Doplňky & dekorace Inspirace

DIY adventní věnce a svícny

28.11.2016

Stihla jsem tak o prsa. Já teda nejsem úplně na ty věnce se čtyřma svíčkama. Jednak čtyři svíčky na jednom věnci se mi nelíbí a jednak se mi to zdá čtyřikrát víc nebezpečný. Letos překvapivě – navzdory šrumci kolem rekonstrukce našeho domu i na blogu – zdobím adventně jako divá.

Dopoledne jsem vytáhla děti na mrazivou procházku s cílem ulovit někde šišky a chvojí na věnce. Zastihl nás i déšť a přišli jsme zmrzlí jak heryni. Kolik jsme toho nasbírali můžete nahlídnout tady. Do tašky ze sobotního Design Marketu ve Zlíně (ze kterého už vám píšu reportáž) jsme nastříhali chvojí z jedličky, stříbrného smrčku, stříbrné tůjky a nasbírali kopu šišek.

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-2

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-1

Taky jsem v týdnu obešla snad všechna kroměřížská květinářství, ve snaze koupit řezaný Eucalyptus. Co myslíte? No nic, samozřejmě. Vzala jsem aspoň velkou větvičku Ruscusu a Kochie.

Závěsný věnec na stěnu

Základ prvního věnce o průměru asi 80 cm jsem udělala z pevného, tvar držícího drátu. Na ten jsem nejprve asymetricky navázala větve stříbrné tůje.

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-4

Zeleň jsem na drátěný kruh připevňovala uzounkým drátkem se zelenou bužírkou. Ten teda používám na zahradě, ale záhadně mi z dílny zmizel obrovský námot tenkého modelovacího drátu, takže jsem musela zeleným připevňovat tak, aby nebyl vidět.

Pak jsem přidala zmíněnou větvičku Ruscusu, koupeného v květinářství.

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-6

Další přišly na řadu malé větvičky jehličnáče.

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-7

To už bylo kolem třetí odpolední a doma byla tma jako v pytli, tak snad z fotky poznáte, že hned po pichlavých větvičkách s malinkými červenými plůdky podobnými šípku, přišly na řadu šišky. Nevíte, jak se ta keříkovitá rostlina jmenuje? Pár větviček jsem natrhala ve městě cestou na rehabku (nakonec i ta rehabilitace k něčemu byla). 🙂

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-8

Šup a visí.

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-14

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-9

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-10

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-11

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-13

diy-vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-12

Druhý vánoční věnec na stěnu jsem vyrobila do ložnice. Je to bílý, něžný a taky čistě přírodní bratr toho prvního a návod na něj najdete na blogu už zítra. Dávám ochutnávku.

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-10

DIY adventní betonový svícen

Nevím, jestli mu smím říkat adventní, když nemá čtyři svíčky, ale nám ho supluje i s robustní svíčkou jednou. Jeho základ je z betonu. Je už trochu opoužívaný, slouží nám už čtvrtým rokem. To tehdy vrcholila moje posedlost betonem.

Tenkrát jsem do plastové misky – tuším od zmrzliny carte d’or – vylila beton a do něj zasadila ještě platovou mističku od tvarohu. Betonový svícen jsem dodekorovala dvěma minibaňkami, drátěnými hvězdami, bílými kameneny a pidirolničkami.

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-1

Pořadí svíčka, baňky, zasypat kameny, zastrčit hvězdy a položit rolničky. Hotovo. Žádná věda.

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-2

Z celoročního svícnu vánoční

Vrhla jsem se i na svůj „skandinávský“ svícen. Objednaný hádejte kde? Špatná reklama, taky reklama, takže jmenovat nebudu, ale je to ten e-shop, kde vám cena navodí pocit, že objednáváte cosi exluzivně skandinávského a přijde vám výrobek se spoustou nepěkných detailů (kazů) a imitující materiál, který se na fotkách zdál pravý. Vyrobeno v Indii. Tak doufám, že to aspoň nebyly děti. Popojedem.

Do něj jsem jen zapíchala větvičky jedle a stříbrného smrku, přidala šišku a doufám, že v úterý dostanou ten slibovaný Eucalypt  a jeho větvičky doplním.

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-4

Klasický adventní věnec

No a na závěr jsem si dorasovala ruce ještě klasickým věncem z jehličí, s polystyrenovým základem. Nemám ho ještě nadekorovaný, jen jsem na něj pohodila dřevěnou hvězdu z krabice s váčními ozdobami. Ještě mám dost času vymyslet, co by mu slušelo a takhle mi zatím oku lahodí. Návod na jeho vázání krok za krokem přihodím na blog v následujících dnech.

Z proutí jsem pletla ještě věnec se základem z nebaveného proutí. Ale na něj potřebuju i ten Eucalypt. Postup výroby pak přihodím k adventnímu věnci.

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-3

Adventní kalendář

Tady mám letos černý puntík. Minulý rok mi děti pomohly vyrobit pyramidkový adventní kalendář, bohužel jednou použitelný. Nestihla jsem, takže jsem včera večer běžela do obchoďáku pro šidítka v podobě malého čoko-klasického. Samo, že děti měly radost.

Chtěla jsem se ale dostat k poděkování mojí mamči. Minulý rok od ní děti dostaly její vlastnoručně vyrobený Mega-kočičí (metr dvacet na výšku!). Šila a malovala (barvami na textil) se s tou věcí, ani nechci vědět jak dlouho. Tu dřinu završila ještě naplněním všech kapsiček (včetně té velké zelené) malovanými perníčky pro obě naše děti.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Já nevděčnice měla minulý rok trochu problém s tou barevností, přitom je tak vkusně sladěný. Letos na mě ale po vytažení z krabice vykoukl „úplně jiný“ kočičí kaledář. Jsem už otrávená z toho komerčně počeštělýho černo-bílýho pojetí skandinávskýho interiéru všude, kam kliknu. Samý trojúhelníčky, čínský kopie Copenhagenových židlí z nábytkovýho obchoďáku a drátěných moodboardů. Copak nemáme pro vlastní bydlení trochu fantazie a musíme se komerční masírkou stávat otroky neosobitých obydlí, která si jsou podobná jako vejce vejci?

Na naléhání dětí, přesto ráda a s hrdostí do obýváku zavěšuju mamčin s láskou vyrobený, opakovaně použitelný adventní kalendář. A těším se, až ho v týdnu s dětmi naplníme našema perníčkama…

MAMI, DĚKUJEME.

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-7

vyroba-adventniho-vence-vanocni-dekorace-adventni-kalendar-tamarki-betonovy-svicen-tamarki-8

 

Může se vám také líbit

34 komentářů

 • Odpovědět Martina 28.11.2016 at 15:14

  krásné všechno :), takový věnec mám taky v plánu :;)

  to budou Vánoce v novém že 🙂

 • Odpovědět My Home Style 28.11.2016 at 17:26

  Zase netradiční a krásné provedené. Taky jsem si chtěla ten velký podobný udělat, jsou teď in, tak popremyšlím o jiné variantě, ať neopisuju od tebe?

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:27

   Jejda, to klidně opisuj, proto to dělám. Děkuju, Peťo.

 • Odpovědět Pavla sedláŕová 28.11.2016 at 17:54

  Nadhera, padá mi čelist :-).

 • Odpovědět Petra Kovarikova 28.11.2016 at 17:59

  Nádherné zpracování, přesně moje gusto 🙂 o první jsem se taktéž pokoušela, navázala jsem ho jen na vrbové proutí a ještě bych se pustila do jednoho 😉 tak se těším na další části 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:29

   Petro, s vrbovým proutím se určitě taky dobře pracuje. Já o žádném v blízkém okolí nevím. Tak ať se druhý věnec povede!

 • Odpovědět Marcela- Nordic Passion 28.11.2016 at 18:16

  Krasne vsechno:-). Pekny vcer. M.

 • Odpovědět Zuzana alias makepeace 28.11.2016 at 18:57

  Věnečky jsou povedené. A máte moc šikovnou maminku. A keř bude nejspíše dřišťál. Krásný advent!

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:31

   Dřišťál? Děkuju, Zuzano. I Vám pěkný advent.

 • Odpovědět Jiřina Kvasničková 28.11.2016 at 20:31

  Dobrý den,

  děkuji za počtení. Věnečky nádherné, jste asi po mamince, kočka je opravdu moc hezká. O keři pro změnu myslím, že je skalník 🙂

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:32

   Jiřino, skalník nebo dřišťál? Musím zagooglit. Budou asi dost podobné. Hezké adventní dny.

 • Odpovědět Lubka 28.11.2016 at 21:22

  Musim reagovat 😉 lebo ten kalendar je naj;) mne sa tie sterilne scandinordic veci pacia ale ked kuknem 5 blogov uz neviem rozlisit koho dom to bol. Ak chces vidiet tu najkrajsiu vianocnu diy vyzdobu kukni http://www.modrastrecha.sk/blog/tomas424/album/vianoce-netradicne-po-nasom-7eb8rj/
  Lubka

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:24

   Lubko, to je přesně to, co jsem tím chtěla říct. Nerozeznám je od sebe. Jinak moje maminka je šikovná, napřela se ale do péče o květiny, zahrádku a pomoci druhým a na tvoření jí nezbývá čas. Ale zručná, to budu asi po ní.

 • Odpovědět Lucia 28.11.2016 at 22:15

  Krasne vence… ale zaver clanku ma potesil najviac. Mne osobne nesedi cierno-biele pojatie skandinavskeho interieru – v podstate cierno-biela kombinacia kdekolvek na mna posobi prilis kontrastne. U Vas je to vsak akosi pozitivne zvlastne vyvazene. Ten cit pre zladenie celeho interieru: novych kuskov spolu s DIY kusmi – nadhera. Podla mna nie je vobec umenie nakupit dizajnovy, alebo aj „dizajnovy“ nabytok i doplnky a hodit foto „dokonaleho“ interieru na blog, ale u Vas je to ine – originalne, prijemne, krasne… Vdaka za Vas blog. Som vdacna, ze som na Vas narazila (cez Madame Coquette – nedavno). Hned som s radostou hltala clanky. Sikovna dcera sikovnej mamky.

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:19

   Lucio, moc děkuju. Až se červenám, ale jsem ráda, že se Vám tu líbí.

 • Odpovědět Tereza 29.11.2016 at 8:18

  Hezké ráno, jako vždy parádní. Moc se mi libí, že nemáte věnce přeplácané. Přesně můj vkus. Já začala motat věnce už v říjnu… nejdřív na dušičky a pak už jsem postupně přešla na adventní. Letos se mi povedl i jeden obří do štítu chalupy. Včera jsem dodělala výzdobu v ložnici a obýváku a trochu jsem vyděsila sama sebe, že mám všechno bílé. Přestala jsem čančat chvojí ve váze, borovici to děsně sluší s borůvčím. Jo jsem s tím spokojená. Přeji hezký advent!
  P.S. ten skandinávský svícen je v pohodě. Na fotkách mu to i sluší 😉
  T.

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:17

   Za to včasné chystání máte teda můj obdiv, já všechno hrnu na poslední chvíli. A velký věnec ve štítu chalupy by mě zajímal, jak vypadá. Ať žije jednoduchost.

   • Odpovědět Tereza 29.11.2016 at 15:10

    Pošlu vám fotku 🙂

 • Odpovědět Hana Skokanová 29.11.2016 at 8:41

  Moc zdravím :). Věnec na stěnu je nádherný. Eukalyptus jsem si musela s předstihem objednat u nás v květinářství. Jinak u nás taky nebývá skladem :))). K té černobílé. Jsou to dvě barvy, které mě věrně provází od puberty (depešačka no). V šatníku skoro nic jiného vlastně nemám už víc než 20 let. Pouštím tam jen riflovinu navíc. Jen sportovní věci jsou občas vyjímkou. Takže mi ten trend v bydlení hodně vyhovuje. Nicméně když se začne stávat masovou záležitostí, přestane to kreativní duši bavit. Takže chápu ! A ten kalendář je super. Maminka jo má luxusně namalovaný. Skládám poklonu :). Krásný advent celé rodině. Hanka

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:12

   Hanko, zdravím. S tím Eucalyptem jsi to pěkně podchytila. Kéž by nabízeli takovou službu i u nás. 🙂 Moje mamča je šikovná, o tom žádná. Viděla jsi, jaké pletla dětem mazlíky? (https://tamarki.cz/pleteni-plysaci-od-babicky-pletene-hracky-vlna/) Je neskutečná. A jinak kombo černo-bílá mám moc ráda. Jen už nemůžu vystát to komerční pojetí v interiérech, postavený na komerci. Stále ty samé výrobky, stejné vzory, nicneříkající hesla na plakátech,…. já fakt nepoznám jeden interiér od druhého. Černá s bílou je top, ale toš s mírou, že. Děkuju za komentář, ať Ti to šije. 🙂

 • Odpovědět Dana 29.11.2016 at 10:14

  Zdravím a tleskám krásně jednoduchým věnečkům, ty pichavé malé červené bobulky jsou dřišťál – Berberis 🙂
  Dana

  • Odpovědět TAMARKI 29.11.2016 at 11:15

   Dano, děkuju. dřištál? Tak teď nevím, co člověk to názor. 😀

 • Odpovědět Rozina 29.11.2016 at 16:19

  kalendář adventní je krásnej, mile vesele hřejivej :))) černobílá česko-skandinávská inspirace je sice fajn, ale taky mi často přijde taková vyumělkovaně sterilní a v bytech hemžících se malýma dětma ne úplně reálná…

 • Odpovědět Pavla 29.11.2016 at 17:11

  Ahoj Market.ta větvička je dřištal mam ho doma jako živý plot. Skalník má také cervene plody.ale nemá trny.

 • Odpovědět Jana 29.11.2016 at 21:23

  Ahoj Marki, věnec do kuchyně nemá chybu, je tak nádherný, až mám chuť se ještě hecnout a vyrobit něco podobného taky. moc se mi líbí, jak to je i není uzavřený kruh! Vůbec všechna tvá adventní výzdobka je tak neotřelá a něžná zároveň, už dlouho jsem se tolik nekochala adventním chvojím jako tady a teď!

  • Odpovědět TAMARKI 1.12.2016 at 10:20

   Jano, děkuju, moc jste mě potěšila. Ať Vám jde adventní výzdoba od ruky.

 • Odpovědět maikor 5.12.2016 at 10:58

  Market, eukalyptus mívají v květinářství u lávky.

  • Odpovědět TAMARKI 5.12.2016 at 11:03

   Maru, děkuju. Ani nevím, že tam nějaké je. Vygooglim. 🙂

 • Odpovědět marcela 30.11.2017 at 4:28

  Dobry den,

  Odkud je ta ruzova a bila jidelni zidle pro deti? Dekuji

  Marcela

  • Odpovědět TAMARKI 30.11.2017 at 10:34

   Jejda, to budu muset mrknout. Ta bílá je origoš rostoucí židlička známé značky, ale teď si nevzpomenu. Na to, kolik stála, není kvalita odpovídající. Ta růžová byla původně surové dřevo a byla vyrobená nějakým kamarádčiným truhlářem. Tu značku té bílé Vám zjistím.

  Komentujte článek