Akce

Seriál rekonstrukce podlah: strhávání linolea, betonáž

11.10.2016

Jestli se ptáte, co že se bude s těmi podlahami u nás dít dál, ptáte se stejně jako my doma. Konečně se to zase trochu pohnulo a ačkoliv je výsledek ve střednědobém horizontu, nezoufáme a na každodenní provoz s dětmi na staveništi si začínáme zvykat ..

Uplynulo 17 dní od nivelování v obývacím pokoji. Schnutí podle odhadu firmy, které jsme celkovou rekonstrukci podlah zadali, mělo být 13 dní. Protože se niveláž moc nepovedla, přijel se pan majitel osobně podívat a zkonzultovat další postup. Prohlubně i nerovinnost v zadní části pokoje prý chlapi zbrousí (doufejme, že ve svém volném čase). Já měla za to, že niveláž se provádí proto, aby se povrch podobal vodní hladině a nemusel se doupravovat, nevadí.

Co ale bylo pro nás překvápko, že boss vyhodnotil stav betonu (7 cm na výšku) v jídelně jako špatný a vše se musí kompletně vybourat a vylít ho nanovo. To by možná neznamenalo tolik, kdyby se toto zjištění provedlo před začátkem niveláže v obýváku. Obě místnosti se musejí totiž dorovnat do stejné výšky. A co nás to stálo v praxi?

V obýváku udělali chlapi 1,7 cm nivelace (550 kg materiálu v suchém stavu, čili 10 tisíc korun). To proto, aby se dostali na výšku starého betonu v jídelně, KTERÝ ALE po týdnech čekání byl vyhodnocený jako špatný. Dá se předpokládat, že kdyby se stav betonu v jídelně zjistil napřed, stačilo by nepatrné množství nivelace v obýváku a tím by se nemuselo betonovat 7 cm (!) v jídelně.

Nemluvě o času, který se tím ztratil. Obě místnosti se mohly vylít (jedna nivelací, druhá betonem) v návaznosti dvou dnů a z šesti týdnů jsme mohli pokládat dřevo za týdny dva.

V průběhu diskutování o nutné nové betonáži ale boss konstatoval, že nemá svoje lidi, kteří by beton vybouchali a vylili nový. Takže se povolala jiná firma, která teda okamžitě přijela, poměřila a večer hodila cenovou nabídku do e-mailu. BUM! Do hodnocení ceny se pouštět nebudu, protože akci betonování máme dnes za sebou a cena byla naprosto opodstatněná. Nabízí se tady ale otázka, které jsme se chtěli vyhnout tím, že jsme na celou akci oslovili jednu firmu, abychom se při případných vadách podlahy nemuseli dohadovat, kterou částí procesu chyba vznikla a kdo ji zapřičinil. A ta otázka zní: Zaručí se nyní firma, které byla realizace zadána, i za práci firmy jiné, když neměla k dispozici své lidi?

V zápětí napadá otázka druhá: kolik finančních prostředků by se asi ušetřilo, kdyby se mocně nelila nivelace kvůli dorovnání ke starému betonu, který stejně musel ven a následně nemuselo lít tolik betonu, protože bylo zbytečně moc nivelace v místnosti první? Popojedem.

A teď teda k samotné realizaci.

Stržení starého linolea

Lino už pod zátěžovým kobercem přesluhovalo, proto nebylo divu, že šlo celkem snadno odstranit. I přesto, že bylo v roce 1975 celoplošně přilepené, drželo jen na pár místech. S odstraňováním jeho držících restů jsme si hráli zbytečně. Jak už jsem zmiňovala, došlo se následně k závěru, že beton půjde pryč. Bylo v něm pár děr, ve kterých se beton drolil jako týden starý rohlík, praskliny se táhly napříč celou místností a poklepem bylo jasné, že už dlouho držet nebude.

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-1

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-3

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-4

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-5

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-6

Jen pro srovnání oproti plánu, díry v betonu se měly zastěrkovat a povrch dorovnat nivelací.

Demolice starého betonu

Povím vám, že kdyby fakčila každá firma, jako ta, co přijela v pondělí ráno, bylo by na světě krásně. Pan Madej přijel s partou chlapů, celý prostor průchodu do jídelny přikryli, aby se nenašlapalo. Bylo to tu jako v mraveništi. Žádný dvacetiminutovky na cigárko a velký polemiky o tom, jak se co bude. Když jsme na sedmičku dorazili k nám před dům (nocovali jsme už v azylu), měli venku už dovezenou obr-míchačku, hromady písku, kontyš na suť, paleta s betonovýma pytlema na místě … Pobíhali tak, že jsem musela rychlost závěrky na Nikonu napnout tak, aby nebyli na fotkách jen lidské šmouhy. No dobře, tak jsem si zapřeháněla. Byli skvělí. Nad mýma dotazama nekouleli očima a objektiv mého foťáku je nechával chladnými, ať už si mysleli cokoliv. Makali jak fretky.

Tuším, že během dvou hodin měli kangem vymlácený beton. Narvhli dopředu sami, že nám všechny kabely schovají do „krku“. V místech, kde měl být beton nižší, na krky vysekali drážky.

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-7

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-8

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-9

Pokládka fólie

Pod beton dali speciální fólii, aby překladový beton nevsákl vlhkost nového a tím nepopraskal. Spáry mezi pásy fólie přelipili páskou. Na stěny po obvodu místnosti přišla dilatační páska.

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-10

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-12

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-13

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-14

Betonáž s armaturou

Poté, co vysypali první třetinu celkové výšky betonu, položili mřížkové pletivo (armaturu?). Dosypali betonem, který proudil z venku hadicí. Tam ho borci venku rovnou připravovali. No a na závěr hladili do roviny, kterou si před celou akcí poměřili nějakou laserovou technikou.

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-15

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-16

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-17

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-18

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-19

renovace-podlah-betonovani-nivelace-pokladka-parket-tamarki-20

Urychlovač schnutí betonu

Protože podmínky, ve kterých čekáme na uschnutí betonu do hodnot, aby se na něj dalo pokládat dřevo, jsou velmi náročné (jedná se o jídelnu a obývák, tedy průchod do kuchyně), muselo se zainvestovat do chemie, která schnutí urychlí. Takže se snad z pěti týdnů dostaneme na dva. Urychlovače se přidávají do betonu už při jeho míchání.

Za týden chlapy přijedou přeměřit hodnoty vlhkosti a zkontrolovat svou práci.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

A jak se poznají profíci? Tak, že před domem ani v něm nenajdete žádné materiálové restíky.  U nás, kromě vrstvičky prachu po celém domě, nepoznáte, že se vylila tuna a půl betonu a odvezl kontejner suti. Prach z bourání budu sice uklízet s partou asi do Vánoc, ale tomu nezabráníš. Bylo pěkné zjištění, že ne se všemi řemeslníky je špatné pořízení. A tím bych to uzavřela.

A holky, kterým jsem slíbila v tomhle článku tu podívanou s vínečkem – u této party by to šlo, jenže přes ten prach byste toho stejně moc neviděly. Ale myslím na vás. V druhém patře našeho domu čekají podlahy na svou příležitost ..

Budiž sláva poctivým řemeslníkům!

Může se vám také líbit

9 komentářů

 • Odpovědět ilona 11.10.2016 at 15:09

  Musím říct, že vaše zkušenosti s řemeslníky ( či firmou) jsou dost drsné.
  Máme za sebou kompletní rekonstrukci domku, ve kterém, bylo vše při starém od 60. let.
  Jedna firma , která za vše ručila, včetně dosmlouvaných pomocných firem), majitel každý den na stavbě kontroloval, dodatečné ceny minimální a předem odsouhlasené.
  Jak tak váš článek čtu, mám za to, že by dodatečné náklady měly jít za firmou, která se špatně rozhodla.
  JInak držím pěsti, aby vše nakonec dopadlo dobře.
  Ilona

  • Odpovědět TAMARKI 20.10.2016 at 11:05

   Ilono, tak to jste měli velké štěstí s firmou. Takových solidních je dnes velmi málo. Šéf firmy, co nám podlahy realizaje, si nechal prostor pro manévry tím, že neví, co je pod kobercem (odkryl si jen kousek). Celé je to po časové stránce velmi špatně naplánované. Uvidíme.

 • Odpovědět Danka 11.10.2016 at 19:56

  Marki, přeji pevné nervy a hlavně ať to všechno dobře dopadne. Já dělám doma jenom malilinkaté věci a jsem z toho tak unavená, že si nedovedu představit, kolik energie spolyká takováto rekonstrukce … D.

  • Odpovědět TAMARKI 20.10.2016 at 11:07

   Danko, to jsi udeřila hřebíček na hlavičku. Jsem z toho vycucaná …

 • Odpovědět Iva 12.10.2016 at 11:15

  Marki, už brzy na to budete vzpomínat s úsměvem/smíchem 🙂 Jinak vyměním kus lina za kus měděného plátu – rytí za rytí… Iva

  • Odpovědět TAMARKI 20.10.2016 at 11:08

   Ivuš, lino letělo ten samý den na sběrný dvůr. Škoda, že mě to nenapadlo. Jsem teď taková celá rozbrnkaná.

 • Odpovědět Dana 12.10.2016 at 18:34

  Marki, hlavně hodně trpělivosti, já už bych se čertila!! Obdivuji tě s jakým klidem to popisuješ 🙂
  V dnešní době je to náročné sehnat solidní firmu, která by zákazníka neoškubala a udělala svoji práci perfektně.
  at to máte rychle a dobře uděláno a můžeš činčat.
  pěkný večer 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 20.10.2016 at 11:11

   Dano, na čertění už nezbývá energie. Šetřím si ji na jiné věci. S tímhle se prostě nedá nic dělat, jen čekat a občas se ozvat, že takhle teda ne.

 • Odpovědět Karamellka 19.10.2016 at 15:10

  Marki, jak tě znám jako milovnici betonu, tak ho určitě budeš chtít nechat vidět a určitě ho už ani nezakryjete:))

 • Komentujte článek