Doplňky & dekorace Inspirace

DIY adventní věnce a svícny

28.11.2016

Stihla jsem tak o prsa. Já teda nejsem úplně na ty věnce se čtyřma svíčkama. Jednak čtyři svíčky na jednom věnci se mi nelíbí a jednak se mi to zdá čtyřikrát víc nebezpečný. Letos překvapivě – navzdory šrumci kolem rekonstrukce našeho domu i na blogu – zdobím adventně jako divá.

Dopoledne jsem vytáhla děti na mrazivou procházku s cílem ulovit někde šišky a chvojí na věnce. Zastihl nás i déšť a přišli jsme zmrzlí jak heryni. Kolik jsme toho nasbírali můžete nahlídnout tady. Do tašky ze sobotního Design Marketu ve Zlíně (ze kterého už vám píšu reportáž) jsme nastříhali chvojí z jedličky, stříbrného smrčku, stříbrné tůjky a nasbírali kopu šišek.

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-2

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-1

Taky jsem v týdnu obešla snad všechna kroměřížská květinářství, ve snaze koupit řezaný Eucalyptus. Co myslíte? No nic, samozřejmě. Vzala jsem aspoň velkou větvičku Ruscusu a Kochie.

Závěsný věnec na stěnu

Základ prvního věnce o průměru asi 80 cm jsem udělala z pevného, tvar držícího drátu. Na ten jsem nejprve asymetricky navázala větve stříbrné tůje.

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-4

Zeleň jsem na drátěný kruh připevňovala uzounkým drátkem se zelenou bužírkou. Ten teda používám na zahradě, ale záhadně mi z dílny zmizel obrovský námot tenkého modelovacího drátu, takže jsem musela zeleným připevňovat tak, aby nebyl vidět.

Pak jsem přidala zmíněnou větvičku Ruscusu, koupeného v květinářství.

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-6

Další přišly na řadu malé větvičky jehličnáče.

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-7

To už bylo kolem třetí odpolední a doma byla tma jako v pytli, tak snad z fotky poznáte, že hned po pichlavých větvičkách s malinkými červenými plůdky podobnými šípku, přišly na řadu šišky. Nevíte, jak se ta keříkovitá rostlina jmenuje? Pár větviček jsem natrhala ve městě cestou na rehabku (nakonec i ta rehabilitace k něčemu byla). 🙂

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-8

Šup a visí.

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-14

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-9

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-10

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-11

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-13

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-12

Druhý vánoční věnec na stěnu jsem vyrobila do ložnice. Je to bílý, něžný a taky čistě přírodní bratr toho prvního a návod na něj najdete na blogu už zítra. Dávám ochutnávku.

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-10

DIY adventní betonový svícen

Nevím, jestli mu smím říkat adventní, když nemá čtyři svíčky, ale nám ho supluje i s robustní svíčkou jednou. Jeho základ je z betonu. Je už trochu opoužívaný, slouží nám už čtvrtým rokem. To tehdy vrcholila moje posedlost betonem.

Tenkrát jsem do plastové misky – tuším od zmrzliny carte d’or – vylila beton a do něj zasadila ještě platovou mističku od tvarohu. Betonový svícen jsem dodekorovala dvěma minibaňkami, drátěnými hvězdami, bílými kameneny a pidirolničkami.

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-1

Pořadí svíčka, baňky, zasypat kameny, zastrčit hvězdy a položit rolničky. Hotovo. Žádná věda.

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-2

Z celoročního svícnu vánoční

Vrhla jsem se i na svůj „skandinávský“ svícen. Objednaný hádejte kde? Špatná reklama, taky reklama, takže jmenovat nebudu, ale je to ten e-shop, kde vám cena navodí pocit, že objednáváte cosi exluzivně skandinávského a přijde vám výrobek se spoustou nepěkných detailů (kazů) a imitující materiál, který se na fotkách zdál pravý. Vyrobeno v Indii. Tak doufám, že to aspoň nebyly děti. Popojedem.

Do něj jsem jen zapíchala větvičky jedle a stříbrného smrku, přidala šišku a doufám, že v úterý dostanou ten slibovaný Eucalypt  a jeho větvičky doplním.

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-4

Klasický adventní věnec

No a na závěr jsem si dorasovala ruce ještě klasickým věncem z jehličí, s polystyrenovým základem. Nemám ho ještě nadekorovaný, jen jsem na něj pohodila dřevěnou hvězdu z krabice s váčními ozdobami. Ještě mám dost času vymyslet, co by mu slušelo a takhle mi zatím oku lahodí. Návod na jeho vázání krok za krokem přihodím na blog v následujících dnech.

Z proutí jsem pletla ještě věnec se základem z nebaveného proutí. Ale na něj potřebuju i ten Eucalypt. Postup výroby pak přihodím k adventnímu věnci.

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-3

Adventní kalendář

Tady mám letos černý puntík. Minulý rok mi děti pomohly vyrobit pyramidkový adventní kalendář, bohužel jednou použitelný. Nestihla jsem, takže jsem včera večer běžela do obchoďáku pro šidítka v podobě malého čoko-klasického. Samo, že děti měly radost.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Chtěla jsem se ale dostat k poděkování mojí mamči. Minulý rok od ní děti dostaly její vlastnoručně vyrobený Mega-kočičí (metr dvacet na výšku!). Šila a malovala (barvami na textil) se s tou věcí, ani nechci vědět jak dlouho. Tu dřinu završila ještě naplněním všech kapsiček (včetně té velké zelené) malovanými perníčky pro obě naše děti.

Já nevděčnice měla minulý rok trochu problém s tou barevností, přitom je tak vkusně sladěný. Letos na mě ale po vytažení z krabice vykoukl „úplně jiný“ kočičí kaledář. Jsem už otrávená z toho komerčně počeštělýho černo-bílýho pojetí skandinávskýho interiéru všude, kam kliknu. Samý trojúhelníčky, čínský kopie Copenhagenových židlí z nábytkovýho obchoďáku a drátěných moodboardů. Copak nemáme pro vlastní bydlení trochu fantazie a musíme se komerční masírkou stávat otroky neosobitých obydlí, která si jsou podobná jako vejce vejci?

Na naléhání dětí, přesto ráda a s hrdostí do obýváku zavěšuju mamčin s láskou vyrobený, opakovaně použitelný adventní kalendář. A těším se, až ho v týdnu s dětmi naplníme našema perníčkama…

MAMI, DĚKUJEME.

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-7

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-8

 

Může se vám také líbit

34 komentářů

 • Odpovědět Martina 28.11.2016 at 15:14

  krásné všechno :), takový věnec mám taky v plánu :;)

  to budou Vánoce v novém že 🙂

 • Odpovědět My Home Style 28.11.2016 at 17:26

  Zase netradiční a krásné provedené. Taky jsem si chtěla ten velký podobný udělat, jsou teď in, tak popremyšlím o jiné variantě, ať neopisuju od tebe?

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:27

   Jejda, to klidně opisuj, proto to dělám. Děkuju, Peťo.

 • Odpovědět Pavla sedláŕová 28.11.2016 at 17:54

  Nadhera, padá mi čelist :-).

 • Odpovědět Petra Kovarikova 28.11.2016 at 17:59

  Nádherné zpracování, přesně moje gusto 🙂 o první jsem se taktéž pokoušela, navázala jsem ho jen na vrbové proutí a ještě bych se pustila do jednoho 😉 tak se těším na další části 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:29

   Petro, s vrbovým proutím se určitě taky dobře pracuje. Já o žádném v blízkém okolí nevím. Tak ať se druhý věnec povede!

 • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 28.11.2016 at 18:16

  Krasne vsechno:-). Pekny vcer. M.

 • Odpovědět Zuzana alias makepeace 28.11.2016 at 18:57

  Věnečky jsou povedené. A máte moc šikovnou maminku. A keř bude nejspíše dřišťál. Krásný advent!

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:31

   Dřišťál? Děkuju, Zuzano. I Vám pěkný advent.

 • Odpovědět Jiřina Kvasničková 28.11.2016 at 20:31

  Dobrý den,

  děkuji za počtení. Věnečky nádherné, jste asi po mamince, kočka je opravdu moc hezká. O keři pro změnu myslím, že je skalník 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:32

   Jiřino, skalník nebo dřišťál? Musím zagooglit. Budou asi dost podobné. Hezké adventní dny.

 • Odpovědět Lubka 28.11.2016 at 21:22

  Musim reagovat 😉 lebo ten kalendar je naj;) mne sa tie sterilne scandinordic veci pacia ale ked kuknem 5 blogov uz neviem rozlisit koho dom to bol. Ak chces vidiet tu najkrajsiu vianocnu diy vyzdobu kukni http://www.modrastrecha.sk/blog/tomas424/album/vianoce-netradicne-po-nasom-7eb8rj/
  Lubka

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:24

   Lubko, to je přesně to, co jsem tím chtěla říct. Nerozeznám je od sebe. Jinak moje maminka je šikovná, napřela se ale do péče o květiny, zahrádku a pomoci druhým a na tvoření jí nezbývá čas. Ale zručná, to budu asi po ní.

 • Odpovědět Lucia 28.11.2016 at 22:15

  Krasne vence… ale zaver clanku ma potesil najviac. Mne osobne nesedi cierno-biele pojatie skandinavskeho interieru – v podstate cierno-biela kombinacia kdekolvek na mna posobi prilis kontrastne. U Vas je to vsak akosi pozitivne zvlastne vyvazene. Ten cit pre zladenie celeho interieru: novych kuskov spolu s DIY kusmi – nadhera. Podla mna nie je vobec umenie nakupit dizajnovy, alebo aj „dizajnovy“ nabytok i doplnky a hodit foto „dokonaleho“ interieru na blog, ale u Vas je to ine – originalne, prijemne, krasne… Vdaka za Vas blog. Som vdacna, ze som na Vas narazila (cez Madame Coquette – nedavno). Hned som s radostou hltala clanky. Sikovna dcera sikovnej mamky.

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:19

   Lucio, moc děkuju. Až se červenám, ale jsem ráda, že se Vám tu líbí.

 • Odpovědět Tereza 29.11.2016 at 8:18

  Hezké ráno, jako vždy parádní. Moc se mi libí, že nemáte věnce přeplácané. Přesně můj vkus. Já začala motat věnce už v říjnu… nejdřív na dušičky a pak už jsem postupně přešla na adventní. Letos se mi povedl i jeden obří do štítu chalupy. Včera jsem dodělala výzdobu v ložnici a obýváku a trochu jsem vyděsila sama sebe, že mám všechno bílé. Přestala jsem čančat chvojí ve váze, borovici to děsně sluší s borůvčím. Jo jsem s tím spokojená. Přeji hezký advent!
  P.S. ten skandinávský svícen je v pohodě. Na fotkách mu to i sluší 😉
  T.

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:17

   Za to včasné chystání máte teda můj obdiv, já všechno hrnu na poslední chvíli. A velký věnec ve štítu chalupy by mě zajímal, jak vypadá. Ať žije jednoduchost.

   • Odpovědět Tereza 29.11.2016 at 15:10

    Pošlu vám fotku 🙂

 • Odpovědět Hana Skokanová 29.11.2016 at 8:41

  Moc zdravím :). Věnec na stěnu je nádherný. Eukalyptus jsem si musela s předstihem objednat u nás v květinářství. Jinak u nás taky nebývá skladem :))). K té černobílé. Jsou to dvě barvy, které mě věrně provází od puberty (depešačka no). V šatníku skoro nic jiného vlastně nemám už víc než 20 let. Pouštím tam jen riflovinu navíc. Jen sportovní věci jsou občas vyjímkou. Takže mi ten trend v bydlení hodně vyhovuje. Nicméně když se začne stávat masovou záležitostí, přestane to kreativní duši bavit. Takže chápu ! A ten kalendář je super. Maminka jo má luxusně namalovaný. Skládám poklonu :). Krásný advent celé rodině. Hanka

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:12

   Hanko, zdravím. S tím Eucalyptem jsi to pěkně podchytila. Kéž by nabízeli takovou službu i u nás. 🙂 Moje mamča je šikovná, o tom žádná. Viděla jsi, jaké pletla dětem mazlíky? (https://tamarki.cz/pleteni-plysaci-od-babicky-pletene-hracky-vlna/) Je neskutečná. A jinak kombo černo-bílá mám moc ráda. Jen už nemůžu vystát to komerční pojetí v interiérech, postavený na komerci. Stále ty samé výrobky, stejné vzory, nicneříkající hesla na plakátech,…. já fakt nepoznám jeden interiér od druhého. Černá s bílou je top, ale toš s mírou, že. Děkuju za komentář, ať Ti to šije. 🙂

 • Odpovědět Dana 29.11.2016 at 10:14

  Zdravím a tleskám krásně jednoduchým věnečkům, ty pichavé malé červené bobulky jsou dřišťál – Berberis 🙂
  Dana

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:15

   Dano, děkuju. dřištál? Tak teď nevím, co člověk to názor. 😀

 • Odpovědět Rozina 29.11.2016 at 16:19

  kalendář adventní je krásnej, mile vesele hřejivej :))) černobílá česko-skandinávská inspirace je sice fajn, ale taky mi často přijde taková vyumělkovaně sterilní a v bytech hemžících se malýma dětma ne úplně reálná…

 • Odpovědět Pavla 29.11.2016 at 17:11

  Ahoj Market.ta větvička je dřištal mam ho doma jako živý plot. Skalník má také cervene plody.ale nemá trny.

 • Odpovědět Jana 29.11.2016 at 21:23

  Ahoj Marki, věnec do kuchyně nemá chybu, je tak nádherný, až mám chuť se ještě hecnout a vyrobit něco podobného taky. moc se mi líbí, jak to je i není uzavřený kruh! Vůbec všechna tvá adventní výzdobka je tak neotřelá a něžná zároveň, už dlouho jsem se tolik nekochala adventním chvojím jako tady a teď!

  • Odpovědět TAMARKI 1.12.2016 at 10:20

   Jano, děkuju, moc jste mě potěšila. Ať Vám jde adventní výzdoba od ruky.

 • Odpovědět maikor 5.12.2016 at 10:58

  Market, eukalyptus mívají v květinářství u lávky.

  • Odpovědět TAMARKI 5.12.2016 at 11:03

   Maru, děkuju. Ani nevím, že tam nějaké je. Vygooglim. 🙂

 • Odpovědět marcela 30.11.2017 at 4:28

  Dobry den,

  Odkud je ta ruzova a bila jidelni zidle pro deti? Dekuji

  Marcela

  • Odpovědět TAMARKI 30.11.2017 at 10:34

   Jejda, to budu muset mrknout. Ta bílá je origoš rostoucí židlička známé značky, ale teď si nevzpomenu. Na to, kolik stála, není kvalita odpovídající. Ta růžová byla původně surové dřevo a byla vyrobená nějakým kamarádčiným truhlářem. Tu značku té bílé Vám zjistím.

  Komentujte článek