniaze bude potrebovať tak určite príde.
    Tiez nevieme čo s tým urobia.drzim palce.

    • Odpovědět TAMARKI 22.9.2016 at 14:48

      Ajaj, Zito, to vám to teda nedopadlo. Přeju vám více lepších zkušeností s „odborníky“.

  • Odpovědět Lubka 22.9.2016 at 21:37

    Mam odkazat od miza ze rozdiel pri nivelaku by mal byt 2 max 3 milimetre. My sme v spalni vylamovali parkety svojpomocne a teraz sa podrz;) malym dlatkom som tu vrstvu asfaltu ja osobne vydubkavala po kuskoch cele tyzdne. Potom poter podobneho typu ako nivelak. Drzim palce s dodavatelom

    • Odpovědět TAMARKI 23.9.2016 at 14:48

      Lubko, no sis teda dala. Kdybychom to dělali sami, taky bych se toho asfaltu asi chtěla zbavit ve strachu, že nivelace na něj nepřilne a odloupe se. I já vám držím palce, ať není nějaký problém. Dám vědět, jak nakonec tu křivou nivelaci vyřešili. Hodně sil přeju.

  • Odpovědět Deer-Meadow.cz 26.9.2016 at 9:35

    Držím palce, jsem ráda, že už máme po..Ale ten výsledek pak stojí za to 😉

    • Odpovědět TAMARKI 26.9.2016 at 13:56

      Ano, výsledek je vždycky kompenzace. Jen by to všechno mohlo probíhat alespoň bez těch technických komplikací, když už člověk zažívá cirkusácké improvizované bydlení s malými dětmi. Děkuju za podporu, vždycky mi zvedne náladu.

  • Odpovědět Seriál rekonstrukce podlah: strhávání linolea, betonáž | TAMARKI 11.10.2016 at 13:20

    […] 17 dní od nivelování v obývacím pokoji. Schnutí podle odhadu firmy, které jsme celkovou rekonstrukci podlah zadali, mělo být 13 dní. […]

  • Odpovědět Jakub Musil 12.12.2016 at 11:44

    To stejne jsem resil 2 roky zpet. Stejne parkety v asfaltovem luzku. Jelikoz uz firmam a remeslnikum neverim, rozhodl jsem se podlahu opravit svepomocí. Parkety jsem vytrhal a asfalt tyden odsekaval z cele mistnosti zednickou sekerou i s tenkou vrstvou betonoveho podkladu. Do dnes mam zle asfaltove sny. Pote jsem pouzil klasickou penetraci na beton. Nanosil do patra 25 pytlu betonoveho poteru a 3 pytle flexi lepidla. A celou mistonst jsem podle lati srovnal rucne namichanym poterem. Vse jsem delal sam. Prace ukrutna, ale vysledek za ktery bych se nestydel ani jako profik. Jelikoz jsem si myslel, ze jakozto betonar amater bude podlaha kriva nechal jsem jeste 4mm pro nivelaci. Zbytecne. Beton byl po cele plose 5x4m v rovine. Max odchylka (louze) na 3m liste byla 3mm. Coz je nic. I tak jsem dal nivelaci a prejezdil podle navodu jezkem. Vysledek je neskutecny. Po nivelaci je podlaha absolutne rovna. Dal jsem krasne lino a pritelkyne ma do dnes loznici. Vyska betonu byla 2,6 cm + 4 mm nivelace. Armovani jsem zadne nedaval a diky prokladani betonu flexi lepidlem to drzi krasne. Jinak co jsem zjistil tak davat to na ten stary asfalt je fakt spatne. Asfalt je tekutina a proste tece. Tece i ted pod tou vasi novou podlahou a drive nebo pozdeji se projevy vypraskanim betonu/nivelace. Sousedi pred peti lety udelali to same jako vy a letos delali to same co ja, protoze se jim podlaha rozdrolila pod nohama. Jinak ten vysledek nivelace od firmy je fakt mazec. Jen me to utvrdilo v tom, ze vlastni neodborne ruce jsou vzdy lepsi, nez profi ruce bezneho ceskeho fusera.

    • Odpovědět TAMARKI 12.12.2016 at 11:52

      Jakube, teď jste mě teda dost vyplašil. Proberu to ještě s někým z oboru. No kdyby se něco takového stalo, tak by se firma dočkala velmi, ale velmi nepěkné odezvy. Fuj, vy jste mi dal, jdu zagooglit.

      • Odpovědět Jakub Musil 12.12.2016 at 17:24

        Musim jeste upresnit, ze u asfaltu v tenke vrste by ta betonova vrstva nebo nivelace vypraskat nemela. Na tom jsme se shodli i s jednim starsim zednikem v duchodu, ktery drive prave tyto asfaltovy domaci bazeny delal a byl mi dobrym radcem. U nas a sousedu byl problem v tom, ze stavari pred 50 lety byly ucni. A tak betonovy podklad pod asfaltem byl misty i 2 cm utopeny na 3 m lati. Drive se pry na rovinost nehralo. Vse se merilo provazkem a svisle steny matici na provazku a nebo po domacku delanou labelovou vodovahou (jednu mam doma jako kuriozitu od souseda, ktery s ni udelal vymenu vsech oken a vchodovych dveri. Dvere mu ted leti o 1 cm 😀 a okna jakbysmet). No kazdopadne parkety pokladali uz samotni mistri, takze ty nerovnosti srovnali notnou davkou asfaltu. A tam je prave ten problem. 2 cm asfaltu se proste za 50 let rozteka do vsech stran dle zatizeni a temperovani podlahy. U nas to bylo napriklad viditelne u sten, kde asfalt doslova vytekal po zdi nahoru. Proto jej bylo i potreba osekat a take proto to sousedum, kde staveli stejni ucni, vypraskalo (doslova vydrolilo) 1,5 cm nivelace. Takze pokud nemate stejne vysoky asfaltovy bazen, tak snad nemusite mit strach z podobneho „vysledku“.

        Dotaz: Nemate zkusenosti s DIY kuchynskou deskou z betonu? Chceme udelat betonovou pracovni desku o rozmerech 240 x 60 x 2,5 cm s anracitovou praskovou barvou a mame docela velky strach s vysledne vahy. Vsak sama dobre vite, jak jsou kvetinace z betonu tezke. 😉

        Tip: Zkousela jste betonove formy nejdrive popraskovat suchym cementem? Pry se tak drive delal supertvrdy a superhladky pochozi beton. Zatim jsme nemeli prilezitost to sami vyzkouset, ale napady by uz i diky Vasi strance byly… 😉

        • Odpovědět TAMARKI 12.12.2016 at 17:51

          Jakube, mně se taky líbí ty betonové interiéry, ale je to dost nepraktické. Ačkoliv kupované profi betonové desky jsou leštěné a mají speciální povrchové úpravy, do kuchyně bych si to nedala. Každá kuchařka ví, jak linka vypadá po vaření a i z dokonalých povrchů je někdy těžké dostat některé fleky. Po domácku vyrobenou desku bych já osobně neriskla. Profi firmy do betonového nábytku přidávají různé polymery, aby právě snížili výslednou hmotnost. To by jinak do bytu nikdo nedopravil. 🙂 Na designbloku jsem viděla i umyvadla, ale i ta měla mírné prasklinky a pohledová životnost asi nebude dlouhá. Je to krásné, ale nepraktické a krátkodobé řešení. Co myslíte?

          • Jakub Musil 12.12.2016 at 18:20

            Mam velkou DIY vibracni stolici ze stareho elektromotoru, takze bych mohl minimalizovat pocet bublinek v betonu. Do samotneho betonu bych pridal Betonfix, ktery se pridava i do prumyslovych vodnich nadrzi jako hydroizolace. Po castecnem vyzrani bych jeste desku pretrel cementovou sterkou pro vyhlazeni i nejmensich spar, bulbinek a trhlin a pod vodou pote vse vybrousil do lesku. Na zaver bych celou hotovou desku napenetroval hloubkovou pevnostni penetraci, ktera z betonu vytvari v podstate ultratvrdy a zcela nepropustny material a to az do nasakave hloubky. Nicmene to stale neresi vahu. 😀 Pri mych vypoctech by ta deska mela okolo 120 Kg vcetne armovani. Znama na slovensku ma betonovou kuchynskou desku i koupelnove dvojumyvadlo od designove firmy a nemuze si to vynachvalit. Zal neni to DIY a s rozpoctem poloviny cele nasi kuchyne. 😉 Na zapade jsem videl i specialni betony primo na kuchynske countertops, ktere obsahuji jemne zrno pisku, primes flexi lepidla (vice cementu) a hlavne skelneho (polymeroveho) vlakna na odlehceni. Ale bohuzel zijeme za ekonomickou EU oponou, takze se to u nas bude dat koupit nejdrive za 2 – 5 let. Skelne (polymerove) vlakno do betonu je u nas silene drahe. Na DIY, ktere ve vysledku muze byt i katastrofou, to pak neni prilis ekonomicke reseni. Ruzne dalsi metody odlehceni betonu bohuzel snizuji tvrdost nebo zporovati vysledek, takze take nepouzitelne. V jednom designovem studiu v Oomouci jsem mel moznost posunout monoliticky konferencni stul z betonu. Byl masivni a presto lehci, nez nas stul z 1 cm kaleneho skla. Jak to udelali?

  • Odpovědět Jiří Kubáč 29.6.2018 at 19:06

    První den 8.30 odstranění linky ( pokud jde o kuchyň ) , vytrhání parket či lina, hrubé očištění a vysátí, aplikace pásek, vytmelení prasklin, hloubková penetrace Soudal 5l cca 230 CZK – ale to je na spoustu podlah, po vyschnutí penetrace aplikace samonivelační tekuté hmoty válečkem – ježkem, absolutně bez vln, na vašich 22 metrů cca 5 až osm či devět pytlů á 25 kg kolem 300 CZK dle výrobce, může být i 230 CZK, hmota pochůzí po 4 až 5 hodinách, ukončení prací do 13.30 po dvou dnech kontrola vlhkosti, zpravidla je podlaha suchá k aplikaci podlahoviny. Následuje přebroušení povrchu ručně s ruční kontrolou pohmatem, zda nejsou jakékoliv hmatatelné a viditelné nerovnosti i velikosti špendlíkové hlavičky,vysátí, je -li vše ok, následuje lepení lina či jiné hmoty, lepení spojů, olištování, zpětné ustavení linky, opět vše do 13.30, pracují dva až tři lidé. Supergrund stojí vědro cca 900 CZK, je drahý a dáváme jej jen jako adhezi na umakart pod lepidlo a perlinku k aplikaci kachliček… To, co vidím na fotkách, to není profesionálně udělaná podlaha, ale Fobos a Deimos…tohle bychom pro město udělat nesměli…. Tolik hrubý popis. Pokud by se aplikovala rychleschnoucí nivelace, což děláme pro vozíčkáře ( 800 CZK za pytel á 25 kg ) je vše hotovo za jeden den …od 08.00 tak do 15.00, max 16.00 Dosud jsme neměli reklamaci… není co reklamovat 😀

    • Odpovědět TAMARKI 16.7.2018 at 15:39

      Děkujeme za podrobný vhled do problematiky, Jiří. Vážím si každé opravdu odborné rady. Hezké léto!

  • Odpovědět Josef 27.9.2019 at 17:29

    Dobrý den, .. už je to delší dobu tenhle příběh… jaký to vlastně mělo konec nebo finální výsledek, jestli se mohu zeptat? Děkuji Pepa Voborník

    • Odpovědět TAMARKI 2.10.2019 at 8:11

      Dobrý den, Pepo, podlahy zatím drží a jsme moc spokojení. Dřevo je teplé a útulné. Nechci ani pomyslet na to, že by se mohly v místě, kde podklad opravdu odbyli, začít dělat neplechu. Děkuju za zájem a přeju hezký podzim.

  • Odpovědět Honza 20.4.2023 at 22:46

    Od začátku skoro vše špatně, a postupným čtením se to jenom zhoršovalo:-). Myslím, že by spoustu fotek uvítali školitelé do svých materiálů, k chybám na stavbách🤭. Ta fotka, kde na čersvě vylitou nivelaaci svítí částečně slunce a jsou otevřená okna, je absolutní top ignorace veškerých technologických postupů, máte štěstí, že nivelace nevypraskala, ale jsem přesvědčen, že tyto podmínky měly vliv na konečnou nerovnost povrchu. „Firma“ by se měla hanbou propadnou, vrátit peníze, udělat zdarma na své náklady a složit živnost.

    • Odpovědět TAMARKI 24.4.2023 at 15:18

      Honzo, ani mi nemluvte, málem jsem při tom zešedivěla. Klepu se, kdy začnou parkety plavat.

    Komentujte článek